Εκτροφεας ΠιτΜπουλ


tomynio

Active Member
24 Ιουνίου 2018
32
27
26
Γεια σας μετα απο πολυ σκεψη θελω να βαλω στην ζωη μου ενα πιτ αλλα δεν θελω να παρω απο πετ σοπ η αγγελια θελω απο εκτροφεα.Συγκεκριμενα ψαχνω εκτροφεα pitbull rednose στην Ελλαδα η και απο εξωτερικο.
Εχετε να μου πρωτεινετε καποιον εκτροφεα.
Ευχαριστω
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Τα pitbull δεν είναι αναγνωρισμένη από την fci φυλή, οπότε δεν πρόκειται να βρεις εκτροφέα, με την σωστή έννοια. Και δεν νομίζω ότι τα βρίσκεις και σε pet shops.
Αμερική εκτρέφονται όμως, κανονικά και με τον Νόμο, αν λέγοντας "εξωτερικό" εννοούσες ότι μπορεί να έφτανες και μέχρι εκεί.
Θα βρεις βέβαια, πάρα πολλά rescue σκυλιά, μια και είναι ανάμεσα στις ράτσες, που κατέχουν τα σκήπτρα της εγκατάλειψης και του ασταμάτητου γεννοβολήματος από ιδιοκτήτες της κακιάς ώρας.
 


tomynio

Active Member
24 Ιουνίου 2018
32
27
26
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Τα pitbull δεν είναι αναγνωρισμένη από την fci φυλή, οπότε δεν πρόκειται να βρεις εκτροφέα, με την σωστή έννοια. Και δεν νομίζω ότι τα βρίσκεις και σε pet shops.
Αμερική εκτρέφονται όμως, κανονικά και με τον Νόμο, αν λέγοντας "εξωτερικό" εννοούσες ότι μπορεί να έφτανες και μέχρι εκεί.
Θα βρεις βέβαια, πάρα πολλά rescue σκυλιά, μια και είναι ανάμεσα στις ράτσες, που κατέχουν τα σκήπτρα της εγκατάλειψης και του ασταμάτητου γεννοβολήματος από ιδιοκτήτες της κακιάς ώρας.

Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Τα pitbull δεν είναι αναγνωρισμένη από την fci φυλή, οπότε δεν πρόκειται να βρεις εκτροφέα, με την σωστή έννοια. Και δεν νομίζω ότι τα βρίσκεις και σε pet shops.
Αμερική εκτρέφονται όμως, κανονικά και με τον Νόμο, αν λέγοντας "εξωτερικό" εννοούσες ότι μπορεί να έφτανες και μέχρι εκεί.
Θα βρεις βέβαια, πάρα πολλά rescue σκυλιά, μια και είναι ανάμεσα στις ράτσες, που κατέχουν τα σκήπτρα της εγκατάλειψης και του ασταμάτητου γεννοβολήματος από ιδιοκτήτες της κακιάς ώρας.
Ok
 


tomynio

Active Member
24 Ιουνίου 2018
32
27
26
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Τα pitbull δεν είναι αναγνωρισμένη από την fci φυλή, οπότε δεν πρόκειται να βρεις εκτροφέα, με την σωστή έννοια. Και δεν νομίζω ότι τα βρίσκεις και σε pet shops.
Αμερική εκτρέφονται όμως, κανονικά και με τον Νόμο, αν λέγοντας "εξωτερικό" εννοούσες ότι μπορεί να έφτανες και μέχρι εκεί.
Θα βρεις βέβαια, πάρα πολλά rescue σκυλιά, μια και είναι ανάμεσα στις ράτσες, που κατέχουν τα σκήπτρα της εγκατάλειψης και του ασταμάτητου γεννοβολήματος από ιδιοκτήτες της κακιάς ώρας.
Βρηκα καποια pitbull απο εδω Ελλαδα.Ειναι blue nose και ειναι απο το Animals Planet sto fb
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Η μόνη μου ένσταση είναι ότι όπως δεν είναι σωστοί όλοι οι εκτροφείς εντός fci, έτσι δεν είναι κακοί και όλοι εκτός.
Ως προς τον θεματοθετη θα πρότεινα να ψαξει να βρει και να πάει καμία βολτα από club εργασίας για να δει τι είναι το πιτ και ρωτήσει και από κοντά.
Και μετά να μας πει τι αποκόμισε να ενημερωμαστε και εμείς.:)
 




joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Γενικά που είχα ασχοληθεί ελαφρα με το θεμα και έλξη με βάρη είχα δει και άλματα.
Νομίζω στον Πειραιά πρέπει να υπάρχει και νομίζω υπήρχε και στην Τρίπολη αλλά πρέπει να έκλεισε.
Αν έχει κολλήσει ο εγκέφαλος μου σε άλλες εποχές και αυτά είναι παρελθόν ζητώ συγγνώμη.
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Τι να σου πω. Θα κρατήσω αισιόδοξη στάση, να δούμε αν κάποιος ξέρει κάποιο.

Επίσης, η δική μου ένσταση, όταν λες αυτό...
Η μόνη μου ένσταση είναι ότι όπως δεν είναι σωστοί όλοι οι εκτροφείς εντός fci, έτσι δεν είναι κακοί και όλοι εκτός.
...στο συγκεκριμένο θέμα, πόσο πιθανό πιστεύεις ότι είναι, να καταλάβει ο θεματοθέτης, τι του λες; :rolleyes::)
 
  • Like
Reactions: sea-mol


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Βρηκα καποια pitbull απο εδω Ελλαδα.Ειναι blue nose και ειναι απο το Animals Planet sto fb
Καλησπέρα! Στην αναζήτησή σου για σκύλο θα πρέπει να μάθεις να αναγνωρίζεις ποιος εκμεταλλεύεται οικονομικά τα ζώα και ποιός όχι, καθότι φαντάζομαι πως κανείς μας δεν θέλει να υποστηρίξει τους πρώτους εξ αυτών.Πρέπει επίσης να μάθεις τί εστί puppymill. Πχ από πού πιστεύεις οτι προέρχονται τα κουταβάκια που εισάγουν και εμπορεύονται με το τσουβάλι αυτοί στο animal planet?

Το πρώτο πράγμα που θα έπρεπε να σε ανησυχεί είναι οτι ισχυρίζονται πως πουλάνε "pitbull blue nose" . Τέτοιο πράγμα δεν είναι αναγνωρισμένο ώς ράτσα. (Σαν να προσπαθούν να σου πουλήσουν παπούτσια abibas ένα πράγμα.)

Αν ενδιαφέρεσαι για πίτμπουλ μπορείς να υιοθετήσεις ένα από τα χιλιάδες που κυκλοφορούν στο δρόμο-μικρά και μεγάλα.
Αν ενδιαφέρεσαι για καθαρόαιμο σκύλο θα προσανατολιστείς σε american staffordshire terrier ή staffordshire bull terrier. (''πίτμπουλ'' ράτσα δεν υπάρχει).
 




joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Τι να σου πω. Θα κρατήσω αισιόδοξη στάση, να δούμε αν κάποιος ξέρει κάποιο.

Επίσης, η δική μου ένσταση, όταν λες αυτό...

...στο συγκεκριμένο θέμα, πόσο πιθανό πιστεύεις ότι είναι, να καταλάβει ο θεματοθέτης, τι του λες; :rolleyes::)
Θα πω αυτά που πιστεύω χωρίς να τον αδικώ προκαταβολικά.
Αν θέλει να το εκλάβει όπως τον βολεύει είναι δικό του θέμα και όχι δικό μου.
 
  • Like
Reactions: sea-mol


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλωσήρθες tomynio

Τα καθαρόαιμα πιτ μπουλ είναι δηλωμένα σε adba/ukc, οπότε ό,τι κουτάβι οφείλει να έχει πεντιγκρί αν μιλάμε για καθαρόαιμο σκύλο. Στην Ελλάδα υπάρχουν ενα δυο εκτροφεία που νομίζω έκαναν μια αξιόλογη προσπάθεια, ένα στη βόρεια (working buldogs κάτι), κι ενα στον Πειραιά (amf αν θυμάμαι καλά). Δε νομίζω να έχουν red nose. Τα πιτ εκτρέφονται βάσει εργασίας/γραμμών αίματος, red/blue/κλπ nose είναι απλά χρώμα και απολύτως τίποτα παραπάνω. Ένας καλός εκτροφέας εστιάζει σε υγιή σκυλιά συγκεκριμένου χαρακτήρα και το χρώμα είναι το τελευταίο που απασχολεί.

Στο φόρουμ έχει άπειρα (αλήθεια, άπειρα!) θέματα τι είναι εκτροφέας, τί είναι καλός εκτροφέας, τι να προσέξω πριν αγοράσω κουτάβι κλπ. Ξεκίνα το διάβασμα κι ενημερώσου όσο περισσότερο μπορείς για τη φυλή, ώστε να ξέρεις που πας και τι ψάχνεις :)

Απο κει και πέρα, υπάρχουν εκατοντάδες ημίαιμα πιτ που μοιάζουν αρκετά στον χαρακτήρα/εμφάνιση καθαρόαιμων, και μπορείτε να περάσετε μια υπέροχη ζωή παρέα. Δες εδώ κι εδώ.

Εδώ κι ένα ταλαίπωρο που "κοκκινομυτίζει" και του επιτέθηκαν κάτι τετράποδο και δίποδα ζώα :mad::mad:
Υποθέτω ότι αν δε βρεθεί ο ιδιοκτήτης θα δοθεί για υιοθεσία.

Κ(''πίτμπουλ'' ράτσα δεν υπάρχει).
Μα είναι ατάκα αυτή για να κλείσεις;; Και τα έλεγες τόσο ωραία μέχρι εκεί :p
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Να πεις αυτό που πιστεύεις, ολόκληρο. Όχι μισό και αινιγματικό. Αυτό σου λέω.
Εξήγησέ του, τι ακριβώς εννοείς γιατί είναι εμφανές ότι δεν πρόκειται περί "βολέματος", αλλά περί άγνοιας, και με μισές απαντήσεις, καταλήγουμε στα απανταχού Animal Planet.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Να πεις αυτό που πιστεύεις, ολόκληρο. Όχι μισό και αινιγματικό. Αυτό σου λέω.
Εξήγησέ του, τι ακριβώς εννοείς γιατί είναι εμφανές ότι δεν πρόκειται περί "βολέματος", αλλά περί άγνοιας, και με μισές απαντήσεις, καταλήγουμε στα απανταχού Animal Planet.
Καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά εξακολουθώ να θεωρώ την δηλωση μου πλήρη.
Το ενδεχόμενο να στραφεί σε pet shop ακριβώς επειδή του είπαμε ότι δεν υπάρχει σωστός εκτροφέας στην φυλή που διάλεξε το έχεις σκεφτεί?
 
  • Like
Reactions: vrmode


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Το ενδεχόμενο να στραφεί σε pet shop ακριβώς επειδή του είπαμε ότι δεν υπάρχει σωστός εκτροφέας στην φυλή που διάλεξε το έχεις σκεφτεί?
Σε ποιο σημείο, θεωρείς την δική μου απάντηση ελλειπή;
Δεν υπάρχουν επίσημοι εκτροφείς, εξηγώ γιατί και ενημερώνω για rescue σκύλο. Τι άλλο έπρεπε να πω; Σίγουρα όχι, κάτι που δεν το ξέρω.
Εσύ ανέφερες club εργασίας και ανεπίσημους μεν, σωστούς δε, εκτροφείς.
Ωραία. Πες ποιο και ποιο, από την κάθε κατηγορία. Ξέρεις ότι υπάρχουν, ή το νομίζεις;
Εγώ δεν ξέρω ούτε το'να, ούτε τ'άλλο :)
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Καλησπέρα! Στην αναζήτησή σου για σκύλο θα πρέπει να μάθεις να αναγνωρίζεις ποιος εκμεταλλεύεται οικονομικά τα ζώα και ποιός όχι, καθότι φαντάζομαι πως κανείς μας δεν θέλει να υποστηρίξει τους πρώτους εξ αυτών.Πρέπει επίσης να μάθεις τί εστί puppymill. Πχ από πού πιστεύεις οτι προέρχονται τα κουταβάκια που εισάγουν και εμπορεύονται με το τσουβάλι αυτοί στο animal planet?

Το πρώτο πράγμα που θα έπρεπε να σε ανησυχεί είναι οτι ισχυρίζονται πως πουλάνε "pitbull blue nose" . Τέτοιο πράγμα δεν είναι αναγνωρισμένο ώς ράτσα. (Σαν να προσπαθούν να σου πουλήσουν παπούτσια abibas ένα πράγμα.)

Αν ενδιαφέρεσαι για πίτμπουλ μπορείς να υιοθετήσεις ένα από τα χιλιάδες που κυκλοφορούν στο δρόμο-μικρά και μεγάλα.
Αν ενδιαφέρεσαι για καθαρόαιμο σκύλο θα προσανατολιστείς σε american staffordshire terrier ή staffordshire bull terrier. (''πίτμπουλ'' ράτσα δεν υπάρχει).
και όμως υπάρχει το American Pit Bull Terrier απλώς δεν είναι αναγνωρισμένο από την Fci αυτό όμως όπως και άλλες φυλές δεν το κάνει λιγότερο καθαρόαιμο ;)
 




joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Σε ποιο σημείο, θεωρείς την δική μου απάντηση ελλειπή;
Δεν υπάρχουν επίσημοι εκτροφείς, εξηγώ γιατί και ενημερώνω για rescue σκύλο. Τι άλλο έπρεπε να πω; Σίγουρα όχι, κάτι που δεν το ξέρω.
Εσύ ανέφερες club εργασίας και ανεπίσημους μεν, σωστούς δε, εκτροφείς.
Ωραία. Πες ποιο και ποιο, από την κάθε κατηγορία. Ξέρεις ότι υπάρχουν, ή το νομίζεις;
Εγώ δεν ξέρω ούτε το'να, ούτε τ'άλλο :)
Σε αυτό βοήθησε η/ο sis που σιγουρα ξέρει περισσότερα από εμένα.
Εννοείται ότι και εγώ είμαι υπέρ της επιλογής ενός Πιτ από διάσωση αλλά δεν μπορώ να πω πως δεν καταλαβαίνω ότι κάποιος θέλει να πάρει κουτάβι που θα το βλέπει να μεγαλώνει και να γίνεται αυτό που επιθυμεί στο μυαλό του.
Όταν λοιπόν αυτού του ανθρώπου του προτείνουμε κάτι διαφορετικό από αυτό που επιθυμεί, θα στραφεί εκεί που θα ακούσει αυτό που θέλει.
Όταν του παρουσιάσουμε όλες τις επιλογές θα μπορεί να κρίνει και το μόνο που έκανα ήταν να πω πως δεν πρέπει να αποκλειστεί η επιλογή του εκτροφέα μόνο και μόνο επειδή η fci δεν έχει αναγνωρίσει την φυλή.
 
  • Like
Reactions: vrmode


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Ε καλά, δεν το λες και λίγο, ότι δεν είναι αναγνωρισμένη φυλή :rolleyes:
Δεν υπάρχουν εκτροφείς [αλλιώς ονοματείστε κάποιους] και μπορεί εύκολα να βρει rescue puppy. Μυριάδες ;)
Και φυσικά, αν ήταν ανοιχτό το animal planet αυτή την ώρα, θα ήταν ήδη εκεί, άσχετα του τι γράφουμε εμείς εδώ :D
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Καλησπέρα φίλε μου.. υπάρχει εκτροφείο στη Χαλκιδική με apbt .. αν δεις όμως τα σκυλιά του δεν είναι pit bull όπως τα ξέρεις...δεν είναι με τα τεράστια κεφάλια και 40κιλα... Είναι old family pit bull που κυριολεκτικά έχουν το διαολο μέσα τους ( με την καλή την έννοια)
Είναι αναγνωρισμενο εκτροφείο από την adba.. μπορείς να το βρεις στο facebook chalkidikis working bulldogs
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.125
Μηνύματα
895.943
Μέλη
19.939
Νεότερο μέλος
steliosstel