Υιοθεσία Αδέσποτου σκύλου


steliosstel

Member
19 Μαϊου 2024
9
2
46
Καλησπέρα σας.Εχω υιοθετήσει ενα σκυλακι με τη βοήθεια φιλοζωικής.Το σκυλάκι το εχω 2 μέρες.Δεν εχει ορεξη να φάει.Καθεται στο κρεβάτι του,στον καναπέ,τον χαιδεύουμε συνεχεια και φαινεται να το απολαμβάνει.Αλλα δεν εχει όρεξη να φάει.Ανησυχω.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
406
263
dog-place.blogspot.com
ειναι στρεσαρισμενο μαλλον. βαζε του φαγητο 3-4 φορες τη μερα και ασε το για κανα 10-λεπτο. αν δεν φαει, φυλαξε το και ξαναδοκιμασε πιο μετα. βαζε το φαγητο σε ησυχο σημειο και αφησε το μονο του. αν δινεις κροκετα, ισως να δοκιμασεις και κατι πιο δελεαστικο, οπως λιγο βραστο κοτοπουλο. βαλε και καμια φωτο να δουμε το νεο μελος!
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
856
710
Καλησπέρα σας.Εχω υιοθετήσει ενα σκυλακι με τη βοήθεια φιλοζωικής.Το σκυλάκι το εχω 2 μέρες.Δεν εχει ορεξη να φάει.Καθεται στο κρεβάτι του,στον καναπέ,τον χαιδεύουμε συνεχεια και φαινεται να το απολαμβάνει.Αλλα δεν εχει όρεξη να φάει.Ανησυχω.
Aν δεν ειναι ανεμβολιαστο κουταβι μαλλον απο την αλλαγη περιβαλλοντος ειναι. Μην ανησυχεις φυσιολογικο ειναι τι το ταιζετε?
 


steliosstel

Member
19 Μαϊου 2024
9
2
46
Aν δεν ειναι ανεμβολιαστο κουταβι μαλλον απο την αλλαγη περιβαλλοντος ειναι. Μην ανησυχεις φυσιολογικο ειναι τι το ταιζετε?

Είναι ενός 'ετους.Ηρθε εξω απο την πόρτα μας πριν ενα μήνα και αποφασίσαμε πως μας επέλεξε.Προχτες το κάναμε μπανιο και το βάλαμε μέσα στο σπίτι.Φαίνεται να το απολαμβάνει και κοιμάται ήρεμος.Αλλα δεν τρώει. Εκτος απο τη κροκέτα(που έτρωγε οταν καθόταν έξω απο τη πόρτα μας) του βάλαμε και παριζάκι σήμερα σαν λιχουδιά.Το απόγευμα πήγε λιγο να τσιμπήσει και αύτο ήταν.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.570
7.009
Μπράβο σας που το πήρατε. Πρέπει να το πάτε άμεσα στον κτηνίατρο να το τσεκάρει.

Έτσι κ αλλιώς το κάνουμε αυτό όταν υιοθετούμε σκυλί που δεν ξέρουμε αν κ πότε το ξαναείδε γιατρός.
 
  • Like
Reactions: steliosstel


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
856
710
Nαι εγω υπεθεσα οτι θα το πηγατε στον κτηνιατρο εφοσον εγινε μεσω φιλοζωικης. Θα πρεπει να γινουν τα εμβολια και να εξεταστει για καλαζαρ ,ερλιχιωση ,σκουλικι της καρδιας αναλογα που ειστε, αποπαρασιτωση κτλ.
 
  • Like
Reactions: steliosstel


steliosstel

Member
19 Μαϊου 2024
9
2
46
Nαι εγω υπεθεσα οτι θα το πηγατε στον κτηνιατρο εφοσον εγινε μεσω φιλοζωικης. Θα πρεπει να γινουν τα εμβολια και να εξεταστει για καλαζαρ ,ερλιχιωση ,σκουλικι της καρδιας αναλογα που ειστε, αποπαρασιτωση κτλ.


Εγιναν ολες οι απαραιτητες επισκεψεις σε κτηνιατρο και ολες οι προβλεπομενες εξετασεις.Η ερωτηση μου ειναι γιατι δεν τρωει.
 


steliosstel

Member
19 Μαϊου 2024
9
2
46
Μπράβο σας που το πήρατε. Πρέπει να το πάτε άμεσα στον κτηνίατρο να το τσεκάρει.

Έτσι κ αλλιώς το κάνουμε αυτό όταν υιοθετούμε σκυλί που δεν ξέρουμε αν κ πότε το ξαναείδε γιατρός.
Εγιναν ολες οι απαραιτητες επισκεψεις σε κτηνιατρο και ολες οι προβλεπομενες εξετασεις.Η ερωτηση μου ειναι γιατι δεν τρωει.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
856
710
Εγιναν ολες οι απαραιτητες επισκεψεις σε κτηνιατρο και ολες οι προβλεπομενες εξετασεις.Η ερωτηση μου ειναι γιατι δεν τρωει.
Εφοσον εγιναν ολα τα αλλα και δεν υπαρχει κατι ιατρικο τοτε το αγχος ειναι 2 μερες ειναι παρα πολυ λιγο. Αμα στεναχωριεσαι που δεν τρωει μαγειρεψε κανα κοτοπουλακι αλλα θα το ξεπερασει σε πολυ λιγο κανενα σκυλι δεν λιμοκτονει με διαθεσιμο φαγητο μην αγχωνεσαι για αυτα και μπραβο και απο μενα που το πηρες απο το δρομο!
 


steliosstel

Member
19 Μαϊου 2024
9
2
46
ειναι στρεσαρισμενο μαλλον. βαζε του φαγητο 3-4 φορες τη μερα και ασε το για κανα 10-λεπτο. αν δεν φαει, φυλαξε το και ξαναδοκιμασε πιο μετα. βαζε το φαγητο σε ησυχο σημειο και αφησε το μονο του. αν δινεις κροκετα, ισως να δοκιμασεις και κατι πιο δελεαστικο, οπως λιγο βραστο κοτοπουλο. βαλε και καμια φωτο να δουμε το νεο μελος!
 

Attachments

  • 132,6 KB Προβολές: 23
  • Love
Reactions: Mava


steliosstel

Member
19 Μαϊου 2024
9
2
46
Εφοσον εγιναν ολα τα αλλα και δεν υπαρχει κατι ιατρικο τοτε το αγχος ειναι 2 μερες ειναι παρα πολυ λιγο. Αμα στεναχωριεσαι που δεν τρωει μαγειρεψε κανα κοτοπουλακι αλλα θα το ξεπερασει σε πολυ λιγο κανενα σκυλι δεν λιμοκτονει με διαθεσιμο φαγητο μην αγχωνεσαι για αυτα και μπραβο και απο μενα που το πηρες απο το δρομο!
Ευχαριστω πολύ
 

Attachments

  • 139,3 KB Προβολές: 21
  • Love
Reactions: Mava


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.246
7.824
Εχεις βαλει το φαι σε χωρο που καθεστε μαζι? Μερικες φορες οταν ειναι ντροπαλα ή λόγω στρες των πρωτων ημερων μπορει να φανε πιο ανετα οταν δε κοιτας/λειπεις/κοιμασαι.
 
  • Like
Reactions: marytherion


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
289
256
KORYDALLOS
η δικια μου περασε γαστρίτιδα πριν μου τη φέρουν από επαρχία πέρασε το περσινο Πάσχα με ορό,μετά δεν την τάιζαν για να εχει άδειο στομάχι στο πολύωρο ταξίδι ,μου ήρθε Τετάρτη του Πάσχα,καθώς ταξίδευε εγώ ήδη εβραζα κοτόπουλο για να πρωτομπεί στο σπίτι και να μυρίζει δελεαστικά...τις πρώτες μέρες έπεφτε με τα μούτρα στο φαί σε σημείο που είχα πει αμάν τι είναι αυτή άδειαζε το μπωλ σε δευτερόλεπτα ...αλλά ευτυχώς μετά έτρωγε νορμάλ...
συγνώμη για τον παραλληλισμό...αφού το σκυλάκι είναι καλά στην υγεία του δώσε του χρόνο να ξεθαρρέψει και να προσαρμοστεί..
 
  • Like
Reactions: steliosstel


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.661
7.775
Καλησπέρα σας.Εχω υιοθετήσει ενα σκυλακι με τη βοήθεια φιλοζωικής.Το σκυλάκι το εχω 2 μέρες.Δεν εχει ορεξη να φάει.Καθεται στο κρεβάτι του,στον καναπέ,τον χαιδεύουμε συνεχεια και φαινεται να το απολαμβάνει.Αλλα δεν εχει όρεξη να φάει.Ανησυχω.
Είναι παράξενο και εγώ θα ανησυχούσα. Όταν λέτε ότι κάνατε εξετάσεις και είναι υγιές, τι εξετάσεις έγιναν;
 


steliosstel

Member
19 Μαϊου 2024
9
2
46
Είναι παράξενο και εγώ θα ανησυχούσα. Όταν λέτε ότι κάνατε εξετάσεις και είναι υγιές, τι εξετάσεις έγιναν;
Έγιναν εξετάσεις για καλαζάρ, σκουλήκι της καρδιάς, αιματολογικές εξετάσεις,εξέταση απο τον κτηνίατρο,ετησιο εμβόλιο και βάλαμε τσιπάκι.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
837
957
28
εχετε το σκυλι μονο 2 μερες, και ηδη εχει περασει πολλες στρεσογονες αλλαγες! (αλλαγη περιβαλλοντος, αγνωστα προς εκεινο ατομα, μπανιο!). προτεινω να το αφησετε λιγο στην ησυχια του, να μην εισαστε οοοολη την ωρα απο πανω του. δεν λεω να το αγνοειτε τελειως, αλλα δωστε του λιγο χρονο να προσαρμωστει. και το φαγητο καντε το πιο δελεαστικο. μπορειτε να παρετε ενα στηθος γαλοπουλα, χωρις πετσα, να το βρασετε καλα καλα, και να το τριψετε πανω απο την κροκετα καλα καλα. μετα ριξτε απο πανω και λιγο ζεστο νερακι για να βγουνε τα αρωματα του φαγητου, και αφηστε το σε ενα σημειο ησυχο, κατα προτιμηση οχι πολυσυχναστο!
 
  • Like
Reactions: marytherion


steliosstel

Member
19 Μαϊου 2024
9
2
46
Εχεις βαλει το φαι σε χωρο που καθεστε μαζι? Μερικες φορες οταν ειναι ντροπαλα ή λόγω στρες των πρωτων ημερων μπορει να φανε πιο ανετα οταν δε κοιτας/λειπεις/κοιμασαι.
Το σκυλάκι το γνωρίσαμε πριν ενα μήνα οταν ηρθε στη πόρτα μας και έμεινε.Δεν είχε κανένα πρόβλημα να τρωει μπροστά μας.Βέβαια δεν ήταν πότε΄ιδιαίτερα λαίμαργο.
 






bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
406
263
dog-place.blogspot.com
αν ειναι λιτοδιαιτο, τωρα που ειναι σε σπιτι, δεν καιει θερμιδες οπως οταν ειναι στο δρομο και τρωει με παρακαλια. δοκιμασε λιγο κρεας. ευκολη λυση αλλα ευγεστη ειναι η μπαρφ του εμποριου.
 
  • Like
Reactions: steliosstel