Εκτροφεας


Status
Κλειδωμένο θέμα

vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Τα προβλ
@Haris Drazen συγγνωμη καλε μου ανθρωπε ειπα εγω ποτε μου οτι δεν μου φτανουν οι απαντησεις που μου εδωσαν μερικοι ?εγω εκανα μια ερωτηση. απαντησαν 3-4 σε αυτην.στην συνεχεια απαντησαν καποιοι οι οποιο ειπαν το κοντο και το μακρυ τους .εγω εφοσον μου απαντησαν οι πρωτοι δεν ζητησα κατι παραπανω.μου εστειλαν τα λινκ και τα διαβασα.ειπα εγω οτι περιμενω να μου τα καθαρογραψουν ή κατι αλλο ?οποιος φυσικα δεν θελει να βλεπει τις ερωτησεις που κανω μπορει απλα να μην μπαινει εκει που γραφει το ονομα μου. εγω σαν αρχικη σκεψη ειχα να μου στειλουν κατι ωστε να μαθω απο εκει και περα θα πηγαινα σε εκτροφειοο να μαθω παραπανω.οπως ειδες αρχισα με την ρατσα και αυτο το ποστ εγινε για το τι ρωταω σε εναν εκτροφεα.ουτε ποια ρατσα να παρω ρωτησα ουτε τιποτα.αυτες οι 4 ανουσιες σελιδες δημιουργηθηκαν επειδη καποιοι θα πουν αυτα που λενε σε ολα τα ποστ.ανεξαρτητα για ποιο λογο δημιουργηθηκε .οποτε ναι με ενοχλουν αυτοι οι ανθρωποι και δεν θελω να απαντανε στα ποστ μου.θα απαντανε στο ερωτημα που εκανα ..για τους εκτροφεις δηλαδη ..υπαρχουν μελη εδω μεσα που στελνουν και βοηθανε αντι να προτεινουν να παρω ενα αδεσποτο βοηθανε επι της ουσιας.δινοντας στοχευμενες απαντησεις.αν εγω ρωτησω αυριο σε νεο ποστ παιδια τι τροφη να δωσω στο κουταβι και στο τελος μου στελνουν γιατι πηρα ρατσα και οχι αδεσποτο ε ναι θα νευριασω !!γιατι πριν ενω αρχισαμε καλα βοηθωντας με στο τι να ρωτησω σε εναν εκτροφεα μετα απο την ερωτηση τι ρατσα θελω καταληξαμε γιατι να μην παρω κοκκονι και θελω κατι αλλο. ειναι αστειο ολο αυτο.οποιος δεν θελει να απανταει σε αυτα που ρωταω ας μην μπαινει ρε παιδια !τοσο δυσκολο ειναι ?
Δύσκολη κλιμακτήριο θα περάσεις.
 
  • Like
Reactions: Mariosgs and Eroe




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Αγαπητέ @jimmy_3gr αν ξεθάψω γραφόμενα της @vrmode και δεις πόσο υπέρμαχος ήταν για τα εκτροφεία θα πέσεις τ' ανάσκελα. Δεν την γνωρίζω προσωπικά αλλά οι πληροφορίες λένε πως έφτιαξε μια βίλα από τα ποσοστά που έπαιρνε τις καλές εποχές.

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι πως δεν γνωρίζει εκτροφέα της φυλής που θες ή πως τώρα δυσκόλεψαν τα πράγματα και οι μίζες δεν υπάρχουν.

Απ' την άλλη αφιέρωσε χρόνο να καταθέσει εμπειρίες για τα "βραχυκέφαλα" στο θέμα του boston, μπερδεύτηκα κ' εγώ.

Φιλικά με χιούμορ :)
 








MelodyGk

Member
12 Ιουλίου 2018
19
25
Όσον αφορά τα Μπόστον, ο κτηνίατρός μου έχει 3(!) διαφορετικές περιπτώσεις (και αυτές απο τις φορές που έτυχε να περιμένω εκεί) που και τα τρία μποστονάκια είχαν επιληψία. Όλα απο 3 μέχρι 5 χρονών. Οπότε, σίγουρα είναι σωστό να ψάξεις και τα προβλήματα υγείας απο τις ράτσες που σε ενδιαφέρουν γιατί όταν εμφανιστούν (που μακάρι ποτέ να μην!) θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για τα κτηνιατρικά έξοδα. Που μπορεί να είναι αρκετά κατοστάρικα την φορά.

Απο εκεί και πέρα, εαν αποφασίσεις πως ότι και να προκύψει, θα περιθάλψεις το σκυλάκι με ότι και εαν αυτό συνεπάγεται (εγχειρήσεις, εξετάσεις, χάπια - που εύχομαι ότι ράτσα ή μη και να επιλέξεις να είναι ευγιέστατο) τότε δική σου η επιλογή και για μένα να προχωρήσεις!

Απλά ελπίζω να επιλέξεις εκτροφείο αποκλειστικά και όχι "εισαγωγείς", πετ σοπ κ.τ.λ., ώστε οι εξετάσεις υγείας των γονιών να είναι όσο πιο καλές γίνεται εγγυημένα ώστε οι πιθανότητες να σου βγεί το σκυλί υγιές να αυξηθούν!
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Απο τη στιγμη που ο ανθρωπος λεει ξεκαθαρα οτι τον ενδιαφερει οι βολτες να ειναι απο 15 λεπτα, να μην γαυγιζει να μην κλανει να μην μαδαει και να εχει και μουρη που να αρεσει στο ετερον ημυσι, ενω η υγεια τον ενδιαφερει οχι και τοσο, για ποια περιθαλψη και ποια εξοδα μιλαμε;
Το σκυλι θα χαριστει μεσω αγγελιας μολις αρρωστησει, οπως το σαρπει με εκτροπιο που εχει υιοθετησει απο ανευθυνη ιδιοκτητρια ενα νεο μελος. Η οταν αλλαξει γκομενα και η καινουργια του πει μπα προτιμω τα χαμστερακια. Και ευχομαι απλα να χαριστει και οχι να καταληξει στον δρομο.

Βασικα ειμαι απο τα ατομα που παντα ενθαρρυνουν να παρει κανεις σκυλο φυλης που του αρεσει, αν και εφοσον δεν ειναι εντελως σακατεμενη η φυλη αυτη και το αφεντικο συνειδητοποιει τι ευθυνες θα εχει. Ναι δεν θα αποθαρρυνω απαραιτητα εναν 17χρονο απο το να παρει αμσταφ αμα δω οτι οτι αυτος ο 17χρονος σκεφτεται οριμα. Γιατι το να εχει ενας ανθρωπος σκυλο φυλης που λατρευει και θαυμαζει ειναι μαματο και για τους 2, και για τον σκυλο και για τον ανθρωπο.

Αλλα αυτη ειναι ισως η πρωτη περιπτωση που βλεπω στο φορουμ οταν λεω καθετα οχι, γιατι διακρινω μια νοοτροπια καταναλωτη που απαιτει να τον εξυπηρετησουν και ο κοσμος να χαλασει. Ο σκυλος να μην χρειαζεται τπτ, να ειναι σαν διακοσμητικο δλδ, η υγεια του να μην σημαινει τπτ η σχεδον τπτ, ο εκτροφεας να βρεθει εδω και τωρα, εμεις να απανταμε οπως γουσταρει η αφεντια του και οχι οπως θελουμε εμεις. Ε με αυτην την νοοτροπια να παει στην κυρια φουλα που εχει ζευγαρωσει την πιπιτσα της με καρχαρια, οχι σε σοβαρο κυνοφιλικο φορουμ.
 






Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Απο τη στιγμη που ο ανθρωπος λεει ξεκαθαρα οτι τον ενδιαφερει οι βολτες να ειναι απο 15 λεπτα, να μην γαυγιζει να μην κλανει να μην μαδαει και να εχει και μουρη που να αρεσει στο ετερον ημυσι, ενω η υγεια τον ενδιαφερει οχι και τοσο, για ποια περιθαλψη και ποια εξοδα μιλαμε;
Το σκυλι θα χαριστει μεσω αγγελιας μολις αρρωστησει, οπως το σαρπει με εκτροπιο που εχει υιοθετησει απο ανευθυνη ιδιοκτητρια ενα νεο μελος. Η οταν αλλαξει γκομενα και η καινουργια του πει μπα προτιμω τα χαμστερακια. Και ευχομαι απλα να χαριστει και οχι να καταληξει στον δρομο.

Βασικα ειμαι απο τα ατομα που παντα ενθαρρυνουν να παρει κανεις σκυλο φυλης που του αρεσει, αν και εφοσον δεν ειναι εντελως σακατεμενη η φυλη αυτη και το αφεντικο συνειδητοποιει τι ευθυνες θα εχει. Ναι δεν θα αποθαρρυνω απαραιτητα εναν 17χρονο απο το να παρει αμσταφ αμα δω οτι οτι αυτος ο 17χρονος σκεφτεται οριμα. Γιατι το να εχει ενας ανθρωπος σκυλο φυλης που λατρευει και θαυμαζει ειναι μαματο και για τους 2, και για τον σκυλο και για τον ανθρωπο.

Αλλα αυτη ειναι ισως η πρωτη περιπτωση που βλεπω στο φορουμ οταν λεω καθετα οχι, γιατι διακρινω μια νοοτροπια καταναλωτη που απαιτει να τον εξυπηρετησουν και ο κοσμος να χαλασει. Ο σκυλος να μην χρειαζεται τπτ, να ειναι σαν διακοσμητικο δλδ, η υγεια του να μην σημαινει τπτ η σχεδον τπτ, ο εκτροφεας να βρεθει εδω και τωρα, εμεις να απανταμε οπως γουσταρει η αφεντια του και οχι οπως θελουμε εμεις. Ε με αυτην την νοοτροπια να παει στην κυρια φουλα που εχει ζευγαρωσει την πιπιτσα της με καρχαρια, οχι σε σοβαρο κυνοφιλικο φορουμ.
Είναι μια τρομερή αλυσίδα πετ σοπ πάντως.
Jumbo λέγεται.
Έχει όλες τις ράτσες αλλά και εξωτικά ζώα και καλυπτει όλες τις ανάγκες
 
  • Like
Reactions: Eroe


jimmy_3gr

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
65
24
33
Τελικα παιδια αποφασισα οτι θα παρω ενα σκυλο απο ενα pet shop εδω διπλα στο σπιτι μου που μου το δινει 250 ευρω χωρις αποδειξη .εχει και pedigree λεει .τα εχει ολα .full extra θα το παρω .και δωρο μου ειπε και φιμωτρο .ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)
 
  • Like
Reactions: Konmac and Mariosgs


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Τελικα παιδια αποφασισα οτι θα παρω ενα σκυλο απο ενα pet shop εδω διπλα στο σπιτι μου που μου το δινει 250 ευρω χωρις αποδειξη .εχει και pedigree λεει .τα εχει ολα .full extra θα το παρω .και δωρο μου ειπε και φιμωτρο .ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)
Το πρώτο λαικ που σου κανω.Ασχετα το αν τρολαρεις η οχι.
To full extra περιλαμβάνει μεταλλικό χρώμα ζάντες και πρόγραμμα?
Από πού θα πάρεις γτ ψάχνω και εγώ ένα καλό μεταχειρισμένο και δε βρίσκω τίποτα

Το φίμωτρο το δίνει δώρο για το σκύλο?
 
  • Like
Reactions: Aizak's mom


jimmy_3gr

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
65
24
33
Για μενα το δινει το φιμωτρο για να μην δαγκωνω τον σκυλο .Anyway απο δω και περα ειναι απλο spamming τα σχολια οποτε ας σταματησουμε εδω .καλο καλοκαιρι και ευχαριστω καποιους για τις απαντησεις τους
 
  • Like
Reactions: Konmac


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
οποτε ναι με ενοχλουν αυτοι οι ανθρωποι και δεν θελω να απαντανε στα ποστ μου.θα απαντανε στο ερωτημα που εκανα
Ολα καλα οσα λες, αλλα καπου την εχεις δει λαθος...εδω περα ειναι forum, ο καθενας γραφει οτι θελει, οπως το αντιλαμβανεται και με οποιον τροπο του βγαινει. Συγκεκριμενες απαιτησεις, ποιος απανταει,σε ποιο θεμα και με ποιον τροπο, μπορει να εχει μόνο οποιος πληρωνει καποιον για αυτον τον σκοπο. Πχ. ο εργοδοτης τον υπαλληλο του, ο πελάτης τον δικηγορο του κτλ...

Τα σχολια "εκτος του θεματος" που εθεσες, αρχισαν να σκανε οταν σιγα σιγα εδινες περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με το πως το εχεις στο μυαλο σου. Ε, με αυτα που λες, μην περιμενεις διαφορετικη εκβαση στην συζητηση. Απλα και αντικειμενικα, χωρις να εχω ορεξη να διαπληκτιστω μαζι σου.
 


jimmy_3gr

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
65
24
33
Δεν την εχω δει καθολου λαθος .εδω περα ειναι forum οπως το ειπες οχι το καφενειο σας.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Τελικα παιδια αποφασισα οτι θα παρω ενα σκυλο απο ενα pet shop εδω διπλα στο σπιτι μου που μου το δινει 250 ευρω χωρις αποδειξη .εχει και pedigree λεει .τα εχει ολα .full extra θα το παρω .και δωρο μου ειπε και φιμωτρο .ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)
στειλε μου και εμενα το λινκ σε πμ αν θες
250 πραγματικα ειναι πολυ καλη τιμη
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Δεν την εχω δει καθολου λαθος .εδω περα ειναι forum οπως το ειπες οχι το καφενειο σας.
Την εχεις δει λαθος. Αλλιως φτιαξε ενα δικο σου forum, με τους δικους σου κανονες.
 


jimmy_3gr

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
65
24
33
ναι @Haris Drazen οτι πεις .αν δεν θελεις παντως μπορεις να μην μπαινεις στα ποσταρισματα μου.δεν ζητησα την απαντηση σου εφοσον αυτη δεν εχει σχεση με το post που εκανα
 
  • Like
Reactions: Konmac


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
ναι @Haris Drazen οτι πεις .αν δεν θελεις παντως μπορεις να μην μπαινεις στα ποσταρισματα μου.δεν ζητησα την απαντηση σου εφοσον αυτη δεν εχει σχεση με το post που εκανα
Σε ευχαριστώ :)
Εγω δεν εχω τετοια θεματα, ποιος απανταει,τι απανταει και σε ποιον. Τα εχω ξεπερασει.
Εσυ που εχεις,φροντισε να τα ξεπερασεις. Ειναι λιγο ακυρο ξερεις, να πηγαινεις καπου ακαλεστος και στο τελος να την λες κιολας στους αλλους, γιατι δεν σου αρεσε εκει που πηγες...
 
  • Like
Reactions: Eroe and Dimi_21


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU