Εκτροφειο Μεγαλου Δανου στην Ελλαδα :)


ΝΙΚΗ ΠΑΠΠΑ

Active Member
8 Μαϊου 2017
42
38
Α, είστε της "Mastiff" γραμμής.
Μπορείτε να δείτε και αυτό το site της Μαρίας Γκινάλα, που είναι διεθνής κριτής του ΚΟΕ και παλιός εκτροφέας Μεγάλων Δανών.
Θα σας βοηθήσει αρκετά πιστεύω στις κατευθύνσεις που θα πρέπει να πάρετε σε σχέση με τον υπερτυπισμό και τα θέματα υγείας.
Τα βασικά προβλήματα δλδ που ταλανίζουν την φυλή.
https://greatdanegnosis.wordpress.com/
ειχα επικοινωνησει πριν κανω την αγορα με την κυρια Γκιναλα σαφως και ειναι αξιοκρατικη η γνωμη της απλα δεν εδειξε ιδιαιτερο στομφο κ θεληση στο να συζητησει με εμας που ενδιαφερομασταν να βρουμε κουταβια για εκτροφειο αρα αλλαξα κατευθυντηριες "γραμμες" και βρηκαμε αλλους γνωστες να μας συμβουλευσουν.
 


ΝΙΚΗ ΠΑΠΠΑ

Active Member
8 Μαϊου 2017
42
38
Καλωσήρθατε και καλή επιτυχία στο σκοπό σας.

Προσωπικά θα απέφευγα κάθε αναφορά σε Δανό/Δανούς γιατί απλά η φυλή δεν έχει καμία σχέση με τη Δανία. Είναι μία καθαρά γερμανική φυλή, η οποία για λόγους πολιτικής ορθότητας ονομάστηκε Μεγάλος Δανός, αντί του ορθού ιστορικά “Deutsche Dogge” / “Dogue Allemand” /”Dogo Aleman”. Το πρώτο επίσημο πρότυπο της φυλής συντάχθηκε στη Γερμανία το 1891 και συντρόφεψε πολλές μεγάλες προσωπικότητες της χώρας.

Δυστυχώς σήμερα ταλανίζεται από πάρα πολλά προβλήματα υγείας (το σημαντικότερο το ελάχιστο προσδόκιμο ζωής - 6 ως 8 χρόνια) και χαρακτήρα. Αυτά τα προβλήματα είναι πιο έντονα στα μπλε δείγματα.

Η Μαρία Γκινάλα είναι όντως μία εμβληματική μορφή για τη φυλή και θα ήταν σοφό να έρθετε σε επαφή μαζί της για συμβουλές και καθοδήγηση. Πριν κολλήσω με τα πιτ, στα αρχαία χρόνια αρχές δεκαετίας '90, ήθελα να πάρω κι εγώ Γερμανικό Μολοσσό και είχα έρθει σε επαφή μαζί της. Πραγματική λάτρις της φυλής και απίστευτη πηγή γνώσεων. Παλιά έγραφε κι εδώ.

Καλή συνέχεια.
ειχα επικοινωνησει πριν κανω την αγορα με την κυρια Γκιναλα σαφως και ειναι αξιοκρατικη η γνωμη της απλα δεν εδειξε ιδιαιτερο στομφο κ θεληση στο να συζητησει με εμας που ενδιαφερομασταν να βρουμε κουταβια για εκτροφειο αρα αλλαξα κατευθυντηριες "γραμμες" και βρηκαμε αλλους γνωστες να μας συμβουλευσουν.
 


ΝΙΚΗ ΠΑΠΠΑ

Active Member
8 Μαϊου 2017
42
38
κι εγω στο montis of blue κλινω αλλα ουτως η αλλως καποια που γραψατε οτι υπαρχουν θα πρεπει να ειναι καταχωρημενα στην FCI. απο κει ψαχνουμε και ετσι στελνουμε καποιο ονομα που δεν υπαρχει στη λιστα τους. Αν συμπεσει καποιο ονομα που θα βρω με αλλο ελληνικο εκτροφειο μη δηλωμενο στην FCI θα ειναι ατυχες συμβαν :(
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme








Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Να κάνω μια ερώτηση, προς όλους τους εκτροφείς γιατί είναι κάτι που με απασχολεί ως απορία γενικώς..

Καταρχάς, πόσο σώφρον είναι όταν ξεκινάς εκτροφή να επενδύσεις σε 2 κουτάβια τα οποία ενδεχομένως να μη σου βγουν στην πορεία όπως θες; Ή να μην ταιριάζουν με βάση τα ελαττώματα & τα προτερήματά τους;
Πώς μπορεί δηλαδή κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με την εκτροφή, να πάρει 2 κουτάβια και να προεξοφλεί πως αυτά τα δύο θα είναι η βάση της εκτροφής του;
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ειχα επικοινωνησει πριν κανω την αγορα με την κυρια Γκιναλα σαφως και ειναι αξιοκρατικη η γνωμη της απλα δεν εδειξε ιδιαιτερο στομφο κ θεληση στο να συζητησει με εμας που ενδιαφερομασταν να βρουμε κουταβια για εκτροφειο αρα αλλαξα κατευθυντηριες "γραμμες" και βρηκαμε αλλους γνωστες να μας συμβουλευσουν.
Να κάνω μια ερώτηση, προς όλους τους εκτροφείς γιατί είναι κάτι που με απασχολεί ως απορία γενικώς..

Καταρχάς, πόσο σώφρον είναι όταν ξεκινάς εκτροφή να επενδύσεις σε 2 κουτάβια τα οποία ενδεχομένως να μη σου βγουν στην πορεία όπως θες; Ή να μην ταιριάζουν με βάση τα ελαττώματα & τα προτερήματά τους;
Πώς μπορεί δηλαδή κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με την εκτροφή, να πάρει 2 κουτάβια και να προεξοφλεί πως αυτά τα δύο θα είναι η βάση της εκτροφής του;
μάλον οι γνώστες που σας συμβούλεψαν δυστυχως είχαν αντιθετες γενικως απόψεις με την κ γκινάλα..
και σε συνδιασμό με το δεύτερο ποστ μαλον δεν σας συμβούλεψαν και πολυ σωστά....
σας εύχομαι καλή αρχη έτσι κι αλλοιως
και να δείτε λίγο τις ενστασεις της κ γκιναλα σχετικα με την εκτροφή του δανου στην εξελλιγκτικη του πορεία και τις προτασεις της για βελτιωση της εκτροφής ... δεν είναι αργά να αλλάξετε γνώμη σχετικά με την πορεία της εκτροφής σας...

μια κι έχετε επενδύσει ουσιαστικά στα κουτάβια , σίγουρα θα έχετε φωτος των γονέων...
θα ήταν πολύ εκπαιδευτικό να μας δείχνατε λίγο τους γονείς των αξιαγάπητων κουταβιων σας...
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Να κάνω μια ερώτηση, προς όλους τους εκτροφείς γιατί είναι κάτι που με απασχολεί ως απορία γενικώς..

Καταρχάς, πόσο σώφρον είναι όταν ξεκινάς εκτροφή να επενδύσεις σε 2 κουτάβια τα οποία ενδεχομένως να μη σου βγουν στην πορεία όπως θες; Ή να μην ταιριάζουν με βάση τα ελαττώματα & τα προτερήματά τους;
Πώς μπορεί δηλαδή κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με την εκτροφή, να πάρει 2 κουτάβια και να προεξοφλεί πως αυτά τα δύο θα είναι η βάση της εκτροφής του;
Καθαρά για χόμπι; Θέλω έτσι κι αλλιώς τα κουτάβια και αφού μπορώ να κάνω κάτι με αυτά το κάνω. Δεν ξεκίνησε για να βγάλει συγκεκριμένα πράγματα(γραμμές-χαρακτήρες), μόνο το μπλε έθεσε σαν κριτήριο.

Σωστό ξεκίνημα για εμένα θα ήταν ξεκίνημα με σκύλες μόνο (ενήλικες αγορασμένες) και να πλάθεις με έτοιμα αρσενικά τσεκαρισμένα.
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
μάλον οι γνώστες που σας συμβούλεψαν δυστυχως είχαν αντιθετες γενικως απόψεις με την κ γκινάλα..
και σε συνδιασμό με το δεύτερο ποστ μαλον δεν σας συμβούλεψαν και πολυ σωστά....
σας εύχομαι καλή αρχη έτσι κι αλλοιως
και να δείτε λίγο τις ενστασεις της κ γκιναλα σχετικα με την εκτροφή του δανου στην εξελλιγκτικη του πορεία και τις προτασεις της για βελτιωση της εκτροφής ... δεν είναι αργά να αλλάξετε γνώμη σχετικά με την πορεία της εκτροφής σας...

μια κι έχετε επενδύσει ουσιαστικά στα κουτάβια , σίγουρα θα έχετε φωτος των γονέων...
θα ήταν πολύ εκπαιδευτικό να μας δείχνατε λίγο τους γονείς των αξιαγάπητων κουταβιων σας...
Ακόμα περιμένουμε από εσένα να μας δείξεις τις διαφορές..
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Καθαρά για χόμπι; Θέλω έτσι κι αλλιώς τα κουτάβια και αφού μπορώ να κάνω κάτι με αυτά το κάνω. Δεν ξεκίνησε για να βγάλει συγκεκριμένα πράγματα(γραμμές-χαρακτήρες), μόνο το μπλε έθεσε σαν κριτήριο.

Σωστό ξεκίνημα για εμένα θα ήταν ξεκίνημα με σκύλες μόνο (ενήλικες αγορασμένες) και να πλάθεις με έτοιμα αρσενικά τσεκαρισμένα.
Αυτό εννοώ, μου φαίνεται πιο λογικό να πας σε έτοιμη θηλυκιά παρά να περιμένεις αν το κουτάβι θα σου κάτσει έτσι όπως πρέπει -ειδικά όταν πας σε 2 κουτάβια για ζευγάρι.
Και μην ξεχνάς ότι αν η βάση σου είναι λάθος, το πιο πιθανό είναι να πάει όλη η εκτροφή κατά διαόλου.
Τι σημαίνει "αφού μπορώ να κάνω κάτι με αυτά το κάνω"; Με οποιαδήποτε κουτάβια μπορείς να το κάνεις, γιατί αυτά; Τι βλέπεις σε αυτά; Πώς κρίνονται μέχρι στιγμής; Μπακαλίστικο λίγο..

Καθαρά για χόμπι τι εννοείς; Δεν έχω τι να κάνω στον ελεύθερό μου χρόνο και θα ασχοληθώ με την εκτροφή; Τόσα λεφτά σου περισσεύουν;
Το μπολνταρισμένο μπορώ να το ακούσω από έναν απλό ιδιοκτήτη που θέλει να πάρει ένα κουτάβι Μ.Δ. και το μόνο που τον νοιάζει είναι να είναι μπλε. Όχι από εκτροφέα, φίλε μου. Γιατί αν το μόνο που σε νοιάζει είναι το χρώμα, μόνο εκτροφέας δεν είσαι. Να καλύπτεις Υγεία - Χαρακτήρα - Μορφολογία, και μέσα σ'αυτά να στοχεύεις και σ'ένα χρώμα, ναι. Αλλά μόνο το 3ο, και μάλιστα ένα κομμάτι αυτού, ε δεν είσαι εκτροφέας.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Για το χρώμα....

http://www.doggenetics.co.uk/danes.htm

Dilutes


There is a common misconception that dilutes are in some way naturally sickly - this is not in fact the case. As with most recessives, the dilute allele is in some way "faulty", but it is only faulty in its ability to distribute melanin evenly along the hair shaft (the uneven distribution causes the paler appearance).
This does not affect the health of the dog at all, simply its colour.

That said, the idea of dilutes as unhealthy most likely has its foundations in Colour Dilution Alopecia. This is an apparently genetic disease causing hair loss and skin problems. A dog with this disorder will typically appear "mangy" and have partial hair loss. It is usually reported from blue dogs, particularly Dobermanns, but presumably it affects isabella dogs too (diluted livers). Any colour can carry CDA or be homozygous for it, but only blues and isabellas will have symptoms.

CDA does not occur on all dilutes and its frequency varies between breeds. It is particularly common in Dobermanns, occuring in up to 80% of dilute dogs. Dilutes in other species such as mice are caused by the same gene, and yet CDA is not known in these, implying it is not an unavoidable consequence of dilution. It is thought that CDA may be caused by a specific dilution gene - labelled dl. Just as there are various different b alleles that all cause the liver colour (phenotypically the same, so only distinguishable through genetic testing), it is probable that there are a number of different d alleles as well, and only one of these causes CDA. Technically this makes CDA a recessive allele, as it is recessive to D (non-dilute, non-CDA) however dl is most likely dominant over the standard d allele.
What this all means is that CDA could theoretically be bred out of most lines by careful breeding and genetic testing to eliminate the dl allele in favour of the healthy d allele.

http://www.doggenetics.co.uk/problems.html#dilute
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πώς μπορεί δηλαδή κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με την εκτροφή, να πάρει 2 κουτάβια και να προεξοφλεί πως αυτά τα δύο θα είναι η βάση της εκτροφής του;
Είναι ανορθόδοξο να ξεκινήσει κάποιος με δυο κουτάβια. Οχι μόνο γιατί δεν ξέρεις πως θα εξελιχθούν μορφολογικά όταν ωριμάσουν, αλλά κυρίως γιατί δεν γνωρίζεις ούτε την εξέλιξη της υγείας τους, ούτε του χαρακτήρα τους.
Εδώ έτοιμους "φτασμένους" τυπικότατους σκύλους πολυπρωταθλητές έχεις και πάλι σε τρώει η αγωνία τι μπορούν να κρύβουν μέσα τους (τί γονίδια κουβαλάνε κοινώς).
Εδώ δεν ξέρεις ούτε καν πως θα είναι ο φαινότυπος.

Συγνώμη που θα το πω, αλλά είναι σαν να κάνω αναγγελία γέννας από 2 αγέννητους multichampion γονείς.

Παρεμπιπτόντως η κα Γκιναλά είχε γράψει ένα εξαιρετικό άρθρο για την εκτροφή
Γιατί το ζευγάρωμα του ζώου μας δεν είναι εκτροφή

Μεταξύ άλλων είχε γράψει :
"Ο εκτροφέας πρέπει να είναι ο πιο αυστηρός και αντικειμενικός κριτής των ίδιων του των σκύλων έτσι ώστε να επιλέξει μόνο τα ζευγαρώματα εκείνα που πράγματι μπορεί κανείς αντικειμενικά να πεί ότι υπόσχονται βελτίωση της φυλής, αποκλείοντας από την αναπαραγωγή σκύλους οι οποίοι, ακόμα και αν έχουν κερδίσει μεγάλες διακρίσεις, δεν είναι πραγματικά άξιοι να γίνουν γεννήτορες."

Ρωτώ λοιπόν τί είναι αυτό που κάνει αυτά τα μωρά άξια να γίνουν γεννήτορες;
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Να κάνω μια ερώτηση, προς όλους τους εκτροφείς γιατί είναι κάτι που με απασχολεί ως απορία γενικώς..

Καταρχάς, πόσο σώφρον είναι όταν ξεκινάς εκτροφή να επενδύσεις σε 2 κουτάβια τα οποία ενδεχομένως να μη σου βγουν στην πορεία όπως θες; Ή να μην ταιριάζουν με βάση τα ελαττώματα & τα προτερήματά τους;
Πώς μπορεί δηλαδή κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με την εκτροφή, να πάρει 2 κουτάβια και να προεξοφλεί πως αυτά τα δύο θα είναι η βάση της εκτροφής του;
Ναι, πράγματι, δεν συνηθίζεται η εκτροφή να ξεκινά με ένα ζευγάρι κουταβιών, επειδή το ρίσκο διπλασιάζεται. Αλλά ούτε και με ενήλικο θηλυκό - τουλάχιστον στη φυλή μου δεν βρίσκεις εύκολα καλό ενήλικο θηλυκό. Οπότε παίρνεις θηλυκό κουτάβι και περιμένεις πως θα εξελιχθεί.
Έτσι ξεκίνησα εγώ, πήρα κουτάβι από από γραμμές που με ενδιέφεραν και περίμενα να μεγαλώσει.
Οκ, χαρακτήρας και μορφολογία πολύ καλά (η Barbie μου έγινε Interchampion) έλα μου δε που έβγαλε εξάρθρωση επιγονατίδας - οπότε αποκλείστηκε από εκτροφή.
Ξανά ψάξιμο, ξανά μεγάλωμα - η Χαρά έβγαλε αρκετά καλά χαρακτηριστικά μορφολογικά, τέλειος χαρακτήρας και... ευτυχώς οι εξετάσεις βγήκαν εντάξει.
Πάμε λοιπόν στο επόμενο βήμα: θα βρούμε αρσενικό που θα συμπληρώνει τη Χαρά εκεί που υστερεί. Το βρήκαμε στη Βουδαπέστη. Οκ, το ζευγάρωμα επιτυχημένο - έδωσε αυτό που περίμενα και με το παραπάνω (από 6 κουτάβια έχουμε προς το παρόν 1 junior champion και 2 champion), οπότε κρατάω και ένα θηλυκό ακόμα.
Επόμενο βήμα: βλέπω τι δίνει η Χαρά και προσπαθώ να βρω γραμμές που θα συμπληρώνουν αυτά τα χαρακτηριστικά, Κάπως έτσι αποκτάμε το Μάρκο. Δικαιολογήθηκα - δεύτερη γέννα: πάλι είμαι πολύ ευχαριστημένη - και έτσι μένει και η Barbuda.
Τώρα ξέρω πια περίπου τι βγάζει και ο Μάρκο.
Επόμενο βήμα: αφού η Φρόσω πέρασε με επιτυχία τις εξετάσεις, θα ζευγαρώσει με το Μάρκο και ελπίζω ότι θα μου δώσουν όλα τα χαρακτηριστικά που θέλω.

Έτσι το βλέπω εγώ.
Και πραγματικά ποτέ δεν θα ξεκινούσα με 2 κουτάβια, αλλά αυτή είναι η δική μου γνώμη και μόνο.
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Μακάρι να μπορούσα να πατήσω πολλά περισσότερα likes στο μνμ του @Yorkaddict. O όρος "ανορθόδοξο" είναι ό,τι πιο επιεικές και διακριτικό μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς για την περίπτωση.

Για το μπλε χρώμα ισχύουν απολύτως όσα παρέθεσε η @ProudtobeGreek . To έγραψα κι εγώ σε προηγούμενο μνμ μου εδώ (#32).

Πολλές φορές δεν μπορούμε να ακούσουμε τις σκληρές ή αρνητικές απόψεις τρίτων που συγκρούονται με τις δικές μας. Νομίζουμε οτι δεν είναι σωστές, οτι είναι υπερβολικές, οτι εμείς ξέρουμε καλύτερα. Όταν ο "τρίτος" είναι άσχετος με το αντικείμενο, οκ. Όταν όμως είναι σχετικός και μάλιστα αυθεντία, το πληρώνουμε πολύ ακριβά. Αντί να κερδίσουμε από την εμπειρία του και "να κόψουμε δρόμο" πατώντας επάνω της, χάνουμε πάρα πολλά. Το "εγώ" δυστυχώς είναι ανίκητο. Οι μοναχοί στο Θιβέτ (κι όχι μόνο) που άφηναν να περιμένει έξω από την είσοδο του μοναστηριού αυτόν που ήθελε να γίνει μοναχός μέχρι και 10 χρόνια, κάτι περισσότερο ήξεραν.

Η Μαρία Γκινάλα είναι πολύ αυστηρή και ¨δύσκολη" με τους ΓΜ (Γερμανικούς Μολοσσούς και όχι ΜΔ=Μεγάλους Δανούς) και πολύ καλά κάνει. Εμένα μου είχε βγάλει την ψυχή για ένα χρόνο+ μέχρι να με συστήσει στη Laura Kiaulenas και το εκτροφείο της BMW για να πάρω ΓΜ. Κι εγώ τότε δυσανασχετούσα (μέχρι κι έβριζα) όλο το διάστημα του "τσεκαρίσματος" αλλά είχε δίκιο σε όλα. Τελικά δεν πήρα, αλλά αυτό οφείλεται σε μένα και είναι μια άλλη ιστορία. Το εκτροφείο που με είχε συστήσει ήταν τότε (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη) το κορυφαίο παγκοσμίως.

Επειδή γνωρίζω την περίπτωση ενός γνωστού έλληνα εκτροφέα και μάλιστα δύσκολης φυλής που ξεκίνησε την εκτροφή του από ένα κουτάβι, δεν ήθελα εξ αρχής να θέσω αυτούς τους προβληματισμούς που αναφέρατε τελευταία (και πολύ καλά κάνατε). Αυτός όμως δεν πήρε το κουτάβι για εκτροφή, το πήρε γιατί του άρεσε και του "έκατσε" ο λαχνός. Βάσισε επάνω της την εκτροφή και του βγήκε. Ελπίζω και εύχομαι η θεματοθέτρια να είναι η δεύτερη, να είναι κι αυτή η εξαίρεση στον κανόνα, το 1 % της ανορθόδοξης επιτυχίας κι όχι το 99 % της κανονικής αποτυχίας.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ναι, οκ, το πρόβλημα δεν είναι τόσο το να ξεκινάς με κουτάβια.
Πχ και η Proudtobegreek ξεκίνησε με κουτάβι, ΑΛΛΑ ήξερε εξ αρχής τι ήθελε και από που το ήθελε και πώς θα το έφτανε εκεί που πάει να το φτάσει, έχοντας ήδη ΚΟΨΕΙ το προηγούμενο σκυλί που ξεκίνησε από κουτάβι.
Μέχρι στιγμής καλά φαίνεται να της πηγαίνει το στοίχημα.
Θέλω απλώς να τονίσω ότι αν έχει κανείς το μικρόβιο της εκτροφής, μπορεί να δουλέψει και με "επιλεγμένο" κουτάβι, αρκεί να είναι σοβαρός και υπεύθυνος.
Η πλάκα είναι στις ελληνικές φυλές που ξεκινάνε εκτροφική πορεία με κουτάβι και γελάει στις εκθέσεις ο κάθε πικραμένος και στην γεννήστρα ο κάθε γλυκαμένος (pun intended).
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Άλλο είναι να πάρεις μια νεαρή σκύλα με καλές προοπτικές εξέλιξης και να δεις στην πορεία και με βάση την πραγματική της εξέλιξη πως θα πορευτείς και άλλο να προεξοφλείς πως δύο κουτάβια θα είναι το ζευγάρι πάνω στο οποίο θα βασίζεται η εκτροφή σου.
Νομίζω έχει τεράστια διαφορά.
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Άλλο είναι να πάρεις μια νεαρή σκύλα με καλές προοπτικές εξέλιξης και να δεις στην πορεία και με βάση την πραγματική της εξέλιξη πως θα πορευτείς και άλλο να προεξοφλείς πως δύο κουτάβια θα είναι το ζευγάρι πάνω στο οποίο θα βασίζεται η εκτροφή σου.
Νομίζω έχει τεράστια διαφορά.
Απο τα οποια το ενα ειναι μαλλον αρσενικο....
 


ΝΙΚΗ ΠΑΠΠΑ

Active Member
8 Μαϊου 2017
42
38
να απαντησω σε μια απαντηση λοιπον και ευχομαι να σας καλυψω ολους. ξεκιναμε απο το οτι η ρατσα αυτη εχει διαφορες εκδοχες, γενικοτερα οι μιξεις χρωματων κ τυπων στην ευρωπη (ας μη σχολιασω αμερικη τι ηλιθια "παντρεματα" κανουν) ειναι αστα να πανε. πρωτα απο ολα τα κουταβια τα πηραμε για να εχουμε σκυλια ιδανικα για τα παιδια μας. εχουμε τοσο μεγαλο κηπο και χωρο και διαθεση και οτι αλλο χρειαζεται τελοσπαντων που αποφασισαμε δυο σκυλια. οταν απευθυνθηκα στον ΚΟΕ για εκτροφεα (καθως ρατσα με προβληματα υγειας, θελησαμε να παρουμε σαφως γνησια και απο καλα αιματα σκυλια ωστε να μειωσουμε πιθανοτητες) μου ειπε πως δεν υπαρχει ελληνας εκτροφεας της ρατσας (ισως εκτροφεας back yard ναι αλλα οχι επισημος) αρα μονο απο εξωτερικο μπορουσαμε. σκεφτηκαμε οτι αφου ετσι κι αλλιως το κοστος θα ειναι υψηλο σε αγορα και φυσικα καθε μηνα γιατι να μην παρουμε οτι καλυτερο βρουμε (ωστε να μειωσουμε πιθανοτητες ξαναλεω για οσους ρωτησαν πως θα ξερουμε οτι κανουν για αναπαραγωγη τα κουταβια) και γιανα ζησουν περισσοτερο (να μεγαλωσουν με τον 5μηνων γιο μου μαζι) και για να κανουμε μικρακια εφοσον στην ελλαδα δεν υπαρχει και ειδα οταν εψαχνα πως κι αλλοι πολλοι ψαχνουν τετοια σκυλια για αγορα.
μιλησα με διεθνεις κριτες της FCI ( αφου περασα ολη την ευρωπη και πηγα ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ για τα εκτροφεια και τους τυπους αυτης της ρατσας γιατι με παραξενεψε αλλοι αδυνατοι κοντοι αλλοι μεγαλοι χοντροι κλπ. η λογικη των δυο θηλυκων (σε πλανο αρχης εκτροφειου) αντικρουεται απο τους περισσοτερους εξ αυτων γιατι αυτα τα σκυλια συνηθως δεν μπορουν να ζευγαρωσουν με φυσικο τροπο ειναι επικινδυνο επισης λογω πολλων μυκητιασεων αιδιου των θηλυκων (ειδικα στην ελλαδα που εχουμε θερμο κλιμα) ειναι λογος αποφυγης φυσικου ζευγαρωματος με αλλο αρσενικο σουπερ ντουπερ απο εξωτερικο που καποιος ειπε παραπανω σε σχολιο. αρα το πιο πιθανον ειναι ΑΝ δεχτουν θα πληρωσω ζευγαρωμα, θα παω θα πληρωσω του κοσμου τα λεφτα σε ολα αν μπορει κανεις να σκεφτει, ΑΝ κατσει η σκυλα,ΑΝ πετυχω τη μερα, ΑΝ ειναι γονιμος ο αρσενικος (πολλα περιστατικα τετοια) η υπαρχει και η αποστολη σπερματος ΧΑ! εδω γελανε ολοι. Ουτε καν!!!!!! για ευνοητους λογους που ολοι μπορειτε να σκεφτειτε φανταζομαι.
Το θεμα του βαρεου τυπου mastiff που ειπε καποιος παραπανω ειναι σαφεστατα θεμα γουστου. πηγα σε 3 διεθνεις εκθεσεις βλεποντας σε καθεμια πανω απο 120 δανους διαφορων τυπων. ετσι επελεξα τι θελω. και να σας πω κατι ?? Οι γερμανοι καθε χρονο αλλαζουν τα στανταρτ αυτου του σκυλου προς οφελος τους ωστε να πετανε εξω απο εκθεσεις αλλους και να κερδιζουν μονον αυτοι η ετσι επειδη ηδονιζονται με το να κανουν οτι θελουν! Σαφως η
 


ΝΙΚΗ ΠΑΠΠΑ

Active Member
8 Μαϊου 2017
42
38
Γκιναλα εχει αποψη δε το συζηταμε απλα κι εγω εψαξα τον τυπου σκυλου που μου αρεσει με τους υγιεις γονεις ασχετα με τους τιτλους τους, με την καλη φημη του εκτροφεα με την εγγυηση τους κλπ.
οσον αφορα το μεγεθος των σκυλων σαφως δε χρειαζεται να θυμισω γιατι καποιος επιλεγει αυτο το σκυλι περα απο τον χαρακτηρα του. μα για το μεγεθος του φυσικα!!! Αυτα τα αδυνατα ισχνα κοκκαλιαρικα ιδια με σωματοτυπο ντοπερμαν σκυλια που εβγαλαν οι γερμανοι ως νεα στανταρτ μεγαλου δανου ουτε να τα βλεπω. Τι ΜΕΓΑΛΟΣ Δανος τοτε? Μικρος θα ηταν. θα επαιρνα για τα παιδια beagle αν ηταν ετσι που στοιχιζουν λιγοτερο και τρωνε λιγοτερο! Ασ μη τα ισοπεδωνουμε ολα. Τεραστια σκυλια που τρωνε σωστα προσεκτικα (οχι υπερβαρα)δεν ανεβοκατεβαινουν σκαλες δεν τρεχουν ετσι κι αλλιως δεν καταπονουνται αριστη υγεια γονεων καλα αιματα γενεαλογικου πολλη αγαπη και οικογενειακη στοργη καθε λεπτο, μειωμενες πιθανοτητες προβληματος στο ελαχιστο.
τβρα εαν οι ορχεις του αρσενικου εχουν θεμα απο γεννα η μου το δωσαν στειρωμενο επιτηδες η το θηλυκο δεν κατσει του αρσενικου ποτε η δεν ξερω γω τι αλλο.... ειναι σεναρια μακρινα μεν καθολου απιθανα δε, αλλα αντιμετωπιζονται κι αυτα με αγαπη.
Τελος εχω στο μυαλο μου πως αν ΚΑΙ τα δυο σκυλια βγουν "βαρια" τοτε δε θα διαιωνισω αυτο το βαρος σε κουταβια γιατι θα ειναι μεγαλυτερο. το σωστο κατα τα λεγομενα παντα των διεθνων κριτων ειναι: 1 heavy X 1 light dog αρα ευελπιστω το κοριτσι μου να γινει ψηλο και λιγνο σαν τον μπαμπα της χεχε
καποιος ζητησε γονεις ερχονται σε λιγο να βρω τα λινκς