Εκτροφια για Bullmastiff


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Α) Δηλαδή μία φορά άμα τύχει και δεν τον βγάλω βόλτα?

Β)
1)Cane corso
2)Presa Canario
3)Bull terrier
4)American Pit Bull Terrier
5)American Bulldog
6)Βullmastiff
7)Dogo Argentino
8)Amstaff Terrier
9)Dogue de bordeaux
10)Bandog
11)Boerboel
12)Doberman
13)Βulldog

Α) Γιατι να τύχει?
Οτι θα βαριέσαι? Οτι θα βρεχει?
Οτι τι?

Β) Εγω δεν βλεπω να σαρεσει ενας φαινοτυπος, ουτε καν αυτο οπως πολυ καλοπροαιρετα αναφερθηκε προηγουμενως, εγω βλεπω να σαρεσει μια "ιδεα" ενος πολυ συγκεκριμενου σκυλιου...
Ενός σκυλιου που είθισται να αρέσει στα 20χρονα, χωρις αυτο να το λεω απαξιωτικα, υπήρξα κ γω καποτε 20 χρονο...

Κατα ταλλα οι "απο πανω" ηταν παραπανω απο αναλυτικοί κ ελπιζω να σου λυσαν τυχον αποριες...εαν ομως δεν κατσεις να σκεφτεις καλα (κ σοβαρα) γιατι το θες το σκυλι κ τι μπορεις να του προσφερεις (κ οχι να σου προσφερει) τοτε εαν τελικα το πάρεις το οποιο σκυλι πολυ φοβαμαι πως θα δυστυχησετε κ οι δυο
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Α) Γιατι να τύχει?
Οτι θα βαριέσαι? Οτι θα βρεχει?
Οτι τι?
Γιατι ειναι ανθρωπος κ μπορει να τυχει:D
Εγω δεν στεκομαι στο γιατι, αλλα στο ΑΝ....
ΑΝ τυχει λοιπον κ ο χρονος ειναι περιορισμενος, ειναι αρρωστος η βρεχει για δυο τρεις μερες,
Τοτε ΟΧΙ,
η "μεγαλη βεραντα" δεν αρκει σε αυτα τα σκυλια....

Κι αυτο πρεπει να κρατησει ο φιλος μας.....
Ειναι σκυλια που θελουν ΠΟΛΥ ΧΩΡΟ και ΧΡΟΝΟ για να ειναι υγειη.

Καλο το σλογκαν "ο σκυλος χωραει σε ενα τετραγωνικο αρκει να ειναι μαζι με τον ιδικτητη του" αλλα αυτα τα σκυλια, ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ εναν ιδιοκτητη με..... "πολλα τετραγωνικα" για να χωρανε.......
..... αλλιως βλεπω πχ κανα κορσο τρεχει στην βεραντα κ να το μαζευει απο.... την διπλα πολυκατοικια! :eek:
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αγαπητέ μου @Bong24 ,

Υπάρχει (όπως ίσως θα ξέρεις) ένα αρκετά σημαντικό και σχετικά πλήρες site, που λέγεται Dogbreedinfo... το οποίο site, έχει και μία "μηχανή" αναζήτησης των κατάλληλων φυλών από τον επισκέπτη - χρήστη... μάλιστα, αν τροφοδοτηθεί ΣΩΣΤΑ, θα σου βγάλει ένα αριθμό από φυλές, τις οποίες αξίζει να ψάξεις επιμέρους, στα επόμενα λίγα χρόνια της ζωής σου και να καταλήξεις σε καλή επιλογή.

Αυτή η μηχανή επιλογής (και όχι μόνο αυτή!), ας μην ξεχνάμε ότι είναι Αμερικανική... και, έτσι, οδηγεί καμιά φορά σε λίγο "αστείες" (για τα Ελληνικά δεδομένα) προτάσεις επιλογής, όπως π.χ. το Cairn Terrier... ή το Labradoodle...

Κάθε μηχανή επιλογής, που βασίζεται στην εξυπνάδα του υπολογιστή, μπορεί να επηρεαστεί και να σου προτείνει φυλές που νομίζεις-ότι-θέλεις και όχι μόνο "κατάληλες-για-σένα" φυλές...

Έτσι, έχοντας το "αποτέλεσμα", δηλαδή, τις 13 φυλές που αναφέρεις πιο πάνω... προσπάθησα να κάνω "reverse engineering" (που λέει και ο Θείος Τάκης)... κοινώς, προσπάθησα να δώσω τις απαντήσεις που έδωσες κι εσύ, ώστε να καταλάβω το σκεπτικό σου... οπότε... ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΕ... έδωσα τον ακόλουθο συνδυασμό απαντήσεων, ώστε με διαδοχικές δοκιμές, να καταλήξω (βάζοντας και τη δική μου, προσωπική "πινελιά" - μιάς και αλλιώς δεν γινόταν) στα δικά σου αποτελέσματα:

1. Ψάχνετε για καθαρόαιμο σκύλο ή για υβρίδιο?
Εδώ, έδωσα "καθαρόαιμο"... είπαμε: για να μη μου βγάλει Labradoodle...

2. Είχατε ποτέ σκύλο στο παρελθόν, ή αυτός θα είναι ο πρώτος?
Εδώ, ΈΠΡΕΠΕ, σε κάθε περίπτωση, να απαντήσω ότι είχα σκύλο στο παρελθόν... ότι ΔΕΝ είναι ο πρώτος μου σκύλος... γιατί, αλλιώς, δεν θα μου εμφάνιζε ΚΑΜΙΑ από τις 13 φυλές που μας ρώτησες...

3. Νομίζετε ότι είστε σε θέση να ελέγξετε και να χειριστείτε ένα κυριαρχικό σκύλο?
Και πάλι, ΈΠΡΕΠΕ να πω ότι ΝΑΙ "νομίζω" ότι μπορώ... αλλιώς, ΚΑΜΙΑ από τις 13 φυλές δεν εμφανίζεται...

4. Σε τι είδους κατοικία μένετε?
Εδώ, ήξερα πως έπρεπε να πειραματιστώ λιγάκι... οπότε έδωσα ότι οπωσδήποτε μένω σε ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ...
Και έδωσα "ΜΕΣΑΙΟ ΚΗΠΟ" (Σημειώνω: Στην Αμερική, ο μεσαίος κήπος είναι τουλάχιστον 1 στρέμμα, χωρίς το εμβαδόν του σπιτιού)... εδώ, μου εμφάνισε (όπως αναμενόταν!) μερικές από τις 13 φυλές...
Και ξαναέδωσα "ΜΕΓΑΛΟ ΚΗΠΟ" (Πάλι σημειώνω: Μεγάλος κήπος είναι πάνω από 2-3 στρέμματα)... οπότε μου εμφάνισε και τις υπόλοιπες φυλές σου...

5. Ηλικία του νεότερου παιδιού σας αν έχετε παιδιά?
Και πάλι, ήμουν υποχρεωμένος να "εκβιάσω" τη μηχανή επιλογής, λέγοντας ότι ΔΕΝ έχω παιδιά...
Και, βέβαια, λάβε υπόψη σου ότι δεν υπάρχει ερώτηση αν είμαι ΕΓΩ παιδί...

6. Τι μέγεθος επιθυμείτε να έχει ο σκύλος σας?
Εδώ, έπρεπε να δώσω, καταρχήν, ΜΕΓΑΛΟ... μου εμφάνισε μερικές από τις 13 φυλές...
Και, μετά, να δώσω ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ... για να εμφανιστούν και οι υπόλοιπες...

7. Θέλετε ένα σκύλο που να μην "μαδάει"?
Εδωσα "αδιάφορο"... γιατί, αν με ενδιέφερε να ΜΗΝ μαδάει, τότε θα μου υποδείκνυε ελάχιστες από αυτές τις φυλές... έως καμία!

8. Θέλετε ένα σκύλο που να είναι καλός για αλλεργικούς ανθρώπους?
Και, έτσι, αγαπητοί μου φίλοι... μπήκαμε ΚΑΙ εμείς στο Αμερικανικό "τριπάκι" του ψυχαναγκασμού, για το αν ο σκύλος είναι κατάλληλος ή ακατάλληλος για αλλεργικούς!!!
Εδωσα "αδιάφορο"... ώστε να μου εμφανίσει και καμιά φυλή... αλλιώς...

9. Πόσο συχνά είστε διατεθειμένος να βουρτσίζετε (τουλάχιστον) το σκύλο σας?
Εδώ, για να μη φανώ και "γύφτος", έδωσα το γενναιόδωρο "1 φορά την εβδομάδα"... και μου παρουσίασε τις συγκεκριμένες φυλές... ΟΜΩΣ:
"Έχασα" ΟΛΑ τα τσοπανόσκυλα... που, όλως τυχαίως (όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο @east49 ) έχουν (μεταξύ άλλων) τελείως διαφορετικό φαινότυπο (αλήθεια, ξέρουμε όλοι τι είναι ο φαινότυπος?) από τις συγκεκριμένες 13 φυλές...

10. Πόσο χρόνο μπορείτε να αφιερώνετε για την άσκηση του σκύλου σας?
Για να μου "δώσει" όλες αυτές (ΚΑΙ τις 13) φυλές... ήμουν ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να δώσω την απάντηση "αδιάφορο" (μετάφραση: ότι χρειάζεται για το συγκεκριμένο σκύλο)...
Αλλιώς, θα έπρεπε να δίνω απαντήσεις του τύπου "jogging companion" κλπ...
Και οφείλω να υπενθυμίσω: ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΗΠΟΣ!!!:cool:

11. Τι είδους ικανότητα προστασίας θέλετε να διαθέτει ο σκύλος σας?
Εδώ, ήμουν ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να δώσω "σκύλος που θα υπερασπιστεί την περιουσία μου, όποτε χρειαστεί"... γιατί, αν έδινα "αδιάφορος", ή "να δίνει ένα προειδοποιητικό γαύγισμα"... η μηχανή θα απέρριπτε τις περισσότερες από τις φυλές αυτές...;)

Κατά συνέπεια, αγαπητέ μου φίλε, αυτό που έχω να σου προτείνω είναι να δώσεις πολλές φορές τις απαντήσεις στα ερωτήματα... εννοώ να τις δώσεις στον εαυτό σου ΚΑΙ στην οικογένειά σου (για να ξέρουν τι τους περιμένει!)...

Και, κατόπιν, προχώρα στην επιλογή σου, χωρίς να σε ενδιαφέρει κανείς άλλος!

Υ.Γ. Ήδη, έχω αρχίσει να οραματίζομαι τον τρόπο ζωής σου...
Μονοκατοικία (δεν μου κακοπέφτει)... Πολύ Μεγάλο Κήπο (ήδη σε ζηλεύω)... Και, ταυτόχρονα, να ξέρεις να "διαφεντεύεις" ένα κυριαρχικό σκύλο (το όνειρό μου!)...:)
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Επίσης, μερικές απαντήσεις εδώ...

1) ...Αν γνωρίζει η έχει κανείς στο forum ένα απο αυτά...

2) American Bulldog(ναι ναι εσείς με την "μύγα" μπείτε να γράψετε ότι δεν είναι καταχωρημένη ράτσα και να μου την "πείτε")

3) ...θέλω να ρωτήσω κάτι ακόμη την μορφολογία του σκυλιού και τον χαρακτήρα τον γνωρίζουμε από όταν είναι μηνών?
1) Σχεδόν ΟΛΟΙ που σου έχουμε απαντήσει, έχουμε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ένα από αυτά... ή έχουμε (τουλάχιστον ένα) φίλο που έχει κάποια από τα υπόλοιπα...;)

2) Είναι καταχωρημένη και δεν θα "σου την πει" κανείς, μέσα στο dogforum...:)

3) Την μορφολογία πιστεύουμε ότι την ξέρουμε όταν πια είναι αρκετών μηνών... αλλά, ναι, την ξέρουμε "από μηνών"...
Τον χαρακτήρα... αν έχεις μαζί σου κάποιον "ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ" (!!!)... ναι, τον μαθαίνουμε όντως από 2 μηνών...:cool:
 
  • Like
Reactions: Lavernne






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95