Εκτροφια για Bullmastiff


Bong24

Member
30 Σεπτεμβρίου 2015
5
0
27
Καθως ειναι 1 η ωρα το πρωι...ναι πρωι ειναι για εμενα και οχι μεσημερι :whistle: , και απο χθες γυρω στις 3μιση που γυρισα σπιτι αρχισα να ψαχνω (μεχρι τωρα) για την ρατσα που ενδιαφερομαι να αγορασω(Bullmastiff) επισης να αναφερω οτι διαβασα οτι thread υπηρχε περι bullmastiff.....
...Θελω να μου αναφερεται εκτροφεια και διαφορες χρησιμες πληροφοριες (κυριως απο προσωπικες εμπειριες σας αμα εχετε)...(απο που να αγορασω?/αμα θα βρω σιγουρα?/οικονομικα? κ.α)
Γνωριζω οτι δεν αναφερω τιποτα για τον εαυτο μου απλα επειδη λεω να παω να κοιμηθω θα στειλω μολις ξαναμπω:sneaky:...

Ευχαριστω προκαταβολικα
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Καλώς όρισες,

Σε ποιά χώρα βρίσκεσαι?

Bullmastiff τι επιπέδου? Τι "ποιότητας", δηλαδή...

Bullmastiff από ποιά χώρα?

Bullmastiff από καλό εκτροφείο? ή από ΚΑΛΟ εκτροφείο? ή από ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ εκτροφείο? Μιάς και στις φυλές αυτές ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ (ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ) η απόκτηση από Pet Shops, ή από "κολητούς" που θα στο φέρουν από τον δικό τους "κολητό"...

Bullmastiff, για ποιά δουλειά?

Ξέρεις το προσδόκιμο ζωής του?

Ξέρεις σε ποιές ασθένειες και σε ποια προβλήματα σκελετού είναι επιρρεπή?

Ξέρεις ότι έχουν ιδιαίτερη ευαισθησία στις ναρκώσεις των εγχειρήσεων?

Ξέρεις ότι τα Bullmastiff είναι από τα πιο ανθρωποκεντρικά ζώα που υπάρχουν? Κοινώς, ότι δεν κάνουν για μαντρόσκυλα?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
...

Bullmastiff από καλό εκτροφείο? ή από ΚΑΛΟ εκτροφείο? ή από ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ εκτροφείο? Μιάς και στις φυλές αυτές ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ (ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ) η απόκτηση από Pet Shops, ή από "κολητούς" που θα στο φέρουν από τον δικό τους "κολητό"...
Μόνο στις φυλές αυτές; Στις υπόλοιπες απαγορεύεται απλά, χωρίς το ρόπαλο ή επιτρέπεται;;;;;
 
  • Like
Reactions: Chaioth


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Μόνο στις φυλές αυτές; Στις υπόλοιπες απαγορεύεται απλά, χωρίς το ρόπαλο ή επιτρέπεται;;;;;
@Orilis , να σου πω...
Σκέφτηκα κι εγώ την εκδοχή ενός "κατωσέντονου"... αλλά, υπερίσχυσε το να παραμείνω αυστηρά στις απαιτήσεις του πελάτη...;)
Εάν (και όταν) ανοίξει το επόμενο θέμα, για πληροφορίες σε σχέση με το Yorkshire, θα επανέλθω...:cool:
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Bullmastiff από καλό εκτροφείο? ή από ΚΑΛΟ εκτροφείο? ή από ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ εκτροφείο? Μιάς και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ (ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ) η απόκτηση από Pet Shops, ή από "κολητούς" που θα στο φέρουν από τον δικό τους "κολητό"...
Δεν ήθελε πρόσθεση, ώστε να υπάρχει φόβος για πλέξιμο προίκας. Αφαίρεση ήθελε. Ecco, pronto.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Δεν ήθελε πρόσθεση, ώστε να υπάρχει φόβος για πλέξιμο προίκας. Αφαίρεση ήθελε. Ecco, pronto.
Τώρα, με ρωτάς αν συμφωνώ μαζί σου?:)
Ή αμφισβητείς ότι προέχει πάντα η εξυπηρέτηση του πελάτη, custom made, σύμφωνα με τις επιμέρους ανάγκες του?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν ρωτάω αν συμφωνείς μαζί μου γιατί ξέρω ότι κι εσύ είσαι ενάντιος σε κάθε μορφή βασανισμού σκύλου, όπως συμβαίνει στα puppy mills, που προμηθεύουν συνήθως τα πετ σοπ, ανεξαρτήτως φυλής.
Φυσικά ούτε κι εγώ, με τη σειρά μου, αμφισβητώ ότι χρείαζονται εξατομικευμένες, ανά περίσταση, πληροφορίες, ώστε να έχει νόημα η συζήτηση, αλλιώς απλά θα κοπίαραμε τα λινκ όπως σε κάποια απλά θέματα που έχουν συζητηθεί μυριάδες φόρμες. Σαφώς και να εξυπηρετηθεί ο πελάτης σύμφωνα με τις ανάγκες του, αλλά. Αλλά ο θεματοθέτης προείπε για εκτροφεία, άρα είναι ενήμερος, ειδικά αν έχει διαβάσει ότι έχει γραφτεί εδώ μέσα για bullmastiff. Κατά δεύτερον, γιατί να υπονοήσουμε στον άλλο που διαβάζει, και θέλει να αγοράσει pug, ότι για μπουλμαστιφ ποτέ πετ σοπ ή γνωστός, αλλά αν βρει για το παγκ καμία καλή άκρη, ας το τολμήσει. Κατά τρίτον, γιατί πελάτης;
 
  • Like
Reactions: Chaioth


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Πάρα πολύ σωστή, @Orilis !!!
Και είδες που πέτυχα κάτι? Να γράψεις εσύ το σεντόνι (έστω, μαξιλαροθήκη, ρε παιδί μου) και να το αποφύγω εγώ!!!:p:D
Επιμένω στο θέμα του πελάτη.................... είναι "one-off" πελάτης? είναι επαναλαμβανόμενος πελάτης?:cautious::cool:
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δια της μαιευτικής, όμως, σου πήρε παραπάνω χρόνο απ'ότι αν τα έγραφες μόνος σου και... Τα ξέρω ήδη καλέ εγώ!

Όσο για το άλλο θέμα. Δεν κάθομαι να το κοιτάξω καν από αυτή τη σκοπιά. Αλλά..πελάτης; Χάθηκε η ορολογία που έχουμε ήδη συνηθίσει;
 






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Το εκτροφείο Bullmastiff, τι έγινε παιδιά?
Περιμένω με αγωνία την ανταπόκριση του νέου μας μέλους!
 
  • Like
Reactions: epial






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Αυτό που εκτιμώ ότι υπενόησε ο συμφορουμίτης @johnk είναι ότι ειδικότερα τα μπουλμαστιφ όπως και τα παγκ είναι από τις περισσότερο προβληματικές φυλές και ως εκ τούτου η λάθος πηγή απόκτησης είναι σαν να παίζεις ρώσικη ρουλέτα με πέντε σφαίρες στο εξάσφαιρο.
 
  • Like
Reactions: johnk


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Το εκτροφείο Bullmastiff, τι έγινε παιδιά?
Περιμένω με αγωνία την ανταπόκριση του νέου μας μέλους!
Κοιμάται ακόμα... μόλις ξυπνήσει και έχει νέα ενδιαφέροντα περί φυλών θα έρθει. Μην ανησυχείς!
Διάβασε όμως στο μεταξύ για χάσκυ, μετά για γπ και μετά για πομεράνιαν να του πείς εκτροφεία ροπαλοφόρα
 
  • Like
Reactions: johnk




Bong24

Member
30 Σεπτεμβρίου 2015
5
0
27
Λοιπόν ξεκινάμε....
Είμαι 20 χρονών και μένω στον ΥΠΕΡΟΧΟ ΠΕΙΡΑΙΑ :p
Αποφάσισα με τους γονείς μου (έχω και έναν μικρό αδερφό 8 χρονών) να πάρουμε ένα σκύλο...μετά από πεισματικό αλλά γρήγορο ψάξιμο καταλήξαμε στην ρατσα bullmastiff.(Ανάμεσα στα : bull terrier,american staffshire terrier,cane corso,bulldog,boxer,rottweiler,staffordshire bull terrier,argentino dogo,doberman,american pitbull terrier,american bulldog,dogue de bordeaux)
Aς αναλύσω λίγο την κατάσταση όμως ώστε εσείς που ίδι έχετε ένα τοσο όμορφο φίλο στο σπίτι σας να με βοηθήσετε αμα κάπου-κάτι δεν έχω σκεφτεί καλά.
Οικονομικά=προφανώς τέτοιους καιρούς είναι λίγο κάπως ,για αυτό θέλω να μου πείτε στο περίπου όσο μπορείτε φυσικά ποια θα είναι τα έξοδα.Καταννοώ ότι η καλύτερη και μάλλον η μόνη σωστή λύση είναι από εκτροφείο, εχω βρει τα δυο που υπάρχουν στην Ελλάδα και είμαι διατεθιμένος αμα χρειαστεί να περιμενώ μέχρι να μαζέψω το σωστό ποσό.
Χώρος=μένουμε σε ένα διαμέρισμα με ένα μεγάλο μπαλκόνι(πιστεύω είναι μια χαρά για ένα τέτοιο σκύλο)
Διασκεδαση+Χρονος=τον σκύλο σίγουρα θα μπορώ να τον απασχολώ όσο χρειαστεί γιατί δεν θα το δω σαν κάποιο αντικείμενο -ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΖΩΗ- για αυτό θα πρέπει και εγώ να είμαι άξιος να τον φροντίζω και να τον συντροφεύω.Η μόνη ώρα που θα μένει το σκυλί μόνο του θα είναι το πρωί (9) μέχρι τις 2.
ΑΓΑΠΗ=τονίζω τόσο πολύ αυτό τον τομέα γιατί πιστεύω ότι είναι ο σημαντικότερος , ναι συμφωνώ με την αγάπη δεν μπορεις να αγοράσεις έναν σκύλο απλά κατα πλειοψηφία όλα βασίζονται στο πως θα μάθεις εσύ το σκυλί και πόσο στοργή θα του δώσεις.Οπότε απο αυτό είμαι πλήρως καλλυμένος....:cool:

Μερικές ερωτήσεις :
1)Πόσα χρήματα θα χρειαστεί(το ίδιο το κουτάβι,τα εμβόλια,τα παιχνίδια,το σπιτάκη του,οι τροφές του και όλα αυτα)
2)Πόσες ώρες περίπου χρειάζετε την ημέρα στις βόλτες του?(χρειάζετε να κάνουμε joking? η απλά να βολτάρουμε?)
3)Θα αντέξει το καύσωνα το καλοκαίρι?
4)Όταν και άμα(μακάρι:p) το πάρω τι πρέπει να προσέχω όταν θα είναι 40 ημερών?
5)Πρεπει να προσέχω κάτι συγκεκριμένο ειδικά για αυτή την ράτσα?
6.....)Ότι άλλο έχετε να μου πείτε

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση όλους!!!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Συγγνωμη...ποτε προλαβες (γιατι μιλησες δυο φορες για fast searching) κ μελετησες ΟΟΛΛΕΕΣΣΣ αυτες τις φυλες? (Ποιος ειναι ο Στάνφορντ κ πως προσελαβε ενα μπουλ τεριε? )

Το οτι εχεις μεγαλο μπαλκονι που κολλάει στην ολη υποθεση?

9-2 ειναι αρκετες ωρες για να μενει ολομοναχο ενα κουταβι...θα συνιστουσα crate.

40 ημερων κ απο εκτροφεα δεν παιζει...εαν λοιπον στανταρακι ενδιαφέρεσαι να απευθυνθείς σε εκτροφεα θα το πάρεις μετα τους 2 μήνες...οποτε δε θαχεις κ τιποτα να σε απασχολει...

Αυτα απο μενα...που μου κατσαν κ καπως
Τα υπόλοιπα ταφηνω για τους αλλους
 
  • Like
Reactions: Orilis and johnk