Εκτόνωση & πόλη. Γίνεται?


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Αν μιλάμε για την Θεσσαλονίκη, όλοι σχεδόν οι κάτοικοι έχουν αμεσότατη πρόσβαση στο παραλιακό μέτωπο!
Για ποιο λόγο είναι ριψοκίνδυνος? Υπάρχει 5χλμ. ποδηλατόδρομος!
Η εκμάθηση μπορεί να γίνει με τις πρώτες φορές να βρίσκει τον σκύλο απλά δεμένο πλησίον του ποδηλάτου και ο ιδιοκτήτης να σέρνει το ποδήλατο περπατώντας!Για να καταλάβει τα όρια του!Ανά διαστήματα μπαίνει στο λουρί για τις ανάγκες του και ξανά δέσιμο στο ποδήλατο και συνέχιση της βόλτας!

@marmyt η εκτόνωση του σκύλου δεν έχει καμία μα καμία σχέση με τον πόσο χώρο έχεις στην διάθεση σου!
δεν ξέρω για αυτό ρωτάω.

Αθηναίος εδώ, και είναι ρίσκο από μόνο του να είσαι σκέτος ποδηλάτης στις περισσότερες περιοχές, πόσο μάλλον παρέα με σκύλο, εξ' ου και ο προβληματισμός (εκτός αν πας κάπου παραπέρα ή αν εχείς την τύχη να μένεις πολύ κοντά σε πάρκο προκοπής η σε βουνο / παραλία)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.565
7.000
Aνάμεσα στο γήπεδο του μπάσκετ και το γήπεδο του τέννις στην Νέα Παραλία,εγώ από τότε που το βρήκαμε "βρήκα την υγειά" μου.Το περπάτημα δεν την εκτόνωνε και δεν την ενθουσίαζε τόσο ενώ εκεί τρέχει και παίζει ...
Εκείνο το κούτσικο? Της φτάνει? Άντε! Καλά εμείς δεν είμαστε έτσι κι αλλιώς για εκεί για διάφορους λόγους.

Τώρα σε ώρες που δεν έχει κόσμο πολλοί σκυλάδες χρησιμοποιούν το πολύ πολύ μεγαλύτερο νέο ποδηλατοδρόμιο για παιδιά. Είναι περιφραγμένο και μεγάλο, αλλά προσοχή, το γύρισα όλο να το τσεκάρω, υπάρχει σε σημείο ένα κενό ΝΑ στην περίφραξη. Προϋπόθεση να μην υπάρχουν γονείς με παιδιά γιατί αλλιώς όπως και να το κάνεις ενοχλείς και για αυτούς έχει φτιαχτεί. Δεν έχω τολμήσει να μπω ακόμα αλλά και πάλι με ιμάντα θα τον είχα.

@Gaara εάν μένει κέντρο η παραλία λογικά είναι αρκετά κοντά να κατέβει με το ποδήλατο στο χέρι μέχρι εκεί και μετά να το συνεχίσουν ποδηλατάδα. Αλλά εκεί εγώ θα έλεγα το σκυλί να έχει ήδη αρχίσει να εκπαιδεύεται στους αντιπερισπασμούς γιατί στην παραλία είναι πολλοί και είναι φάση ένα τσακ προς το σκυλάκι που περνάει παραπέρα και πάρτον κάτω τον ποδηλάτη. Κι επειδή εμείς εκεί κυρίως χολαίνουμε, δεν το αποτολμάμε. Τρεξιματάκι όμως μια χαρά ρίχνεις κι εκεί. Με εκατομμύρια στάσεις :p

Γενικά η παραλιακή τώρα που άνοιξε όλη κιόλας είναι φανταστική, απολαμβάνουμε πολύ βόλτες εκεί. Και ακριβώς επειδή έχει τόσο πολύ σκυλομάνι στην παραλία, ιδανικό σημείο για εκπαίδευση κόντρα στους αντιπερισπασμούς την έχω βρει.

Ε έχει και τους γνωστούς με τα λυτά που "δεν κάνουν τίποτα, αχ αχ Ρεξ όχι, έλα δω, <δάγκωμα>, συγνώμη δεν το χει ξανακάνει" και κάνουμε λίγο ασκήσεις διαφυγής αλλά οκ. Αλλά εσύ που έχεις μικρό (ηλικιακά) σκυλί λογικά δεν θα χεις προβλήματα με τέτοια ακόμα.
 
Last edited:


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Μπορείς να παίξεις...





...ή να το "γράψεις γυμναστήριο"...:)

 


skar

Well-Known Member
22 Μαρτίου 2014
81
158
27
Ελλάδα



για ποδηλατο μπορεις να παρεις κατι τετοιο....το χω παρει και εγω ειναι πολυ καλο αξιζει...

αν κανεις ποδηλατο και το εχεις με το λουρι... δεν το συστηνω καθολου... το ειχα δοκιμασει και εγω... οσο εκπαιδευση και να χει ολο κ κατι θα του αποσπασει την προσοχη... πχ. μια γατα..
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Εκείνο το κούτσικο? Της φτάνει? Άντε! Καλά εμείς δεν είμαστε έτσι κι αλλιώς για εκεί για διάφορους λόγους.
Δεν το λες και κούτσικο,καλό είναι ..Της φτάνει γιατί παίζει συνέχεια με άλλα σκυλιά και τρέχουν κιόλας.Να δεις να τρέχουν παράλληλα το ένα στο άλλο ,7 σκυλιά μαζί ...Δεν βάζει ποπό κάτω πως να μην κουραστεί..Αφού της κρέμεται η γλώσσα σαν τ'αρνιά και συνεχίζει..
 


marmyt

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2011
100
35
Θεσσαλονίκη
Κι εγώ μέχρι πριν από 1 μήνα που έμενα μπότσαρη τον πήγαινα στο Πάρκο και ήταν κομπλέ. Ξεκινούσαμε από Εγνατία και κατεβαίναμε έπαιζε 1 ώρα+ και γύριζε πτώμα. Αλλά τώρα από Αριστοτέλους (και χωρίς αμάξι) μου είναι δύσκολο να τον πηγαίνω μέχρι εκεί κάθε μέρα με τα ποδιά. Παρασκεές και ΣΚ που δεν έχω μαθήματα πηγαίνουμε καμιά φορά. Τώρα για κέντρο το ψάχνω. Ποδήλατο έχω οπότε σιγά σιγά θα το ξεκινήσω. Να μιλήσω με τον κτηνίατρο μου πρώτα?
 
  • Like
Reactions: kanarini


marmyt

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2011
100
35
Θεσσαλονίκη
Επίσης μου είπαν ότι για να λύσουμε το θέμα με το άγχος αποχωρισμού η εκτόνωση παίζει πολύ σημαντικό ρόλο, οπότε πέρα απ' όλα τ' άλλα θέλω να βρω τρόπους ν' "αφοπλίσω την βόμβα" και για όταν λείπω.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ πάντως θα περίμενα μέχρι να γίνει 18 μηνών για το ποδίλατο.

Μια χαρά βόλτα μπορείς να κάνεις παραλιακά και απ' όσο θυμάμαι στο Λευκό Πύργο υπάρχει και γρασίδι για παιχνίδι με μπαλάκι.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli








Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Εμείς έχουμε το "50 παιχνίδια με το σκύλο σας" της Suellen Dainty (κάτσε να το βρω..
Το βρήκα: http://www.biblionet.gr/book/152099/Dainty,_Suellen/50_παιχνίδια_με_το_σκύλο_σας -μ'αρέσει που γράφω σε real time)

Από εκεί μάθαμε στον Άιζακ αυτό πχ:
(2 μέρες δουλειάς, το'χουμε τέλεια πλέον, μην μας κοροϊδεύετε)

Το κρυφτό είναι τέλειο, απλά πρέπει να μάθει το μείνε. Ξεκίνα με λιχουδιά, μπαίνει "μείνε", τις πρώτες φορές να βλέπει πού το βάζεις, λες "ψάξε" και ψάχνει (ο Άιζακ κάνει ιχνηλασία και το ψάξε το ήξερε από μωρό, αλλά πιστεύω θα το πιάσει το νόημα). Σιγά σιγά το κρύβεις πιο καλά. Πλέον κρύβω 10 λιχουδιές σε ολόκληρη αυλή ή σ'όλο το σπίτι, ή κάποιο παιχνίδι ή κρύβομαι εγώ η ίδια, και ψάχνει (μόλις τα βρει κάνεις χαρές για να καταλάβει ότι δεν έχει άλλο,μην ψάχνει σαν τον μλκ κι απογοητευθεί). Για 10 λιχουδιές πχ μπορεί να κάνει 1 τέταρτο -> ύπνος 3 ώρες, καίγονται τα εγκεφαλικά του κύτταρα :p. Θα το τραβήξω βίντεο να δεις για να καταλάβεις, είναι απίστευτο παιχνίδι.
 


undead

Active Member
29 Μαρτίου 2014
31
51
Απ' οτι διαβασα μενεις Αριστοτελους, οποτε οι προτασεις μου μπορει να μην ειναι επικοδομητικες, ομως θα τις κανω και για τους υπολοιπους! Εχω δει στο παρκο απεναντι απο το Ιπποκρατειο στη Θεσσαλονικη 2-3 ατομα να πηγαινουν εκει τους σκυλους τους και να παιζουν με μπαλακια, φρισμπι και οτι αλλο θες! Μπορει αυτοι να ειναι και ενας απο εσας :p Επισης πολυ ωραια ειναι στο παρκο της Βουλγαρη, με αρκετο πρασινο και πολυ χωρο οπως και στο παρκο κατω απο το Κλεανθης Βικελιδης! Προς το κεντρο δε ξερω τιποτα περα απο το παρκακι που εχει στην παραλιακη που ειναι αποκλειστικα για σκυλια, ομως αδιαμφισβητητα η πολη εχει πολλους χωρους που μπορεις να πας!
 


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Απ' οτι διαβασα μενεις Αριστοτελους, οποτε οι προτασεις μου μπορει να μην ειναι επικοδομητικες, ομως θα τις κανω και για τους υπολοιπους! Εχω δει στο παρκο απεναντι απο το Ιπποκρατειο στη Θεσσαλονικη 2-3 ατομα να πηγαινουν εκει τους σκυλους τους και να παιζουν με μπαλακια, φρισμπι και οτι αλλο θες! Μπορει αυτοι να ειναι και ενας απο εσας :p Επισης πολυ ωραια ειναι στο παρκο της Βουλγαρη, με αρκετο πρασινο και πολυ χωρο οπως και στο παρκο κατω απο το Κλεανθης Βικελιδης! Προς το κεντρο δε ξερω τιποτα περα απο το παρκακι που εχει στην παραλιακη που ειναι αποκλειστικα για σκυλια, ομως αδιαμφισβητητα η πολη εχει πολλους χωρους που μπορεις να πας!
Καλησπέρα κι από μένα.Έβαλα το δικό σου σχόλιο γιατί είδα αυτό που είπες για το ιπποκράτειο!Τα άλλα όλα θα τα γράψω για την φίλη μας :)
To παρκάκι στο ιπποκράτειο δεν ενδείκνυται για έναν σκύλο που δεν ξέρει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ κάτι πέρα από τα βασικά.Κι αυτό γιατί εκείνο το πάρκο δεν είναι περιφραγμένο,και βρίσκεται ανάμεσα στην εγνατία και στην παπαναστασίου.Δρόμους δηλαδή με μεγάλη ταχύτητα,πολυ κίνηση,πολυ κόσμο,πολύ θόρυβο.Οπότε τα πράγματα έχουν ως εξής.Λόγω του θορύβου και των πολλών κινήσεων,ένας σκύλος που δεν είναι υπάκουος,όπως τώρα πχ το κουτάβι στην καλύτερη όταν βγει στο δρόμο και συνεχίζει να ζει,θα έχει δημιουργήσει καραμπόλα πολλων αυτοκινήτων.Είναι δρόμος με συνεχή κυκλοφορία και γενικά μεγάλες ταχύτητες στην πόλη.
Αν παλι παραμείνει μέσα στο πάρκο η συνέχεια έχει ως εξής.Θα σε έχει πεθάνει εσένα τον ίδιο από το αγχος του ''τωρα θα βγει...''....''μη'' ...''ελα εδω'' και δεν θα ακούει και τίποτα γιατί πολύ απλά έχει κόσμο και θα σε γράφει.Έγραψα πολλά γι αυτό οπότε μένουμε στο ότι είναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΑΝΕΚΠΕΔΕΥΤΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ!


Η φίλη τώρα που ρωτάει.Εχω 15 μηνών μποξερακο και νομίζω ότι έχω άποψη σε οτι αφορά την υπερένταση και την ενέργεια καθώς ακόμη και τώρα είναι λες και του έχουν κάνει ενεση αδρεναλίνης.

Λοιπόν θα σου πω τι έκανα εγώ κι ελπίζω να σε βοηθήσει.
Αα αυτό με το ποδήλατο επίσης δεν είναι η ώρα του ακόμη γιατί το σκυλί δεν είναι έτοιμο ειδικά τις πρώτες ώρες τις εκτόνωσης.Μπορείς πάντα να το δοκιμασεις οταν θα έχει κουραστεί το σκυλί αλλά πάλι νομίζω δεν χρειάζεται.Οχι γιατί είσαι ανίκανη εσύ ή το σκυλι,απλά γιατί δεν έχουμε τις κατάλληλες υποδομές για τέτοια.Πολύ κοσμο η παραλία και ζευγαράκια που νομίζουν οτι ο ποδηλατόδρομος φτιάχτηκε γι αυτους!
 
  • Like
Reactions: undead


undead

Active Member
29 Μαρτίου 2014
31
51
Η αληθεια ειναι πως δε το ειχα σκεφτει ετσι οπως το λες, ισως γιατι τα 2-3 σκυλια που πηγαινουν εκει με τους ιδιοκτητες τους (αυτα που βλεπω καθημερινα εγω τουλαχιστον) ειναι εκπαιδευμενα απ οτι δειχνουν και δεν πηγαινουν ποτε καπου περα απ την ευθεια του ιδιοκτητη τους για να πιασουν το μπαλακι και να το φερουν πισω! Οποτε απλως θα συμφωνησω μαζι σου για το οτι δεν ειναι ασφαλες για σκυλους που δεν ειναι εξοικειωμενοι με τετοιες καταστασεις και ρυθμους :)
 


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Συνεχίζω σε αυτό το ποστ .....
Λοιπόν,πρώτα απο όλα που ακριβώς μένεις?Αποκλειεται να μην υπάρχει κάτι κοντά ειδικά όταν λες ότι αφιερώνεις τόσο πολύ χρόνο!Μπορείς να κατέβεις στην παραλία και να τον πας στο πάρκο των σκύλων.Δεν είναι το καλυτερο βέβαια,καθως είναι μικρό και μαζεύονται πολλά σκυλιά,και είναι και μέρος το οποιο μπορεί εύκολα ο σκύλος να φύγει απο μέσα.Μιλάω για την πλευρά που έχει το τσιμέντο κι όχι τα κάγκελα.Αλλά εγώ αχάριστος δεν είμαι.Είναι μια χαρά για τις υποδομές που (δεν ) έχουμε σαν χώρα και την Θεσσαλονίκη την θεωρώ από τις ιδανικές πολεις για σκύλο!Λόγω παραλίας βέβαια...!!!

Μπορείς όπως είπε και κάποιος να του πάρεις μεγάλο λουράκι που μαζεύουν μόνα τους.Τα κλασικά αυτά που όλοι μας έχουμε λογικά.Με αυτό,είναι δεμένος-ελεύθερος ο σκυλος.Τι εννοώ.Εκείνη την ώρα εσύ θα παίζεις μαζί του κι οχι καποιος άλλος ή κατι άλλο.Θα έχεις εσύ ένα παιχνίδι που ξέρεις ότι του αρέσει.Θα τον κουράζεις με άλματα και θα το πετάς και θα τρέχει!Με αυτό τον τρόπο βάζεις εσύ τα όρια και στην ουσία ο σκύλος νιώθει ελεύθερος!

Ένας άλλος τρόπος είναι να βρεις κοντά στο σπίτι κάτι σαν παρκάκι ή οτιδήποτε άλλο αρκεί να σου δίνει λίγο χώρο να τρέξεις κι εσύ λίγο και να πηγαίνεις ''πέρα-δώθε''.Ισως μαζί και με το παιχνίδι.Τι εννοώ.Δίνοντας εσύ την ώθηση στον σκύλο για τρέξιμο,με την ενέργεια του,θα σε περάσει την ώρα που φεύγει γυρνάς εσύ κατά την άλλη μεριά.Αυτό έχει ώς αποτέλεσμα εσύ να κάνεις πχ 10 μέτρα κι ο σκύλος 40!Μερικές επαναλήψεις θα καταλάβει ότι εδώ τρέχουμε πάνω κάτω.Ο δικό μου πχ δάγκωνε το λουράκι κι έτρεχε κι έτσι σκέφτηκα να κάνω αυτό που σου είπα μόλις τώρα.Το βρήκε τέλειο παιχνίδι!!!

Μέσα απο όλα αυτά,θα αρχίσει να υπακούει.Κι αν όχι σε λέξεις,θα υπακούει σε κινήσεις.Μέσα από αυτό το παιχνίδι 4-5 μήνες,κέρδισα τελικά πολλά χωρίς να το ξέρω.(Πλέον εδώ και 1 μήνα περίπου είναι ελεύθερος στο πάρκο της γειτονιάς)
Κέρδισα τα όρια του σκύλου.Ξέρει πλεον,παρόλο μικρός,παρόλο που βλεπει άλλα σκυλια και γάτες ότι δεν βγαίνουμε απο το παρκο.Το πεζοδρόμιο είναι το όριο και η φωνή που καταλαβαίνει οτι εδω είναι τα όρια μου.Αλλά όπως σου είπα,δεν έγινε απο τη μια μέρα στην άλλη κι ακόμη χάνεται λίγο,αλλά είναι λογικό γιατί είναι μικρός!Αλλά παρόλαυτά,μένει μέσα στο πάρκο
Σίγουρα οι πρώτες μέρες που τον άφησα εκει (στο παρκο της γειτονιάς) ήταν σε ώρες ή πολύ βραδυνές ή πολύ πρωινές για να δω την συμπεριφορά του.Τωρα μπορώ να τον αφήσω ότι ώρα θέλω.

Κέρδισα ότι με ακολουθεί και γενικά δεν μπορεί να με χάσει απο τα μάτια του.Αν καταλάβει ο΄ίδιος ότι εχει απομακρυνθεί,με κοιτάει που είμαι και τρέχει προς εμένα!Μετά εγώ πάλι τα ίδια.Απομακρύνομαι,παω στην άλλη μερια του παρκου και αυτός ξανα έρχεται.

Μόλις κάνεις κάτι τέτοια,και δεν περιορίζεσαι στην βόλτα να σε τραβάει ένας σκύλος και να σου δημιουργει νεύρα κι άγχος,έχει πολλά μέρη που θα μπορούσες να δεις τι έκανες τόσο καιρό.Πχ στην παραλία,αν δε θέλεις να τραβηχτείς μέχρι το πάρκο των σκύλων,έχει πολύ πριν,ένα παρκο με κατι βράχάκια και τέτοια μέσα,το οποιο είναι μεγάλο,κι έχει και όρια.Ορια που μπορείς να βάλεις εσύ εννοώ σε σχέση με τον δρόμο!

ΠΡΟΣΟΧΗ!..Ξαναλέω,αυτό δε γίνεται απο τη μια μέρα στην άλλη.Πρέπει να ξέρει ο σκυλος κάποια πράγματα,πρέπει το αφεντικό του να νιώθει έτοιμο και να μην έχει άγχος γιατί μεταφέρεται στο σκύλο και να μιλάει στο σκύλο σίγουρος,δινοντάς του να καταλάβει ότι εσυ είσαι μέχρι ...εκεί!

Αυτά,αν μου έρθουν κι άλλα θα τα γράψω αλλά έγραψα ήδη πολλά και δε θέλω να κουράσω αλλο!!

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας :)
 




Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Η αληθεια ειναι πως δε το ειχα σκεφτει ετσι οπως το λες, ισως γιατι τα 2-3 σκυλια που πηγαινουν εκει με τους ιδιοκτητες τους (αυτα που βλεπω καθημερινα εγω τουλαχιστον) ειναι εκπαιδευμενα απ οτι δειχνουν και δεν πηγαινουν ποτε καπου περα απ την ευθεια του ιδιοκτητη τους για να πιασουν το μπαλακι και να το φερουν πισω! Οποτε απλως θα συμφωνησω μαζι σου για το οτι δεν ειναι ασφαλες για σκυλους που δεν ειναι εξοικειωμενοι με τετοιες καταστασεις και ρυθμους :)
Καλησπέρα.Νομίζω πως πολύ λίγα σκυλιά είναι πραγματικά εκπαιδευμένα.Τα περισσότερα απλα είναι μεγάλα ηλικιακά και βαριούνται να κουνηθούν!Αυτό δεν τα κάνει κι εκπαιδευμένα!Το ότι δηλαδή τα έχουν ελεύθερα είναι μια συνήθεια που δημιουργήθηκε χρονο με το χρόνο.Το συναντάω καθημερινά αυτό :)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλά όλα αυτά, αλλά δεν γίνονται με απώτερο σκοπό να υπάρξει ο σκύλος ελεύθερος!
Γίνονται για σωστή συμβίωση και μόνο!Και συμβίωση δεν είναι να μπορείς να κυκλοφορήσεις με τον σκύλο χωρίς λουρί!Αυτό λέγεται αυτοκτονία!
Ένας υπεύθυνος ιδιοκτήτης δεν θα έχει τον σκύλο του ποτέ ελεύθερο, μόνο σε καλά περιφραγμένο χώρο!
Και μόνο τους εξωγενείς παράγοντες να λάβεις υπόψιν σου, φτάνουν και περισσεύουν για ατύχημα!
 
  • Like
Reactions: kanarini


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Καλά όλα αυτά, αλλά δεν γίνονται με απώτερο σκοπό να υπάρξει ο σκύλος ελεύθερος!
Γίνονται για σωστή συμβίωση και μόνο!Και συμβίωση δεν είναι να μπορείς να κυκλοφορήσεις με τον σκύλο χωρίς λουρί!Αυτό λέγεται αυτοκτονία!
Ένας υπεύθυνος ιδιοκτήτης δεν θα έχει τον σκύλο του ποτέ ελεύθερο, μόνο σε καλά περιφραγμένο χώρο!
Και μόνο τους εξωγενείς παράγοντες να λάβεις υπόψιν σου, φτάνουν και περισσεύουν για ατύχημα!
Καλησπέρα,συμφωνώ σε πολλά αυτά που λες και όχι δεν είναι ο σκοπός να είναι ελεύθερος ο σκύλος!

Οσον αφορά την αυτοκτονία που λες,πάλι disagree γιατί η αυτοκτονία βρίσκεται στην ελεύθερη βούληση πέρα απο τα όρια του σκύλου και μιλάω για άλλα όντα πέρα απο τους σκύλους που δεν έχουν όρια αλλά είναι άλλο θέμα αυτό.Αλλά ναι σίγουρα ένας σκύλος πρέπει να υπακούει για να μείνει ελευθερος.

Αν παλι κάποιος θέλει να ασχολείται με τον σκύλο του,όσον αφορά την εκπαίδευση μέχρι το σημείο του ''μη κακάκια μέσα'',..α ωραία τα κάνει μόνο έξω τελειώσαμε ή το άκρως αντίθετο που κάνει το σκύλο τσίρκο μεντράνο και κάνει ζογκλερικά,τότε είναι μακριά απο το δικό μου σκεπτικό για το πως θέλω να είναι ο σκύλος μου.Εγώ θέλω ο σκύλος μου,να απολαύσει το πάρκο,όπως θα το απολαύσω κι εγώ αν είμαι με καποιον αγόρι/κοπελα,αγαπημένο/η,φίλο/η και οποιονδηποτε τεσπα και την ώρα που όσο παίζει θα πίνουμε το καφέ μας και θα γελάμε και θα ηρεμουμε και θα παίζουμε και μαζί του και θα είμαστε μια ωραία παρέα κι όχι μη και μη κι ελα και κανε και...και ...και ...και!

Ας μην υπερβάλουμε σε όλα!

Δεν είναι προσωπική επίθεση μη το πάρεις προσωπικά :)