Εκτόνωση & πόλη. Γίνεται?


sharito

Well-Known Member
14 Μαϊου 2014
63
28
30
καλησπερα , εγω πιστευω οτι η καλυτερη λυση ειναι η σκυλοπαρεα,ο δικος μου αν και δεμενος εκτονονεται μια χαρα και οταν ερχομαστε σπιτι πεφτει ξερος! εχει 3-4 φιλαρακια που ειναι και αυτα θαμωνες στο παρκο διπλα μας και περναει ζωη και κοτα ! γιατι δεν κοιτας να πας το σκυλακι σου σε καποιο μερος με πολλα σκυλιά? ισως τοτε να μπορεσεις να το αφησεις και ελευθερο (εφοσον θα εχει κατι να ασχοληθει λογικα δεν θα λακισει) και εκτος των αλλων θα κοινονικοποιηθει κιολας :)
 


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Καλά όλα αυτά, αλλά δεν γίνονται με απώτερο σκοπό να υπάρξει ο σκύλος ελεύθερος!
Γίνονται για σωστή συμβίωση και μόνο!Και συμβίωση δεν είναι να μπορείς να κυκλοφορήσεις με τον σκύλο χωρίς λουρί!Αυτό λέγεται αυτοκτονία!
Ένας υπεύθυνος ιδιοκτήτης δεν θα έχει τον σκύλο του ποτέ ελεύθερο, μόνο σε καλά περιφραγμένο χώρο!
Και μόνο τους εξωγενείς παράγοντες να λάβεις υπόψιν σου, φτάνουν και περισσεύουν για ατύχημα!
Λοιπόν το ξανασκέφτηκα και νομίζω σου απάντησα σε μερικά λάθος,καθώς στο γραπτό λόγο ναι μεν αποτυπώνεις τη σκέψη σου αλλά γίνονται παρεξηγήσεις! Δηλαδή με λες ανεύθυνο αυτή τη στιγμή?Δεν πειράζει συνεχίζω να λέω ότι όσα θα γράψω μη τα πάρεις προσωπικά.Θα σου αναλύσω το σκεπτικό μου.

Τα σκυλιά είναι ΖΩΑ (πείτε το και στους υπερβολικά φιλόζωους μπας και το καταλάβουν καποια στιγμή).Τα ζώα έχουν δικό τους περιβάλλον και δικές τους ανάγκες,οπότε το θεωρώ άδικο αν μπορείς να τους προσφέρεις κάτι,να μη το κάνεις.Πάντα με έλεγχο και δουλειά όπως είπα.Με 2-3 παραδείγματα ίσως και off topic!

1)Πριν μερικά χρόνια ένας σέρφερ,έχασε το ένα του χέρι από ΄''επίθεση'' καρχαρία.Ο άνθρωπος ευτυχώς έζησε και μετά από μερικά χρόνια,άρχισε ξανά να σερφάρει κι όχι στο ίντερνετ.Μόλις ρωτήθηκε (πέρα από τα άλλα πολλά) αν νιώθει μίσος για τους καρχαρίες,απάντησε πως όχι,γιατί ΑΥΤΟΣ ήταν που μπήκε στο δικό τους περιβάλλον.Δεν πήγε ο καρχαρίας σπίτι του και του έφαγε το χέρι.Οπότε εκτίμησε τη ζωή που δεν έχασε!

2)Στο ζωολογικό κήπο που πηγαίνει καποιος τα παιδιά του,βλέπει μέσα ζώα οπως λιοντάρια,τα οποία είναι μακριά από το φυσικό τους περιβάλλον.Το παιδάκι χαίρεται-το λιοντάρι και το καθε λιοντάρι,μαραζώνει!Βάλε λίγο την αντίθεση στο μυαλό σου..!!

3)Γιατί ένας σκύλος που βρίσκεται στο κολοκοτρωνίτσι,με τον παπά που γυρνάει συνεχώς σούρα,να μπορεί να είναι ελεύθερος κι ένας σκύλος στη θεσσαλονίκη να είναι συνεχώς με λουρί?Δηλαδή εσύ αν εμενες στο κολοκοτρονίτσι,θα τον έβγαζες με λουρί?Και μη βιαστείς να πεις εκεί δεν έχει δρόμους και τέτοια!Δε φταίω εγώ που εδώ έχουμε περισσότερους τσοπάνιδες από ότι στο κολοκοτρονίτσι και νομίζουν οτι οι διαβάσεις στους δρόμους είναι για ντεκόρ για να σπάει το πολύ γκρι!!!

Τέσπα...Βάλτα λίγο καλύτερα στο μυαλό σου,σκέψου ότι σε κάποιες χώρες οι ποδηλατόδρομοι είναι για τους ποδηλάτες κι οι ράμπες αναπήρων για τους ανάπηρους κι ίσως καταλάβουμε ο ένας τον άλλο!!!

Φιλικά :)
 
  • Like
Reactions: sharito




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Λοιπόν το ξανασκέφτηκα και νομίζω σου απάντησα σε μερικά λάθος,καθώς στο γραπτό λόγο ναι μεν αποτυπώνεις τη σκέψη σου αλλά γίνονται παρεξηγήσεις! Δηλαδή με λες ανεύθυνο αυτή τη στιγμή?Δεν πειράζει συνεχίζω να λέω ότι όσα θα γράψω μη τα πάρεις προσωπικά.Θα σου αναλύσω το σκεπτικό μου.

Τα σκυλιά είναι ΖΩΑ (πείτε το και στους υπερβολικά φιλόζωους μπας και το καταλάβουν καποια στιγμή).Τα ζώα έχουν δικό τους περιβάλλον και δικές τους ανάγκες,οπότε το θεωρώ άδικο αν μπορείς να τους προσφέρεις κάτι,να μη το κάνεις.Πάντα με έλεγχο και δουλειά όπως είπα.Με 2-3 παραδείγματα ίσως και off topic!

1)Πριν μερικά χρόνια ένας σέρφερ,έχασε το ένα του χέρι από ΄''επίθεση'' καρχαρία.Ο άνθρωπος ευτυχώς έζησε και μετά από μερικά χρόνια,άρχισε ξανά να σερφάρει κι όχι στο ίντερνετ.Μόλις ρωτήθηκε (πέρα από τα άλλα πολλά) αν νιώθει μίσος για τους καρχαρίες,απάντησε πως όχι,γιατί ΑΥΤΟΣ ήταν που μπήκε στο δικό τους περιβάλλον.Δεν πήγε ο καρχαρίας σπίτι του και του έφαγε το χέρι.Οπότε εκτίμησε τη ζωή που δεν έχασε!

2)Στο ζωολογικό κήπο που πηγαίνει καποιος τα παιδιά του,βλέπει μέσα ζώα οπως λιοντάρια,τα οποία είναι μακριά από το φυσικό τους περιβάλλον.Το παιδάκι χαίρεται-το λιοντάρι και το καθε λιοντάρι,μαραζώνει!Βάλε λίγο την αντίθεση στο μυαλό σου..!!

3)Γιατί ένας σκύλος που βρίσκεται στο κολοκοτρωνίτσι,με τον παπά που γυρνάει συνεχώς σούρα,να μπορεί να είναι ελεύθερος κι ένας σκύλος στη θεσσαλονίκη να είναι συνεχώς με λουρί?Δηλαδή εσύ αν εμενες στο κολοκοτρονίτσι,θα τον έβγαζες με λουρί?Και μη βιαστείς να πεις εκεί δεν έχει δρόμους και τέτοια!Δε φταίω εγώ που εδώ έχουμε περισσότερους τσοπάνιδες από ότι στο κολοκοτρονίτσι και νομίζουν οτι οι διαβάσεις στους δρόμους είναι για ντεκόρ για να σπάει το πολύ γκρι!!!

Τέσπα...Βάλτα λίγο καλύτερα στο μυαλό σου,σκέψου ότι σε κάποιες χώρες οι ποδηλατόδρομοι είναι για τους ποδηλάτες κι οι ράμπες αναπήρων για τους ανάπηρους κι ίσως καταλάβουμε ο ένας τον άλλο!!!

Φιλικά :)
Άλλο το περιβάλλον στο κέντρο της πόλης που δεν είναι το δικό τους περιβάλλον!
Τα σκυλιά δεν έχουν δικό τους περιβάλλον!
Γνωρίζω ότι ο σκύλος θα πρέπει να σταθεί και ελεύθερος αλλά μέλημα σου είναι να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες ακόμα και αν εν τέλει συμβεί κάποιο ατύχημα!Επίσης είπα ότι δεν στερώ την ελευθερία του σκύλου, απλώς του την δίνω υπό όρους!
Με λίγα λόγια λέω ανεύθυνο έναν ιδιοκτήτη που έχει λυτό τον σκύλο στο κέντρο μιας πόλης αλλά όχι αυτόν που βρίσκεται στο βουνό (ίσως του φοράει και κατάλληλο φίμωτρο) όντας ελεύθερος!
Τα έχω βάλει πολύ καλά στο μυαλό μου χρόνια τώρα!Οι υπόλοιπες παρομοιώσεις είναι άτοπες!

Να το πάρω προσωπικά τώρα ότι είμαι ανεύθυνος ιδιοκτήτης; :confused:
Από σένα δεν περίμενα αυτήν την ερώτηση!
Εξαρτάται λοιπόν που είναι ελεύθερος ο σκύλος!
Εγώ όλες οι φωτογραφίες που έχω δει με τον Cookie τον έχεις ελεύθερο σε δασάκια, δεν είδα να σκας μύτη έξω και από την εξώπορτα του σπιτιού σου και να είναι ελεύθερος ο Cookie!
 


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Άλλο το περιβάλλον στο κέντρο της πόλης που δεν είναι το δικό τους περιβάλλον!
Τα σκυλιά δεν έχουν δικό τους περιβάλλον!
Γνωρίζω ότι ο σκύλος θα πρέπει να σταθεί και ελεύθερος αλλά μέλημα σου είναι να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες ακόμα και αν εν τέλει συμβεί κάποιο ατύχημα!Επίσης είπα ότι δεν στερώ την ελευθερία του σκύλου, απλώς του την δίνω υπό όρους!
Με λίγα λόγια λέω ανεύθυνο έναν ιδιοκτήτη που έχει λυτό τον σκύλο στο κέντρο μιας πόλης αλλά όχι αυτόν που βρίσκεται στο βουνό (ίσως του φοράει και κατάλληλο φίμωτρο) όντας ελεύθερος!
Τα έχω βάλει πολύ καλά στο μυαλό μου χρόνια τώρα!Οι υπόλοιπες παρομοιώσεις είναι άτοπες!



Από σένα δεν περίμενα αυτήν την ερώτηση!
Εξαρτάται λοιπόν που είναι ελεύθερος ο σκύλος!
Εγώ όλες οι φωτογραφίες που έχω δει με τον Cookie τον έχεις ελεύθερο σε δασάκια, δεν είδα να σκας μύτη έξω και από την εξώπορτα του σπιτιού σου και να είναι ελεύθερος ο Cookie!
Το έχω γράψει πολλές φορές ,ότι κάνω ακριβως το ίδιο.Όχι παντού κι όχι πάντα!!!:)

Τέσπα,δεν έχω σκοπό να μπω σε καμιά αντιπαράθεση με κανέναν.Ειδικά ηλεκτρονική.Μια παρέα είμαστε εδώ.Ο καθένας ας κάνει ότι θεωρεί καλύτερο για το σκύλο του!!!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Από σένα δεν περίμενα αυτήν την ερώτηση!
Εξαρτάται λοιπόν που είναι ελεύθερος ο σκύλος!
Εγώ όλες οι φωτογραφίες που έχω δει με τον Cookie τον έχεις ελεύθερο σε δασάκια, δεν είδα να σκας μύτη έξω και από την εξώπορτα του σπιτιού σου και να είναι ελεύθερος ο Cookie!
Στέλιο, μπορεί να ζω στο εξωτερικό όλη μου τη ζωή αλλά γνωρίζω την διαφορά ανάμεσα στο "ποτέ δεν πρέπει να είναι ελεύθερος ο σκύλος" και "ο σκύλος μπορεί να είναι ελεύθερος υπό όρους". Εσύ έγραψες το πρώτο! Πάνε πίσω και διάβασε τι έγραψες. Καλά περιφραγμένος χώρος ΔΕΝ είναι το δάσος. Είναι η αυλή ενός σπιτιού ή το σκυλόπαρκο. Αλλος καλά περιφραγμένος χώρος δεν υπάρχει. Με αυτή τη λογική λοιπόν, ο σκύλος μου θα ήταν πάντα δεμένος, διότι 1. δεν έχω αυλή και 2. δεν υπάρχει περίπτωση να τον πάω σε σκυλόπαρκο χωρίς παρατράγουδα.

Επίσης να πω, ο σκύλος μου είναι δεμένος μόνο δίπλα σε δρόμους, δηλαδή κατά τη διαδρομή μέχρι το πάρκο ή το δάσος. Στα πάρκα είναι ελεύθερος, αλλά όχι να κάνει ό,τι θέλει. Αν του πω να έρθει θα έρθει και δεν θα τον κυνηγάω. Αν δω άλλον σκύλο θα τον δέσω αν χρειάζεται και δεν θα ενοχλήσει κανέναν άνθρωπο που περνάει ή τρώει σάντουιτς.

Οπότε πιστεύω πως το σχόλιό σου ήταν λίγο εξτρίμ, η δική μου άποψη είναι ελεύθερος σκύλος = εκπαιδευμένος σκύλος.
 
  • Like
Reactions: manolo and Th4nos


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Στέλιο, μπορεί να ζω στο εξωτερικό όλη μου τη ζωή αλλά γνωρίζω την διαφορά ανάμεσα στο "ποτέ δεν πρέπει να είναι ελεύθερος ο σκύλος" και "ο σκύλος μπορεί να είναι ελεύθερος υπό όρους". Εσύ έγραψες το πρώτο! Πάνε πίσω και διάβασε τι έγραψες. Καλά περιφραγμένος χώρος ΔΕΝ είναι το δάσος. Είναι η αυλή ενός σπιτιού ή το σκυλόπαρκο. Αλλος καλά περιφραγμένος χώρος δεν υπάρχει. Με αυτή τη λογική λοιπόν, ο σκύλος μου θα ήταν πάντα δεμένος, διότι 1. δεν έχω αυλή και 2. δεν υπάρχει περίπτωση να τον πάω σε σκυλόπαρκο χωρίς παρατράγουδα.

Επίσης να πω, ο σκύλος μου είναι δεμένος μόνο δίπλα σε δρόμους, δηλαδή κατά τη διαδρομή μέχρι το πάρκο ή το δάσος. Στα πάρκα είναι ελεύθερος, αλλά όχι να κάνει ό,τι θέλει. Αν του πω να έρθει θα έρθει και δεν θα τον κυνηγάω. Αν δω άλλον σκύλο θα τον δέσω αν χρειάζεται και δεν θα ενοχλήσει κανέναν άνθρωπο που περνάει ή τρώει σάντουιτς.

Οπότε πιστεύω πως το σχόλιό σου ήταν λίγο εξτρίμ, η δική μου άποψη είναι ελεύθερος σκύλος = εκπαιδευμένος σκύλος.
Δεν θα μπορούσα να τα γράψω καλύτερα. Συμφωνώ απόλυτα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το έχω γράψει πολλές φορές ,ότι κάνω ακριβως το ίδιο.Όχι παντού κι όχι πάντα!!!:)

Τέσπα,δεν έχω σκοπό να μπω σε καμιά αντιπαράθεση με κανέναν.Ειδικά ηλεκτρονική.Μια παρέα είμαστε εδώ.Ο καθένας ας κάνει ότι θεωρεί καλύτερο για το σκύλο του!!!
Ε που το έχεις γράψει!Εδώ μιλάμε για εκτόνωση σε πόλη!Δεν υπάρχει άλλο topic που να μιλάει για εκτόνωση σε πόλη?
Διάβασε τον τίτλο του θέματος!

Στέλιο, μπορεί να ζω στο εξωτερικό όλη μου τη ζωή αλλά γνωρίζω την διαφορά ανάμεσα στο "ποτέ δεν πρέπει να είναι ελεύθερος ο σκύλος" και "ο σκύλος μπορεί να είναι ελεύθερος υπό όρους". Εσύ έγραψες το πρώτο! Πάνε πίσω και διάβασε τι έγραψες. Καλά περιφραγμένος χώρος ΔΕΝ είναι το δάσος. Είναι η αυλή ενός σπιτιού ή το σκυλόπαρκο. Αλλος καλά περιφραγμένος χώρος δεν υπάρχει. Με αυτή τη λογική λοιπόν, ο σκύλος μου θα ήταν πάντα δεμένος, διότι 1. δεν έχω αυλή και 2. δεν υπάρχει περίπτωση να τον πάω σε σκυλόπαρκο χωρίς παρατράγουδα.

Επίσης να πω, ο σκύλος μου είναι δεμένος μόνο δίπλα σε δρόμους, δηλαδή κατά τη διαδρομή μέχρι το πάρκο ή το δάσος. Στα πάρκα είναι ελεύθερος, αλλά όχι να κάνει ό,τι θέλει. Αν του πω να έρθει θα έρθει και δεν θα τον κυνηγάω. Αν δω άλλον σκύλο θα τον δέσω αν χρειάζεται και δεν θα ενοχλήσει κανέναν άνθρωπο που περνάει ή τρώει σάντουιτς.

Οπότε πιστεύω πως το σχόλιό σου ήταν λίγο εξτρίμ, η δική μου άποψη είναι ελεύθερος σκύλος = εκπαιδευμένος σκύλος.
Το ίδιο ισχύει και εδώ!Διάβασε τον τίτλο Έλενα!
Μιλάω για συνθήκες πόλης!
Η εκπαίδευση ενός σκύλου δεν καθιστά τον σκύλο ικανό και ελεύθερο στον χώρο, ειδικά σε συνθήκες πόλης!Εξού και μιλάω για καλά περιγραγμένους χώρους και είμαι και λίγο extreme σε αυτό γιατί η πραγματικότητα μας λέει άλλα πράγματα. Μας λέει για σκυλιά που χάνονται, για ατυχήματα, που δεν ακούνε ή για σκυλιά που ακούνε αλλά παραφράζουν κτλ κτλ!Δεν είμαι εγώ extreme, απλώς ρίξε μια ματιά και δες τι υπάρχει τριγύρω!
Αν ζεις μέσα σε μία πόλη η λύση του να έχεις τον σκύλο ελεύθερο είναι ανεύθυνη επιλογή, εκτός και αν βρεις βουνό με μηδενικά ερεθίσματα και να χορτάσετε ελευθερία ή δασάκια όπως κάνεις εσύ ή περιφραγμένους χώρους!Εσύ επιλέγεις πως θα κινηθείς!Μην ξεχάσω να αναφέρω δυσάρεστο συμβάν με σκύλο μέλους που πήγε στο βουνό και ο σκύλος έφαγε φόλα!
Η ελευθερία δεν είναι συνώνυμη της απόλυτης εκπαίδευσης, πόσο μάλλον όταν αυτό που θα συμβεί στον σκύλο δεν είναι θέμα υπακοής!Σιγά μην αφήσω εγώ τον σκύλο μου ελεύθερο μέσα σε πόλη, που έχω ρίξει τόση προσπάθεια για υπακοή για να έρθει ο εξωγενής παράγοντας και να τα ανατρέψει όλα!Η υπακοή και η εκπαίδευση είναι προσωπικά πράγματα και αφορούν εσένα και τον σκύλο στις δικές σας στιγμές, δεν είναι ούτε για επίδειξη ανάμεσα στο πλήθος με τα χιλιάδες ερεθίσματα, ούτε για ρίσκα!Ακόμα και αν διαθέτει μία άριστη υπακοή ο σκύλος το να υπάρξει ελεύθερος σε συνθήκες πόλης είναι επικίνδυνο!Σε δάσος ή βουνά αλλάζει το πράγμα!
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Όχι!
Στα δασάκια/μεγάλα πάρκα ή στα ποτάμια που πηγαίνεις επικροτώ!Στα συντριβάνια μέσα σε κόσμο όχι!Απλά!
Εγώ ακόμα και με τον σκύλο στο βουνό του φοράω φίμωτρο άνετο που να μπορεί να αναπνεύσει αν κουραστεί!Όταν πηγαίνω τον έχω δεμένο στο ποδήλατο, και μετά τον λύνω και του φοράω φίμωτρο!
Σέβομαι την ανάγκη του να υπάρξει ελεύθερος, αλλά ως ον με το προτέρημα της λογικής που μας έχει δοθεί σκέφτομαι πως μπορεί να γίνει το κακό και αναλόγως προσπαθώ να τα συνδυάσω καλύτερα!
Ίσως να φαίνομαι ότι είμαι παραπάνω extreme γιατί διαθέτουμε και διαφορετικά σκυλιά ως φυλές, πράγμα που παίζει και αυτό τεράστιο ρόλο όχι απαραίτητα στο επίπεδο εκπαίδευσης!
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το άλλαξες τώρα λίγο, πριν έλεγες μόνο για περιφραγμένους χώρους, τώρα λες για δάση/πάρκα :p
Και τώρα το ίδιο λέω!Περιφραγμένους χώρους/λουρί/ιμάντας εντός πόλης για εκτόνωση!
Αν πας πιο έξω σε δάση/βουνά κτλ προφανώς αναλόγως βλέπεις και κρίνεις και παίρνεις τα όποια ρίσκα!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Προφανώς τότε, διαφωνούμε.

Σπάνια πάω εκτός πόλεος γιατί δεν έχω αυτοκίνητο, αλλά στο πάρκο θα τον αφήσω ελεύθερο. Το απολαμβάνουμε και οι δυο περισσότερο. Απ΄τη στιγμή που έχεις εμπιστοσύνη στο σκύλο σου και τον έχεις εκπαιδεύσει να μην ενοχλεί τον κόσμο, δεν βλέπω το λόγο γιατί να παρανοείς...
 
  • Like
Reactions: manolo


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Ε που το έχεις γράψει!Εδώ μιλάμε για εκτόνωση σε πόλη!Δεν υπάρχει άλλο topic που να μιλάει για εκτόνωση σε πόλη?
Διάβασε τον τίτλο του θέματος!
Απο την αρχή αυτού του ποστ γράφω ότι ,δεν γίνεται από τη μέρα μέρα στην άλλη και οχι σε σκύλο που δεν ξέρει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ.!!!όχι απλά τα βασικά αλλά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!Το αναφέρω,μπορείς να ξαναδείς τη συζήτηση!

Κι εφόσον είσαι Θεσσαλονίκη,βλεπεις κι ο ίδιος ότι κυκλοφορούν ελεύθεροι σκύλοι τελείως ανεκπαίδευτοι κι αφεντικά παντελώς άσχετα που το κάνουν απλά από συνήθεια!
Εγώ τουλάχιστον σου λέω ότι αφιερώσα χρόνο και είδα συμπεριφορές ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΟΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ!Διαβασες πχ ότι το παρκο στο ιπποκράτειο το θεωρώ ακατάλληλο για σκύλους!

Για να πάρω και το μέρος σου όμως κι επειδή είμαι αντικειμενικός και σέβομαι τις απόψεις και τους συνομιλητές μου,θα σου πω ότι υπάρχει περίπτωση να αποσυντονιστεί !Ναι υπάρχει!Πάντα θα υπάρχει και στον πιο εκπαιδευμένο σκύλο με κλασικό παράδειγμα ΑΡΣΕΝΙΚΟΥ σκύλου που πλησιάζει θηλυκό που σέρνει!Εκεί είναι λογικό να μη μπορείς να κάνεις τίποτα ΑΝ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΧΕΙΣ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ (πχ μιλάς με κάποιον) γιατί εκεί μιλάει το ένστικτο της φύσης του σκύλου!
Αλλά και πάλι εκεί το λάθος δεν είναι του σκύλου αλλά δικό σου.Έχοντας ελευθερο το σκύλο,δε σημαίνει ότι φεύγεις ή ότι κάνεις κάτι άλλο.Έχεις τα μάτια σου 1004 για εξωτερικούς παράγοντες και βλεπεις τις κινήσεις του!Ξέρεις ποτε πρέπει να επέμβεις ,είτε για να του τραβήξεις την προσοχή ,είτε για να τον δέσεις!

Αυτά :)

{p.S} Οι προτάσεις με τα caps,δεν σημαίνει ότι φωνάζω,απλά διευκρινίζω την κατάσταση για να μη κάνουμε κουβέντες που στην μπορεί να συμφωνούμε και τελικά τις μπερδεύουμε περισσότερο!
Ευχαριστώ :)
 


marmyt

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2011
100
35
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα μετά από καιρό παιδιά! Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Να σας ενημερώσω κιόλας, ότι ξεκινήσαμε ξανά την βασική με εκπαιδευτή εδώ, ο οποίος μου έδωσε και αρκετές συμβουλές για την εκτόνωση. Σε πρώτη φάση τον πηγαίνω 2 φορές την μέρα σ΄ένα παρκάκι κοντά στο σπίτι μου, όντως δεμένος σε ιμάντα, παίζουμε με τα παιχνίδια του, μετά κάνουμε λίγες ασκήσεις απ' την εκπαίδευση και μετά χαλάρωση και σπίτι. Τ απογεύματα πάμε μια μεγάλη βόλτα στην παραλία, αλλά τώρα που ζέστανε ο καιρός τον βλέπω και ζορίζεται οπότε πρέπει να τ αλλάξουμε. Περνάει κάτι κρίσεις πάλι μέσα στο σπίτι που τρέχει πάνω κάτω λες και του έχω δωσει εξάδα redbull αλλά είναι πολύ πιο ήρεμος. Γενικά περιμένω να δω πως θα πάμε με την εκπαίδευση για ν΄αρχίσουμε ίσως κι άλλα παιχνίδια/ δραστηριότητες κλπ.