Ελαφάκι δαγκωμένο από σκύλους στην Πάρνηθα


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens


Ένα μικρό αρσενικό ελαφάκι, καταδαγκωμένο από σκύλους, παραλάβαμε μετά από ειδοποίηση των υπαλλήλων του Φορέα Διαχείρισης του Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας.

Το ζώο βρέθηκε στην περιοχή Φλαμπούρι. Παρελήφθη και μεταφέρθηκε άμεσα στον κτηνιατρείο του Αχιλλέα Ακρίβου (επιστημονικού μας συνεργάτη και προσφάτως εκλεγμένου μέλους του ΔΣ ΑΝΙΜΑ), από την Αννα Μαντά, πρόεδρο της ΑΝΙΜΑ, και τον συνεργάτη μας από τον ΕΔΑΣΑ Γιώργο Σαλιαρέλη. Την προηγούμενη εβδομάδα είχαν βρεθεί άλλα τρία μικρά, νεκρά αυτά, επίσης φαγωμένα από σκύλους. Δυστυχώς πολλοί συμπολίτες μας συνεχίζουν να εγκαταλείπουν σκυλιά στο Δρυμό, τα οποία έχουν πλέον σχηματίσει αγέλες και λειτουργούν ως λύκοι.

Τέσσερα χρόνια μετά τη μεγάλη φωτιά, Φορέας και Δασαρχείο δεν έχουν ακόμη αντικαταστήσει το εκτροφείο που κάηκε, έτσι ώστε να περιλαμβάνει ένα χώρο πρώτων βοηθειών για τα ελάφια που βρίσκονται κάθε τόσο τραυματισμένα. Η ΑΝΙΜΑ έχει καταθέσει πρόταση από κοινού με το WWF Ελλάς για το θέμα αυτό εδώ και τρία χρόνια. Περιμένουμε…





Πηγή: wild-anima.gr
 




lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Κριμα ρε γμτ!!! Τι θα κανουν τα σκυλια οταν καποιοι αχαρακτιριστοι τα πετανε σαν σκουπιδια? Προχτες στο δρομο μου μιλησε μια που ειχα βγαλει βολτα τον Ντιεγκο και μου λεει "Ειχα και γω μεχρι πριν λιγο καιρο ενα σκυλακι". Με αυτη την προταση υπεθεσα οτι της πεθανε και συνεχιζει "Το ειχα 2 χρονια αλλα δεν μπορουσα να το κρατησω αλλο και το αφησα στην Παρνηθα" :mad::mad: Αυτο που με εξοργισε περισσοτερο ηταν η φραση "Δεν φανταζεσαι ποσο λυπηθηκα που το αφησα, εκλαιγα μια ωρα":mad::mad: Τι ηθελε να της πω λογια παρηγοριας? Ηθελα να ξερα, το διαστημα που τα κρατανε δεν δενονται μαζι τους, δεν τα αγαπανε?? Δεν σκεφτονται οτι θα πεθανουν μαρτυρικα απο την πεινα και τη διψα?
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Που φτασανε τα σκυλια στο Φλαμπουρι αν ειναι δυνατον. Τραγικο εκει πανω τι να βρουνε να φανε.
Κριμα το ελαφακι, ευχομαι να ανναρωσει συντομα!
 






atoki

Active Member
6 Ιουνίου 2011
26
0
θεσσαλονικη
Κριμα ρε γμτ!!! Τι θα κανουν τα σκυλια οταν καποιοι αχαρακτιριστοι τα πετανε σαν σκουπιδια? Προχτες στο δρομο μου μιλησε μια που ειχα βγαλει βολτα τον Ντιεγκο και μου λεει "Ειχα και γω μεχρι πριν λιγο καιρο ενα σκυλακι". Με αυτη την προταση υπεθεσα οτι της πεθανε και συνεχιζει "Το ειχα 2 χρονια αλλα δεν μπορουσα να το κρατησω αλλο και το αφησα στην Παρνηθα" :mad::mad: Αυτο που με εξοργισε περισσοτερο ηταν η φραση "Δεν φανταζεσαι ποσο λυπηθηκα που το αφησα, εκλαιγα μια ωρα":mad::mad: Τι ηθελε να της πω λογια παρηγοριας? Ηθελα να ξερα, το διαστημα που τα κρατανε δεν δενονται μαζι τους, δεν τα αγαπανε?? Δεν σκεφτονται οτι θα πεθανουν μαρτυρικα απο την πεινα και τη διψα?

ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΟΙ ΓΑΤΕΣ ΤΑ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΥΤΡΙΝΑ ΕΧΟΥΝ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ αυτη ειναι μια καλη απαντηση!
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
τετοιες ηλιθιες πρεπει να τις βαζουμε στην θεση τους με καθε ευκαιρια
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Που φτασανε τα σκυλια στο Φλαμπουρι αν ειναι δυνατον. Τραγικο εκει πανω τι να βρουνε να φανε.
Κριμα το ελαφακι, ευχομαι να ανναρωσει συντομα!
Το ίδιο καλοκαίρι (2011) είχα βρει σε διάφορα σημεία του βουνού (πιο μακριά και πιο ψηλά από το φλαμπουρι) πάνω από 10 κουφάρια ελαφιών, φαγωμένα από αγέλες αδέσποτων. Το ίδιο καλοκαίρι στην περιοχή βιλιανι μου την έπεσαν 16 (αν θυμάμαι καλά) σκυλιά. Ο κάθε πα.......ρας που θέλει να εγκαταλείψει τον σκύλο του τον παρατάει στους πρόποδες της Πάρνηθας στις ταβέρνες με την λογική ότι εκεί θα βρει να φάει. τα σκυλιά ανεβαίνουν στο βουνό και σχηματίζουν αγέλες. Δυστυχώς η βλακεία κάποιων δεν έχει όρια.
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Καλό είναι οποίοι πάνε βόλτα στην Πάρνηθα (εντός δρυμού) να μην παίρνουν τα σκυλιά τους μαζί(απαγορεύεται και από τον κανονισμό του δρυμού). Αλώστε υπάρχουν τόσα ωραία μέρη στην Πάρνηθα (έξω από τον δρυμό) που επιτρέπονται τα σκυλιά. Καταλαβαίνω απόλυτα πως θέλετε σε μια τέτοια βόλτα να έχετε μαζί τον καλύτερο φίλο σας αλλά....
Για φανταστείτε εκεί που είστε βόλτα σε κάποια ερημιά και έχετε λύσει και το θηρίο να περάσει κάνα ελάφι,και να αρχίσει να το κυνηγάει. Στην καλύτερη περίπτωση θα βρείτε τον σκύλο σας στην άλλη άκρη του βουνού στη χειρότερη....
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Πριν από 15 περιπου χρόνια, είχα μια συζήτηση με μια κυρια η οποία δουλευε στο δασαρχειο της Πάρνηθας.
Μου είχε αναφέρει ότι ο δρυμος, λόγω έλλειψης θηρευτων, έχει ελάφια διπλασια ή τριπλασια (δεν θυμαμαι) σε αριθμο από αυτα που αντεχει το οικοσύστημα.
Και τα ελάφια είναι σαν τα κατσίκια.
Τρώνε όλους τους νεους βλαστούς με αποτέλεσμα να μην ανανεωνεται το δάσος
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Καλό είναι όσοι πάνε βόλτα στην Πάρνηθα (εντός δρυμού) να μην παίρνουν τα σκυλιά τους μαζί (απαγορεύεται από τον κανονισμό του δρυμού). Αλωστε υπάρχουν τόσα ωραία μέρη πέριξ του δρυμού όπου επιτρέπονται. Καταλαβαίνω πως σε μια τέτοια βόλτα θέλετε μαζί τον καλύτερο σας φίλο αλλά...
Για φανταστείτε εκεί που είστε σε μια ερημιά και έχετε ελεύθερο το θηρίο να περάσει κάνα ελάφι και αρχίσει να το κυνηγάει. Στην καλύτερη θα το βρείτε στην άλλη άκρη του βουνού, στην χειρότερη....
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πριν από 15 περιπου χρόνια, είχα μια συζήτηση με μια κυρια η οποία δουλευε στο δασαρχειο της Πάρνηθας.
Μου είχε αναφέρει ότι ο δρυμος, λόγω έλλειψης θηρευτων, έχει ελάφια διπλασια ή τριπλασια (δεν θυμαμαι) σε αριθμο από αυτα που αντεχει το οικοσύστημα.
Και τα ελάφια είναι σαν τα κατσίκια.
Τρώνε όλους τους νεους βλαστούς με αποτέλεσμα να μην ανανεωνεται το δάσος
Δεν έχεις αδικο. αυτός όμως δεν είναι λόγος τα αδέσποτα να πάρουν τον ρόλο του θηρευτή. Για την επίλυση του προβλήματος θα έπερναν ενα αριθμό ελαφιών να τα πάνε σε άλλες περιοχές. δεν ξέρω τι έγινε τελικά.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Πριν από 15 περιπου χρόνια, είχα μια συζήτηση με μια κυρια η οποία δουλευε στο δασαρχειο της Πάρνηθας.
Μου είχε αναφέρει ότι ο δρυμος, λόγω έλλειψης θηρευτων, έχει ελάφια διπλασια ή τριπλασια (δεν θυμαμαι) σε αριθμο από αυτα που αντεχει το οικοσύστημα.
Και τα ελάφια είναι σαν τα κατσίκια.
Τρώνε όλους τους νεους βλαστούς με αποτέλεσμα να μην ανανεωνεται το δάσος
ναι, πολλοί λένε ότι κανονικά τα ελάφια που πρέπει να είναι στην Πάρνηθα ειδικά μετά τις φωτιές είναι γύρω στα 200-250 αν θυμάμαι καλά.
Κάποια στιγμή είχαν πει ότι θα μεταφέρουν κάποια σε άλλες περιοχές της Ελλάδας, αλλά αυτό πρέπει να γίνει μετά απο μελέτη για τον χρόνο της μεταφοράς και σίγουρα για το που θα πάνε, και αν υπάρχουν οι σωστές συνθήκες εκεί ή αν είναι ασφαλη απο τους κυνηγούς.
Δεν ξέρω αν υπάρχει μια ολοκληρωμένη μελετη για αυτό, ούτα για την "καταστροφή " που κάνουν, ούτε για την μεταφορά τους:(
 






manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
ναι, πολλοί λένε ότι κανονικά τα ελάφια που πρέπει να είναι στην Πάρνηθα ειδικά μετά τις φωτιές είναι γύρω στα 200-250 αν θυμάμαι καλά.
ο αριθμός που αναφέρεις είναι μικρός κατά την ταπεινή μου άποψη(ειδικός δεν είμαι). Αυτή την στιγμή στην Πάρνηθα ζούνε πάνω απο 700 ελάφια. Ίσως και 1000. Πάντως η αναδάσωση πάει πάρα πολύ καλά. Ένα περίεργο είναι ότι στα σημεία που έχουν γίνει αναδασώσεις, τα ελάφια τρώνε τα φυτά που έχουν φυτευτεί εκτός από τα ελατακια. Κάτι θα ξέρουν.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
και εμένα μικρός μου φαίνεται, αλλά δεν ξέρω αν λένε τόσα λίγα μέχρι να πάρει το πάνω του το βουνό.
Σίγουρα κάτι παραπάνω απο εμάς θα ξέρουν τα ελάφια :) αν και νομίζω (δυστηχώς δεν είμαι σίγουρη) ότι στην Πάρνηθα η αναδάσωση έγινε μόνο απο τα φυτώρια του δασαρχείου της Παρνηθας και με είδη απο την Πάρνηθα μόνο και απο άτομα που έχουν περάσει κάποια εκπαιδευση.
Καμμία σχέση με τις άλλες -ευτυχώς_ αναδασώσεις που πάει χωρίς εκπαίδευση και ο κάθε πικραμένος και φυτευουν απο πευκα μέχρι πικροδάφνες.