Ελληνικός Ποιμενικός - Ένστικτο Φύλαξης


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.509
749
Ξεσσαλονικη!!!
ορθος,οπως πολλων αλλων το ονομα...κ προς θεου!ποιος εχει ασχημο ονομα?ο επ???τι να πει ο e.t. κ τα πιτμπουλ δλδ!διαφωνω για το κακο ονομα,οπως διαφωνω στο να αλλαξει η εικονα των ε.π.

μακαρι να μεινουν οπως ειναι κ μακαρι να μην τα γνωρισει κανεις αλλος.οποιος προλαβε ,προλαβε!

κατα τα αλλα,υπαρχουν σκυλια για ολα τα γουστα.αρα δεν ειναι δυατον να μας ταιριαζουν ολα.καποιο θα ειναι πιο κοντα σε αυτο που θελουμε.
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Εντάξει! το παράκανα με το πάθος μου! Όλες οι ράτσες είναι φανταστικές, με πολύ έξυπνους εκροσώπους, μας γεμίζουν με χαρά και ευχάριστα συναισθήματα και μας βοηθούν πολύ. Δεν θα το ξανακάνω να πω τέτοια....
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να ισοπεδώσω τις άλλες ράτσες και πιθανώς να θεωρηθεί ότι υπερβάλω, γιατί αναφέρομαι κυρίως σε ένα «σκληρό» πρότυπο,Ε.Π., κάτι το οποίο συνηθίζεται σε τέτοιες συζητήσεις. Πιστεύω λοιπόν ότι είναι ικανότατοι φύλακες, ότι ο κόσμος δεν τους έχει γνωρίσει, πως έχουν σχετικά «άσχημο» όνομα το οποίο μπορεί και πρέπει να αλλάξει προκειμένου να μπουν στα σπίτια αντί για «εισαγόμενους», υπέροχους κατά τα άλλα σκύλους. Εξάλλου, δεν είναι όλοι οι Ε.Π. ούτε κυριαρχικοί, ούτε υπερπροστατευτικοί, είναι και πανέξυπνοι, πολύ περισσότερο από ότι είναι οι άλλες ράτσες κατά τη γνώμη μου.
Να μπούνε...να μπούνε....Αλλά λάβε και υπόψη σου ότι δεν είναι όλοι κατάλληλοι για έναν ε.π. (και μη νομίσετε ότι θεωρώ εαυτόν ΤΟ καταλληλότερο άτομο...).
Όσο για το πανέξυπνοι...?? Ναι...είναι..., αλλά και πάλι....υπερβάλλεις...

Αλήθεια τώρα...πόσες άλλες φυλές έχεις γνωρίσει πραγματικά?

(και μιλάω έτσι τώρα, που έχω λατρεία σε αυτά τα σκυλιά...λάβε κι αυτό υπόψη...)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και πανέξυπνοι
πολύ περισσότερο απο ότι είναι άλλες ράτσες
κατα την γνώμη μου
ανεκδιήγητο

και επανέρχομαι
είχες πολλά σκυλιά απο άλλες φυλές στο παρελθόν

κι εγώ μαζί σου είμαι - ελληνικές φυλές πάνω απο όλα - ομορφότερα εξυπνότερα και βέβαια καλυτερότερα
αλλά πιστεύω πως εύκολα σε παρεξηγεί κανείς για προπαγανδιστή και ίσως και να σε περάσει ότι κάνεις πωλήσεις κιόλας......

έχεις κάνει συγκριτικές μελέτες?
να το έλεγαν καμιά δεκαριά εκπαιδευτές ας πούμε που έχουν εκπαιδεύσει απο 50 σκυλιά απο πολλές φυλές....να λέγαμε πως λένε κάτι

το θέμα εξυπνότερου τελοσπάντων πιστεύω πως έγκειται περισσότερο στο ατομο παρά στην φυλή....



για το κακό όνομα που λές- δεν το είχα καταλάβει τοσο καιρό........τι είδους κακό όνομα? μου κάνει εντύπωση........
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πυραμίδες?
είναι λατρευτικά σύμβολα για τα κοκόνια ρεεεεεεεεε
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Ορθός,
θέλω να σου δώσω ένα παράδειγμα της προσδοκίας σου. Λέγεται Κόλι.
Έμεινες άλαλος;
Πιστεύεις ότι το 80% όσων έχουν Κόλι (που ευτυχώς έχουν αισθητά μειωθεί) ξέρει για ποιό λόγο το πήρε, ξέρει τις δυνατότητες του; Αν είχες δει τα μισά από όσα έχω δει θα θεωρούσες τελείως τρελό κάποιον (και υπήρξαν πολλοί) που ζευγαρώνει Κόλι με Γερμανικό για να κάνει πιο άγιο το Κόλι. Πέραν του ότι είναι ηλίθιο το επιχείρημα αφού το αποτέλεσμα και να μοιάζει με Κόλι, ημίαιμο θα είναι. Όσοι ψάχνουν για ποιμενικό επειδή έχουν ταυτίσει τους ποιμενικούς με τη φύλαξη σε απόλυτο βαθμό, μόλις βλέπουν ότι ανήκει στους ποιμενικούς και το Κόλι βάζουν τα γέλια. Πιστεύεις ότι έχουν δίκιο;
Γράφεις:
Να μας φυλάξει από ορισμένους δυνητικούς εισβολείς και όχι βέβαια από το οργανωμένο έγκλημα
θα σου άρεσε αν κάποιος που ψάχνει για ζόρικο προστάτη (διότι απ' αυτά που γράφεις, ο Ε/Π παρομοιάζεται με προστάτη και όχι με απλό φύλακα) σε μερικά χρόνια κατέληγε πως θα πάρει Ροτ, Ντόπερμαν, ή Ε/Π; Αυτές οι φυλές πάνε καταστράφηκαν, τις έχουν ταυτίσει με συγκεκριμένες συμπεριφορές και χαρακτηριστικά και κανένας δε βλέπει πως έχουν κι άλλα να δώσουν σε περισσότερους τομείς. Θα ήθελες να μπει στην ίδια υποομάδα και ο Ε/Π;
Πιστεύω πως δε θα ήθελες, εγώ τουλάχιστον δε θα το ήθελα για κανένα σκύλο.

Επίσης αυτή η φράση σου, που παρέθεσα είναι πολύ αμφιλεγόμενη. Εκτός κι αν κάποιος θεωρεί το σκύλο αναλώσιμο. Γιατί είναι το μόνο σίγουρο, πως αν ο δυνητικός εισβολέας μπει στο χώρο σου και δεν σε πειράξει (γιατί δεν πρόλαβε, ή γιατί η πρόθεση του ήταν μόνο ο εκφοβισμός ή η κλεψιά) αλλά ο σκύλος τον κατασπαράξει, αυτός μπορεί να τη γλιτώσει, μπορεί και όχι. Ο σκύλος όμως θα θανατωθεί.

Και μεταξύ μας υπάρχουν αυτοί οι κάποιοι που θεωρούν το σκύλο αναλώσιμο και τον έχουν για μια συγκεκριμένη δουλειά, να σκοτώσει.
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
OK, ξεσήκωσα θύελλα αντιδράσεων και πρέπει να απαντήσω:
· Έχω γνωρίσει και άλλες ράτσες σκυλιών, boxer, λυκόσκυλα, μικρά σκυλιά συντροφιάς από μικρό παιδί. Όλα ήταν υπέροχα και πανέξυπνα και τα λάτρευα. Ο Ε.Π. όμως έχει κάτι «ανθρώπινο», μία συγκινητική ευαισθησία συνδυαστικά με αγέρωχη συμπεριφορά που με συναρπάζει. Έχω «ψώνιο»
· Βιοπορίζομαι από την επιστήμη και τη δουλειά μου. Δεν εμπορεύομαι σκυλιά και ακολουθώ την πολιτική του ομίλου σε αυτό το θέμα. Δίνω σκυλιά σε κατάλληλους κατά τη γνώμη μου ανθρώπους, με προτίμηση σε οικογένειες, που είτε είναι φίλοι μου είτε περνάνε από «συνέντευξη». Η πιο δύσκολη στιγμή μου ήταν όταν ήρθε μία κυρία με το παιδί της, με την οποία είχα μιλήσει τηλεφωνικώς από ένα μακρινό νησί γα να πάρει σκυλί. Είχα παραλείψει να μιλήσω αναλυτικά μαζί της θεωρώντας ότι είχε ενημερωθεί από τον όμιλο. Προφανώς, το ίδιο είχε συμβεί και στον όμιλο. Διαπίστωσα ότι 1) δεν έχει περίφραξη στο κτήμα της και 2) ότι σκόπευε να στειρώσει το θηλυκό σκυλάκι που θα έπαιρνε. Το θεώρησα απαράδεκτο, επικοινώνησα με τον πρόεδρο ο οποίος υπήρξε επίσης κάθετος. Τους στενοχώρησα πολύ κι εκείνη και το παιδί. Αντιλαμβάνεστε. Δεν κάνω σημαία βέβαια την αδυναμία μου να επικοινωνήσω αποτελεσματικά από το τηλέφωνο, πάντοτε όμως πρέπει να δεις και τον άνθρωπο από κοντά για να κρίνεις που θα δώσεις ένα ζώο
· Τα περί «κακού» ονόματος αναφέρονται κυρίως στις ιστορίες που κυκλοφορούν από περιηγητές στην ύπαιθρο, οι οποίοι «συνάντησαν κάτι τσομπανόσκυλα,…». Μην κρίνετε εξ’ ιδίων τα αλλότρια. Εσείς είστε ειδικοί και έχετε άλλο «φακό» με τον οποίο βλέπετε και αντιλαμβάνεστε τα περί σκύλων. Ο αδαής όμως, μελλοντικός ιδιοκτήτης ενός σκύλου, διαμορφώνει άποψη από κάτι που άκουσε. Εξάλλου, γνωρίζεται πως γίνονται αυτά. Πόσοι και πόσοι δεν αγοράζουν εικόνα αντί για σκύλο. Με την μετακόμιση στην καινούργια μεζονέτα στα προάστια, μαζί με το jeep ταιριάζει και ένας σκύλος, ένας Μπετόβεν, μία Λάσσυ, σαν έπιπλο. Άλλο εάν μετά το αγαπάνε. Πιστεύω ότι όλοι όσοι αναζητούν ποιμενικό είναι λίγο πιο ψαγμένοι. Οι ιδιοκτήτες των απογόνων μας πάντως, είναι κατά κύριο λόγο χαζομαμάδες και χαζομπαμπάδες που έχουν «κακομάθει» με σαλαμάκια και τέτοια τα μεγάλα ζώα τους. Και πρέπει να είσαι συνεχώς πρόθυμος να τους καθοδηγείς
· Ξαναλέω ότι πιστεύω πως αυτή η υπέροχη ελληνική ράτσα μπορεί και πρέπει να διαδοθεί στα σπίτια. Δεν βλέπω κάποιο λόγο για τον οποίο κάποιος αδαής, όχι κολλημένος με κάποια ράτσα, που θέλει μεγαλόσωμο σκυλί – φύλακα, να πάρει άλλη ράτσα. Απλά συνήθως δεν είναι πληροφορημένος ή δεν μπορεί να βρει
· Όχι δεν θα ήθελα να μπει ο Ε.Π. σε αυτή την υποομάδα. Τι εννοείς λέγοντας θα θανατωθεί; Είναι νόμος του κράτους;
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Καλημέρα...
(1 παραγρ.) Κι εγώ έχω ψώνιο (χωρίς εισαγωγικά) με αυτά τα σκυλιά και θα συμφωνήσω στους λόγους που παραθέτεις...(και για πολλούς ακόμα...)

(4 παραγρ.) Συμφωνώ επίσης ότι ο κόσμος δεν γνωρίζει τη φυλή αυτή. Πόσες φορές στο δρόμο με ρωτούν αν ο Άρης μου είναι Αγίου Βερνάρδου (αυτό έχουν δει στην τηλεόραση, μεγαλόσωμος είναι, οπότε...???). Ωστόσο, θεωρώ πως δεν φταίει μόνο ο κόσμος που δεν γνωρίζει.

(5 παραγρ.) Δεν ξέρω αν είναι νόμος, πάντως όταν ένα σκυλί δαγκώσει άνθρωπο (και άσχημα), θεωρείται επικίνδυνο, οπότε η ευθανασία (θεωρητικά, χωρίς να γνωρίζω, το τονίζω), είναι μονόδρομος.

Παρόλα αυτά, προσωπικά, δεν ξέρω αν είναι λύση να "γεμίσουν" τα σπίτια με ε.π. Το θέμα είναι να υπάρχουν άξιοι ιδιοκτήτες (καλά, αυτό εννοείται πως ισχύει για όλα τα σκυλιά, έτσι??), διατεθειμένοι να προσφέρουν το μέγιστο δυνατό για την ευζωία τους, ώστε να ζουν μια καλή, ισορροπημένη, αρμονική ζωή.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Εννοώ ευθανασία. Σου ξαναγράφω αν ο εισβολέας ΔΕΝ σε πειράξει και ο σκύλος τον κατασπαράξει το δικαστήριο θα στείλει το σκύλο για ύπνο.

Γιατί εσύ απ' την άλλη παρά τις όποιες συνθήκες θα ήθελες πλέον δίπλα σου ένα σκύλο που ξέσκισε το λαιμό, τα μπράτσα, τα πόδια ενός ανθρώπου και που απλά δεν τον ακινητοποίησε;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
συγνώμη για τους χαρακτηρισμούς που πέταξα πιο πάνω
δεν τους πιστεύω-και είναι σαφές κι απο το κείμενό μου ότι απλά σου λέω πως δίνεις πάτημα για τέτοιες σκέψεις
βέβαια μπουχτίσαμε στους κακοπροαίρετους και ίσως τελικά να πρέπει να τους γράψουμε και στα παλιά μας τα παπούτσια
αλλά τα δημόσια φόρουμ είναι "κάπως"

πάντως ναι-ο σκύλος που δάγκωσε βάναυσα άνθρωπο πρέπει να κοιμίζεται και αν δεν κάνω λάθος επιβάλλεται και νομικά
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Δεν έχω ψάξει το νομικό ζήτημα και ελπίζω να μην χρειαστεί να το ψάξω ποτέ. Πάντως, πιστεύω ότι επικίνδυνο πιθανώς να είναι ένα σκυλί το οποίο μπορεί να επιτεθεί βάναυσα στο αφεντικό του. Και δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί πρέπει να τιμωρηθεί ένα σκυλί το οποίο για παράδειγμα δάγκωσε έναν κλέφτη που εισέβαλε στο εργοστάσιο το οποίο φύλαγε. Αυτή ήταν η δουλειά του σκύλου. Ας μην έμπαινε ο κλέφτης. Είναι άδικο. Του έδωσαν έναν χώρο να φυλάει και όταν το έκανε τον τιμώρησαν. Γιατί; Ας πάρει την ευθύνη το αφεντικό και ας επωμισθεί τις νομικές συνέπειες.
Σε απάντηση του Grifou, δεν θέλω βέβαια να υποστεί κακό κανένας άνθρωπος με προτεραιότητα της οικογενείας μου, όπως φαντάζομαι ότι δίνεις και εσύ στην δική σου οικογένεια. Καταλαβαίνεις τι εννοώ...
 
Last edited:


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Δεν έχω ψάξει το νομικό ζήτημα και ελπίζω να μην χρειαστεί να το ψάξω ποτέ. Πάντως, πιστεύω ότι επικίνδυνο πιθανώς να είναι ένα σκυλί το οποίο μπορεί να επιτεθεί βάναυσα στο αφεντικό του. Και δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί πρέπει να τιμωρηθεί ένα σκυλί το οποίο για παράδειγμα δάγκωσε έναν κλέφτη που εισέβαλε στο εργοστάσιο το οποίο φύλαγε. Αυτή ήταν η δουλειά του σκύλου. Ας μην έμπαινε ο κλέφτης. Είναι άδικο. Του έδωσαν έναν χώρο να φυλάει και όταν το έκανε τον τιμώρησαν. Γιατί; Ας πάρει την ευθύνη το αφεντικό και ας επωμισθεί τις νομικές συνέπειες.
Και να χτυπιόμαστε οι δυο μας πως ο σκύλος εκτέλεσε αυτό που διδάχτηκε και βάσει των προσταγών του ενστίκτου του, οι αποφάσεις αυτές πέραν εξαιρετικών περιπτώσεων καταλήγουν σε μονόδρομο. Επίσης, αν το θες κι αλλιώς και σου ξανατονίζω δε μιλάμε για ακινητοποίηση αλλά για ''ξέσκισμα'' η παρέκκλιση αυτή αφήνει αιχμές πως μπορεί και να το ξανακάνει, είναι αναγκαστικό μέτρο.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
η λογική του νόμου είναι ότι ο σκύλος (όπως και ο αστυνομικός ας πούμε σε αντίστοιχη κατάσταση ή εσύ ο ίδιος σε αντίστοιχη κατάσταση) πρέπει να ακινητοποιήσει τον κλέφτη και να τον συλλάβει ο νόμος και να του δώσει μία νομιμη δίκη και όχι να τον εκτελέσει χωρίς δίκη

το ίδιο θα ήθελε ο καθένας μας για τον παραστρατημένο συγγενή του που απο κακες συγκυρίες και ίσως και λάθη στην ανατροφή του βρέθηκε να πηδάει μία μάντρα προκειμένου να κλέψει κάτι ....

θεωρητικά
ένας σκύλος που σκοτώνει κάποιον "χωρίς λόγο" ή έστω που του καταφέρνει πολύ βάναυσα χτυπήματα είναι δυνητικά ένα επικίνδυνο ζώο,άγριο και ανεξέλγκτο
εξ ού και η εκπαίδευση IPO κλπ όπου ο σκύλος κάνει επίθεση-το "θύμα" αμύνεται με φωνές και χτυπήματα-ο σκύλος τον αφηνει ακαριαία-τον ξαναπιάνει αν πάει να φύγει-τον ξαναφήνει κλπ κλπ
δείχνει ότι ο σκύλος είναι ελεγχόμενος και δεν μισεί τον εισβολέα ,απλα κανει την δουλειά του
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Συμφωνώ με τα ανωτέρω, δεν συμφωνώ όμως με τη θανάτωση του σκύλου. Για έναν ανεκπαίδευτο σκύλο φύλακα ευθύνεται ο αφέντης του και όχι ο ίδιος. Γιατί πρέπει να θανατωθεί; Γιατί του άρεσε και θα το επαναλάβει; Δεν το καταλαβαίνω.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αλίμονο........
πλήθος νόμων παραμένει ανεξήγητο (αν τους θωρείς νομίζοντας πως κάποιοι με μυαλό και στοιχεία τους έγραψαν.......γιατί αν δεχτείς ότι άγονται απο συμφέροντα ή βαρεμάρα και βλακεία.........εξηγούνται αμέσως)
 






Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Δολοφόνοι κάποιοι. Αλλά παρέκκλιση σου ξαναλέω είναι όταν ο σκύλος έχει εκπαιδευτεί να ακινητοποιεί κι αντ' αυτού επιτίθεται και στέλνει τον άλλο στο νοσοκομείο.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Στα βασικά χαρακτηριστικά των LGD, όχι μόνο ελληνικών, είναι ο τρόπος φύλαξης κι αντιμετώπισης των εισβολέων, αρχικά εκφοβισμός κι αν ο εισβολέας δεν υποχωρήσει συμπλοκή....μόνο που η συμπλοκή αυτή δεν έχει "εκπαιδευμένο fair play", όπως σε άλλες φυλές φύλαξης....
Γι αυτό και λέμε ότι το βασικότερο στην εκπαίδευση ενός τέτοιου σκύλου είναι η επίτευξη του περισσότερου δυνατού ελέγχου που γίνεται!
Όποιος έχει έναν τέτοιο στην ζωή του πρέπει να το γνωρίζει και να πράττει τα δέοντα!
Αν κάποιος δεν θεωρεί αποδεκτή αυτή την συμπεριφορά, επιλέγει άλλες φυλές!


Τέλος, ο νόμος είναι νόμος κι είτε μας αρέσει, είτε όχι,προβλέπει κάποιες κυρώσεις σε περίπτωση τέτοιων καταστάσεων!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π