Ελληνικός Ποιμενικός


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Mια διευκρίνηση από μέρους μου!
Δεν μιλάω για ανεξέλεγκτα και τυχαία ζευγαρώματα από τους βοσκούς, τα περισσότερα από αυτά είναι που οδήγησαν τις φυλές στην κατάσταση που βρίσκονται τώρα...
Μιλάω για όσο το δυνατόν ελεγχόμενα και μελετημένα από τους ομίλους ζευγαρώματα με στόχο την φυλή!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ναι, κάτι τέτοιο, μορφολογική εξέταση από τους ομίλους, εργασιακή από τους τσοπάνηδες, και συντονισμό της γέννας από τον φορέα.
Αλλά είναι εκτός πραγματικότητας το να περιμένεις από τους τσοπάνηδες να εγγραφούν στον σύλλογο και να είναι ταμειακά εντάξει....
Νομίζω οτι δουλειά του συλλόγου θα έπρεπε να είναι κυρίως αυτή, το να συντονίζει τους τσοπάνηδες σαν μια ΜΚΟ κτηνιατρική υπηρεσία, και να μπορεί να πιστοποιεί, όπως ούτως ή άλλως προσπαθεί να κάνει, το αν ένας σκύλος είναι μέρος της διαδικασίας...
Η αρχική μου αγωνία, (όσο αφορά το να περάσει το Pedigree στην εκτροφή τσοπανόσκυλων) είναι να μην δημιουργηθούν καταστάσεις δύο ταχυτήτων, από τη μία οι σύλλογοι με "καθαρόαιμα" που δεν έχουν δει βουνό, και από την άλλη οι τσοπάνηδες (που ήδη έχουν μιά καχυποψία για τα σκυλιά του αρκτούρου) να συνεχίζουν να αναπαράγουν ανεξέλεγκτα αυτά που νομίζουν ως καλύτερα, βάζοντας μέσα και λίγο Καυκάσιο και Sarplaninac "για να αγριέψει"
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν νομίζω πάντως ότι υπάρχει εκτροφέας ελληνικών ποιμενικών στο φόρουμ....για να μην νομίζεις ότι σιωπούν....

και
να επισημάνω ότι σε κάποιο άλλο τόπικ κατηγορήθηκε το πρόγραμμα εκτροφής του ΕλλΠοιμ ότι μας προσπεράσαν οι βούλγαροι (αν δεν κάνω λάθος) που χάρισαν στο πούτιν σκύλο κλπ κλπ κλπ

υπάρχει τρόπος να παραχθούν μορφολογικός εντάξει και σταθεροποιημένα σκυλιά γρήγορα

πολύ καλά κάνουν όμως όσοι είναι υπευθυνοι για το πρόγραμμα εκτροφής και δεν ακολουθούν αυτόν τον δρόμο.....
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δεν αναφέρομαι σε εκτροφείς Ποιμενικών, αλλά γενικά σε εκτροφείς. που σίγουρα θα έχουν καλύτερες ιδέες από εμένα (για γνώσεις δεν το συζητάμε).

Φαντάζομαι πάντως οτι η κατηγορία δεν ήταν προς τον οφεπ, αλλά αναφερόταν στην γενικότερη ολιγωρία σε σχέση με την διπλωματική επίδειξη των Βουλγάρων.
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Και κατά πόσο πιστεύετε ότι ακολουθούνται οι σωστοί "κανόνες" όσον αφορά στα ζευγαρώματα ποιμενικών;;
Δηλαδή, όλα αυτά τα οποία ανέλυσε ο Φοίβος, ο Ptf, παρέθεσε ο kokoni......θεωρείτε ότι τηρούνται;
Εγώ προσωπικά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

Και sea-mol νομίζεις, αναφορικά με τον "έλεγχο" του ΟΦΕΠ προς τους τσοπάνηδες, ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό να γίνει;
Προφανώς μπορεί να θεωρηθούμε "ρομαντικοί" όσον αφορά στα σκυλιά που αγαπάμε, αλλά σίγουρα αλλιώς θα συμπεριφερόταν ο σκύλος που έχω αυτή τη στιγμή στο σπίτι μου, αν βρισκόταν σε κοπάδι ή τέλος πάντων να έκανε αυτό για το οποίο "θεωρητικά είναι πλασμένος". Θέλω να πω το ψάχνουμε διαφορετικά.....Δεν είναι ΜΟΝΟ τα εργασιακά χαρακτηριστικά που μας ενδιαφέρουν....(γιατί στην ουσία ΔΕΝ μας ενδιαφέρουν).
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Αν δεν μας ενδιαφέρουν, γιατί τον πήραμε?
Υπάρχουν ράτσες αγαθών γιγάντων για παρέα. Γιατί να γίνει και ο ΕΠ καναπεδόσκυλο?
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Πρώτα απ'όλα να τονίσω πως οι όμιλοι φυλής (οποιασδήποτε), βασίζονται αποκλειστικά στη συνδρομή των μελών τους (τόσο οικονομική όσο και έμπρακτη). Ούτως ή άλλως είναι ΜΚΟ. Από κει και πέρα ο σωστότερος τρόπος για βελτίωσή τους είναι η συμμετοχή σε αυτούς.
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Αν δεν μας ενδιαφέρουν, γιατί τον πήραμε?
Υπάρχουν ράτσες αγαθών γιγάντων για παρέα. Γιατί να γίνει και ο ΕΠ καναπεδόσκυλο?
Δεν εννοούσα αυτό....ή μάλλον έτσι όπως ακούστηκε.
Απλώς έχουμε συνδυάσει τσοπανόσκυλο = κοπάδι/βοσκοί κλπ. (Εκτός κι αν κάνω τόσο λάθος.......)
Αυτό εννοούσα με τα "εργασιακά χαρακτηριστικά".
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Και κατά πόσο πιστεύετε ότι ακολουθούνται οι σωστοί "κανόνες" όσον αφορά στα ζευγαρώματα ποιμενικών;;
Δηλαδή, όλα αυτά τα οποία ανέλυσε ο Φοίβος, ο Ptf, παρέθεσε ο kokoni......θεωρείτε ότι τηρούνται;
Εγώ προσωπικά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

Εγώ πάλι είμαι βέβαιος πως δεν τηρούνται


Και sea-mol νομίζεις, αναφορικά με τον "έλεγχο" του ΟΦΕΠ προς τους τσοπάνηδες, ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό να γίνει;

Μπορεί να γίνει προσεκτικότερη επιλογή στη διάθεση σκυλιών.

Προφανώς μπορεί να θεωρηθούμε "ρομαντικοί" όσον αφορά στα σκυλιά που αγαπάμε, αλλά σίγουρα αλλιώς θα συμπεριφερόταν ο σκύλος που έχω αυτή τη στιγμή στο σπίτι μου, αν βρισκόταν σε κοπάδι ή τέλος πάντων να έκανε αυτό για το οποίο "θεωρητικά είναι πλασμένος". Θέλω να πω το ψάχνουμε διαφορετικά.....Δεν είναι ΜΟΝΟ τα εργασιακά χαρακτηριστικά που μας ενδιαφέρουν....(γιατί στην ουσία ΔΕΝ μας ενδιαφέρουν).

Εδώ θα μου επιτρέψεις να είμαι κάθετα αντίθετος. Υπάρχουν τόσες άλλες φυλές που θα μας ταίριαζαν.
Να επισημάνω τέλος πως εκτροφέας με την πλήρη έννοια του όρου δεν υφίσταται στον Ε.Π., εντός και εκτός forum.
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
ptf, κατ'αρχάς συμφωνώ κι εγώ με το τελευταίο σου σχόλιο περί εκτροφής Ε.Π.

Αυτό που εννοούσα, και είσαι κάθετα αντίθετος, μάλλον δεν το εξέφρασα σωστά. Εξήγησα παραπάνω ότι στο μυαλό (κάποιων; πολλών; ) ο Ε.Π. είναι συνδυασμένος με τη φύλαξη κοπαδιών. Αυτό εννοούσα με τον όρο "εργασιακά χαρακτηριστικά".
Προφανώς δεν έχω κοπάδι. Και δεν έχω το συγκεκριμένο σκύλο για να κάνω επίδειξη στο δρόμο. (δεν λέω ότι είπες αυτό προς Θεού.....μην παρεξηγηθώ....).
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Σαφώς και το βασικό καθήκον του Ε.Π. ήταν/είναι η φύλαξη του κοπαδιού. Δεν είναι όμως και το μόνο.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεδομένου ότι τα κοπάδια μειώνονται και οι κίνδυνοι που αντιμετωπίζονται με ποιμενικό σκύλο κινδυνευουν με αφανισμό κατα πόσο μιά δεκτικότητα σε λιγότερο εργασιακά σκυλιά είναι δόκιμη?

και κατα πόσο μιά περίοδο δοκιμασίας στο βουνό με το κοπάδι είναι "αυτό που χρειάζεται" για την επιλογή γεννητόρων?

γενικά
όταν η "εργασία" εκλείπει ,κατα πόσο είναι πρέπων η εκτροφή να επιμένει στον παλιό εργασιακό χαρακτήρα της φυλής?

ας μην αναλωθούμε αμυνόμενοι του κινδύνου να γίνει καναπεδόσκυλο ο Ελληνικός ποιμενικός(άλλωστε κανένας σκύλος δεν αξίζει τέτοια "κατάληξη") αλλά τα προσόντα στην αποτροπή επίθεση λύκων και αρκούδων κατα πόσο είναι χρήσιμα όταν οι αρκούδες και οι λύκοι εξαφανίζονται?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Οι Ορεινοί Ποιμενικοί ανέκαθεν υπήρξαν προστάτες του κοπαδιού, αλλά και της κατοικίας και των υπαρχόντων των βοσκών!
Υπήρχαν μάλιστα σκυλιά που δεν έφευγαν από τα καλοκαιρινά μαντριά ούτε το χειμώνα κι άλλα που έμεναν πάντα στα χειμαδιά ή και στα χωριά!
Αρα λοιπόν το καθήκον και η εργασία τους έχει πολλές διακλαδώσεις!Βέβαια για εμένα η πρώτη και κύρια, που προσφέρει τα απαραίτητα χαρακτηριστικά στον σκύλο είναι αυτή του ποιμένα!

Κokoni, έχω μια μικρή διαφωνία στο ζήτημα της αναγκαιότητας των ποιμενικών ως ποιμενικοί!
Τα σκυλιά αυτά είναι ένα από τα βασικότερα όπλα που υπάρχουν στην προσπάθεια διάσωσης του λύκου και των υπόλοιπων αρπακτικών!Και η παρουσία τους στα κοπάδια είναι όσο περνάει ο καιρός εντονότερη, ξανά!
Οι βοσκοί, ένα ποσοστό τους τουλάχιστον, πείθονται ότι χρειάζονται τα σκυλιά τους και βλέπουν ότι με την παρουσία καλών εργασιακά σκυλιών οι απώλειες από αρπακτικά μειώνονται!
Παράλληλα, υπάρχει και μια κίνηση επιστροφής σε παλαιότερου τύπου εκτατικές και βιολογικές εκτροφές, οπότε στην χώρα μας προς το παρόν θεωρώ ότι οι Ορεινοποιμένες έχουν ρόλο και χρησιμότητα και με αυτήν τους την ιδιότητα!

Τώρα σχετικά με την εκτροφή....κι εγώ γνωρίζω ότι δεν γίνεται όπως θα έπρεπε....

Τέλος, νομίζω κι ο ΟΦΕΠ, αλλά και ο ΔΟΜΗ έχουν ιδιαίτερο καθεστώς για τους κτηνοτρόφους, ας πούμε τους χορηγούνται σκυλιά ώστε να δουλεύουν στα κοπάδια, συνεργάζονται εν γένει, χωρίς να απαιτούνται να είναι μέλη των ομίλων, όπως ένας "αστός"....Η προσφορά τους γίνεται με άλλους τρόπους!

Γι ατο Λευκό ΕΛληνικό Τσοπανόσκυλο, οφείλω να ομολογήσω ότι δεν γνωρίζω σε τι σημείο βρίσκεται η εκτροφή του και τι προσπάθειες γίνονται.....
 
Last edited:


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Πιστεύω πως τπ μέλλον των ελληνικών ποιμενικών φυλών βρίσκεται σε ημιαστικό περιβάλλον, παράλληλα με όσα γράφει ο foibos. Υπάρχουν αρκετοί λάτρες των φυλών αυτών με σωστές απόψεις και διάθεση.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πολύ σωστή η παρατήρηση περι βοήθειας και στους πλυθησμούς των λύκων με την αντικατάσταση της καραμπίνας απο έναν σκύλο που απλά απομακρύνει τον λύκο και δεν τον σκοτώνει παρα μόνο σπάνια και αν χρειαστεί....
 


Rentina - Marley

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2009
133
1
Thessaloniki
Έκθεση Αξιολόγησης ΕΠ στον Βόλο - 2 Οκτωβρίου 2011
http://www.ofep.gr

Σκέφτηκα να το αναρτήσω και εδώ για όσους φίλους Ενδιαφέρονται !!!

Φυσικά θα συμμετέχουμε και εμείς εκεί με τον Marley !!!!
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf