Ελληνικός Ποιμενικός


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Μόνο με τις προυποθέσεις που αναφέρεις, όχι.
Πρέπει να καλυφθούν κι άλλες.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Μια μικρή σημείωση!
Η εκτροφή που γινόταν πριν χρόνια από τους βοσκούς για τα σκυλιά τους σε καμία περίπτωση δεν έχει την παραμικρή σχέση με αυτή που γίνεται τις τελευταίες δεκαετίες....
Η εκτροφή τους ήταν αυστηρή και γινόταν με βάση πρότυπο και εργασιακό, αλλά και μορφολογικό, άγραφο βέβαια, γιατί πολύ απλά για να επιτελέσουν σωστά τα ποιμενικά τους καθήκοντα έπρεπε να μπορεί και το σώμα τους, εκτός από την ψυχή τους!
το μορφολογικό πρότυπο ήταν κάπως συγκεκχυμένο
και η τύχη των μη προκρινόμενων απαράδεκτη με τα σημερινά πρότυπα
επίσης δεν υπήρχε άρτια καταγραφή των ζευγαρωμάτων οπότε μετά απο 3-4 γεννεές χανόντουσαν τα στοιχεία

αλλά βέβαια-όσα ενηλικιώνονταν ήταν πολύ καλά τσοπανόσκυλα
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Με ενδιαφέρει απλώς, αν βλέπουμε σαν μόνη αποδεκτή εκτροφή αυτή των pedigree, ή αν μπορούμε να δεχτούμε εναλλακτικές μορφές (και ρωτάω ειλικρινά, ποιές θα ήταν αυτές?) για τέτοια σκυλιά.
Μην μου την πέσει κανείς! Είναι απίθανο να γίνει εκτροφή puppy mill και πώληση petshop για τσοπανόσκυλο.
Ούτε μιλάω για byb, αλλά πως θα χαρακτηρίσουμε τους τσοπάνους που ζευγαρώνουν τα σκυλιά τους, κρατάνε όσα χρειάζονται, και τα υπόλοιπα τα δίνουν? (πχ εγώ και ο sevah, έτσι τα πήραμε τα σκυλιά μας)
Το νομοσχέδιο το αναφέρω μόνο στον βαθμό που χτυπάει τους ερασιτέχνες εκτροφείς, αλλά και το όποιο παραεμπόριο από τσοπάνους.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Agathe, δεν κατάλαβα, ποιος θα επιλέξει ποιο αρσενικό με ποιο θηλυκό θα ζευγαρώσουν;

kokoni, αν και χωρίς να έχω προσωπική εικόνα είναι παρακινδυνευμένη η κάθε σκέψη, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι το μορφολογικό πρότυπο που είχαν για τα σκυλιά τους οι βοσκοί παλιά ήταν τόσο συγκεχυμένο....
Το λέω αυτό γιατί με όσους γέρους βοσκούς είχα μιλήσει για τα νιάτα τους μου περιέγραφαν πάνω κάτω 2-3 μορφολογικές παραλλαγές!

Sea-mol, διαβάζοντας αυτό που λες για τους βοσκούς που δίνουν κουτάβια τους θυμήθηκα πόσο δύσκολο ήταν παλαιότερα να πεισθουν κάποιοι βοσκοί να δώσουν ένα κουτάβι τους, ακόμη κι ένα γέρικο, άχρηστο για αυτούς, ζώο, για να μην βγουν παρά έξω οι γραμμές του...
Κι όταν έδιναν ένα συνήθως έδιναν κάποιο από τα επονωμαζόμενα "τσάπια", είδα πρόσφατα πάλι την λέξη και το θυμήθηκα....τα τελευταίας διαλογής σκυλιά τους!
Τώρα αρχίζουν να αλλάζουν λίγο τα πράγματα....πολλοί ειδαν κέρδος στην ποιότητα των ζώων τους με το να δίνουν και να παίρνουν κουτάβια σε συνεργασία με τους ομίλους, κι άλλοι άλλου τύπου κέρδος με το να πουλάνε και μερικά κουτάβια που δεν τα θέλουν....
 
Last edited:




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
εγώ δεν έχω καταλάβει,ειλικρινά, τι ψάχνουμε....
Δεν ξέρω τι ψάχνετε οι υπόλοιποι....εγώ πάντως ψάχνω για ευκαιρίες να συζητάω για τους αγαπημένους μου ορεινοποιμένες!!!!:p:):rolleyes::cool::D
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
για το μορφολογικό πρότυπο των ποιμένων,χωρίς να ξέρω,υποψιάζομαι ότι ήταν του τύπου "λαικός μύθος" και όχι τόσο συγκεκριμένα καταγεγραμμένο με αναλογίες-
άσε που υποψιάζομαι ,ξαναλέω, ότι αν δούλευε ο σκύλος ,δεν θα τους ένοιαζε ακόμα κι αν δεν έβλεπε απο το ένα μάτι ......... για παράδειγμα

εντωμεταξύ
σίγουρα θα υπήρχαν και 2-3 που το μάτι τους έκοβε και κράταγαν στοιχεία έστω στο μυαλό τους
ως επι το πλείστον όμως κοίταγαν μόνο την δουλειά
και γιαυτό τώρα δεν μπορούμε να σταθεροποιήσουμε την φυλή με τίποτα
γιατί στο τάδε βουνό τους είχε κολλήσει ότι η ουρά πρέπει να είναι στριφτή και στο παραπέρα βουνό έλεγαν ότι πρέπει να είναι ίσια....

δεν έχω στοιχεία-τα παραδείγματα είναι τυχαία
και μιλάω κυρίως για να σπρώξω την συζήτηση
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καλά, προφανώς και δεν μιλάμε για πρότυπο με αναλογίες και τα υπόλοιπα σύγχρονα δεδομένα, αλλά όλοι περιέγραφαν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά σκυλιών!
Και εν αντιθέσει με αυτό που θέλουμε ίσως να πιστεύουμε, σπάνια μιλούσαν για γιγάντια σκυλιά, ας πούμε!
Μιλούσαν για έναν βαρύτερο τύπο, ο οποίος συνήθως τύχαινε να είναι και κοντότριχος, πιο κοντά στον Μολοσσό κι έναν ελαφρύτερο, συνήθως μακρύτριχο πιο κοντά στον Ε.Π. όπως αυτός αρχίζει να εξελίσσεται!
Από τις περιγραφές τους εγώ το ύψος του σκύλου το αντιλαμβάνομαι κατά τι μικρότερο από τον μέσο όρο των σκυλιών που υπάρχουν τώρα με κάποιες εξαιρέσεις, στις οποίες πιστεύω ότι μάλλον κάπου εκεί μπλέκεται κι ο μύθος.....

Αυτό που κατέστρεψε τα σκυλιά και δυσκολεύει την σταθεροποίηση για εμένα, ήταν η καραμπίνα....
Η μεγάλης έκτασης καταδίωξη κι εξόντωση του λύκου και των υπόλοιπων μεγάλων αρπακτικών έκανε άχρηστα τα σκυλιά και τα πέρασε σε δεύτερη μοίρα....
Βοσκοί που νοιάζονταν για σκυλιά τους και την παράδοσή τους έχουν ακόμα πολύ παλιά αίματα, τα οποία είναι εντυπωσιακοτατης μορφολογίας και εργασιακής ικανότητας, αλλά αυτούς για να τους συναντήσεις πρέπει να αφήσεις το αυτοκίνητο και να περπατήσεις σε....άγνωστα μονοπάτια!

Ένας ακόμα λόγος που εμποδίζει την σταθεροποίηση τους δυστυχώς είμαστε εμείς που ασχολούμαστε με αυτά....αλλά είναι μια άλλη ιστορία για μια άλλη φορά....
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Agathe, δεν κατάλαβα, ποιος θα επιλέξει ποιο αρσενικό με ποιο θηλυκό θα ζευγαρώσουν;
Δεν ξέρω....
Απορίες εκφράζω κι εγώ.....για να μαθαίνω.....
Ποιές οι προϋποθέσεις, ποιός κάνει τις επιλογές.....
Γενικά!
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Θα μπορούσες να μου πεις;;;
Χαρακτήρας, αξιολόγηση και εξετάσεις των δύο τοκετοομάδων, συνθήκες θανάτου προγόνων, είναι μερικά από τα στοιχεία που θα ζητούσα για να ζευγαρώσω τη σκύλα μου.
Από και και πέρα θα φρόντιζα για δημιουργία εκτροφικών συνθηκών γέννας με τη συμβολή έμπιστου κτηνίατρου, όση βοήθεια μπορώ να εξασφαλίσω από έμπειρους εκτροφείς, και τέλος τη βεβαιότητα πως θα έχω χρόνο για περίπου 5 μήνες για ν'ασχοληθώ με τη γέννα και τα κουτάβια.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Όσον αφορά τον ΟΦΕΠ, η επιλογή γίνεται από την εκτροφική ομάδα του ομίλου.
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Αναφέρεσαι δηλαδή στα άτομα (άνθρωποι+σκύλοι) που είναι μέλη του ομίλου;
Που έχουν ελεγχθεί από τον όμιλο;
Που έχουν καταγραφεί από τον όμιλο;
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Στα παραπάνω του ptf προσωπικά θα προσέθετα και την συνεισφορά κάποιου έμπειρου με την φυλή για την επιλογή του κατάλληου αρσενικού ώστε να έχει κάποιους στόχους το ζευγάρωμα!

Οι συνθηκες θανάτου των προγόνων είναι κάτι πολύ σημαντικό, αλλά ακόμα είναι σχετικά οριακό να πάμε παραπάνω από 2-3 γενιές πίσω...εκεί κάπου χανόμαστε στην άναρχη αναπαραγωγή στο κοπάδι, αλλά πιστεύω ότι στο μέλλον θα πρέπει να αποτελέσει σημαντικό εργαλείο στα χέρια όσων θα ασχολούνται, αν θέλουν να ασχολούνται σοβαρά....
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Γι'αυτό το λόγο δεν υποτίθεται ότι έχει αρχίσει η ηλεκτρονική καταγραφή από τον ΟΦΕΠ;;;;
Ή είναι ....άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε;;;;;

(Sorry, που μιλάω κάπως "απλοϊκά" και οι απορίες μου μπορεί να σας φαίνονται γελοίες, αλλά επειδή αγαπώ αυτά τα σκυλιά προσπαθώ να μαθαίνω όσο περισσότερα μπορώ....)
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Στα παραπάνω του ptf προσωπικά θα προσέθετα και την συνεισφορά κάποιου έμπειρου με την φυλή για την επιλογή του κατάλληου αρσενικού ώστε να έχει κάποιους στόχους το ζευγάρωμα....
Ξεκινάμε με δεδομένη τη συμμετοχή και των δύο σκυλιών στο εκτροφικό πρόγραμμα ομίλου.
Για μένα το δυσκολότερο σημείο είναι η αξιολόγηση των θυληκών στο τι χαρακτηριστικά δίνουν. Κι εξηγούμαι:
2,5-3 ετών το πρώτο ζευγάρωμα.Επόμενο ζευγάρωμα στον ένα χρόνο. Προλαβαίνουμε να αξιολογήσουμε το αποτέλεσμα της πρώτης γέννας;
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Θεωρητικά το σκυλί δεν πρέπει να ενηλικιωθεί για να μπορέσεις να εξάγεις τα σωστά συμπεράσματα;;; Και από άποψη χαρακτήρα, μορφολογίας, χαρακτηριστικών.
Δηλαδή να γίνει 1,5-2 ετών;;;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Η εκτροφική ομάδα, ύστερα από μελέτη των αναγγελιών γέννας των γενεαλογίων του ΟΦΕΠ σε συνεδρίασή της, έχει παρατηρηθεί ότι πολλές γέννες έγιναν απρογραμμάτιστα και χωρίς εκτροφική συνέπεια και αυστηρή τήρηση των κανόνων του Εσωτερικού Κανονισμού του Ομίλου μας.
Αυτές οι γέννες, όπως διαπιστώθηκε σε πολλές περιπτώσεις, εγκυμονούν τον κίνδυνο απομάκρυνσης από τον εκτροφικό μας στόχο.
Επειδή ο εκτροφικός σκοπός του ΟΦΕΠ δεν είναι η ποσοτική παραγωγή σκύλων, αλλά η γενοτυπική σταθεροποίηση του Ελληνικού Ποιμενικού, κρίθηκε απαραίτητο, ύστερα από απόφαση του ΔΣ, να ελέγχονται απόλυτα οι συζεύξεις και οι γέννες.
Με την παρούσα λοιπό, ενημερώνονται οι επόπτες, οι εκτροφείς και οι ιδιοκτήτες για τη μέθοδο που θα επικρατεί εφεξής στις συζεύξεις και στις δηλώσεις γεννών:

• Ο εκτροφέας ή ιδιοκτήτης ΕΠ σκύλου, κυρίως θηλυκού, εκτροφής ΟΦΕΠ ή αποδεκτού από τον ΟΦΕΠ σκύλου, πρέπει να ενημερώνει τον Όμιλό μας για την επιθυμία του να ζευγαρώσει το σκύλο του.
• Ο ΟΦΕΠ, ανάλογα με τον προγραμματισμό του και το ενδιαφέρον του κοινού για απόκτηση ΕΠ σκύλου, θα ενημερώνει έναν έκαστο των ενδιαφερομένων εκτροφέων ή ιδιοκτητών για το σκόπιμο ή όχι των ζευγαρωμάτων που επιθυμούν. Στην περίπτωση που το ΔΣ του ΟΦΕΠ που εκπροσωπεί και την εκτροφική ομάδα εγκρίνει το ζευγάρωμα, θα αποστέλλεται στον ιδιοκτήτη του θηλυκού επίσημη γραπτή έγκριση.
• Οι υποψήφιοι για σύζευξη ΕΠ σκύλοι θα πρέπει να είναι εγγεγραμμένοι στα γενεαλόγια του ΟΦΕΠ ώστε να είναι γνωστά τα στοιχεία των προγόνων τους, όπως και της φαινοτυπικής τους αρτιότητας.
• Στη περίπτωση που οι προς σύζευξη σκύλοι δεν έχουν τα παραπάνω στοιχεία, θα πρέπει, σ’ ότι αφορά την μορφολογία τους, ν’ αποστέλλεται προς τη Διοίκηση του Ομίλου μας περιγραφικό υλικό και φωτογραφίες των συγκεκριμένων σκύλων.
Ο ενδιαφερόμενος να συζεύξει τον ΕΠ σκύλο του θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε ταμιακά εντάξει μέλος του ΟΦΕΠ.
• Σε περίπτωση τυχαίου ζευγαρώματος, ο ιδιοκτήτης του θηλυκού σκύλου θ’ ακολουθήσει την ίδια διαδικασία με τον αιτούντα τη σύζευξη και το ΔΣ του ΟΦΕΠ θ’ αποφασίσει αν θα εγκρίνει τη γέννα ή όχι.
• Ο ιδιοκτήτης θηλυκού ΕΠ σκύλου που έχει επίσημη έγκριση από τη διοίκηση του ΟΦΕΠ για σύζευξη και γέννα, είναι υποχρεωμένος να επιδεικνύει την έγκριση στον υποψήφιο ιδιοκτήτη κουταβιού.
• Οι μελλοντικοί ιδιοκτήτες ΕΠ σκύλων θα ενημερώνονται από την ιστοσελίδα μας, την εφημερίδα που εκδίδουμε, καθώς και με τηλεφωνική επαφή ότι δεν πρέπει να προμηθεύονται κουτάβι αν δεν του επιδεικνύεται η επίσημη έγκριση
• Μη εγκεκριμένες γέννες που θα διατίθενται από ιδιοκτήτη ή εκτροφέα ΕΠ σκύλου ως προερχόμενες από την εκτροφή του ΟΦΕΠ, δε θα τυγχάνουν της δέουσας προώθησης από τον ΟΦΕΠ και δε θα εγγράφονται στα γενεαλόγια. Επαναλαμβανόμενες δε τέτοιες αρνητικές ενέργειες από ιδιοκτήτη ή εκτροφέα ΕΠ σκύλου, θα σημαίνει τη διακοπή συνεργασίας του ΟΦΕΠ μαζί του.

απο το σάιτ του ΟΦΕΠ www.ofep.gr
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ξεκινάμε με δεδομένη τη συμμετοχή και των δύο σκυλιών στο εκτροφικό πρόγραμμα ομίλου.
Για μένα το δυσκολότερο σημείο είναι η αξιολόγηση των θυληκών στο τι χαρακτηριστικά δίνουν. Κι εξηγούμαι:
2,5-3 ετών το πρώτο ζευγάρωμα.Επόμενο ζευγάρωμα στον ένα χρόνο. Προλαβαίνουμε να αξιολογήσουμε το αποτέλεσμα της πρώτης γέννας;
Η απομάκρυνση της φυλής και των γεννητόρων από τα βοσκοτόπια δυσκολεύει εως ένα βαθμό αυτή την μελέτη που υπό άλλες συνθήκες θεωρώ ότι θα ήταν αρκετά πιο εύκολο!

Θεωρώ απαραίτητο, αρκετά, αν είναι δυνατόν και τα μισά σκυλιά κάθε τοκετοομάδας, να επιστρέφουν σε κοπάδια και να εργάζονται!Καθώς επίσης ένα σημαντικό ποσοστό των γεννητόρων να είναι σκυλιά εργαζόμενα!
Εκεί, είναι πολύ πιο εύκολο να παρατηρήσει κανείς τον χαρακτήρα τους και την εργασιακή τους ικανότητα, ακόμη κι αν έχουμε να κάνουμε με άγουρα κι ανώριμα ζώα!
Επίσης,μπορούμε να βγάλουμε αρκετά νωρίτερα, ασφαλή συμπεράσματα παρατηρώντας την συμπεριφορά τους σε αντιδιαστολή με αυτή περισσότερων συγγενών τους που κι αυτοί εργάζονται!

Βέβαια, με την παραπάνω διαδικασία η εκτροφή ίσως αναγκάζεται να ακολουθήσει πιο αργούς ρυθμούς....όχι ιδιαίτερα σημαντικό για εμένα.....
 
Last edited:


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
<<Ξεκινάμε με δεδομένη τη συμμετοχή και των δύο σκυλιών στο εκτροφικό πρόγραμμα ομίλου.>>

<<Ο ενδιαφερόμενος να συζεύξει τον ΕΠ σκύλο του θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε ταμιακά εντάξει μέλος του ΟΦΕΠ.>>

Δηλαδή ο τσοπάνος που θέλει να ζευγαρώσει τον σκύλο του για να κάνει την δουλειά του, θα πρέπει να είναι μέρος του συλλόγου, και ταμειακά εντάξει??????
Ειδεμή, θα έχει Αλβανικό Ποιμενικό, ενώ ο "λάτρης" της φυλής, που εκτρέφει στα μεσόγεια σκυλιά που φυλάνε ραδίκια, έχει τον "σωστό" ΕΠ?

Από ποιόν αστερισμό κατέβηκαν???

Δεν μπορούμε να σκεφτούμε μορφές δράσης σαν αυτές που περιγράφει ο Φοίβος, και να διαρρήξουμε τα στεγανά της συμβατικής εκτροφής, επαναλαμβάνω, μόνο για τέτοιες φυλές?
Οι εκτροφείς, που τους παρακαλάω εξ αρχής, δεν έχουν να προτείνουν κάτι? Ή pedigree ή τίποτα?