Εμβολιασμός σκύλου


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Εάν εννοείς τον Μπουραιμη Ισίδωρο δεν είναι εκτροφέας.Εχει Πετ ΣΟΠ κ προφανώς είναι σκυλεμπορος...Αυτό σημαίνει ότι τα σκυλιά έχουν προέλθει από puppy meals κλπ...Λογικό είναι να είναι εξαφανισμένος.
Σημασία έχει να είναι καλά το σκυλάκι όπως είπες..
Αυτό θα το συζητήσεις με τ κτηνίατρο σου και οτιδήποτε άλλο θέλεις εδώ είμαστε.
Υ.Γ επιφυλάσσομαι για τον εν λόγω κύριο μιας και δε μπόρεσα να βρω δική του σελίδα αλλά τον βρήκα ως Πετ ΣΟΠ μέσω άλλης σελίδας
Δεν ξερω αν εχει και σκυλια απο puppy mills (δεν νομιζω) αλλα στο ΚΟΕ ειναι εγγεγραμενος και δινει κουταβια με pedigree απο ότι ξερω. Κανονικα οι εκτροφεις κανουν τα 2 πρωτα εμβολια πριν παραδοσουν το κουταβι στις 55-65 ημερες ενα για τυφο ή το puppy κσι το 1ο 5απλο
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Δεν ξερω αν εχει και σκυλια απο puppy mills (δεν νομιζω) αλλα στο ΚΟΕ ειναι εγγεγραμενος και δινει κουταβια με pedigree απο ότι ξερω. Κανονικα οι εκτροφεις κανουν τα 2 πρωτα εμβολια πριν παραδοσουν το κουταβι στις 55-65 ημερες ενα για τυφο ή το puppy κσι το 1ο 5απλο
Καλησπέρα...δε βρήκα το σάιτ τ για αυτό έγραψα το υστερόγραφο.... Για το ΚΟΕ άσε με...σμρ πήρα από καθαρή περιέργεια στο dog center να ρωτήσω για σκυλί..μ έβαλε ο διάολος..ο τύπος μ είπε ότι είναι μέλος του ΚΟΕ ,εκτροφέας και φέρνει κουτάβια καθαρόαιμα από μεγάλα εκτροφεία.Με 150 € μ λέει έχεις κ pedigree..Μα τ λεω το pedigree έχει 20€ ...όχι μ λέει και αου...Ήμουν έτοιμος να ανοίξω καινούργιο θέμα βασικά.
Το πρόβλημα είναι ότι αυτά μ τα έλεγε κριτής μορφολογίας του ΚΟΕ.Οχι ένας byb,petshopas .Ένας ανθρώπος που υποτίθεται προασπίζεται τη κυνοφιλια μέσα από τον επίσημο οργανισμό.
Για τον κ. Μπαουραμι δεν γνωρίζω γτ δεν βρήκα το σάιτ...βρήκα όμως Πετ ΣΟΠ με αυτή την επωνυμία...αν έχω κάνει λάθος ανακαλώ και ζητάω συγγνώμη
 
  • Like
Reactions: Asmodeus






Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Και να εχει και pet shop που να πουλα τροφες αξεσουαρ κλπ ειναι κακο? (λεω δεν ξερω) παντως ο ανθρωπος στο φβ βγαζεις φωτος μονο απο μποξερ που εκτρεφει δεν εχω δει πραγματα στυλ dog center με 200 φυλες απο τοπ ουγκρικα εκτροφεια... ισως να ειναι εκτροφεας του σωρου που λεμε δεν ξερω αλλα για puppy millας δεν μου μοιαζει μιας και εκτρεφει μονο μποξερ και οντως ειναι εγγεγραμενος στο ΚΟΕ
 


Luiza

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2015
49
69
Και να εχει και pet shop που να πουλα τροφες αξεσουαρ κλπ ειναι κακο? (λεω δεν ξερω) παντως ο ανθρωπος στο φβ βγαζεις φωτος μονο απο μποξερ που εκτρεφει δεν εχω δει πραγματα στυλ dog center με 200 φυλες απο τοπ ουγκρικα εκτροφεια... ισως να ειναι εκτροφεας του σωρου που λεμε δεν ξερω αλλα για puppy millας δεν μου μοιαζει μιας και εκτρεφει μονο μποξερ και οντως ειναι εγγεγραμενος στο ΚΟΕ
Φυσικά και δεν είναι κακό...Για μένα το κακό είναι το κενό βιβλιάριο υγείας,αν με ρωτάς(που μέχρι τώρα ελπίζω να βγήκε άκρη).Γιαυτό έβαλα και το λινκ άλλωστε,που φαίνεται που κινείται...
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Φυσικά και δεν είναι κακό...Για μένα το κακό είναι το κενό βιβλιάριο υγείας,αν με ρωτάς(που μέχρι τώρα ελπίζω να βγήκε άκρη).Γιαυτό έβαλα και το λινκ άλλωστε,που φαίνεται που κινείται...
Σιγουρα οι εκτροφεις δινουν κουταβια με pedigree , chip , βιβλιαριο υγειας με 2 εμβολια , αποπαρασιτωσεις (2-3) στις 55-65 ημερες , παντως απορια το εχω πως δεν εκανε εμβολιο....
 




Luiza

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2015
49
69
Δε το είχα δει αυτό.Διορθώστε με,δεν ορίζεται ως παθητική κακοποίηση το μόνιμο δέσιμο και μέσα στον ήλιο?Κι αν δεν...Κρίμα,κόσμος που ακολουθεί την ενδεδειγμένη οδό να συναντά αυτό.Δε μου φαίνεται σόι,τι να πω...
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Καλα ρε παιδια ειχε 2 σκυλια δεμενα σε μια φωτο (δεν τον ξερω μπορει να ειναι και εντελως μαπα) στον ηλιο η οποια αναρτηθηκε τον Ιανουαριο , δεν θα παθουν τιποτα μεσα στο χειμωνα να τα δει ο ηλιος (τη σκυλα μου δεν την εχω δεσει ποτε) απλα να μη βγαζουμε ετσι συμπερασματα puppy millας κλπ , το οτι δεν εκανε εμβολιο ειναι το μεγα σφαλμα του για εμενα και δεν θα δεχομουν να παρω ανεμβολιαστο κουταβι και οχι μονο 1 για τυφο μορβα αλλα και 5πλο
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Καλα ρε παιδια ειχε 2 σκυλια δεμενα σε μια φωτο (δεν τον ξερω μπορει να ειναι και εντελως μαπα) στον ηλιο η οποια αναρτηθηκε τον Ιανουαριο , δεν θα παθουν τιποτα μεσα στο χειμωνα να τα δει ο ηλιος (τη σκυλα μου δεν την εχω δεσει ποτε) απλα να μη βγαζουμε ετσι συμπερασματα puppy millας κλπ , το οτι δεν εκανε εμβολιο ειναι το μεγα σφαλμα του για εμενα και δεν θα δεχομουν να παρω ανεμβολιαστο κουταβι και οχι μονο 1 για τυφο μορβα αλλα και 5πλο
Κοίταξε επειδή εγώ ανεφερα τα puppy mills είπα πως είναι πολύ πιθανόν να έκανα λάθος μιας και δεν είχα εικόνα του εκτροφείου του...Οπότε ναι πολύ πιθανόν τπτ από αυτά να μη συμβαίνει..
Απλά αν είναι σωστός εκτροφέας γτ δεν είχε κάνει τα εμβόλια στο κουτάβι και γτ δεν απαντάει τώρα στη κοπέλα που ανυσυχει?
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Σωστος απο ο,τι φαινεται δεν ειναι , αλλα δεν ειναι και puppy millας νομιζω υπαρχει χαος που τα χωριζει αυτα τα 2
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Σωστος απο ο,τι φαινεται δεν ειναι , αλλα δεν ειναι και puppy millας νομιζω υπαρχει χαος που τα χωριζει αυτα τα 2
Συμφωνώ μαζί σ...αλλά νομίζω ότι η διαφορά είναι στο μέγεθος της επιχείρησης(τονίζω ότι δε μιλάω για τον συγκεκριμένο αλλά γενικά).Δλδ αν έχεις μια σκύλα σε άσχημες συνθήκες και τη βάζεις να ζευγαρώνει συνέχεια λέγεσαι byb.
Αν το κάνεις με 10-20 είσαι puppy millas...
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Χμ χμ & γκουχου γκουχου...

Τιν αυτα ρε,τιν αυτα?
Ετσι ειναι οι εκτροφεις?

Ακομη κ ο byb της Ηρας τα σκυλια τα χε μεστο σπιτι του κ την παρέλαβα με το πρωτο εμβολιο...
το αναφερω μονο κ μονο γιατι μπηκαμε σε διαδικασιες συγκρισης...

Οτι μπορεις να βγαζεις πεντιγκρι δε σε κανει εκτροφεα,οχι!
 
  • Like
Reactions: Luiza and Mariosgs


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Συμφωνώ μαζί σ...αλλά νομίζω ότι η διαφορά είναι στο μέγεθος της επιχείρησης(τονίζω ότι δε μιλάω για τον συγκεκριμένο αλλά γενικά).Δλδ αν έχεις μια σκύλα σε άσχημες συνθήκες και τη βάζεις να ζευγαρώνει συνέχεια λέγεσαι byb.
Αν το κάνεις με 10-20 είσαι puppy millas...
Συμφωνω σε ολα , απλα υπαρχουν εκτροφεις και εκτροφεις , οι περισσοτεροι καπου πασχουν αλλοι περισσοτερο αλλοι λιγοτερο αλλα και αυτοι που ειναι πιο μετριοι και κανουν μακακιες ειναι κλασεις ανωτεροι (και στη ποιοτητα των ζωντανων αλλα και στις συνθηκες διαβιωσης τους) απο τους byb (δεν μιλαω για χομπιστες λατρεις κλπ που εχουν τα σκυλια τους καλυτερα και απο εκτροφεια) και απο mills
 
  • Like
Reactions: Mariosgs


Luiza

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2015
49
69
Μπορεί να τα έχει και μέσα στο σπίτι του μαζί με την οικογένειά του και να τα δένει εκεί για να "λιαστούν",όπως λες.Το ότι είναι δηλωμένος στον ΚΟΕ δε σημαίνει ότι έχει άφεση...Το συμπέρασμα του Μάριου λογικό μου φαίνεται,όταν κάποιος δίνει ανεμβολίαστο(?) κουτάβι ούτε δύο μηνών και "εξαφανίζεται" και στο google φαίνεται μόνο ως ιδιοκτήτης πετ σοπ.Τώρα το ...πού,πώς,γιατί και με ποιες συνθήκες μπορεί να το μεταφέρει μόνο κάποιος που τον επέλεξε κι έχει εμπειρία.Ούτε σκυλέμπορα τον χαρακτήρισα,ούτε byb,ούτε κάτι άλλο.Ίσα ίσα γιαυτό έβαλα και τη σελίδα του,για να μη τραβήξει άλλο το συμπέρασμα.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Μπορεί να τα έχει και μέσα στο σπίτι του μαζί με την οικογένειά του και να τα δένει εκεί για να "λιαστούν",όπως λες.Το ότι είναι δηλωμένος στον ΚΟΕ δε σημαίνει ότι έχει άφεση...Το συμπέρασμα του Μάριου λογικό μου φαίνεται,όταν κάποιος δίνει ανεμβολίαστο(?) κουτάβι ούτε δύο μηνών και "εξαφανίζεται" και στο google φαίνεται μόνο ως ιδιοκτήτης πετ σοπ.Τώρα το ...πού,πώς,γιατί και με ποιες συνθήκες μπορεί να το μεταφέρει μόνο κάποιος που τον επέλεξε κι έχει εμπειρία.Ούτε σκυλέμπορα τον χαρακτήρισα,ούτε byb,ούτε κάτι άλλο.Ίσα ίσα γιαυτό έβαλα και τη σελίδα του,για να μη τραβήξει άλλο το συμπέρασμα.
Τα ιδια λεμε εγω απαντησα στο μαριο που ανεφερε για puppy mils
 




Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
an ειχε πετρελαιο σοπ σιγα μην ασχολουνταν με γαλα σκονη και σκυλοτροφες
Τι να σ κάνω που το είδα μετά το τέταρτο και δε μπορούσα να κάνω εντιτ...κραξτε καρχιες... Χαχαχα
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Τελικα απο ο,τι διαβαζω στο αλλο θεμα που ειναι αρρωστος ο μικρουλης , είχε κανει ενα εμβολιο ο εκτροφέας για τυφο , ευχομαι περαστικα
 
Last edited: