Εμβολιο λεισμανιασης






NaDine

New Member
16 Μαϊου 2018
1
3
35
Καλημέρα σε όλους/ες. Την ίδια συζήτηση είχα κ με τον δικό μας κτηνίατρο αυτή τη βδομάδα και την προηγούμενη. Τα λόγια του ήταν ελλιπή στην καλύτερη των περιπτώσεων και σε γενικές γραμμές είναι ευσυνείδητος επιστήμων, δεν θα σου πει δηλαδή αερολογίες για να κάνεις παραπανίσια εμβόλια. Από την κουβέντα μας συγκράτησα το εξής: "Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ακόμα τις πιθανές επιπτώσεις του νέου εμβολίου. Θεωρητικά είναι το καλύτερο που έχει βγει ως τώρα στην κατηγορία του. Πρακτικά, οι παρενέργειες θα φανούν σε βάθος πενταετίας".
Είναι η πρώτη φορά που έχω σκύλο, τον έχω μεγαλώσει από 40 ημερών χνουδόμπαλα, και νιώθω πραγματικά σαν γονιός. Θεωρώ πως και παιδί θα είχα, τον ίδιο φόβο κ άγχος κ βάρος ευθύνης θα κουβαλούσα όσον αφορά στα εμβόλια (όπως πχ ένα συγκεκριμένο παιδικό εμβόλιο που έχει πιθανή παρενέργεια αυτισμό). Μετά από εκτενή έρευνα όπου ανακάλυψα ότι όντως σαφείς παρενέργειες δεν έχουν δηλωθεί ακόμα και όντως επίσης δεν προσφέρει 100% κάλυψη, επέλεξα να μην το κάνω. Διότι από τη μία έχω το άγνωστο αποτέλεσμα, το οποίο μπορεί να περιέχει νευρολογικές βλάβες μέσα όπως η παλαιότερη έκδοση του εμβολίου, και στην άλλη περίπτωση, το μεγαλύτερό μου ρίσκο είναι το καλά αζάρ, για το οποίο υπάρχει αγωγή και από το οποίο δεν προστατεύομαι ουσιαστικά, απλώς μειώνω το ποσοστό πιθανοτήτων. Οπότε επιλέγω το lesser than two evils. Sitronella 2 φορές ημερησίως, αποφεύγω να τον βγάζω βόλτα τις ώρες αιχμής των κουνουπιών, και ελπίζω για το καλύτερο.
 


eagle attack

Member
28 Οκτωβρίου 2015
17
5
47
Μια ερώτηση :

Ο ένας κτηνίατρος λέει 105 ευρώ, για το εμβόλιο, ο άλλος λέει 70 ευρώ, για το ίδιο εμβόλιο, ποια η γνώμη σας ;

Ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθεια :cool:
 


panosha

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2022
48
29
Πριν τον εμβολιασμό πρέπει να γίνει αιμοληψία και τεστ, γιατί δεν μπορεί να γίνει το εμβόλιο αν το σκυλί έχει καλαζάρ. Επίσης, σιγουρέψου ότι μιλάτε για το ίδιο εμβόλιο μιας δόσης και επαναληπτικής ετησίως.
 


eagle attack

Member
28 Οκτωβρίου 2015
17
5
47
Πριν τον εμβολιασμό πρέπει να γίνει αιμοληψία και τεστ, γιατί δεν μπορεί να γίνει το εμβόλιο αν το σκυλί έχει καλαζάρ. Επίσης, σιγουρέψου ότι μιλάτε για το ίδιο εμβόλιο μιας δόσης και επαναληπτικής ετησίως.
Για το μονοδοσιακο εννοώ, πέρσι το έκανα στη μικρή, το ξερω πως θέλει εξετάσεις πρωτα .

Απλά ρωτάω για την απόκλιση της τιμής :cool:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π