Εμβόλιο κατά του Καλαζάρ


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το πιο κουλο ακουσα σημερα :
Πελατισσα μου εκανε περιση και τις 3 επαναληπτικες δοσεις του εμβολιου.
Το σκυλακι ( Westie) ειχε εντονες παρενεργεις ( τζαβλακομενο, ανορεκτο, εμετους, δυσκολια στην κινηση, πυρετος) σε καθε δοση.
Φετος εκανε τεστ - και βρεθηκε θετικο!
Η κτνινιατρος της ελεγε, να το επαναλαμβανει μετα απο ενα μηνα- και τοτε βγηκε αρνητικο- αλλα η κτνινιατρος της ειπε, να μην κανει την φετινη επαναληψη καλυτερα!

Τραγικο??
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Αυτό το εμβόλιο με έχει κάνει να χαίρομαι που ο σκύλος μου έχει περάσει καλαζάρ και δεν χρειάζεται να μπω σε οποιοδήποτε δίλημμα. Κοίτα να δεις που τόση αγωνία και άγχος τότε, μας βγήκαν σε καλό τώρα!

Fani, το ότι στα εμβολιασμένα σκυλιά για να διαπιστωθεί αν έχουν προσβληθεί ή όχι χρειάζεται τεστ της ίδιας (και μόνο) εταιρίας δημιουργεί πέρα από ανασφάλεια και την αίσθηση μονοπωλιακές πρακτικής. Εκτός κι αν έχω καταλάβει εγώ κάτι λάθος...
Για της ίδιας εταιρίας αν δε κάνω λάθος,είναι μονοπώλειο σίγουρα αλλά δε κοστίζει παραπάνω από τις εξετάσεις αίματος ούτε και από το απλό τεστ που μπορεί να σου κάνει ο κτηνιατρος!
Γι αυτό και δε το είδα από αυτή την μεριά που φυσικά και είναι μονοπώλειο αν υπάρχει μόνο αυτό!
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Κάναμε κι εμείς την πρώτη δόση του εμβολίου... Αύριο πάμε για την επόμενη... Όλα καλά μέχρι στιγμής.
 


shib

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2012
156
3
Εμείς αύριο πάμε και τις 3 κυρίες για ορολογικό έλεγχο και από Τρίτη-Τετάρτη για την πρώτη δόση.
 


Manogr

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
149
31
49
Glyfada, Greece
www.dogpark.gr
Εμείς αύριο πάμε και τις 3 κυρίες για ορολογικό έλεγχο και από Τρίτη-Τετάρτη για την πρώτη δόση.
Χωρίς να είμαι ειδικός φυσικά αλλά επειδή το έχω συζητήσει και με την κτηνίατρο μου νομίζω ότι το timing είναι λάθος! Έτσι και αλλιώς δεν θα προστατευτείτε για το φετινό καλοκαίρι οπότε θα πρέπει να τσεκάρετε προληπτικά μήπως κολλήσουν τους επόμενους μήνες αλλά επειδή θα έχετε κάνει το εμβόλιο θα υποχρεωθείτε να κάνετε το τεστ της συγκεκριμένης εταιρείας μόνο αφού τα άλλα θα δείξουν έτσι και αλλιώς θετικά.
Προσωπικά στη μικρή που λόγω ηλικίας δεν είχε προλάβει θα κάνω τα εμβόλια μετά τον προληπτικό έλεγχο στην αρχή του χειμώνα.
Food for thought :)
 


shib

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2012
156
3
Τώρα είναι αργά και το κάναμε και τα πλήρωσα!!! :bull:,δεν μου είπε τπτ η κτηνίατρος. Πήραμε το επίδομα της άδειας και είπαμε να ξεμπερδευουμε......Αλλά εδώ μέχρι αρχές Νοεμβρίου καλοκαίρι έχουμε...
Χωρίς να είμαι ειδικός φυσικά αλλά επειδή το έχω συζητήσει και με την κτηνίατρο μου νομίζω ότι το timing είναι λάθος! Έτσι και αλλιώς δεν θα προστατευτείτε για το φετινό καλοκαίρι οπότε θα πρέπει να τσεκάρετε προληπτικά μήπως κολλήσουν τους επόμενους μήνες αλλά επειδή θα έχετε κάνει το εμβόλιο θα υποχρεωθείτε να κάνετε το τεστ της συγκεκριμένης εταιρείας μόνο αφού τα άλλα θα δείξουν έτσι και αλλιώς θετικά.
Προσωπικά στη μικρή που λόγω ηλικίας δεν είχε προλάβει θα κάνω τα εμβόλια μετά τον προληπτικό έλεγχο στην αρχή του χειμώνα.
Food for thought :)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αυτο το εμβολιο συμφωνα με τους κτηνιατρους που δεν το ασπαζονται, θα μπορουσε να εχει αποτελεσμα για οσο τα κυτταρα του οργανισμου τα οποια "κινητοποιει" εχουνε ζωη δλδ 30-50 μερες μετα απο το εμβολιο, μετα λενε οτι σταδιακα η δραση του μειωνεται μεχρι που στο τριμηνο εχει εξαφανιστει τελειως.
Οποτε κατα τους "πολεμιους" του εμβολιου, αυτη ισως να ηταν η καταληλοτερη περιοδος να γινει.......
Τωρα ο καθενας οτι θελει πιστευει......απλα οπως λεει κ το παλικαρι απο πανω "τροφη για σκεψη"......
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU