Εμβόλιο κατά του Καλαζάρ


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
σημερα που πηγαμε στον κτηνιατρο πληροφορηθηκα και εγω γιαυτο το εμβολιο .κοστος 150 ευρω οι τρεις δοσεις που πρεπει να γινουν στους 6 μηνες του σκυλου και επαναληπτικο καθε χρονο νομιζω. τεστ πριν τον εμβολιασμο απαραιτητο.κατα τον γιατρο καλυπτει το σκυλο κατα 95% οπως ολα τα εμβολια.δε ξερω τι να κανω.κανενα σκυλι μου δεν εχει παθει καλαζαρ γιατι μενουν στο διαμερισμα .νομιζω ειναι περισοτερο γιαυτα που μενουν στις αυλες και ερχονται σε επαφη με τα χορτα πολλες ωρες.επισης πρεπει να φορα και το ειδικο περιλαιμιοσ scalibor νομιζω λεγεται.
 


KaterinaAli

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
618
1
Πατρα
Πολλα σκυλια που μενουν σε διαμερισμα εχουν προσβληθει. Δεν εχει καμια σχεση!
(Προφανως δε σε παροτρυνω να κανεις το εμβολιο, αυτο εσυ θα το αποφασισεις, απλα να ξερεις οτι το οτι ενας σκυλος ζει μεσα στο σπιτι δε σημαινει οτι δε θα μολυνθει)
 


giodiv

New Member
23 Φεβρουαρίου 2011
3
0
Ολοκλήρωσα και τις 3 δόσεις σε 2 από τους σκύλους μου. Καμία παρενέργεια απολύτως και μάλιστα η θηλυκιά μου ήταν και έγκυος. Τα κουταβάκια υγιέστατα καθ' όλη τη διάρκεια της κύησης και γέννησε χθες το βράδυ.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ολοκλήρωσα και τις 3 δόσεις σε 2 από τους σκύλους μου. Καμία παρενέργεια απολύτως και μάλιστα η θηλυκιά μου ήταν και έγκυος. Τα κουταβάκια υγιέστατα καθ' όλη τη διάρκεια της κύησης και γέννησε χθες το βράδυ.
Κανεις εκτροφη?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τα κουταβάκια υγιέστατα καθ' όλη τη διάρκεια της κύησης και γέννησε χθες το βράδυ.
Παρακινδυνευμένο λίγο..
 


Nalitsa

Member
25 Ιανουαρίου 2011
16
0
Γεια σας ήθελα να σας πω την περίπτωση της Ναλίτσας μου .Την πέμπτη κάναμε την τρίτη δόση και σήμερα είναι σχεδόν όλη μέρα όρθια δεν μπορεί να ξαπλώσει και πονάει και αν ξαπλώσει δεν είναι για πολύ μάλιστα έτρεμαν τα πόδια της σε κάποιες φάσεις . . .
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Ενημερωσες τον κτηνιατρο ?
Να την παρακολουθεις.Αν μπορεις παρε κ την θερμοκρασια της να δεις τι παιζει.
 


τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
Γεια σας ήθελα να σας πω την περίπτωση της Ναλίτσας μου .Την πέμπτη κάναμε την τρίτη δόση και σήμερα είναι σχεδόν όλη μέρα όρθια δεν μπορεί να ξαπλώσει και πονάει και αν ξαπλώσει δεν είναι για πολύ μάλιστα έτρεμαν τα πόδια της σε κάποιες φάσεις . . .
Tί έγινε τελικά με την Ναταλίτσα σήμερα πως είναι?
Πήγατε στον κτηνίατρο?
 


Nalitsa

Member
25 Ιανουαρίου 2011
16
0
Η ναλίτσα ήταν όλη μέρα όπως χτες το γνωρίζει και η κτηνίατρος και στις 2 προηγούμενες δόσεις αντέδρασε το ίδιο ίσως λίγο περισσότερο αυτή την φορά. Αποφάσισα εγώ να της συνεχίσω το εμβόλιο και να μην το διακόψω. Απλά ήθελα να σας πω τι έγινε με δικό μου σκυλί και το εμβόλιο και αν κάποιος θα το ξεκινήσει τώρα να γνωρίζει πως υπάρχει και η περίπτωση να μην αντιδράσει και πολύ καλά το σκυλί . Δεν λέω να μην το κάνει απλά σαν εμπειρία τα αναφέρω όλα αυτά . Ας ελπίσουμε ότι αύριο θα είναι καλύτερα πάντως τώρα την βλέπω σιγά σιγά να συνέρχεται πονάει βέβαια ακόμα στο σημείο που έγινε το εμβόλιο .
 




Nalitsa

Member
25 Ιανουαρίου 2011
16
0
Και ναι λοιπόν το σκυλάκι μου επέστρεψε στα κανονικά.Χαρούμενη , ζωηρή , παιχνιδιάρα και λαίμαργη καλά αυτό δεν το είχε χάσει αυτές τις μέρες χιχι .
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Δημοσιεύτηκε η μελέτη της Virbac για το εμβόλιο.

Use of a LiESP/QA-21 Vaccine (CaniLeish) Stimulates an Appropriate Th1-Dominated Cell-Mediated Immune Response in Dogs

Footnotes


The authors have read the journal's policy and have the following conflicts: This study was funded by Virbac. Several of the authors are employees of Virbac.

Several of the authors are employees of Virbac. Virbac played a direct role in the study design, data collection and analysis, decision to publish and preparation of the manuscript.


 








Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Φυσικά, είναι αυτονόητο ότι μία σοβαρή εταιρεία κάνει έρευνα πριν κυκλοφορήσει ένα φάρμακο. Το θέμα λοιπόν τώρα είναι είτε να γίνει κάποια μελέτη από ανεξάρτητο φορέα ώστε να διαπιστωθεί η ακρίβεια των ισχυρισμών, είτε τέλοσπάντων τα εμπειρικά δεδομένα των κτηνιάτρων να μας δώσουν μία εικόνα. Για παράδειγμα αν κυκλοφορήσει στους κύκλους των κτηνιάτρων μετά από 1-2 χρόνια κυκλοφορίας του εμβολίου ότι τα περιστατικά καλαζάρ εμβολιασμένα-μη εμβολιασμένα είναι 50-50% τότε απλά θα φανεί ότι δεν είναι αποτελεσματικό. Μακάρι να γίνει το αντίθετο.
 


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
και ενταξει αντε και απλα δεν επιασε το εμβολιο... δεν τους βγηκε η προσπαθεια... τα λευτα μας ποιος θα μας τα αποζημιωσει...γιατι ειναι φαρμακο οχι παιχνιδι να πεις βγηκε ελατωματικο...δεν γινεται να δινεις ενα σκασμο λευτα για εμβολια μουφα...ας μην το εβγαζαν στην κυκλοφορια αν ηταν να μην εχει δραση....

τι ειναι αυτα τα πραγματα ... πληρωνουμε ενα σκασμο λευτα για να εχει υγεια ο σκυλος μας και εκμαιταλευονται και την αγαπη μας σε αυτα...αυριο θα εχουμε δευτερη παρτιδα δηλαδη με αλλο εμβολιακι θαυματουργο απο αλλη εταιρια φαρμακων μεχρι και αυτο να βγει αχρηστο...πληρωνει ο μ@λακ@ς ....
 


Manogr

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
149
31
50
Glyfada, Greece
www.dogpark.gr
και ενταξει αντε και απλα δεν επιασε το εμβολιο... δεν τους βγηκε η προσπαθεια... τα λευτα μας ποιος θα μας τα αποζημιωσει...γιατι ειναι φαρμακο οχι παιχνιδι να πεις βγηκε ελατωματικο...δεν γινεται να δινεις ενα σκασμο λευτα για εμβολια μουφα...ας μην το εβγαζαν στην κυκλοφορια αν ηταν να μην εχει δραση....

τι ειναι αυτα τα πραγματα ... πληρωνουμε ενα σκασμο λευτα για να εχει υγεια ο σκυλος μας και εκμαιταλευονται και την αγαπη μας σε αυτα...αυριο θα εχουμε δευτερη παρτιδα δηλαδη με αλλο εμβολιακι θαυματουργο απο αλλη εταιρια φαρμακων μεχρι και αυτο να βγει αχρηστο...πληρωνει ο μ@λακ@ς ....
Μα αυτοί λένε ότι δουλεύει! Έχεις στοιχεία για το αντίθετο;
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Αν ανατρέξεις στις προηγούμενες σελίδες θα βρεις την επιστημονική αξιολόγηση του φαρμάκου από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή που έδωσε άδεια στο φάρμακο και εκεί θα βρεις κάποια στοιχεία.
 


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
εχουμε 4 περιστατικα καλααζαρ στην πατρα των οποιον οι ιδιοκτητες ισχυριζονται πως ηταν καταληλα εμβολιασμενα...ακουστηκε πως δεν ειναι 100 % η προληψη αλλα 70-80% περιμενω απο καπου να δω αν τελικα θα αποφασισουν αν ειναι αποτελεσματικο η οχι .... αν μιλαμε επι ποσοστου δεν με πειθει με τιποτα γιατι καλα τα λεει η εταιρια φαρμακων και εγω την πιστεψα και το εκανα φυσικα στο σκυλι μου..αλλα αν ειναι απλα διαφημιστικο σαν τον ιο η1ν1 και κοροιδευουνε τον κοσμο τι θα πουμε ... φυσικα ελπιζω να τα γραφω ολα αυτα αδικα... (βασικα ειχα κανει αναρτηση πιο πανω και αυτα που γραφω τωρα για τα περιστατικα και μαλλον εκανα χαζομαρα και διαβασατε μονο το μισο...γι'αυτο ειπα για το αν δουλεβει η οχι )