Εμετός...


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
78
51
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας,ο σκύλος μου είναι 1,5 χρονων ...πριν 1,5 μήνα είχε κάνει 4 φορές σε μια μέρα ανα διάστημα μισή με μία ώρα κίτρινο αφρώδη εμετό,είχα ρωτήσει την κτηνίατρο και είπε δεν είναι κάτι μην ανυσηχείτε...σήμερα πάλι μετά απο 1,5 μήνα ,έκανε αφρώδη κίτρινο εμετό δύο φορές μέσα σε 15-20 λεπτά και μόλις πριν 5 λεπτά άσπρο αφρώδη εμετό...έκανε και πιο παλία όμως όχι 2-3-4 συνεχόμενες φορές....Ανυσηχώ μην έχει κάτι..σκέφτομαι να ρωτήσω άλλο κτηνίατρο να ακούσω κι άλλη γνώμη...άραγε είναι κάτι σοβαρό;Τι μπορεί να φταίει...(n)
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
μηπως ειναι παραπάνω νηστική από ότι έχει συνηθίσει ?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Κίτρινο εμετό (γαστρικά υγρά) βγάζουν καμιά φορά από νηστεία. Οι δικές μου π.χ. αν δεν έχουν φάει για μία μέρα. Άσπρο εμετό (σαν μαρέγκα) βγάζουν αν βγάλουν το φαί τους.

Επίσης τον τελευταίο καιρό σέρνονται αρκετές γαστρίτιδες-γαστρεντερίτιδες. Στη θέση σου θα το παρατηρούσα ακόμη 2-3 μέρες (εφόσον κατά τα άλλα τα κέφια του είναι καλά).

Υπάρχει περίπτωση να έχει καταπιεί καμια βλακεία όπως παιχνίδι, λούτρινο, κάλτσα κλπ.
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Το τελευταίο που αναφέρει ο vrmode, είχε συμβεί στο δικό μου σκύλο. Είχε καταπιεί κομμάτια από το σχοινί που παίζει, με αποτέλεσμα να κάνει εμετούς. Άλλα τα έβγαλε από μπροστά, άλλα από πίσω και άλλα τα έβγαλα εγώ όταν του άνοιξα το στόμα...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Το τελευταίο που αναφέρει ο vrmode, είχε συμβεί στο δικό μου σκύλο. Είχε καταπιεί κομμάτια από το σχοινί που παίζει, με αποτέλεσμα να κάνει εμετούς. Άλλα τα έβγαλε από μπροστά, άλλα από πίσω και άλλα τα έβγαλα εγώ όταν του άνοιξα το στόμα...
Για την περίπτωση που αντιληφθούμε ότι ο σκύλος έχει καταπιεί τέτοιες βλακείες, έχουμε πάντα καβάντζα ένα βάζο ξινό λάχανο. Το ξινό λάχανο (αυτό που τρώνε στις μπυραρίες με τα λουκάνικα...) έχει την ιδιότητα να μην χωνεύεται, αλλά να τυλίγεται (σαν τυλιγμένος φιδές είναι) γύρω από τα κομματάκια που έχει καταπιεί ο σκύλος. Τα κομματάκια π.χ. του πλαστικού γλιστράνε πια πιο εύκολα στο έντερο αφού αφοδεύονται "τυλιγμένα".

Προσοχή η κατάποση αντικειμένων μπορεί να προκαλέσει χοντρή ζημιά - το ξινό λάχανο απλά διευκολύνει την κατάσταση αλλά δεν αντικαθιστά το γιατρό αν το συμβάν είναι σοβαρό ή με μεγάλα αντικείμενα.
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Και η βραστη πατατα κανει δουλεια για τα βρωμοσκυλα που δεν ξερουν απο Σουκρουτ:p
Σάουερκράουτ καλέ! :p
Η βραστή πατάτα δεν χωνεύεται όμως?
Το ξινό λάχανο είναι αχώνευτο (κυριολεκτικά) και γι αυτό βγαίνει το σκατό σαν καταϊφι με γέμιση τα πλαστικά.
 
  • Like
Reactions: Lavernne and mareco


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Σουκρουτ μωρε το ελεγε η γιαγια μου η Σμυρνια:LOL:

Με την πατατα βγαλαμε τα τασακια χωρις να τραυματιστει το εντερο.
 






Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Σουκρουτ μωρε το ελεγε η γιαγια μου η Σμυρνια:LOL:

Με την πατατα βγαλαμε τα τασακια χωρις να τραυματιστει το εντερο.
Κάτι τέτοια βλέπω και λέω μια χαρά είμαστε. :LOL:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Γκαντέμικο νήμα. Σήμερα η Πέππερ ξερνάει και γενικά δεν είναι στα ζωηρά της. Το πρωί ξέρασε το φαγητό αλλά δεν πολυέδωσα σημασία. Και όταν γύρισα είχε ξεράσει σάλια διάφανα και ολίγον αφρώδη.
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Γκαντέμικο νήμα. Σήμερα η Πέππερ ξερνάει και γενικά δεν είναι στα ζωηρά της. Το πρωί ξέρασε το φαγητό αλλά δεν πολυέδωσα σημασία. Και όταν γύρισα είχε ξεράσει σάλια διάφανα και ολίγον αφρώδη.
Το ξινό λάχανο λέει "γεια"! :p
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Καλησπέρα σας,ο σκύλος μου είναι 1,5 χρονων ...πριν 1,5 μήνα είχε κάνει 4 φορές σε μια μέρα ανα διάστημα μισή με μία ώρα κίτρινο αφρώδη εμετό,είχα ρωτήσει την κτηνίατρο και είπε δεν είναι κάτι μην ανυσηχείτε...σήμερα πάλι μετά απο 1,5 μήνα ,έκανε αφρώδη κίτρινο εμετό δύο φορές μέσα σε 15-20 λεπτά και μόλις πριν 5 λεπτά άσπρο αφρώδη εμετό...έκανε και πιο παλία όμως όχι 2-3-4 συνεχόμενες φορές....Ανυσηχώ μην έχει κάτι..σκέφτομαι να ρωτήσω άλλο κτηνίατρο να ακούσω κι άλλη γνώμη...άραγε είναι κάτι σοβαρό;Τι μπορεί να φταίει...(n)
Εμετό έκανε εμένα μια φορά 7 φορές.την πρώτη όλο το φαγητο της την δεύτερη κάτι κουκούτσια και της επόμενες 5 φορές άσπρο αφρό.αμεσος κτηνίατρο χεστηκα πανω μου.ακτινογραφια καθαρή.οποτε οι βλακείες που είχε φάει.ομως θυμάμαι μου έδωσε ένα συροπακι για της επόμενες δυο μέρες και ολα καλα.
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Εμετό έκανε εμένα μια φορά 7 φορές.την πρώτη όλο το φαγητο της την δεύτερη κάτι κουκούτσια και της επόμενες 5 φορές άσπρο αφρό.αμεσος κτηνίατρο χεστηκα πανω μου.ακτινογραφια καθαρή.οποτε οι βλακείες που είχε φάει.ομως θυμάμαι μου έδωσε ένα συροπακι για της επόμενες δυο μέρες και ολα καλα.
Primperan μήπως; Εμένα αυτό μου είχε δώσει πάντως.
 
  • Like
Reactions: Orilis




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Το ξινό λάχανο λέει "γεια"! :p
Το ξινό λάχανο το δίνεις αν έχει φάει ας πούμε κανα κούτσουρο, την κάσα της πόρτας, τα πλαστικά καπάκια του καλοριφέρ, τα τασάκια της yasemin κλπ.
Απώλειες τέτοιες δεν είχαμε οπότε μάλλον καθαρά γαστρικό θέμα χωρίς "εξωτερικά αίτια".
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Το ξινό λάχανο το δίνεις αν έχει φάει ας πούμε κανα κούτσουρο, την κάσα της πόρτας, τα πλαστικά καπάκια του καλοριφέρ, τα τασάκια της yasemin κλπ.
Απώλειες τέτοιες δεν είχαμε οπότε μάλλον καθαρά γαστρικό θέμα χωρίς "εξωτερικά αίτια".
Στην περίπτωση αυτή χρειάζεται να κάνεις κάτι;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Απόψε κάνω αφαγία και αύριο κοτόπουλο βραστό σε μικρές ποσότητες. Και είδομεν πως θα πάει. Δεν μου χουν τύχει πιο σοβαρά γαστρικά προβλήματα η αλήθεια είναι.
 
  • Like
Reactions: mareco and Tri