Εμετός...


Rigal my baby

Member
30 Μαρτίου 2016
18
3
32
Να ρωτησω κατι? Ο σκυλος μου ειναι 2 χρονον και μολις εκανε εμετο για 5η φορα.ηταν καπος πρασινος με διαφανες. Ρωτησα κτηνιατρο κι μ ειπε ουι ειναι απλα κρυομα.ναι αλλα γτ ειναι πρασινα???? Αυτο με απασχολει .απο εσας σας εχει κνει ποτε πρασινο εμετο??
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Πράσινο όχι...και τα γαστρικα εμείς πια τα παίζουμε στα δάχτυλα...μήπως έφαγε τίποτα??

Το μόνο πράσινο που έχει βγει από μέσα της ήταν κάτι μύξες σε ένα κρύωμα...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εμετό έκανε εμένα μια φορά 7 φορές.την πρώτη όλο το φαγητο της την δεύτερη κάτι κουκούτσια και της επόμενες 5 φορές άσπρο αφρό.αμεσος κτηνίατρο χεστηκα πανω μου.ακτινογραφια καθαρή.οποτε οι βλακείες που είχε φάει.ομως θυμάμαι μου έδωσε ένα συροπακι για της επόμενες δυο μέρες και ολα καλα.
Στα υπόψιν ότι κάποια πράγματα δεν φαίνονται στην ακτινογραφία, π.χ. καλτσόν. Οπότε τσεκάρουμε ότι ο σκύλος ενεργείται κανονικά. Με την πρώτη ένδειξη στουμπώματος, βουρ στον κτηνίατρο χωρίς καθυστέρηση. Α! Και τσεκάρουμε πόσα καλτσόν έχουμε.
Να ρωτησω κατι? Ο σκυλος μου ειναι 2 χρονον και μολις εκανε εμετο για 5η φορα.ηταν καπος πρασινος με διαφανες. Ρωτησα κτηνιατρο κι μ ειπε ουι ειναι απλα κρυομα.ναι αλλα γτ ειναι πρασινα???? Αυτο με απασχολει .απο εσας σας εχει κνει ποτε πρασινο εμετο??
Έχει πρόσβαση σε χορτάρι; Βόσκει; Θα μπορούσε να είναι κι από εκεί το πράσινο χρώμα.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Στα υπόψιν ότι κάποια πράγματα δεν φαίνονται στην ακτινογραφία, π.χ. καλτσόν. Οπότε τσεκάρουμε ότι ο σκύλος ενεργείται κανονικά. Με την πρώτη ένδειξη στουμπώματος, βουρ στον κτηνίατρο χωρίς καθυστέρηση. Α! Και τσεκάρουμε πόσα καλτσόν έχουμε.
Έχει πρόσβαση σε χορτάρι; Βόσκει; Θα μπορούσε να είναι κι από εκεί το πράσινο χρώμα.
Εχεις δίκιο orilis τσεκάρουμε πάντα τα πραγματα μας.η δισκία μου εκτός οτι έτρωγε οτι προλάβαινε απο κάτω στην βολτα έτρωγε και λαίμαργα το φαγητο της.τεσπα πολυ προσοχή.
 


18 Μαρτίου 2016
23
2
33
παιδιά Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω κ γω κάτι έχω ένα γαλλικό μπουλντόγκ είμαστε 2 μηνών και κάτι ημερών τρώμε τροφή brit για πολύ μωρά 4 φορές την μέρα 125γρ το φορά Έτσι μου είπε ο κτηνίατρος γιατί στις 22 του μήνα κάναμε διαρροές και εμετούς μετά από αυτό κάναμε κανονικά . Τώρα κάτι μέρες πάλι διαρροιες. εμετό 1 φορά. Ο κτηνίατρος μου είπε πως αυτό θα το παθαίνει αυτή η ράτσα γιατί είναι πολύ ευαίσθητα αλλά αυτό παραπαει έχω αλάξει και 2 κτηνίατρους . Έχω διαβάσει κάτι για τροφικής δυσανεξία. αλλά διάβασα και για άλλα συμπτώματα που δεν έχουμε αλεργιες και τέτοια. όπως ξέρει κατι να με βοηθήσει please....
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
παιδιά Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω κ γω κάτι έχω ένα γαλλικό μπουλντόγκ είμαστε 2 μηνών και κάτι ημερών τρώμε τροφή brit για πολύ μωρά 4 φορές την μέρα 125γρ το φορά Έτσι μου είπε ο κτηνίατρος γιατί στις 22 του μήνα κάναμε διαρροές και εμετούς μετά από αυτό κάναμε κανονικά . Τώρα κάτι μέρες πάλι διαρροιες. εμετό 1 φορά. Ο κτηνίατρος μου είπε πως αυτό θα το παθαίνει αυτή η ράτσα γιατί είναι πολύ ευαίσθητα αλλά αυτό παραπαει έχω αλάξει και 2 κτηνίατρους . Έχω διαβάσει κάτι για τροφικής δυσανεξία. αλλά διάβασα και για άλλα συμπτώματα που δεν έχουμε αλεργιες και τέτοια. όπως ξέρει κατι να με βοηθήσει please....
Όχι - αυτό δεν είναι φυσιολογικό για τη ράτσα.
Τα κέφια του είναι καλά?
Οι διάρροιες έχουν αίμα ή βλεννες?
 


18 Μαρτίου 2016
23
2
33
Όχι - αυτό δεν είναι φυσιολογικό για τη ράτσα.
Τα κέφια του είναι καλά?
Οι διάρροιες έχουν αίμα ή βλεννες?
έχει όρεξη και για φαγητό και για παιχνίδι . μια μου κάνει διάρροια μια όχι δε χθες είμασταν καλά και τα βράδυ διάρροια έκανε και το πρωί μετά κανονικά . θα ξαναπάμε κτηνίατρο απλά δεν νομίζω πως δν θα μου βρει λύση λέει είναι ευαίσθητα αυτό .
 


18 Μαρτίου 2016
23
2
33
Όχι - αυτό δεν είναι φυσιολογικό για τη ράτσα.
Τα κέφια του είναι καλά?
Οι διάρροιες έχουν αίμα ή βλεννες?
όσο για το διάρροια δεν έχει αίμα το φαγητό της βγάζει λογικά
 




18 Μαρτίου 2016
23
2
33
Όχι - αυτό δεν είναι φυσιολογικό για τη ράτσα.
Τα κέφια του είναι καλά?
Οι διάρροιες έχουν αίμα ή βλεννες?
μπορείς να μου πεις εσύ εσύ πόσες φορές τα τάιζε όταν ήταν μικρά και πόσο ποσότητα?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Την ποσότητα δεν την θυμάμαι - είχα ξεκινήσει με 4 γεύματα, μετά 3 και μετά 2.
Θα σου πρότεινα να μαζέψεις κόπρανα (ιδανικά από 3 διαφορετικές δόσεις) και τα πας στον κτηνίατρο για καλλιέργεια για να βγάλει διάγνωση.
 




18 Μαρτίου 2016
23
2
33
Την ποσότητα δεν την θυμάμαι - είχα ξεκινήσει με 4 γεύματα, μετά 3 και μετά 2.
Θα σου πρότεινα να μαζέψεις κόπρανα (ιδανικά από 3 διαφορετικές δόσεις) και τα πας στον κτηνίατρο για καλλιέργεια για να βγάλει διάγνωση.
ευχαριστώ πολύ :)
 


21 Μαρτίου 2016
23
2
38
Το πρωτο πραγμα που βλεπεις ειναι αν εχει φουσκωσει απο την μια πλευρα εκει που ειναι το στομαχι. Οταν λεω φουσκωσει εννοω αρκετα. Τοτε το βουτας και το πας στο νοσοκομειο. Γιατι υπαρχει κινδυνος για συστροφη στομαχου. Οχι νερο πριν και μετα το φαγητο. Και να διαιρεσεις τα γευματα τουλαχιστον 3 την ημερα. Και οχι βολτα 2 ωρες πριν η μετα το φαγητο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Πριν λίγο γύρισα κι εγώ από κτηνίατρο. Μου είπε ότι οι γαστρεντερίτιδες θερίζουν. Ευτυχώς που πήρα και τις 2 σκύλες μαζί, γιατί εκεί που εξέταζε την μία ασθενή άρχισε και η άλλη στα καλά καθούμενα να κάνει κίνηση για εμετό. Μάλλον την άρπαξε και η δεύτερη.
Διατροφικά τι κάνουμε:

Μειώνουμε πολύ το νερό: Να πίνουν ελάχιστα και ανά διαστήματα. Διότι αν πιει κανονικά νερό ο σκύλος θα το ξανακάνει εμετό.
Φαγητό:
  • Για σήμερα νηστεία
  • Από αύριο το πρωί βραστό στήθος κοτόπουλο ψιλοκομμένο, 1 κουταλιά της σούπας κάθε φορά (για δεκάκιλο περίπου σκυλί), ανά μία ώρα αν μπορεί κανείς.
    Εξυπακούεται ότι δεν τρώει αυστηρά οτιδήποτε άλλο.
Από εκεί και πέρα χάπι για το στομάχι και λίγη αντιβίωση για περίπου 7 μέρες (τα σκευάσματα δεν τα αναφέρω γιατί είναι θέμα κτηνιάτρου).
 
  • Like
Reactions: spyv and LaCat


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Πριν λίγο γύρισα κι εγώ από κτηνίατρο. Μου είπε ότι οι γαστρεντερίτιδες θερίζουν. Ευτυχώς που πήρα και τις 2 σκύλες μαζί, γιατί εκεί που εξέταζε την μία ασθενή άρχισε και η άλλη στα καλά καθούμενα να κάνει κίνηση για εμετό. Μάλλον την άρπαξε και η δεύτερη.
Διατροφικά τι κάνουμε:

Μειώνουμε πολύ το νερό: Να πίνουν ελάχιστα και ανά διαστήματα. Διότι αν πιει κανονικά νερό ο σκύλος θα το ξανακάνει εμετό.
Φαγητό:
  • Για σήμερα νηστεία
  • Από αύριο το πρωί βραστό στήθος κοτόπουλο ψιλοκομμένο, 1 κουταλιά της σούπας κάθε φορά (για δεκάκιλο περίπου σκυλί), ανά μία ώρα αν μπορεί κανείς.
    Εξυπακούεται ότι δεν τρώει αυστηρά οτιδήποτε άλλο.
Από εκεί και πέρα χάπι για το στομάχι και λίγη αντιβίωση για περίπου 7 μέρες (τα σκευάσματα δεν τα αναφέρω γιατί είναι θέμα κτηνιάτρου).
αν κανει μονο εμετο μιλαμε για γαστριτιδα η γαστρεντεριτιδα ειναι ο συνδυασμος της γαστριτιδας και της εντεριτιδας .. εκτος αν σου κανει και διαρροιες ..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Γαστρίτιδα σκέτη - αν και γενικά έχουν πολλά κρούσματα και από τα 2 από ότι μου είπαν στο ιατρείο. Σχεδόν οι μισοί ασθενείς είναι από τέτοιο πράγμα - σαν επιδημία.
 
  • Like
Reactions: Ioanna93


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.077
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa