Εμπειρία με ερλιχίωση;


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
@Lavernne εγω όταν την βρήκα είχε τίτλο 1/1600, τον μηδενίσαμε και ξαφνικά πέρισυ βγήκε 1/800 πάλι. Αιμοπετάλια και αιματοκρίτης σούπερ.
Κάναμε pcr και το σκυλί βγήκε αρνητικό, ο τίτλος ανέβηκε ψευδώς, οπότε δεν πήρε κάποια αγωγή. Μήπως να κάνεις κι εσύ μια pcr πριν δώσεις αντιβίωση;
 
  • Like
Reactions: mareco


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
@Lavernne εγω όταν την βρήκα είχε τίτλο 1/1600, τον μηδενίσαμε και ξαφνικά πέρισυ βγήκε 1/800 πάλι. Αιμοπετάλια και αιματοκρίτης σούπερ.
Κάναμε pcr και το σκυλί βγήκε αρνητικό, ο τίτλος ανέβηκε ψευδώς, οπότε δεν πήρε κάποια αγωγή. Μήπως να κάνεις κι εσύ μια pcr πριν δώσεις αντιβίωση;
δίνουμε ήδη αντιβίωση, μετά από συζήτηση και με τους δύο κτηνιάτρους της μικρής.
θα το γνωρίζω για του χρόνου εάν και εφόσον μας δώσει πάλι τίτλο.
Σε ευχαριστώ Ηλιάννα! :)
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
@Lavernne περαστικά καταρχάς!

Το ronaxan δεν είναι ακριβό;
Εμάς για οικονομικούς λόγους η γιατρός μας είχε δώσει vibramycin.
 
  • Like
Reactions: mareco


Mporidou

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2021
48
36
26
Καλησπέρα είδα το θέμα και είπα να σχολιάσω.... Εμένα μου ανέφερε ο γιατρός μας πως υπάρχει πιθανότητα το σκυλάκι να έχει ερχιλιωση και γι; υτο να μην πέφτει ο πυρετός της εδώ και 4 μέρες.... Είναι στο ιατρείο εδώ και 4 μέρες με δέκατα και πυρετό τρώει πίνει κανονικά έχουν γίνει όλες οι εξετάσεις ακτινογραφιες βιοχημικες ολααα και πάλι δεν μπορούμε να βρούμε τι είναι..... Στην ερχιλιωση πέφτουν τα λευκα αιμοσφαίρια στην δικιά μ είναι δυνατόν να είναι ανεβασμενα;;; να σημειωθεί πως πριν από 13 μέρες έγινε η στείρωση της
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Κάνεις τεστ για την ερλιχιωση όπως και για το καλαζαρ, σε μια απλή εξεταση αίματος δεν μπορείς να δεις αν πάσχει είτε από το ένα είτε από το άλλο.
Η δικιά μου όταν είχε βγει θετική στη ερλιχιωση, τα λευκό κύτταρα ήταν φυσιολογικά ενώ τα ηωσινοφυλλα ανεβασμένα. Ο κτηνιατρος μου είχε πει τότε όταν τα ηωσινοφυλλα είναι ανεβασμένα ή οφείλεται σε κάποια ασθένεια ή σε κάποια αλλεργία. Καναμε εξετάσεις για φιλαρια, καλαζαρ οπου ήταν αρνητικά και τέλος για ερλιχιωση όπου και βγήκε θετική.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf