Εμπειρία με ερλιχίωση;




kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
σε ευχαριστώ πολύ,ναι ευτυχώς είναι εντάξει:)
πως μου ξέφυγε η τσούπα όμως;:(
τι πως σου ξεφυγε εμενα και τα 2 το καλοκαιρι παθανε με ολα τα μετρα και μεσα σε 2 βδομαδες και κιλα χασανε και χιλια δυο αλλα. Αμεσως αρχισα θεραπεια με vibramycin ειναι το ιδιο με ronaxan που ειναι κτηνιατρικο αλλα πολυ πιο φθηνο και ενεσεις imizol. Kαναμε θεραπεια ενα μηνα μετα ενα μηνα κενο και μετα ξανα ενα μηνα. Δοξα τω θεο παμε καλα μεχρι τωρα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
τι πως σου ξεφυγε εμενα και τα 2 το καλοκαιρι παθανε με ολα τα μετρα ...
Ετσι ακριβώς κι εμένα και οι δύο. Είναι φοβερή η κατάσταση :(
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
παιδια δε χρειαζεται στενοχωρια αντιμετωπιζεται θελει σχολαστικοτητα και υπευθυνοτητα και ολα θα πανε καλα ετσι και γω οταν το μαθα ημουν στενοχωρημενος και εξοργισμενος για τα σκατοτσιμπουρια να εκνευριστηκα παλι, δυστυχως με το κλιμα που εχουμε στην ελλαδα ειναι πλεον ιδιαιτερα συχνο φαινομενο, αλλα θα τη φαμε την κωλοαρρωστια μη μασατε
 






Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
τι πως σου ξεφυγε εμενα και τα 2 το καλοκαιρι παθανε με ολα τα μετρα και μεσα σε 2 βδομαδες και κιλα χασανε και χιλια δυο αλλα. Αμεσως αρχισα θεραπεια με vibramycin ειναι το ιδιο με ronaxan που ειναι κτηνιατρικο αλλα πολυ πιο φθηνο και ενεσεις imizol. Kαναμε θεραπεια ενα μηνα μετα ενα μηνα κενο και μετα ξανα ενα μηνα. Δοξα τω θεο παμε καλα μεχρι τωρα.
Εμάς ο γιατρός μας είχε πει μόνο 1 μήνα τα χάπια. Εσάς γιατί σας είπε 2? Έχει καλύτερα αποτελέσματα αν τα πάρει 2 μήνες?
 
Last edited:


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Εμάς ο γιατρός μας είχε πει μόνο 1 μήνα τα χάπια. Εσάς γιατί σας είπε 2? Έχει καλύετρα αποτελέσματα αν τα πάρει 2 μήνες?
εμενα μου ειπε 1 μηνα μετα 1 μηνα στοπ και μετα παλι ενα μηνα και στον πρωτο μηνα καναμε και 2 ενεσεις imizol.Nα σου πω τωρα αν ειναι καλυτερα ή αν εξαρταται απο την καθε περιπτωση δεν ξερω. Η αληθεια ειναι οτι την κτηνιατρο μου την εμπιστευομαι σε υπερβολικο βαθμο και ειμαι καταευχαριστημενος, τοσο απο τις γνωσεις τις οσο και απο την συμπεριφορα της γι αυτο και κανω και 55-60 χλμ να παω
 


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Και εμείς κάναμε τις ενέσεις, αλλά η πρώτη έγινε στην πρώην κτηνίατρο και η δεύτερη σ'αυτόν που έχουμε τώρα. Και επειδή η πρώην δε μου είχε αναφέρει και για δεύτερο μήνα, δε ρώτησα τον κτηνίατρό μας. Θα τον ρωτήσω την επόμενη φορά που θα πάμε. Ευτυχώς πάντως (φτου μη τη ματιάσω) είναι μια χαρά μετά τη θεραπεία.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Η θεραπεία τελείωσε. Το Φριντουλίνι ανέβασε θεαματικά τα λευκά της, τρώει, παίζει και χοντραίνει κανονικά. Ο ντόκτορας είναι ικανοποιημένος, θα ξανακάνουμε εξετάσεις σε κανένα τρίμηνο.Μακάρι να την σκαπουλάρουμε έτσι απλά.:)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Το πιθανότερο είναι να την σκαπουλάρετε. Το εντοπίσατε πολύ γρήγορα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Α, είχα χάσει επειδόδια σ'αυτό το θέμα! Δεν ήξερα οτι έχουμε τόσους συμπάσχοντες! Με ανυσηχεί το οτι σε σκυλιά που ζουν με το σεις και με το σας προέκυψε πρόβλημα.... Να ρωτήσω αν βρήκατε τσιμπούρι ή όχι?
 


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Εγώ είχα βρει τσιμπούρι αρκετούς μήνες πριν διαγνωσθεί με ερλιχίωση. Το θέμα είναι ότι στον τωρινό γιατρό οι εξετάσεις που κάναμε, έβγαιναν πάντα καθαρές, οπότε έχω βάσιμες υποψίες ότι μπορεί και να μην είχε τελικά. Επίσης, με τύπου σκάλιμπορ και αμπούλες κάθε μήνα, βρήκα ακόμα ένα προχθές ( για την ακρίβεια, ακριβώς πριν ένα χρόνο βρήκα και το προηγούμενο).
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Εγώ δεν τα 'χω βρει ποτέ τα άτιμα. Και έχει αρρωστήσει δύο φορές μέχρι τώρα. Και όπως λες, με το σεις και με το σας. Με τα γαλλικά τους και το πιάνο τους.
 
  • Like
Reactions: Kotzak


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
καλημέρα Πηγή!
όχι δεν βρήκαμε τσιμπούρι ποτέ σε κανένα σκυλί μας....τι να πω....και τα ψάχνουμε καθημερινά τα κολόπαιδα :confused::confused:
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ΟΚ. Απλά ρώτησα για να το ξεκαθαρίσουμε κι αυτό, γιατι κάποιοι λένε "δεν έχω βρει ποτέ τσιμπούρι, αρα αποκλείεται να έχει ερλιχίωση".

Εγώ δεν ξέρω να σας πω, γιατι οταν τον πήρα είχε ήδη ερλιχίωση.
 
  • Like
Reactions: Kotzak


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
απ΄ότι ξέρω τα μαντζούνια που τους βάζουμε (αμπούλες,σκάλιμπορ,σιτρονέλες,σκόρδα,ματάκια και τα λοιπά επιστημονικά προιόντα...) είναι για να μη μείνουν τα τσιμπούρια πάνω τους. Δεν τα αποτρέπει απο το να ''περπατήσουν'' πάνω στον σκύλο, να τον τσιμπήσουν και αφού κάνουν την βρωμοδουλιά τους να πάνε στα θυμαράκια.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Kotzak




sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Όχι, ειδικά το σκάλιμπορ το λέει ξεκάθαρα στις οδηγίες ότι δεν αποτρέπει το τσίμπημα, απλά το τσιμπούρι πεθαίνει μετά.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Η ιστοσσελίδα τους λέει τα εξής:

Η δελταμεθρίνη δρα ακαριαία κατά την επαφή με το παράσιτο. Η δράση της είναι πολλαπλή:

  • Εντομοαπωθητική δράση: Αποτρέπει την επαφή των σκνιπών και των κροτώνων με το σκύλο
  • Αντινυγματική δράση: Τα νευρικά συμπτώματα αποτρέπουν το νύγμα (τσίμπημα)
  • Εντομοκτόνος δράση: Το παράσιτο θανατώνεται.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU