Εμπειρία με ερλιχίωση;


ApostolisKarel

New Member
22 Απριλίου 2014
4
6
32
Καλησπέρα θέλω κάποια γνώμη γιατι κοντεύω να τρελαθώ.το μικρότερο σκυλί μας 3,600 και 4ων ετών διαγνώστηκε στις 31/03/17 στην κτηνίατρο μας στην Αθήνα με ερλιχεια με τίτλο 1/1600 κάναμε γενικές ήταν όλα νορμαλ απλώς είχε μεγάλα αιμοπετάλια μου είπαν.Βιοχημικες άριστες κάναμε θεραπεία με ροναξαν.Επειδη τότε βρισκόμουν σε άλλη πόλη κάναμε επανάληψη τίτλου σε άλλον κτηνίατρο με άριστες όπως μας είπε αιματολογικές και με αρνητικό τίτλο ερλιχειας στις 07/06/17 (παραξενεύτηκα λιγάκι γιατί περίμενα να έχει τίτλο).Πριν λίγες μέρες αποφασίσαμε να κανμ στείρωση και κάναμε στον έλεγχο κ ερλιχεια καλαζαρ αυτή την φορά ο τίτλος της ερλιχειας είναι 1/3200 το σκυλί μου δεν έχει το παραμικρό σύμπτωμα!Προβληματισμενος από όλα αυτά κάλεσα απευθείας το εργαστήριο που μας είχε δώσει αρνητικό τίτλο από το οποίο ομωσ πληροφορήθηκα ότι οι εξετάσεις μας έγιναν εκεί αλλά το σκυλί μου είχε άλλο κωδικό από αυτόν που έχω εγώ στα χέρια μου και τίτλο θετικό 1/1600.Καναμε pcr κ περιμένω αποτελέσματα.Υπαρχει ενδεχόμενο ο σκύλος μας να μην καθάρισε με την Πρώτη θεραπεία? Η απλά ξανά τσιμπήθηκε μέσα στο καλοκαίρι? Ξεκινήσαμε κ πάλι θεραπεία.Αυτην την φορά οι εξετάσεις δείχνουν κ πειραγμένο το συκώτι με γgt αυξημένη κάναμε υπέρηχο και ξεκινήσαμε ηπατικ τροφή.Υπαρχει άλλος με τόσο μεγάλο τίτλο που να πήγε καλά?Εχουμε αγχωθεί ιδιαίτερα.Ευχαριστω εκ των προτέρων.
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Καλησπέρα θέλω κάποια γνώμη γιατι κοντεύω να τρελαθώ.το μικρότερο σκυλί μας 3,600 και 4ων ετών διαγνώστηκε στις 31/03/17 στην κτηνίατρο μας στην Αθήνα με ερλιχεια με τίτλο 1/1600 κάναμε γενικές ήταν όλα νορμαλ απλώς είχε μεγάλα αιμοπετάλια μου είπαν.Βιοχημικες άριστες κάναμε θεραπεία με ροναξαν.Επειδη τότε βρισκόμουν σε άλλη πόλη κάναμε επανάληψη τίτλου σε άλλον κτηνίατρο με άριστες όπως μας είπε αιματολογικές και με αρνητικό τίτλο ερλιχειας στις 07/06/17 (παραξενεύτηκα λιγάκι γιατί περίμενα να έχει τίτλο).Πριν λίγες μέρες αποφασίσαμε να κανμ στείρωση και κάναμε στον έλεγχο κ ερλιχεια καλαζαρ αυτή την φορά ο τίτλος της ερλιχειας είναι 1/3200 το σκυλί μου δεν έχει το παραμικρό σύμπτωμα!Προβληματισμενος από όλα αυτά κάλεσα απευθείας το εργαστήριο που μας είχε δώσει αρνητικό τίτλο από το οποίο ομωσ πληροφορήθηκα ότι οι εξετάσεις μας έγιναν εκεί αλλά το σκυλί μου είχε άλλο κωδικό από αυτόν που έχω εγώ στα χέρια μου και τίτλο θετικό 1/1600.Καναμε pcr κ περιμένω αποτελέσματα.Υπαρχει ενδεχόμενο ο σκύλος μας να μην καθάρισε με την Πρώτη θεραπεία? Η απλά ξανά τσιμπήθηκε μέσα στο καλοκαίρι? Ξεκινήσαμε κ πάλι θεραπεία.Αυτην την φορά οι εξετάσεις δείχνουν κ πειραγμένο το συκώτι με γgt αυξημένη κάναμε υπέρηχο και ξεκινήσαμε ηπατικ τροφή.Υπαρχει άλλος με τόσο μεγάλο τίτλο που να πήγε καλά?Εχουμε αγχωθεί ιδιαίτερα.Ευχαριστω εκ των προτέρων.
Με έναν μόνο κύκλο θεραπείας 30 μέρες δλδ δύσκολα να καθαρίσει συνήθως θέλει περίπου 3 και πολύ συχνά εξετάσεις αίματος και τίλο για να το παρακολουθείς. Θα έπρεπε να σε είχε προβληματίσει το αρνητικό τεστ με τόσο μεγάλο τίτλο πιστεύω λογικό να πειράχτηκε το συκώτι πήγαινε σε έναν καλό κτηνίατρο και ίσος χρειαστεί και ιδική διατροφή χαμηλή σε πρωτεΐνη κλπ
 


Spithas2013

New Member
14 Μαρτίου 2018
1
0
43
Καλησπερα σας, ειμαι καινουριος στη παρεα... εγω προχθες ειχα τη χειροτερη εμπειρια απο την ερλιχιωση ο σκυλακος μου, ο σπιθακος μου πεθανε στα χερια μου απο ερλιχιωση... διαβαζοντας ολους εσας απο την αρχη του θεματος βλεπω οτι τα ζωακια σας ζουνε και ας εκανα με το γιατρο μου παρομοιες αγωγες με τις δικες σας οποτε εχω μπει σε μια διαδικασια αμφισβητησης για το αν εγιναν καποια πραγματα οπως επρεπε.....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
@ApostolisKarel ο τίτλος της ερλίχειας, αργεί πάρα πολύ να πέσει, και οι απλές εξετάσεις αίματος εξακολουθούν να δείχνουν πρόβλημα, ακόμη κι αν ο σκύλος δεν νοσεί. Η pcr είναι η ιδανική λύση. Το συκώτι δεν ξέρω πως μπορεί να έχει πειραχτεί εξαιτίας της ερλίχειας, πόσο μάλλον, αφού κάνατε και θεραπεία. Δεν θυμάμαι να το έχω ξανακούσει. Περαστικά της!

@Spithas2013 συλληπητήρια! Τι συνέβη και πέθανε; Δεν είναι σύνηθες. Πες μας δυό πράγματα παραπάνω. Τι τίτλο είχε; Πόσο γρήγορα το εντοπίσατε; Τι συμπτώματα είχε; Τι θεραπεία έκανε; Από τι, τελικά έφυγε;
 


loutrikan

Member
29 Ιανουαρίου 2018
6
1
45
Καλημέρα στη σκυλοπαρέα
O σκυλάκος μου 3,5 χρονών διαγνώστηκε τέλη Ιουνίου με ερλιχίωση με τίτλο 1/1600. Ο γιατρός μας έδωσε θεραπεία για ένα μήνα με vibramycin και prezolon. Τώρα έχει τελειώσει τη θεραπεία ένα δεκαήμερο περίπου και σήμερα παρατήρησα μια αλλαγή στη διάθεσή και την όρεξη του. Πείτε μου βρε παιδιά κάτι ενθαρυντικό. Κατάλαβα οτι ο τίτλος που έχει είναι μεγάλος άρα δύσκολα τα πράγματα; Εαν έχετε να μου προτείνετε και κανεναν καλό κτηνιατρο Αθήνα να πάρω και δεύτερη γνώμη θα το εκτιμούσα
Ευχαριστώ
 




loutrikan

Member
29 Ιανουαρίου 2018
6
1
45
Φοβάμαι για υποτροπή. Ειδικά όταν του βάζω το σαμαράκι του για βόλτα κάνει σαν τρελός και σήμερα μου κλαψούρισε λιγάκι. Στη βόλτα βέβαια ήταν φυσιολογικός....
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ειδικά όταν του βάζω το σαμαράκι του για βόλτα κάνει σαν τρελός και σήμερα μου κλαψούρισε λιγάκι.
Αυτό πάντως, δεν το έχω ξανακούσει, να συσχετίζεται αμιγώς με ερλίχεια.
Μπορεί να μην έχει καμία σχέση. Η να μην ξανασυμβεί ever. Η να οφείλεται σε κάτι άλλο.

Επαναληπτικές εξετάσεις κάνατε με το τέλος της θεραπείας;
Δεν κάνεις άμεσα. Πρέπει να περάσει οπωσδήποτε ένα δίμηνο για να έχει νόημα.
 


loutrikan

Member
29 Ιανουαρίου 2018
6
1
45
Αιματολογικές θα κάνουμε στο τέλος του μήνα για να δουμε τα αιμοπετάλια (μετά τη θεραπεία ήταν 132) και τους άλλους αιματολογικούς δείκτες και αργότερα θα κάνουμε επαναληπτικές για τίτλο.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Δεν κάνεις άμεσα. Πρέπει να περάσει οπωσδήποτε ένα δίμηνο για να έχει νόημα.
Tίτλο εννοείς Μαρία ή και αιματολογικές; Γιατί εμείς αν θυμάμαι καλά είχαμε κάνει αιματολογικές για να δούμε ότι αιματοκρίτης και αιμοπετάλια είναι ΟΚ.
 




dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
@loutrikan όπως φαίνεται μέχρι τώρα έγινε ό,τι έπρεπε για την θεραπεία.
Η πεσμένη διάθεση μπορεί να οφείλεται και κάπου αλλού όπως ήδη γράφτηκε. Μπορεί επίσης αυτό που εσύ εξέλαβες σαν αδιαθεσία να ήταν κάτι προσωρινό και απλά να το μεγαλοποίησες λόγω της πρόσφατης ασθένειας. Παρακολούθησέ τον κι αν συνεχίζεις να βλέπεις ανησυχητικά σημάδια μίλα με τον γιατρό σας.
Αν θέλεις πες και σε ποιο μέρος της Αθήνας είσαι μήπως κάποιο μέλος έχει να σου προτείνει γιατρό για 2η γνώμη. Περαστικά!
 
  • Like
Reactions: mareco


loutrikan

Member
29 Ιανουαρίου 2018
6
1
45
Ευχαριστώ πολύ!
Έπαθα σοκ όταν αρρώστησε και έχω φοβηθεί πολύ ειναι η αλήθεια
Στον Κορυδαλλό μένω
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Να 'μαστε κι εμείς εδώ. Πριν μία εβδομάδα κάναμε εξετάσεις αίματος και βιοχημικές, με σναπ τεστ για καλαζάρ και ερλίχια. Βγήκε θετικός στην ερλίχια, αιματολογικές και βιοχημικές όλα τέλεια. Εν τω μεταξύ ο σκύλος δεν έχει απολύτως κανένα σύμπτωμα. Τίτλο εδώ δεν κάνουν οπότε τίτλο δεν γνωρίζω.

Η ερώτηση μου είναι η εξής. Για 30 μέρες θα κάνουμε θεραπεία με doxycycline. Οταν ρώτησα τον κτηνίατρό μου για επαναλυπτικές μου είπε να κάνουμε σε 6 μήνες όταν ξαναπάμε για εξετάσεις. Μου έκανε εντύπωση αυτό. Δεν πρέπει η επανεξέταση να γίνει νωρύτερα; Δώστε μου τα φώτα σας. Η ερλιχίωση δεν συνηθίζεται εδώ, μάλλον στην Ελλάδα την πάθαμε..
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Δε μου φαίνεται πολύ το 6μηνο, με τις καθιερωμένες δλδ εξετάσεις, δε θυμάμαι όμως πόσο μας είχε πει εμάς. Αλλά @Berna εμάς το σναπ μας είχε βγάλει ερλιχίωση, πήρε τη θεραπεία (vibramycin - επίσης δοξυκυκλίνη), του τίναξε το γαστρεντερικό, πήγαμε να κάνουμε κ 2ο κύκλο* αλλά κάναμε τελικά τίτλο και βγήκε αρνητικός...

*Οι αιματολογικές δείχνουν πεσμένα αιμοπετάλια (εμείς για αυτό καιγόμασταν, γιατί είχε αιμοπετάλια στα τάρταρα, κ ξανακάναμε αιματολογικές κάπου στο μήνα μάλλον), αλλά λογικά όχι από την αρχή.

Μπορεί να χω γράψει εδώ και γι αυτό, κάτσε να το ψάξω (νομίζω ότι έχω αρχειοθετήσει στο φόρουμ όλο το ιατρικό του ιστορικό :ROFLMAO:)

Edit: το βρήκα, δεν έχει κάτι διαφωτιστικό.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Berna


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Να 'μαστε κι εμείς εδώ. Πριν μία εβδομάδα κάναμε εξετάσεις αίματος και βιοχημικές, με σναπ τεστ για καλαζάρ και ερλίχια. Βγήκε θετικός στην ερλίχια, αιματολογικές και βιοχημικές όλα τέλεια. Εν τω μεταξύ ο σκύλος δεν έχει απολύτως κανένα σύμπτωμα. Τίτλο εδώ δεν κάνουν οπότε τίτλο δεν γνωρίζω.

Η ερώτηση μου είναι η εξής. Για 30 μέρες θα κάνουμε θεραπεία με doxycycline. Οταν ρώτησα τον κτηνίατρό μου για επαναλυπτικές μου είπε να κάνουμε σε 6 μήνες όταν ξαναπάμε για εξετάσεις. Μου έκανε εντύπωση αυτό. Δεν πρέπει η επανεξέταση να γίνει νωρύτερα; Δώστε μου τα φώτα σας. Η ερλιχίωση δεν συνηθίζεται εδώ, μάλλον στην Ελλάδα την πάθαμε..
Και σε μας που ειχε τυχει με σναπτεστ το βρηκαμε πριν εμφανισει καποιο συμπτωμα..αρκετους μηνες μετα την θεραπεια (vibramycin) ξανακαναμε εξετασεις...μας ειχε πει τοτε η κτηνιατρος οτι αργουν να γυρισουν οι τιμες στο φυσιολογικο παρολο που θεραπευτηκε..θα δειχνει θετικο με λιγα λογια ενω ειναι αρνητικο πραγματικα..
δεν χαιρεσαι που το ανακαλυψες πριν τα συμπτωματα?
Περαστικα σας ευχομαι...:)
 
  • Like
Reactions: Berna


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, οπότε καλά μού είπε ο κτηνίατρος.

δεν χαιρεσαι που το ανακαλυψες πριν τα συμπτωματα?
Εννοείται. Αλλά γι' αυτό κάνουμε και προλυπτικές εξετάσεις, για να ανακαλύπτουμε τα πράγματα πριν συμβούν, έτσι δεν είναι;


Δε μου φαίνεται πολύ το 6μηνο, με τις καθιερωμένες δλδ εξετάσεις, δε θυμάμαι όμως πόσο μας είχε πει εμάς. Αλλά @Berna εμάς το σναπ μας είχε βγάλει ερλιχίωση, πήρε τη θεραπεία (vibramycin - επίσης δοξυκυκλίνη), του τίναξε το γαστρεντερικό, πήγαμε να κάνουμε κ 2ο κύκλο* αλλά κάναμε τελικά τίτλο και βγήκε αρνητικός...

*Οι αιματολογικές δείχνουν πεσμένα αιμοπετάλια (εμείς για αυτό καιγόμασταν, γιατί είχε αιμοπετάλια στα τάρταρα, κ ξανακάναμε αιματολογικές κάπου στο μήνα μάλλον), αλλά λογικά όχι από την αρχή.

Μπορεί να χω γράψει εδώ και γι αυτό, κάτσε να το ψάξω (νομίζω ότι έχω αρχειοθετήσει στο φόρουμ όλο το ιατρικό του ιστορικό :ROFLMAO:)

Edit: το βρήκα, δεν έχει κάτι διαφωτιστικό.
Κι εγώ μόλις διάβασα 13 σελίδες θέμα και δεν βρήκα να έγραψες κάτι εδώ!
 
  • Like
Reactions: paliotspos


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Κι εγώ μόλις διάβασα 13 σελίδες θέμα και δεν βρήκα να έγραψες κάτι εδώ!
Ναι δεν ηταν εδω, σε ενα θεμα με πεσμένα αιμοπετάλια κ σε ένα με θρομβοκυτταροπενια.
 
  • Like
Reactions: Berna


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Καλή σας ημέρα!!!

Και εμείς κάναμε εξετάσεις ετήσιες και φέτος μου έδωσε τίτλο 1/400 το κορίτσι μου ερλίχια. Αιμοπετάλια και αιματοκρίτης ευτυχώς καλά!

35 μέρες ronaxan και επανάληψη στο 3μηνο.

Πέρυσι μας είχε δώσει τίτλο 1/200, κάναμε θεραπεία και μετά αρνητικό.

Γενικά, εάν το σκυλί νοσήσει μία φορά (όταν την υιοθέτησα ήταν τσιμπούρια με λίγο σκύλο), μετά ο τίτλος επιμένει για αρκετά χρόνια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3