Ενήλικος σκύλος πρώτη φορά μεσα σε σπίτι




My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
25
Εσύ πες μας. Κρατήθηκε; Τα έκανε μέσα; Ακριβώς την εξώπορτα; Λίγο παραπέρα; :sneaky:
Με άλλα σκυλιά, δεν χρειάζεται να συναναστραφεί. Ακόμη τουλάχιστον.
Βολτούλες οι δυό σας.
Στο μεταξύ, φωτό δεν έχουμε δει ακόμη :rolleyes:
Κρατήθηκε και τα έκανε μόνο όταν πήγαμε σε πάρκο και βρήκε χόρτο απλά σκέφτομαι μήπως ζοριστηκε αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί κάθε φορά που την βγάζω μόνο όταν βρει χόρτα και χώμα κάνει. Φωτογραφία προσπάθησα εχθές να βάλω μια αλλά δεν τα κατάφερα σήμερα θα δοκιμάσω πάλι
 
  • Like
Reactions: mareco


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
25
Θεωρητικά δεν έχει θέμα να κρατηθεί για 10 ώρες δεδομένων των παρακάτω :
στην τελευταία βόλτα έχει στραγγίξει απο κατούρημα και απο το άλλο
οι 10 ώρες είναι βράδυ, άρα δεν θα πιει πολύ νερό καθώς θα κοιμάται

Προσπάθησε να βγαίνει έξω σταθερές ώρες. Δηλαδή στάνταρ ώρα το πρωί, το μεσημέρι και το βράδυ. Έτσι θα καταλάβει και αυτή οτι αν δεν τα κάνω τώρα που είμαι έξω θα κρατιέμαι για πόσες ώρες.
Τα σκυλιά νομίζω λατρεύουν την ¨ρουτίνα¨. Να ξέρει πότε θα βγει βόλτα, να ξέρει πότε θα φάει κλπ
Έτσι προσαρμόζεται και αυτή. Αν κάποια στιγμή λερώσει μέσα πονηρεύεσαι και συ οτι μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο πχ ουρολοίμωξη. Έχε υπόψη σου οτι τα σκυλιά καταλαβαίνουν την ώρα με τον ήλιο ή το φυσικό φωτισμό τεσπα. Καλό είναι να μπαίνει φυσικό φως στον χώρο της.

Ίσως τώρα στην αρχή, μέχρι να γνωριστείτε καλύτερα μην την μπουκώνεις ερεθίσματα. οκ η πολυκατοικία, το ασανσέρ είναι αναπόφευκτα, αλλά αν μπορείς να αποφύγεις μέρη με σκυλιά κάντο. Σε λίγο καιρό ξαναδοκιμάζεις. Η συμπεριφορά της σήμερα με τα άλλα σκυλιά-γατιά ενδέχεται να είναι πολύ διαφορετική απ ότι σε 1 μήνα.
Σχετικά με την διστακτικότητα που παρουσιάζει στην είσοδο της πολυκατοικίας, το ασανσέρ κλπ. Αφού δεν πιάνουν οι λιχουδιές σημαίνει οτι στρεσάρεται πολύ. Δεν ξέρω και τι εμπειρίες μπορεί να είχε στο παρελθόν. πχ μπορεί να τις είχαν πετάξει κανα κουβά νερό απο μια παρόμοια είσοδο.
Μην κάνεις το λάθος να την πάρεις στα χέρια ή να κάτσεις κάτω μαζί της και να την αρχίσεις στα χάδια μπας και σηκωθεί. Το σκυλί θα καταλάβει οτι κάνει κάτι καλό και το χάδι είναι το μπράβο που της λες.
Εγω θα την τράβαγα ήρεμα αργά και σταθερά ωστε να ξεκολλήσει μαζί με την εντολή πάμε. Μόλις ερχόταν (έστω και συρτή) θα κάναμε παρτάκι (χάδια, λιχουδιά, μπράβο-μπράβο και πολύ ενθουσιασμό).
Αν αποφασίσεις να το κάνεις έτσι, δεν πρέπει να είσαι πολύ αυστηρή αλλά ούτε και προβληματισμένη. Πρέπει να της εμπνεύσεις σιγουριά και ασφάλεια. Πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός αυτός ο χειρισμός, δεν θέλεις να χάσει την όποια εμπιστοσύνη σου έχει εως τώρα.
Βάλε και μια φωτό να ξέρουμε με τι έχουμε να κάνουμε πάνω κάτω.
Τις ώρες που την βγάζω και θα την βγάζω βόλτα τις έχω βρει και δεν τις αλλάζω επίσης και την ώρα που θα τρώει. Το να μην έρχεται και πολύ σε επαφή με αλλά σκυλιά δεν γίνετε γιατί έχουμε παρά πολλά αδεσποτα εδώ και είναι σχεδόν αδύνατο να μην συναντήσεις κάποιο δυστυχώς . Για την πολυκατοικία περίπου αυτό κάνω την τραβαω ελαφρά επειδή κάτω είναι πλακάκι έρχεται αναγκαστηκα δεν υπάρχει πολύ τριβή για να κρατήσει κόντρα ελπίζω να το ξεπεράσει σιγά σιγά. Θα προσπαθήσω πάλι να βάλω φωτογραφία της
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
4 χρονών είναι καλέ, δεν είναι κουτάβι, γιατί να μην κρατιέται; Όσο λιγότερο χρειάζεται να κρατηθεί τόσο το καλύτερο, αλλά όλοι κάνουμε 8-10 ώρες από τη βραδινή μέχρι την πρωινή, μην ανησυχείς. Κι αφού κρατήθηκε την πρώτη μέρα (γιατί μπορεί να είχε μάθει αλλιώς), είναι μαθημένη.

Ηρεμία & υπομονή κατά τα άλλα, όπως σου προείπαν τα παιδιά. Σε όλα. Μέσα και έξω απ'το σπίτι. Για να μην υπερφορτώσει από τα πολλά ερεθίσματα. Όσο γίνεται δλδ, αν έχετε πολλά αδέσποτα οκ, μην τρελαθείς να τα αποφύγεις, είναι χειρότερα.

Καλώς τα δέχτηκες, καλή συμβίωση!
 


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
25
Η πρώτη και η τρίτη είναι από σήμερα η δεύτερη είναι από εχθές που ακούμπησε το πόδι της στο δικό μου και κοιμήθηκε
Γενικά μέσα στο σπίτι είναι συνέχεια ξαπλωμένη και ψιλό κοιμάται μέχρι στιγμής. Μόνο αν της μιλήσω ξεσηκώνεται λίγο. Στη βόλτα είναι αρκετά δραστήρια καμία σχέση με το πώς είναι στο σπίτι
15693359117056231429754884665461.jpg
20190923_184413.jpg
15693363846497163253411203278839.jpg
 


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
25
4 χρονών είναι καλέ, δεν είναι κουτάβι, γιατί να μην κρατιέται; Όσο λιγότερο χρειάζεται να κρατηθεί τόσο το καλύτερο, αλλά όλοι κάνουμε 8-10 ώρες από τη βραδινή μέχρι την πρωινή, μην ανησυχείς. Κι αφού κρατήθηκε την πρώτη μέρα (γιατί μπορεί να είχε μάθει αλλιώς), είναι μαθημένη.

Ηρεμία & υπομονή κατά τα άλλα, όπως σου προείπαν τα παιδιά. Σε όλα. Μέσα και έξω απ'το σπίτι. Για να μην υπερφορτώσει από τα πολλά ερεθίσματα. Όσο γίνεται δλδ, αν έχετε πολλά αδέσποτα οκ, μην τρελαθείς να τα αποφύγεις, είναι χειρότερα.

Καλώς τα δέχτηκες, καλή συμβίωση!
Ήταν σε αυλή πριν οπότε τα έκανε οπότε ήθελε. Ίσως και για αυτό να τα κάνει μόνο έξω στο χορτάρι και όχι αλλού γιατί εκεί τα έκανε από πριν και μπορεί να συνδύασε ότι εκεί είναι η τουαλέτα.
Σε ευχαριστώ πολύ!
 
  • Like
Reactions: Estranged


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
25
Πήγαμε και στον κτηνίατρο σήμερα ο οποίος μας είπε ότι είναι παρά πολύ καλή και ήσυχη γιατί ότι και να την έκανε καθόταν ήσυχα και δεν αντιστεκόταν παρόλο που δεν της άρεσε.επισης έχουμε γεμίσει τρίχες παντού από εχθές τις έχω σκουπίσει τουλάχιστον 5 φορές και πάλι το σπίτι είναι γεμάτο τα ρούχα μου συνέχεια γεμίζουν και τις βγάζω. Μαδαει υπερβολικά πολύ. Και εσάς τόσο πολύ τρίχα βγάζουν?:unsure:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Να σου ζήσει και να εχετε μια ομορφη συμβίωση!!!!

Για τις τριχες φταιει και η εποχη, οτι χτες εκανε μπανιο επισης και πιθανα και η διατροφη της αν δεν ειχε καλη, αν αλλαξεις διατροφη θα βελτιωθει. Επίσης λογικα δε την πολυχτενιζαν, ξεκινα και το βουρτσισμα μολις ξεθαρεψει σε εξωτερικο χωρο.

Εφοδιασου επίσης με ρολα για τα ρουχα ( η λευκη τριχα φαινεται στα ρουχα δυστυχως ) και υπομονη για αρκετο σκουπισμα :LOL:

Σε λιγες μερες δε θα τις παρατηρεις καν τις τριχες :p

Για την τουαλετα προσωπικα τις πρωτες μερες θα εβγαζα καμια βολτιτσα 10λεπτη εξτρα αν ειχα αμφιβολιες και θα ελαττωνα μετα απο 10-15 μερες. Ειμαι της αποψης οτι καλυτερα να μην γινει ατυχημα στις κρισιμες πρωτες μερες.....νομιζω αν μια φορα δεν κρατηθει και τυχει να κατουρησει μεσα μετα ισως ειναι πιο δυσκολο να το κοψεις, παρα να βγαλεις μια εξτρα βολτα το πρωτο δεκαημερο.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: My dog and i


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Μόλις μπορέσεις, επένδυσε σε ένα επαγγελματικό γκρουμάρισμα. Τα ειδικά πιστολάκια για το στέγνωμα, κάνουν θαύματα. Αφαιρούν όλο το νεκρό τρίχωμα. Θα εκπλαγείς!
Μέχρι να ξαναβγεί δηλαδή, που θα ξαναρχίσεις να κλαις. Αλλά για λίγο καιρό, θα είσαι καλά :giggle:

Ψώνισε το συντομότερο κι ένα "τσουγκρανάκι":

585_585.jpg

Δεν θα το πιστεύεις, πόση έξτρα μαλλούρα αφαιρεί! Οσο πιο συχνά, τόσο πιο καλά. Περνάς και με ένα νωπό βετεξάκι, μετά το χτένισμα (σε διάλυμα μηλόξυδου, είναι αρκετά καλή ιδέα) να πάρεις όσα περισσεύουν και όλα καλά. Λέμε τώρα, γιατί στην πραγματικότητα πρέπει να μάθεις να ζεις, με τις τρίχες :sneaky:
 


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
25
Να σου ζήσει και να εχετε μια ομορφη συμβίωση!!!!

Για τις τριχες φταιει και η εποχη, οτι χτες εκανε μπανιο επισης και πιθανα και η διατροφη της αν δεν ειχε καλη, αν αλλαξεις διατροφη θα βελτιωθει. Επίσης λογικα δε την πολυχτενιζαν, ξεκινα και το βουρτσισμα μολις ξεθαρεψει σε εξωτερικο χωρο.

Εφοδιασου επίσης με ρολα για τα ρουχα ( η λευκη τριχα φαινεται στα ρουχα δυστυχως ) και υπομονη για αρκετο σκουπισμα :LOL:

Σε λιγες μερες δε θα τις παρατηρεις καν τις τριχες :p

Για την τουαλετα προσωπικα τις πρωτες μερες θα εβγαζα καμια βολτιτσα 10λεπτη εξτρα αν ειχα αμφιβολιες και θα ελαττωνα μετα απο 10-15 μερες. Ειμαι της αποψης οτι καλυτερα να μην γινει ατυχημα στις κρισιμες πρωτες μερες.....νομιζω αν μια φορα δεν κρατηθει και τυχει να κατουρησει μεσα μετα ισως ειναι πιο δυσκολο να το κοψεις, παρα να βγαλεις μια εξτρα βολτα το πρωτο δεκαημερο.
Σε ευχαριστώ πολύ! :giggle:
Ναι η διατροφή της δεν ήταν καλή και Ναι δεν την χτενιζαν. Ξεκίνησα και την χτενιζω βγάζει πολύ τρίχα μετά από κάποιο σημείο σκεφτόμουν ότι αν συνεχίσω θα μείνει χωρίς τρίχα τόση που έβγαζε
Φαίνεται παρά πολύ η άτιμη ειδικά εγώ που μου αρέσει πολύ το μαύρο και τα πιο πολλά ρούχα μου είναι μαύρα ξεχωρίζει κατευθείαν. Το έχω το ρόλο και μου έχει φανεί παρά πολύ χρήσιμο και χαίρομαι πολύ που το πήρα το έχω χρησιμοποιήσει ήδη παρά πολύ είναι σωτήριο! Και εγώ έτσι είχα σκεφτεί αλλά μετά θα της αλλάζω το πρόγραμμα πάλι και σκέφτομαι ότι ίσως επειδή θα περιμένει βόλτα και δεν θα βγαίνει μην γίνει ατύχημα μετά.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Καλορίζικη και συγχαρητήρια για την υιοθεσία! Είναι πολύ όμορφη και φαίνεται καλόβολη. Ελπίζω να μην με διαψεύσει μόλις πάρει λίγο αέρα. :D Εγώ χρησιμοποιούσα (όταν είχα τον μεγάλο σκύλο) και το furminator κι έκανε καλή δουλειά. Γενικά πάντως, θα μάθεις να ζεις με τις τρίχες. :LOL:
 
  • Like
Reactions: My dog and i


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
25
Μόλις μπορέσεις, επένδυσε σε ένα επαγγελματικό γκρουμάρισμα. Τα ειδικά πιστολάκια για το στέγνωμα, κάνουν θαύματα. Αφαιρούν όλο το νεκρό τρίχωμα. Θα εκπλαγείς!
Μέχρι να ξαναβγεί δηλαδή, που θα ξαναρχίσεις να κλαις. Αλλά για λίγο καιρό, θα είσαι καλά :giggle:

Ψώνισε το συντομότερο κι ένα "τσουγκρανάκι":

View attachment 71793

Δεν θα το πιστεύεις, πόση έξτρα μαλλούρα αφαιρεί! Οσο πιο συχνά, τόσο πιο καλά. Περνάς και με ένα νωπό βετεξάκι, μετά το χτένισμα (σε διάλυμα μηλόξυδου, είναι αρκετά καλή ιδέα) να πάρεις όσα περισσεύουν και όλα καλά. Λέμε τώρα, γιατί στην πραγματικότητα πρέπει να μάθεις να ζεις, με τις τρίχες :sneaky:
Από όσο ξερω δεν έχουμε στην περιοχή επαγγελματίες γκρουμερ αλλά θα το ψάξω. Έχω παρόμοια χτένα η δικιά μου είναι ίδια με αυτή αλλά έχει μια σειρά και όχι 2 όπως αυτή στη φωτογραφία. Ναι αυτό καταλαβαίνω και εγω ότι πρέπει να τις συνηθίσω. Αλλά δεν πειράζει μακάρι μόνο αυτό να είναι το θέμα στο μέλλον και τίποτα αλλο κάτι θα γίνει λίγο βούρτσισμα λίγο σκούπισμα και όλα καλά.
 
  • Like
Reactions: mareco


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
25
Καλορίζικη και συγχαρητήρια για την υιοθεσία! Είναι πολύ όμορφη και φαίνεται καλόβολη. Ελπίζω να μην με διαψεύσει μόλις πάρει λίγο αέρα. :D Εγώ χρησιμοποιούσα (όταν είχα τον μεγάλο σκύλο) και το furminator κι έκανε καλή δουλειά. Γενικά πάντως, θα μάθεις να ζεις με τις τρίχες. :LOL:
Σε ευχαριστώ πολύ! Και εγώ το ελπίζω!:giggle: και από αυτήν την χτένα έχω είπα να είμαι προετοιμασμένη από βούρτσες:LOL: Ναι θα το συνηθίσω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Ενδεικτική ήταν η φωτο. Και το δικό μου, μια σειρά έχει.
Το furminator δεν το συμπαθώ. Πρέπει να προσέχεις με την χρήση του.
 
  • Like
Reactions: My dog and i




My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
25
Ενδεικτική ήταν η φωτο. Και το δικό μου, μια σειρά έχει.
Το furminator δεν το συμπαθώ. Πρέπει να προσέχεις με την χρήση του.
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολύ ακόμα περισσότερο έχω χρησιμοποιήσει μια απλή βούρτσα και αυτή που έδειξες στο μέλλον θα δω τι θα με βολέψει και περισσότερο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Εκ πείρας σου λέω, ότι για τα μακρύτριχα, ιδανικό είναι το τσουγκρανάκι. Οτιδήποτε άλλο, κάνει μισή (κυριολεκτικά) δουλειά.
 
  • Like
Reactions: anastasiak


My dog and i

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2019
51
150
25
Γειά σου κ από μένα καί να τή χαίρεσαι για πολλά χρόνια!
Φέρνει λίγο σέ Αμπού; :D
Σε ευχαριστώ πολύ! :giggle:
Δεν ξερω εμένα δεν μπορώ να πω ότι μου θυμίζει κάτι βέβαια μέχρι στιγμής μου έχουν πει ότι μοιάζει με ελληνικό ποιμενικό, δαλματιας και κολει (για την ακρίβεια μου είπε τη ρατσα Λαση) σε λιγο θα μου πουν και τσιουαουα πραγματικά καμία σχέση ο ένας μάλιστα όταν του είπα όχι δεν είναι κάποια ράτσα δεν το δεχόταν μου λέει είναι αλλά δεν την ξέρεις ψάξε και θα τη μάθεις. Τι να πω :LOL:
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Η Λάση δεν είναι ράτσα :)
:ROFLMAO:

Γενικά μέσα στο σπίτι είναι συνέχεια ξαπλωμένη και ψιλό κοιμάται μέχρι στιγμής. Μόνο αν της μιλήσω ξεσηκώνεται λίγο. Στη βόλτα είναι αρκετά δραστήρια καμία σχέση με το πώς είναι στο σπίτι
Και δεν χαιρεσαι;;;; εγω θεωρω Τζοκερ αυτο που περιγραφεις!

μετά από κάποιο σημείο σκεφτόμουν ότι αν συνεχίσω θα μείνει χωρίς τρίχα τόση που έβγαζε
Αυτο ειναι γενικα απο τα καλυτερα αστεια σχετικα με σκυλους! :giggle:
Πιστεψε με, ειναι ανεξηγητη η ποσοτητα τριχας που εχουν επανω τους, ειδικα οσα εχουν διπλο μανδυα...
Μπορεις να χτενιζεις καθε μερα, να βγαζεις μια σακουλα σκουπιδιων και να μην σταματαει ποτε. Οπως σου ειπα και οι προηγουμενοι, παιζει βασικο ρολο η διατροφη και η περιοδος. Αλλα οτι και να κανεις, θα πρεπει να μαθεις να ζεις με την τριχα παντου στην ζωη σου πλεον.
 
  • Like
Reactions: My dog and i


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf