Ενήλικο ή κουτάβι

Ενήλικο ή κουτάβι


  • Total voters
    216

Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Μια και έχουμε πάρει φόρα με τις ερωτήσεις, σας έχω και εγώ μια.

Ποια είναι η ηλικία του σκύλου που επιλέξατε και γιατί.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
κουτάβι

για να το μάθω όπως θέλω και όπως ξέρω εγώ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

στην περίπτωση μου το κουτάβι είναι μονόδρομος
 




keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
πολλές ερωτήσεις βρε παιδιά :lol: :lol:

κουτάβι επιλέξαμε για τους λόγους που λέει και ο ΜΑΚΗΣ αλλά δεν ξέρω αν θα το ξαναέκανα(σε περίπτωση απόκτησης δεύτερου σκύλου)

Ο Γιάννης λέει πως θα το ξαναέκανε άααααανετα 8) Του λείπει η Μάγια ως κουτάβι(εννοώ 3 μηνών).Του άρεσε πολύ αυτή η φάση :roll: .
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
κουταβι.
ειναι απο τα πραγματα που σου μενουν. το να δεις τον σκυλο να διαμορφωνεται και να αλλαζει οσο μεγαλωνει ειναι πολλυ ωραια εμπειρια
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Κουτάβι για να βιώσω όλα τα στάδια της ζωής του σκύλου μου. Εάν ξανα έπαιρνα σκύλο, θα παρακολουθούσα ακόμα και την εξελικτική πορεία της εγκυμοσύνης της μάνας του.
 


EVI.T

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
455
5
ATHENS
www.afghanhounds.gr
οταν λεμε κουταβι τι εννοουμε???αγοραζοντας εναν ενηλικο σκυλο κυριως οταν προκειται για show εισαι περισσοτερο σιγουρος για την ποιοτητα του ζωου...
εγω πηρα τον αρσενικο μου 6 μηνων και θεωρω οτι εκανα λαθος...τωρα λεω οτι η 2 μηνων η πανω απο 12 με ιδιαιτερη προτημηση ναχει παει και σε show
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Να πω και εγώ ότι στην περίπτωση μου είναι 50-50, με ελαφριά υπεροχή των κουταβιών μέχρι τώρα. Δεδομένου όμως ότι όλα είναι από το δρόμο, απλά θεωρώ ότι τα κουτάβια έχουν μικρότερες πιθανότητες επιβίωσης μόνα τους, γι αυτό και το προβάδισμα.

Αν είχα όμως το περιθώριο της επιλογής σίγουρα θα επέλεγα ενήλικο. Μέχρι τώρα δυο φορές έχω υιοθετήσει ενήλικο και ποτέ δεν είχα παράπονα από τη συμπεριφορά τους. Μπορεί λίγο στην αρχική περίοδο γνωριμίας να έχεις κάποια μικρά παρατράγουδα, του στυλ άλλα έχει μάθει μέχρι εκείνη τη στιγμή, αλλά και στις δυο περιπτώσεις τα ζώα προσαρμόστηκαν άψογα.

Θεωρώ ότι το ενήλικο ζώο επίσης είναι λιγότερος φόρτος στον ιδιοκτήτη του, μπορεί να αφοσιωθεί εξίσου με το κουτάβι στον άνθρωπό του, και έχεις μια σαφή εικόνα του χαρακτήρα του ζώου που παίρνεις.
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
EVI.T said:
οταν λεμε κουταβι τι εννοουμε???αγοραζοντας εναν ενηλικο σκυλο κυριως οταν προκειται για show εισαι περισσοτερο σιγουρος για την ποιοτητα του ζωου...
εγω πηρα τον αρσενικο μου 6 μηνων και θεωρω οτι εκανα λαθος...τωρα λεω οτι η 2 μηνων η πανω απο 12 με ιδιαιτερη προτημηση ναχει παει και σε show
Κουτάβι προσωπικά θεωρώ μέχρι 12 μηνών το σκυλί.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
κουταβι συμφωνω με ΜΑΚΗ,
αλλα και επειδη ειναι πολυ γουτσου γουτσου ζουπηχτουλια αρκουδακια οταν ειναι μωρακια και δεν θελω με τιποτα να χανω αυτην την περιοδο ζωης τους και ο πιο σοβαρος λογος του οτι εχω παιδια :wink:
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
κουταβι και την επομενη φορα,θα πηγαινω να το βλεπω -παρακολουθω μεχρι να φυγει απο την μαμα του.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Η πρώτη μου σκέψη είναι κουτάβι,
γιατί πιστεύω ότι προσαρμόζετε πιο εύκολα,
ζεις όλα τα συν και τα πλην του,
έχοντας την ευκαιρία να μείνουν μόνο τα συν του :wink: ,
του μαθαίνεις ότι θέλεις από την αρχή.
Από την άλλη δεν έχω εμπειρία από μεγάλο σκυλί,
πως είναι να τον πάρεις σε κάποια ηλικία στο σπίτι.
Εξαρτάτε και για πιο λόγο παίρνουμε τον σκύλο.
 




psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Κουτάβι
Στην δεδομένη φάση το προτίμησα λόγο παιδιών σε διαφορετική περίπτωση
δεν θα είχα πρόβλημα και με ενήλικο εφόσον περούσε από τεστ
8)
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Κουτάβι
Στην δεδομένη φάση το προτίμησα λόγο παιδιών σε διαφορετική περίπτωση
δεν θα είχα πρόβλημα και με ενήλικο εφόσον περούσε από τεστ
8)
 


mitsakos

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2008
273
0
κουταβι για να μπορεσω να το "διαμορφωσω" οπως θελω
σιγουρα εχει και τα καλα του το ενηλικο αλλα προτημω κουταβι
 






STELLAKI

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2008
96
0
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
ναι, κι εγώ κουτάβι θα πω.
Πρώτον για να ζησεις τις αλλαγές και να το χαρείς σε όλες τις φάσεις της ζωής του και
Δεύτερον, για να διαμορφώσω τον χαρακτήρα του και να ενταχθεί πιο εύκολα στη οικογένεια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981