Ενα θεμα σοβαρο...


giorgostr

Well-Known Member
1 Οκτωβρίου 2015
80
61
73
Αθηνα-Αιγαλεω
Καλησπερα φιλοι μου....εντελως τυχαια σημερα σε μια ηλεκτρονικη εφημεριδα,ειδα την εξης αναρτηση--><<
Τη σκότωσαν τα σκυλιά της..........................Μια 22χρονη στη Βιρτζίνια των ΗΠΑ δέχτηκε επίθεση από τα σκυλιά της κατά τη διάρκεια βόλτας σε δάσος. Το διαμελισμένο σώμα της άτυχης γυναίκας.....κλπ....να μην τα γραφω ολα....το βρηκα στο zougla.gr.....Σοκαριστηκα....τι εγινε εδω βρε παιδια;;;ειναι δυνατον;;;και η κοπελα ηταν ο ιδιοκτητης τους...Σκεφτομαι τι μπορει να συνεβηκε,αλλα,ακρη δεν βρισκω...επειδη εδω μεσα τα λεμε ολα & τα καλα & τα πικρα,θα ηθελα να συζητησουμε τι μπορει να μεσολαβησε και εγινε ολο αυτο το κακο.....Το λινκ-->http://tvxs.gr/news/kosmos/ti-skotosan-ta-skylia-tis?utm_source=engageya.......Ευχαριστω.
 


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Το κάθε τι μπορεί να έγινε που να τους γύρισε το μυαλό.
Ένα ζώο είναι ο σκύλος,στην καλύτερη με μυαλό 2 χρονών παιδιού.
Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων,δρα από ένστικτο και όχι με λογική.
Και με λογική να δράσει,είπαμε ως που φτάνει η λογική του.
 






noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Δυστυχώς υποψιάζομαι ότι οι αρχές δεν θα ασχοληθούν με το γιατί οι σκύλοι επιτέθηκαν.. Μάλλον θα τα πάνε αμέσως για ευθανασία.. Δεν είμαι σε θέση ούτε έχω τις γνώσεις να πω αν θα μπορούσαν να βγάλουν από μέσα τους αυτό το περιστατικό και να είναι ακίνδυνοι από εδώ και πέρα αν και είμαι της άποψης ότι σε κάθε περίπτωση θα πρέπει αυτό να μελετάται
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Ειναι δυσκολο να εξηγηθουν τετοιες περιπτωσεις ειδικα αν δεν ξερεις τις "μικρες" λεπτομερειες, στην ανατροφη και την καθημερινοτητα των σκυλων, που ομως εκαναν την διαφορα...Ενα πιθανο σεναριο ειναι οι σκυλοι να βρηκαν νεκρο ή να επιασαν καποιο ζωο και να ξεκινησαν να τρωνε και η κοπελα να αποφασισε να μπει στη μεση και να τους σταματησει...Αφου εγινε το κακο τα σκυλια εμειναν μονα και πεινασμενα στο δασος με μοναδικη πηγη τροφης το σωμα της..
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Κάπου εκεί πήγε και το δικό μου το μυαλό. Ή να άρχισαν να τσακώνονται για κάτι παρόμοιο οι δύο σκύλοι να μπήκε εκείνη ανάμεσα τους και ο θυμός τους να γύρισε σε εκεινη.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ερώτηση... Σίγουρα έφταιγαν ΑΥΤΑ τα σκυλιά; Εγώ θα μπορούσα να υποθέσω ότι είχε γίνει επίθεση από άλλο σκύλο, τα δικά της αντέδρασαν, επακολούθησε ένας βίαιος καυγάς και προσπαθώντας να χωρίσει τα σκυλιά η κοπέλα σκοτώθηκε. Μακάρι ο ιατροδικαστής να μπει στον κόπο να εξετάσει τα τραύματα στον λαιμό της κοπέλας, αν όντως είναι τα δόντια ενός από τα δικά της πιτ.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Πολλά μπορεί να έφταιξαν και αυτό είναι ένα πιθανό σενάριο. Μακάρι να μπει στην διαδικασία αν και δεν το κοβω
 
  • Like
Reactions: Eroe




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.566
7.004
Η συμπεριφορά προσταστίας ενός άθικτου, μετά θάνατον, σώματος εμένα δε μου κολλάει με την πρότερη επίθεση.

Λογικό επί της προστασίας να μην αφήνουν ούτε άλλο μέλος της οικογενείας να πλησιάσει.

Σε άλλη περίπτωση επίθεσης σε δάσος για την οποία ενοχοποιήθηκαν αρχικά "αγέλες άγριων σκυλιών που δραστηριοποιούνται στην περιοχή" με αρκετή σιγουριά, η νεκροψία έδειξε τελικά ότι οφειλόταν σε εντελώς άλλα άγρια ζώα. Χωρίς να αποκλείεται τίποτα, καλό είναι να περιμένουμε τα αποτελέσματα της νεκροψίας πριν καν ξεκινήσουμε κουβέντα.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Σε άλλη περίπτωση επίθεσης σε δάσος για την οποία ενοχοποιήθηκαν αρχικά "αγέλες άγριων σκυλιών που δραστηριοποιούνται στην περιοχή" με αρκετή σιγουριά, η νεκροψία έδειξε τελικά ότι οφειλόταν σε εντελώς άλλα άγρια ζώα. Χωρίς να αποκλείεται τίποτα, καλό είναι να περιμένουμε τα αποτελέσματα της νεκροψίας πριν καν ξεκινήσουμε κουβέντα.
Συμφωνώ, κι εμένα αυτή η συμπεριφορά δεν μου κολλάει ούτε με την επίθεση ούτε με τον διαμελισμό που λεει. Αλλά δυστυχώς υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μην ασχολήθουν καν με περαιτέρω εξετάσεις των τραυμάτων. Δόντια ζώου είναι; Είναι. Ζώα βρήκαμε; Βρήκαμε. Ε αυτά τη φάγανε κ τελείωσε η υπόθεση. :(
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.566
7.004
Συμφωνώ, κι εμένα αυτή η συμπεριφορά δεν μου κολλάει ούτε με την επίθεση ούτε με τον διαμελισμό που λεει. Αλλά δυστυχώς υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μην ασχολήθουν καν με περαιτέρω εξετάσεις των τραυμάτων. Δόντια ζώου είναι; Είναι. Ζώα βρήκαμε; Βρήκαμε. Ε αυτά τη φάγανε κ τελείωσε η υπόθεση. :(
Από την άλλη αν επήλθε μάχη των πιτ με άλλα ζώα, θα φέραν κι αυτά κάποια σημάδια. Τίποτα δεν αποκλείεται. Απλά οι υποθέσεις χωρίς κανένα αντικειμενικό στοιχείο δεν ωφελούν σε τίποτα και σε κανέναν.
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Από την άλλη αν επήλθε μάχη των πιτ με άλλα ζώα, θα φέραν κι αυτά κάποια σημάδια. Τίποτα δεν αποκλείεται. Απλά οι υποθέσεις χωρίς κανένα αντικειμενικό στοιχείο δεν ωφελούν σε τίποτα και σε κανέναν.
Ε αυτό μας δεν το είπανε, μπορεί και να είχαν σημάδια κ οι αρχές απλά να μην το αναφέρουν, μπορεί ο τσακωμός να εξελίχθηκε αστραπιαία, και μπορεί να μην πρόλαβαν να τραυματιστούν γιατί μπήκε στη μέση η ιδιοκτήτρια και η επίθεση στράφηκε εναντίον της...
 
  • Like
Reactions: Estranged


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Δύο κομμάτια που βρήκα σε σχετικά ρεπορτάζ :

Meanwhile, one of the Stephens' best friends said she does not believe the animals would have done anything to hurt her, considering that she had raised them since they were puppies.

"I wasn't able to see the body, so I can't tell you what happened. I can't tell you if it was a blunt force or if it was a mauling, but I know those dogs didn't do it," Barbara Norris told WIRC.

Friends say Stephens had recently been receiving death threats prior to the incident, which is another reason why they question whether the dogs were to blame.

----------------------

"He discovered her dogs in the woods, and he told the sheriff's office the dogs appeared to be "guarding" Bethany's body, according to WTVR."
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Εντωμεταξύ τα σκυλιά πάνε για ευθανασία, άσχετα αν αποδειχθεί κάτι διαφορετικό στο μέλλον!

Παρόμοιο λιγότερο φυσικά δραματικό γεγονός είχε συμβεί πριν πολλά χρόνια στον παππου μου στο χωριό.
Το σκυλί μας το κατηγόρησαν ότι ειχε σκοτώσει 4 πρόβατα σε μία στάνη και μιάς και δεν ήταν σπίτι και ο παππούς μου δεν ήξερε που έλειπε επί 2 ημέρες, το σκότωσαν με καραμπίνα.

Μετά απο αρκετές μέρες, εμφανίστηκε άλλος συγχωριανός που είπε ότι είδε το σκύλο του παππού μου στο χωράφι να μην φεύγει αλλά να κάθεται πάνω απο το σακκάκι που είχε ξεχάσει ο παππούς μου στο χωράφι να το φυλάει.

Τελικά διαπίστωσαν πως ήταν άλλος ο "θύτης" μιάς και μόλις 2 ημέρες μετά τον θάνατό του, ξαναεμφανίστηκαν σκοτωμένα αρνιά σε μαντρί..
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.566
7.004
Εντωμεταξύ τα σκυλιά πάνε για ευθανασία, άσχετα αν αποδειχθεί κάτι διαφορετικό στο μέλλον!
Ναι, είναι απαράδεκτη η νοοτροπία που ισχύει ακόμα και τώρα, ακόμα και στις "προηγμένες" κοινωνίες. Με ό,τι είναι και δεν είναι άνθρωπος - όταν δεν είναι, ακόμα χειρότερα. "Πρώτα εξάλειψε αυτό με το οποίο δεν νιώθεις ασφαλής, και μετά ρώτα".
 
  • Like
Reactions: noni_papa


giorgostr

Well-Known Member
1 Οκτωβρίου 2015
80
61
73
Αθηνα-Αιγαλεω
Εντωμεταξύ τα σκυλιά πάνε για ευθανασία, άσχετα αν αποδειχθεί κάτι διαφορετικό στο μέλλον!

Παρόμοιο λιγότερο φυσικά δραματικό γεγονός είχε συμβεί πριν πολλά χρόνια στον παππου μου στο χωριό.
Το σκυλί μας το κατηγόρησαν ότι ειχε σκοτώσει 4 πρόβατα σε μία στάνη και μιάς και δεν ήταν σπίτι και ο παππούς μου δεν ήξερε που έλειπε επί 2 ημέρες, το σκότωσαν με καραμπίνα.

Μετά απο αρκετές μέρες, εμφανίστηκε άλλος συγχωριανός που είπε ότι είδε το σκύλο του παππού μου στο χωράφι να μην φεύγει αλλά να κάθεται πάνω απο το σακκάκι που είχε ξεχάσει ο παππούς μου στο χωράφι να το φυλάει.

Τελικά διαπίστωσαν πως ήταν άλλος ο "θύτης" μιάς και μόλις 2 ημέρες μετά τον θάνατό του, ξαναεμφανίστηκαν σκοτωμένα αρνιά σε μαντρί..
Ποσο λυπαμαι...την πληρωσε το εντελως αθωο.....
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Κατι παρομοιο συνεβη πριν λιγο καιρο στην Ελλαδα με την Βρετανιδα τουριστρια στην Ροδοπη και παλι απ οτι φαινεται τα αδεσποτα και τα τσοπανοσκυλα της περιοχης θα την πληρωσουν...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.566
7.004
Κατι παρομοιο συνεβη πριν λιγο καιρο στην Ελλαδα με την Βρετανιδα τουριστρια στην Ροδοπη και παλι απ οτι φαινεται τα αδεσποτα και τα τσοπανοσκυλα της περιοχης θα την πληρωσουν...
Α να γειά σου, αυτή ήταν η περίπτωση.
http://www.iefimerida.gr/news/36521...tasparaxan-ti-vretanida-toyristria-sti-rodopi
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.051
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli