Ψύλλοι




panosha

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2022
49
29
για τις σκνιπες ψεκαζω με σιτρονελλα. ψεκαζομαι κι εγω με το ιδιο σπρευ και μπορω να πω οτι κανει δουλεια.
Καλή τύχη εύχομαι. Εμβόλιο καλαζάρ έχετε κάνει;
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
422
266
dog-place.blogspot.com
Καλή τύχη εύχομαι. Εμβόλιο καλαζάρ έχετε κάνει;
τα κολλαρα και οι αμπουλες κανουν ακομα λιγοτερη δουλεια για τις σκνιπες (ΟΣΑ προσφερουν απωθητικη δραση απο σκνιπες, γιατι λιγα ειναι αυτα που το κανουν)...για τους ψυλλους και τα τσιμπουρια, που κατοικουν πανω στα ζωα, τα σκοτωνουν ΑΦΟΥ ανεβουν στο ζωο, και, αναλογα το σκευασμα, πριν καν τσιμπησουν. οι σκνιπες βαρανε και φευγουν, οποτε εχεις την ψευδαισθηση οτι το ζωο σου ειναι προστατευμενο, επειδη λεει στο κουτι οτι τα απωθει...ποια η διαφορα απο τη σιτρονελλα λοιπον? αν κρινω απο την αποτελεσματικοτητα απεναντι σε ψυλλους και τσιμπουρια, δεν θα περιμενα και πολλα. οποτε θα κανω την σιτρονελλα που βλεπω οτι δουλευει. την αμπουλα και το κολλαρο δεν την εχω δοκιμασει πανω μου, οποτε δεν ξερω αν δουλευει.

το μονο που εχω μαθει τοσα χρονια που εχω γατες και σκυλια ειναι οτι ο μονος που πραγματικα νοιαζεται για το ζωο ειναι ο ιδιοκτητης του και οι υπολοιποι θελουν να βγαλουν λεφτα απ αυτο. οποτε θα σου πουλησουν φυκια για μεταξωτες κορδελες. βλεπω, διαβαζω, δοκιμαζω και κρινω. δεν παω τυφλα πια, επειδη ετσι λεει η advantix και η seresto και η οποια αλλη εταιρεια...

να χρησιμοποιω βαρια χημικα καθε μηνα, τα οποια δεν προσφερουν και τοση προστασια; αυτο που με απασχολει ειναι οι σκνιπες κι εχω βρει τον τροπο μου. μενουν εξω οσο το δυνατον λιγοτερο οταν εχει σκνιπες, βαζουμε και σπρευ. πολυ αμφιβαλλω οτι αμπουλα η κολλαρο θα κανε ιδιαιτερη διαφορα στις σκινπες.
 
  • Wow
Reactions: marytherion




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Εξαιρετικά ενδιαφέρον το βίντεο.
Αυτές οι αμπούλες μας βόλεψαν όλους, τις υιοθετήσαμε τελικά εις βάρος όλων μας..
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Σιχαίνομαι τις αμπούλες, το θεωρούσα πάντα αναμενόμενο ότι έχει επιπτώσεις στην υγεία των ζώων μας αλλά κ σε μας (μαζί βέβαια με όλα τα άλλα εντομοκτόνα που χρησιμοποιούνται γενικά). Περίεργο έως κ τρομερά αστείο βρίσκω ότι περίμεναν να έχει minimal/no impact.

Επίσης έχω χρησιμοποιήσει διατομικη γη, έδινα μαγιά μπύρας, φυτικά σκευάσματα, χτένες, τα πάντα: είναι ελαφριές λύσεις κ δεν κάνουν τρελή δουλειά. Θα τα πρότεινα για μόνιμη πρόληψη κ σε συνδυασμό μεταξύ τους. Δεν καταπολεμούν σε καμία περίπτωση infestation αποτελεσματικά μόνα τους - ούτε θεωρώ αρκούν μεμονωμένα για πρόληψη.

Γενικά επειδή είχαμε πιάσει ψύλλους σε άσχημη φάση, έχω να πω ότι δεν είναι κ ακριβώς έτσι όπως τα λέει στο βίντεο (αναφέρομαι στο "δε χρειάζεται να χτενιζετε/να τα χρησιμοποιείτε αυτά αν δε δείτε ψύλλους/αυγά" που λέει).

Αν δεν χρησιμοποιήσεις μέτρα πρόληψης κ περιμένεις να δεις πρώτα ψύλλους/αυγά κ μετά να δράσεις, την έ-κα-τσες.

Ο (εκθετικός θα λεγα) πολλαπλασιασμός τους δεν προλαβαίνεται με τίποτα, οι γωνίες κ σχισμές που χώνονται είναι πολλές παραπάνω από το κουβερτακι/κρεββατακι που κοιμούνται, μπορεί να μείνουν σε νάρκη για μήνες το χειμώνα κ να ξανακάνουν πανηγυρική εμφάνιση όταν ξαναζεστάνει, κ ας νομίζεις ότι έχεις σκουπίσει, ατμίσει κ πλύνει τα πάντα από 105 φορές. Δεν είναι απλά ενοχλητικοί, μπορεί να προκαλέσουν πολλά παραπάνω προβλήματα στα ζώα από ένα απλό ξύσιμο ( : από μόνιμη φλεγμονή που δημιουργεί συστημικά προβλήματα εώς ασθένειες ψύλλων) κ θέλει ΠΟΛΥ κόπο κ πολλαπλές μεθόδους για να τους ξεφορτωθείς.

Η πρόληψη είναι υπερ-απαραιτητη. Όχι αναγκαστικά με αμπούλες. Απλά θέλει παραπάνω δουλειά αν δεν πάρουμε το δρόμο των χημικών. Και σε δύσκολες περιστάσεις (πχ όταν πας/είσαι σε μέρη μες στη φύση ή κοντά σε παραγωγικά ζώα), τα χημικά μάλλον, δυστυχώς, δε μπορείς να τα αποφύγεις. Πραγματικά όμως, οποίος περιμένει να πιάσει ο σκύλος του ψύλλους κ μετά να δράσει δεν ξέρει σε τι θα μπλέξει.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
416
256
45
Παιδιά είμαστε με αμπούλα και σερεστο και πάλι κάτι βρίσκω πάνω του..δηλ μόνο με χάπι θα βρω σωτηρία;(αυτήν την φορά βρηκα ένα ψύλλο λογικά στον λαιμό του καθώς τον χτένιζα )
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
851
963
28
Παιδιά είμαστε με αμπούλα και σερεστο και πάλι κάτι βρίσκω πάνω του..δηλ μόνο με χάπι θα βρω σωτηρία;(αυτήν την φορά βρηκα ένα ψύλλο λογικά στον λαιμό του καθώς τον χτένιζα )
με σερεστο και εγω κατα καιρους εχω βρει ψυλλους πανω του. παντα ειναι μονο ενας (ναι ειναι σιγουρο, καθομαι και ψαχνω πολυ καλα). κανενα αντιπαρασιτικο δεν ειναι πανακεια. το χαπι ομως καλο ειναι να το αποφευγουμε. να πω επισης πως δεν παρεχει απωθητικη δραση. οι αμπουλες και τα κολαρα μυριζουν στα εντομα, και τα απωθουν. το χαπι παει στο αιμα, και πρεπει πρωτα να δαγκωσουν και να πιουν για να πεθανουν.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
416
256
45
με σερεστο και εγω κατα καιρους εχω βρει ψυλλους πανω του. παντα ειναι μονο ενας (ναι ειναι σιγουρο, καθομαι και ψαχνω πολυ καλα). κανενα αντιπαρασιτικο δεν ειναι πανακεια. το χαπι ομως καλο ειναι να το αποφευγουμε. να πω επισης πως δεν παρεχει απωθητικη δραση. οι αμπουλες και τα κολαρα μυριζουν στα εντομα, και τα απωθουν. το χαπι παει στο αιμα, και πρεπει πρωτα να δαγκωσουν και να πιουν για να πεθανουν.
Τα γνωρίζω αυτά άλλωστε το σερεστο θα το κρατήσουμε αλλά σκέφτομαι ότι για να απαλλαγουμένα θέλει χάπι ,και ας ψεκαζομαστε με σιτρονελλα
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
894
728
με σερεστο και εγω κατα καιρους εχω βρει ψυλλους πανω του. παντα ειναι μονο ενας (ναι ειναι σιγουρο, καθομαι και ψαχνω πολυ καλα). κανενα αντιπαρασιτικο δεν ειναι πανακεια. το χαπι ομως καλο ειναι να το αποφευγουμε. να πω επισης πως δεν παρεχει απωθητικη δραση. οι αμπουλες και τα κολαρα μυριζουν στα εντομα, και τα απωθουν. το χαπι παει στο αιμα, και πρεπει πρωτα να δαγκωσουν και να πιουν για να πεθανουν.
Και οι αμπουλες καρκινογονες και κακες για το περιβαλλον και τα χαπια πανε στο αιμα... εφοσον δεν δουλευουν και ηδη υπαρχει προβλημα 1 2 χαπια το καλοκαιρι ειδικα σε διακοπες ειναι απαραιτητα καμια φορα.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
851
963
28
Τα γνωρίζω αυτά άλλωστε το σερεστο θα το κρατήσουμε αλλά σκέφτομαι ότι για να απαλλαγουμένα θέλει χάπι ,και ας ψεκαζομαστε με σιτρονελλα
να απαλλαγειτε απο τι; ενας ψυλλος δεν ισουται με infestation
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
851
963
28
Και οι αμπουλες καρκινογονες και κακες για το περιβαλλον και τα χαπια πανε στο αιμα... εφοσον δεν δουλευουν και ηδη υπαρχει προβλημα 1 2 χαπια το καλοκαιρι ειδικα σε διακοπες ειναι απαραιτητα καμια φορα.
διαφωνω. τα χαπια τα δινουμε μοναχα οταν ηδη υπαρχει βαρια προσβολη απο ψυλλους η τσιμπουρια. ποιος ο λογος να δινεις χαπι ενω δεν απωθει καν; για να πεσει τι, ο περιστασιακος ενας ψυλλος που μπορει να ανεβει τυχαια στο ζωο; ολα καρκινογονα και επιβλαβη ειναι, αλλα τα χαπια ειναι οτι χειροτερο, γιατι τα τρωνε κιολας. το ποσοστο φαρμακου που καταληγει στο αιμα απο ενα κολαρο ή απο αμπουλα, ειναι σχεδον μηδενικο μπροστα στο χαπι.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc