Ενα θεμα σοβαρο...




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Το Ινστιτούτο Δασικών Ερευνών Θεσσαλονίκης και η περιβαλλοντική οργάνωση «Καλλιστώ» κανουν ερευνα για το θεμα και ισχυριζονται οτι μαλλον δεν ηταν λυκοι: "Είναι μάλλον απίθανο, είναι ελάχιστες οι πιθανότητες η κατασπάραξη να οφείλεται σε άγρια ζώα."
https://www.google.gr/amp/s/dasarxeio.com/2017/11/02/255-7/amp/
 




Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Όντως κάτι δεν κολλάει...Να επιτέθηκαν οκ να την έφαγαν αφού είχε πεθάνει επίσης πιο λογικό ακούγεται αλλά να τους σαλεψε ξαφνικά και να την σκότωσαν θα ήταν μάλλον παράξενο...Ακόμα και μεταξύ τους θα ήταν παράξενο αν σκότωνε το ένα το άλλο...Επίσης αυτό με το βάρος δεν ξέρω πια ευφυΐα το σκαρφίστηκε αλλά αν αυτά στις φωτογραφίες είναι pitbull άνω των 50 κιλών εγώ είμαι γάιδαρος...
 
  • Like
Reactions: ioanna a and Eroe






st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τι λέτε άνθρωποι...κοιτάξτε το είδος σας...

Το άλλο το όρθιο κρέας (που οριζοντιώθηκε) σκότωσε γυναίκα, πεθερά και παιδί και αυτοκτόνησε γονατιστός μπροστά στο πτώμα του παιδιού του...
Αστυνομικός πράγμα...

Τι μου λέτε τώρα 'σεις εγώ δεν ξέρω...εκφυλισμός σε όλο του το μεγαλείο...
 
  • Like
Reactions: Eroe


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Αν θέλετε να δείτε τη συνέντευξη τύπου από τις αρμόδιες αρχές προβλήθηκε live στο Facebook


Περιληπτικά λέει πως δεν υπάρχει αμφιβολία πως ο θάνατος της προήλθε από δαγκώματα σκύλων, χωρίς να έχουν κάνει ταυτοποίηση στα δαγκώματα των συγκεκριμένων σκύλων λόγω της προχωρημένης ζημιάς που είχε γίνει στο σώμα. Αλλά δεν θα μπορούσε να είναι από μεγαλύτερο ζώο λόγω των διαμετρων των οπών στο κρανίο της.

Άλλο στοιχείο είχε δαγκώματα πριν και μετά θάνατο και έκαναν εξονυχιστικές εξετάσεις πως ο θάνατος δεν ήταν από όπλο, μαχαίρι η στραγγαλισμό. Δηλαδή καταλήγουν πως προκλήθηκε από το δάγκωμα εφοσον έχουν αποκλείσει άλλες αιτίες.

Για τα ίδια τα σκυλια έχουν θανατωθεί αλλά τα συντηρούν για να κάνουν κάποιες τόξολογικες εξετάσεις για τυχόν φάρμακα.

Επίσης τα σκυλια αναφέρει νομίζω ο αστυνομικός δεν είμαι σίγουρη αναφέρεται πως ήταν παραμελημένα γιατί έμεναν εκτός σπιτιού το τελευταίο διάστημα, ενώ πριν ήταν μέσα, και ο πατέρας της δεν τα φρόντιζε. Η ίδια ερχόταν ωστόσο για να τα πάει βόλτα. Επομένως αναφέρει ο ίδιος είχαν κάπως αποσυνδεθεί από την ιδιοκτήτρια τους γιατί ήταν μόνα τους στην αυλή.

Επίσης το βάρος το διόρθωσαν, ήταν πως ήταν υπερβολικό αυτό που είχαν αναφέρει, αλλά δεν ανέφεραν και τα κιλά.

Τώρα δεν ξέρω τι να πω για αυτές τις καταστάσεις. Τα σκυλια είχαν περάσει και από εκπαίδευση όπως αναφέρεται σε αλλά ρεπορτάζ και όλοι λένε πως ήταν πολύ κοινωνικά.

Η οικογένεια συμφωνησε να τα θανατώσει αλλά οκ ήταν βαρβάρο, ο σεριφης λέει αρχικά πως τα βρήκαν να τρώνε τα πλευρά της κοπέλας και μεταφέρει και την άποψη πως εφοσον γεύτηκαν ανθρώπινη σάρκα...και η οικογένεια ουσιαστικά δεν τα φρόντιζε και ιδιαίτερα το τελευταίο διάστημα, καταλαβαίνουμε όλοι την εικόνα.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Μαιστα... Νταξ όλα αυτα δεν ερχονται σε αντιθεση με τις υποθεσεις που κάναμε, ισα ισα το ότι τα σκυλια ήταν παραμελημένα προσθετει μια σημαντική πινελιά σε όλη την εικόνα. Όποια κ να ηταν η αιτία του υποθετικού καυγα (ψοφιμι, επιθεση αλλου σκύλου/αλλων σκυλων, τσακωμος αναμεταξυ τους για άλλον λόγο)... ξέφυγαν απ'τον έλεγχο επειδή δεν υπήρχε κανένας έλεγχος, γιατί η συνεννόηση μεταξύ σκύλων κ ιδιοκτήτριας είχε πάψει να υπάρχει προ πολλού.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Οντως ο σκυλος στην φωτο του πρωτου αρθρου ειναι πιτ. Υπεθεσα οτι αφου αναφεροταν σε σκυλους 57 κιλων οτι δεν θα ηταν ο συγκεκριμενος...Στην φωτο φαινονται πολυ ευτυχισμενοι μαζι, κριμα...Δεν πιστευω οτι ολο αυτο εγινε επειδη τα σκυλια ηταν παρατημενα, καποιο περιστατικο συνεβη που η κοπελα το χειριστηκε λαθος...ΟΙ ΔΥΝΑΜΙΚΕΣ ΦΥΛΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΣΕΒΑΣΜΟ.
 
  • Like
Reactions: noni_papa and Eroe




d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Οι δυναμικές φυλές απαιτούν δυναμική μεταχείριση.
Η μεταχειρηση ειναι αναλογη του σκυλου. Υπαρχουν πιτακια που νογανε και δεν θελουν τιποτα "δυναμικο" και ιταλικα κυνηγοσκυλα που θελουν πυγμη.

Ολα ομως θελουν ενα πραγμα: σταθεροτητα και πειθαρχεία.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Πριν μερικά χρόνια, 2 καυκάσιοι επιτέθηκαν στην ιδιοκτήτριά τους, η οποία σύμφωνα με το ρεπορτάζ, είχε την φαεινή ιδέα να τους ρίξει νερό με το λάστιχο για να τους δροσίσει.
Πρόσφατα πάλι, σκύλος επιτέθηκε στο αφεντικό του και τον σκότωσε. Ο σκύλος θανατώθηκε και η νεκροψία έδειξε ότι ο σκύλος ήταν υπό την επήρρεια ναρκωτικών όταν έκανε την επίθεση.
Έγιναν όντως έτσι τα πράγματα; Μπορεί ναι, μπορεί και όχι .... Όπως και στο περιστατικό του τρέχοντος θέματος, αν κάποιος δεν ήταν παρών, μόνο υποθέσεις μπορεί να κάνει.
Σε κάθε περίπτωση πάντως, γνώμη μου είναι ότι όλα ξεκινούν από τη σχέση που υπάρχει ή δεν υπάρχει ανάμεσα στον άνθρωπο και τον σκύλο.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Η αλήθεια είναι ότι η ψυχολογία κάθε μα κάθε έμψυχου πλάσματος είναι μια άβυσσος. Σκύλος επιτέθηκε στην ιδιοκτήτρία του. 15χρονος μαθητής σκότωσε τον φίλο του. Μάνα έπνιξε το παιδί της. Διαβάζοντας τέτοιες ειδήσεις οι περισσότεροι αρκούνται σε γενικολογίες και ταμπέλες. Στην πραγματικότητα πάντοτε πίσω από κάθε παρόμοιο περιστατικό υπάρχει το υπόβαθρο των προσωπικών βιωμάτων, οι παράγοντες που μπορούν να ενεργοποιήσουν τέτοιους μηχανισμούς και να οδηγήσουν ένα ζωτανό ον σε κακό είναι 1002.

Μιλάμε για δυναμικές φυλές σαν να είναι χειροβομβίδες. Αν ήταν πράγματι έτσι, δεν θα εκτρέφονταν. Με την ίδια λογική μπορεί να πει κανεις ότι το να παντρευτεί μια ήπια και ήσυχη γυναίκα έναν δυνατό κι ατίθασο άντρα με ισχυρή προσωπικότητα είναι επικίνδυνο γιατί θα οδηγήσει σε ενδοοικογενειακή βία. Η αλήθεια είναι ότι ναι, δεν μπορούμε να αποκλείσουμε αυτό το σεναριο. Αλλά ποιος θα αναλάβει την ευθύνη να της πει, όχι, να μην παντρευτείς κι ας τον αγαπάς; Και ποιος θα τολμήσει να ορκιστεί στο Ευαγγέλιο ότι αυτός ακριβώς ο αντράς σώνει κ καλά θα την κακοποιήσει ενώ ένας άλλος, που δείχνει πιο ήσυχος, δεν θα της καταστρέψει τη ζωή;

Όσο για της στατιστικές, δεν θυμάμαι σε ποιον ανήκει αυτό το ρητό, αλλά μου αρέσει... υπάρχουν 3 ειδών ψέματα, τα μικρά, τα μεγάλα και οι στατιστικές...
Ακριβώς για τον λόγο ότι η στατιστική ισοπεδώνει όλες τις λεπτομέριες και απομένουν μόνο γενικολογίες...
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβολου;

Όπως και αν ήταν δικαιολογείται τόση επιθετικότητα;

Θέλω να πω υπάρχουν σκυλια παρατημένα στους δρόμους που δεν πειράζουν κανέναν και αλλά σε τραγική κατάσταση, μητέρες με κουτάβια, υποσιτισμενες σε χαντάκια η αλλά σκυλια εμφανώς κακοποιημένα από τους ανθρώπους που κάνουν οι διασώστες υπεράνθρωπες προσπάθειες να τα απεγκλωβίσουν από αυλές, τυλιγμένα καλώδια, φράγματα που έχουν πέσει μέσα. Τα έχουμε δει όλοι. Και πάλι δεν αμύνονται η δεν επιτίθενται έτσι. Απλώς χρειάζονται το χρόνο τους να εμπιστευτούν και πάλι.


Τώρα θα μου πεις τι συγκρίνεις; Συγκρίνω πως πέρα από την εκάστοτε ράτσα, δυναμική η μη, υπάρχουν όρια που δεν πρέπει να δικαιολογούμε μέσα στα πλαίσια αυτού που λέγεται pet. Αν κάθε σκυλί αντιδρούσε έτσι δεν θα είχαμε σκυλια. Αυτό που πρέπει να δικαιολογούμε ως επιθετικότητα έχει και τα όρια της.


Δηλαδή αν αρκεί ένα ψέκασμα με νερό η ένας λάθος χειρισμός για να έχουμε τόση επιθετική συμπεριφορά που επιφέρει θάνατο τα συγκεκριμένα σκυλια ναι δυστυχώς δεν κάνουν για pets. Δεν μπορώ εγώ αν θες ως μέσος ιδιοκτήτης με τάσεις χαζομαμας να ανταποκριθώ σε αυτό. To αναγνωρίζω.
 
  • Like
Reactions: giorgostr


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Δε δικαιολογούμε επιθετικότητα εδώ. Αξιολογούμε αν μια κατάσταση είναι λογικό επακόλουθο μιας αλυσίδας γεγονότων που με μαθηματική ακρίβεια οδηγούν σε ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα, ή όχι, και ποιός πραγματικά ευθύνεται, έτσι ώστε να μπορέσουμε σαν είδος με πιο αναπτυγμένη νοητική ικανότητα να ΜΗΝ ακολουθήσουμε αυτή την αλληλουχία γεγονότων ξανά.

Επίσης, τα ανθρωπίνως "επιβεβλημένα" όρια, είναι αυτό που θα ήθελε ο άνθρωπος να πετύχει, όχι αυτό που φυσικά ισχύει. Κι εγώ έχω τα όριά μου στο πόσο 'κόστος' αντέχω ως επακόλουθο μια φυσικής καταστροφής, αλλά η φύση στα @@ της. Κρίμα για τα όριά μου.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Κατι που ισχυει απο τη αρχη του χρονου: Πρεπει να σεβεσαι οτι ανηκει στη φυση, απο το μικροσκοπικο κουνουπακι που θα σου μεταδωσει θανατηφορα ασθενεια και θα σε φαει αργα, μεχρι την αρκουδα που θα σε τελειωσει με ενα χτυπημα και θα γινεις το γευμα της ημερας. Η φυση θα σε φαει και θα σε χεσει στο δασος χωρις τον παραμικρο ενδοιασμο...Δεν ειναι ουτε λαθος ουτε σωστο, ειναι αυτο που ειναι.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβολου;

Όπως και αν ήταν δικαιολογείται τόση επιθετικότητα;

Θέλω να πω υπάρχουν σκυλια παρατημένα στους δρόμους που δεν πειράζουν κανέναν και αλλά σε τραγική κατάσταση, μητέρες με κουτάβια, υποσιτισμενες σε χαντάκια η αλλά σκυλια εμφανώς κακοποιημένα από τους ανθρώπους που κάνουν οι διασώστες υπεράνθρωπες προσπάθειες να τα απεγκλωβίσουν από αυλές, τυλιγμένα καλώδια, φράγματα που έχουν πέσει μέσα. Τα έχουμε δει όλοι. Και πάλι δεν αμύνονται η δεν επιτίθενται έτσι. Απλώς χρειάζονται το χρόνο τους να εμπιστευτούν και πάλι.


Τώρα θα μου πεις τι συγκρίνεις; Συγκρίνω πως πέρα από την εκάστοτε ράτσα, δυναμική η μη, υπάρχουν όρια που δεν πρέπει να δικαιολογούμε μέσα στα πλαίσια αυτού που λέγεται pet. Αν κάθε σκυλί αντιδρούσε έτσι δεν θα είχαμε σκυλια. Αυτό που πρέπει να δικαιολογούμε ως επιθετικότητα έχει και τα όρια της.


Δηλαδή αν αρκεί ένα ψέκασμα με νερό η ένας λάθος χειρισμός για να έχουμε τόση επιθετική συμπεριφορά που επιφέρει θάνατο τα συγκεκριμένα σκυλια ναι δυστυχώς δεν κάνουν για pets. Δεν μπορώ εγώ αν θες ως μέσος ιδιοκτήτης με τάσεις χαζομαμας να ανταποκριθώ σε αυτό. To αναγνωρίζω.
Μερικες φορες αρκει ενα "αει σιχτιρ" για να σκοτωσει ενας ανθρωπος τον αλλον. Και δεν ειναι απαραιτητα γεννημενος δολοφονος.
Και οχι δεν τον δικαιολογουμε. Αλλα πρεπει να θυμομαστε οτι η φυση ειναι απροβλεπτη και σκληρη, κι εχει πολλα που μας φαινονται εξωφρενικα. Εχουμε την εντυπωση οτι την εχουμε τιθασευσει αλλα ειναι αυταπατη.
 
  • Like
Reactions: Hammer