Ενοχλήσεις στη βόλτα;


Status
Κλειδωμένο θέμα

aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Προχθές το βράδυ πέτυχα έναν "ξερόλα". Μόλις βγήκαμε από το σπίτι του αδερφού μου, που μένει στο διπλανό στενό, και είχα την Λούση στο λουρί χαλαρά.
- Τα σέττερ τα κρατάμε κοντά στο λουρί, να έτσι, για να πάνε όπου πας και να ξέρουν ποιο είναι το αφεντικό..
- Κόκερ είναι..
- Ναι ναι κυνηγόσκυλα είναι, θέλουν να κυνηγάνε και δεν ακούνε
-Μια χαρά ακούει, είναι μικρή ακόμα και παίζει
- Ξέρω ξέρω έξι μηνών είναι το βλέπω
- Ένα χρονών είναι το σκυλί ..
Whatever ..
Αφού ήξερε ήξερε.... Απορώ πραγματικά μαζί σου! Σου έδωσε και άλλες πολύτιμες συμβουλές??? :rolleyes:
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Έχω καιρό να γράψω στο φόρουμ λόγω χρόνου κι έχουν μαζευτεί πάααρα πολλά σ αυτόν τον τομέα! Η μετακόμιση από Χολαργό στην Κυψέλη ήταν σαν να μπήκα σε άλλο κόσμο όσον αφορά την αντιμετώπιση των σκύλων (και να φανταστείτε Κυψέλη μεγάλωσα, αλλά η προηγούμενη γειτονιά μου ήταν φαίνεται φυσιολογική).

Καταρχάς δεν υπάρχουν χώροι για να κάνουμε την ανάγκη μας και ΟΠΟΥ και να πάμε μας τη λένε (εννοείται το σκυλί σε λουρί και μαζεύω ότι κάνει). Επίσης τα κάνει μόνο σε χώμα, οπότε μη φανταστείτε οτι περπατάμε μες στη μέση του δρόμου και τα κάνουμε, είμαστε σε κάνα παρτεράκι, άντε στη γωνιά κανενός πάρκου (αν και σε αυτά υπάρχουν παιδάκια συνήθως οπότε τα αποφεύγουμε γιατί εκεί κι αν θα μας την πουν-και με κάποιο δίκιο).

Μου τη λένε και από απόσταση όταν η Λήδα κατουράει και θωρούν οτι τα κάνει και δεν τα μαζεύω (heloooo κοριτσάκι είμαστε, κατουράμε καθιστές). Μια μέρα μου φωνάζει μια κυράτσα από το μπαλκόνι μιας πολυκατοικίας: "τα μαζεύει ο κόσμος"! Και μετά χώθηκε μέσα, δεν πρόλαβα καν να τη δω.

Μου την έχουν πει όταν είχα βρει λίιιγο χωματάκι να κάνει τη δουλειά της αλλά σε μία άλφα απόσταση (την οποία είχα λάβει υπόψη μου, ώστε να είμαι όσο το δυνατόν πιο μακριά) είχε βγάλει παράνομα τραπεζάκια ένα καφενείο οπότε ενοχλήθηκε μια τύπισα (η οποία όταν με φώναξε χρειάστηκε να μετακινηθώ αρκετά για να τη δω γιατί είχαμε δεντράκια ανάμεσά μας, πώς είδε το σκυλί που είναι και κοντό δεν ξέρω) και μου είπε να μην το φέρνω εκεί.

Κάποια στιγμή αποφάσισα να τραβήξω προς μια κατεύθυνση που είχα δει στο google maps να έχει πράσινο μπας και βρούμε κάτι καλό. Στη μέση μιας σκάλας (η Άνω Κυψέλη έχει πολλές σκάλες, που θες κάνα πεντάλεπτο να τις ανέβεις, αναλόγως φυσικής κατάστασης), ξετρυπώνει η Λήδα ένα γάτο ο οποίος τα παίρνει στο κρανίο κι ενώ πλέον είχαμε υποχωρήσει προς τα πάνω αρχίζει να μας επιτίθεται κανονικότατα κι εν τέλει έδωσε ένα σάλτο και γραπώθηκε στο πόδι μου και μου και μου έδωσε μια γερή στο μπούτι (στο ψωμάκι πάνω) η οποία έχει παραμείνει παρά το πέρας 2 ολόκληρων μηνών (εννοείται αντιτετανικό και αντιβίωση). Ευτυχώς τη γλίτωσε η Λήδα γιατί θα της είχε κάνει μεγάλη ζημιά λόγω του οτι το κεφάλι της είναι χαμηλά.

Ε και σήμερα το πρωί εκεί που είναι η Λήδα σ ένα παρτεράκι και μαζεύω ότι έχει κάνει, πετάγεται μια γριά και αρχίζει να μου φωνάζει οτι είναι παράνομο να βάζουμε τα σκυλιά στα παρτέρια στον πεζόδρομο (κι ας τα μαζεύω, δεν έχει σημασία) και οτι έχει πάει στη νομαρχία και αν με βρει η αστυνομία θα με πιάσει κτλ. Ότι και να της είπα δεν υπήρξε ανταπόκριση, απλά φώναζε. Μου κανε τα νεύρα κρόσσια και σηκώθηκα κι έφυγα.

Περιττό να πω οτι πλέον η βόλτες μας είναι αγκαρία. Βγαίνω έξω και αναρωτιέμαι τι θα συμβεί. Από τη μία γάτες στους δρόμους, από την άλλη παιδάκια στο πάρκο και οι γριές...παντού!
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
έχω σκεφτεί και εγώ αυτά που λές πώς αν έμενα σε πολυκατοικία σε κέντρο πόλης που θα τα κάναμε με τόσους κομπλεξικούς.γράψε τους και προσπάθησε να είσαι εσύ καθαρή ώστε να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου.:D
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αντε, σήμερα ήταν η σειρά μου να τα "λουστώ" αυτά που κοροϊδεύω και γράφω κατά καιρούς...:D

Πρωινή βόλτα με τον κούταβο...

Σε κάποιο σημείο της διαδρομής, σε κεντρικό σημείο της περιοχής μας, ο Casper (όντας "ελεύθερος") νιώθει την ανάγκη να κάνει "κακάκια" του...
Από πίσω μας ακολουθεί ένας "κωλόγερος" (εκ του αποτελέσματος - πιό κωλόγερος από μένα!) για την πρωινή του βόλτα κι αυτός...

Ο Casper αρχίζει να χ#ζει, λοιπόν και (όπως πάντα - για διάφορους λόγους:cool:) ήδη η σακουλίτσα (μιά σακουλίτσα να, με το συμπάθειο!) βρίσκεται στο χέρι μου, σε ετοιμότητα... τελειώνει... τον φέρνω πολύ κοντά στο "μαζί" + "περίμενε" και σκύβω κάτω να τα μαζέψω...

Και, όπως είμαι σκυμμένος, ο κωλόγερος σταματάει δίπλα μας, 50 εκατοστά από τον Casper (και προς τη μεριά του Casper!:rolleyes:) και αρχίζει να με στολίζει με τα γνωστά που έχετε ακούσει κι εσείς...

Ευτυχώς, μπόρεσα (πρόλαβα) και σκέφτηκα! Γι' αυτό λέω κατά καιρούς ότι η παρουσία του Casper με βοηθάει να μαθαίνω...
Σκέφτηκα ότι:
α) Είμαι σκυμμένος και αν αποφασίσει να την πέσει στον παππού, θα με τραβήξει κάτω, σε κάθε περίπτωση...
β) Δεν πρέπει να υψώσω τον τόνο της φωνής, γιατί τον έβλεπα και "φόρτωνε"... φλάμπουρα κλπ...
γ) Πρέπει να μην τσιτώσω, γιατί θα με πάρει χαμπάρι, έτσι κι αλλιώς...
δ) ΟΜΩΣ, πρέπει να του απαντήσω του π@υσ%η!!! Να μη γλυτώσει έτσι...:mad:

Δεν μου έχει, λοιπόν, ξανατύχει στη ζωή μου, να είμαι σκυμμένος (στην αρχή) και χαλαρός μετά και να λέω τα "γαλλικά" μου, σε τόσο χαμηλό τόνο...

Εκείνος δε, όσο με έβλεπε να μιλάω ήρεμα - χαμηλόφωνα, τόσο έβαζε και πιο ακραίες εκφράσεις (για τα μέτρα του) στη κουβέντα... τι βρωμιάρηδες μας (όλους εμάς τους σκυλάδες!) είπε... τι ότι είμαστε ξεφτίλες και θέλουμε να του το παίζουμε και Ευρωπαίοι... τι ότι βρωμάνε τα σπίτια μας, μας είπε... ότι μεταφέρουμε αρρώστιες μας είπε...

Μην ανησυχείτε, του απάντησα αρκετά εύστοχα, πιστεύω, εκεί που τον πόναγε... λέγοντας και τη λέξη "αγοράκι μου", σε κάθε φράση...

Και, στο τέλος?

Ο Casper αποφάσισε να δώσει τέλος στη συζήτηση...

Νιώθωντας ότι, ξαφνικά, του έχω δώσει (λίγο - όσο έπρεπε;)) χαλαρό λουρί... έκανε (μόνο) μία κίνηση προς τα εμπρός και γρύλισε με ένα τρόπο που μάλλον ήταν πειστικός: Ο γέρος έκανε άμεση μεταβολή και απομακρύνθηκε "ησύχως", συνεχίζοντας τις βλαστήμιες...

Αυτά κι από μένα...:)
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
εγώ θα του έδινα στα χέρια την σακούλα με τις "πραμάτειες" του σκύλου και θα έφευγα:p
Και ήταν και ανοιχτή η σακούλα (δεν είχα προλάβει να τη δέσω)!!!
Οπότε, ήταν μεγάλος πειρασμός (κι όμως, το σκέφτηκα κι αυτό!) να του τη ρίξω στα μούτρα!!!
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εγω ειμαι πολυ περιεργη που θελω να διαβασω την απαντηση σας??? :rolleyes:
Οχι περίεργη... απλώς, αδιάκριτη! Και, ίσως να έχεις τη νοσηρή επιθυμία να με κάνει ban ο admin...:D
Yπάρχουν πράγματα που (ακόμα κι από εμένα) δεν γράφονται...;)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εγω το ειχα πει απο την αρχη οτι ο Κασπερ ειναι και γαμω τους μαγκες, και με ρωτουσες γιατι.
Πολυ μου αρεσει και με αναπαυει που τα "σκυλακια" μας δινουν λυση στο δευτερολεπτο εκει που εμεις με την ανθρωπινη "καλλιεργεια" δεν μπορουμε και σταταλαμε αδικα τον χρονο μας και τον δικο τους χρονο απο την βολτα.
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Οχι περίεργη... απλώς, αδιάκριτη! Και, ίσως να έχεις τη νοσηρή επιθυμία να με κάνει ban ο admin...:D
Yπάρχουν πράγματα που (ακόμα κι από εμένα) δεν γράφονται...;)
Με συγχωρειτε τοτε! Χαχαχα οχι να ειστε σιγουρος καμια τετοια επιθυμια:D

Οκ καταλαβα!
:rolleyes:
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Δε τα μαζεύουμε, μας βρίζουν(λερώνουμε τα πεζοδρόμια) τα μαζεύουμε.. πάλι μας βρίζουν(είμαστε βρωμιάρηδες). Τι ακριβώς θέλουν;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Έπρεπε να καθαρίσει ο casper, τυχερός ήταν ο καλότατος γερούλης που ο Γιάννης είναι ο Γιάννης..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δε τα μαζεύουμε, μας βρίζουν(λερώνουμε τα πεζοδρόμια) τα μαζεύουμε.. πάλι μας βρίζουν(είμαστε βρωμιάρηδες). Τι ακριβώς θέλουν;
Να τους φορεσεις κολάρο τη σακούλα... αυτό θελουν!
 




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Πολυ ευγενικος ησουν! Εγω αν ειχα τετοιο σκυλο θα θελα να του χω μαθει εντολη για γαβγισμα/γρυλισμα, ωστε να τελειωνε αμεσα ο εξαψαλμος!!
 


Φλάφη

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2012
89
32
Κομπλεξισμός σε όλο του το μεγαλείο ... ίσως γιατί ο νεοέλληνας είναι περισσότερο του φαίνεσθαι και όχι του είναι , δεν είναι τυχαίο ότι όλα αυτά τα σχόλια γίνονται από μεσήλικες και ανώ , μίας δηλαδή γενεάς που δεν έχει ιδέα του ανθρωπισμού πόσο μάλλον της κυνοφιλίας ...σε άλλη περίπτωση ο ο ιδιοκτήτης θα άφηνε τον κάσπερ να απαντήσει , σε συγχαίρω για την παιδεία σου και μία τύπου απάντηση θα ήταν ''δε βαριέσαι υγεία '' ... :confused:
 


Xenofon

Active Member
24 Αυγούστου 2012
25
0
Ποπο με αυτά που γίνονται για δύο πράματα είμαι σίγουρος. Πρώτον οτι δε κάνω για μεγαλοσωμες φυλές και δεύτερον να έχω σκύλο γενικά αν ζούσα στην πρωτεύουσα... Θα "μάζευα" δικαστήρια :-|
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Έπρεπε να καθαρίσει ο casper, τυχερός ήταν ο καλότατος γερούλης που ο Γιάννης είναι ο Γιάννης..
Μην το συζητάς, ήταν τυχερός, έτσι όπως μου είχε ανέβει το αίμα στο κεφάλι... να φανταστείς ότι το συζητούσα όλη την ημέρα!:mad:

Σκέφτομαι (με λίγη κακία, ομολογώ) ότι ο "καλότατος γερούλης" θα έπρεπε να έχει συναντήσει τον (ακαταμάχητο) συνδυασμό Eammon και Negro...:cool:
ή, έστω, Eammon και Casper!!!;)

...δεν είναι τυχαίο ότι όλα αυτά τα σχόλια γίνονται από μεσήλικες και ανώ , μίας δηλαδή γενεάς που δεν έχει ιδέα του ανθρωπισμού πόσο μάλλον της κυνοφιλίας...
Ετσι είναι, τάχουμε ξαναπεί... πρέπει, δυστυχώς, να περιμένουμε (όχι, βέβαια, με σταυρωμένα χέρια) να έρθουν οι επόμενες γενιές...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
..... μια απο τις πιο προσφιλεις φαντασιωσεις μου ;););)
Εχω τότε τον ηρωα σου... ενας στο εξοχικο΄αφηνε τα σκυλια του να χέζουν χωρις να καθαρίζει το κοινόχρηστο γκαζον... κάποια στιγμή ενας απηυδισε και τα μάζεψε και πηγε και τα αράδιασε πάνω στο χαλάκι εισόδου του άλλου!!!
 


xri_ni

Well-Known Member
30 Μαϊου 2011
57
0
35
Αθήνα
Πρωινα νευρα σημερα...Εβγαλα τη σκυλιτσα μου και μου αρχιζει μια μεσα απο το αμαξι της ξεπαρκαροντας "ολοι εσεις(σκυλογονεις) θα τα πεταγατε αυτα(τα σκυλακια μας) αν βλεπατε τι γινεται στα ορφανοτροφεια".Και συνεχισε να μουρμουραει μεχρι να φυγει.
Δεν ειμαι τυπος που καθεται να τσακωθει και την εγραψα κανονικα και δεν ειπα τιποτα.Αλλα μου αναψε τα λαμπακια πρωινιατικα:mad:!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα