Ενοχλήσεις στη βόλτα;


Status
Κλειδωμένο θέμα

ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν απολαμβάνω κάτι στην βραδυνή βόλτα, είναι ο άψογος συγχρονισμός των 8-10 ιδιοκτητών που βγαίνουμε ταυτόχρονα βόλτα με τα μαντρόσκυλα μας. Για πότε αλλάζει γωνία ο καθένας μας, είναι υποδειγματικό! Μέχρι σήμερα....

Εκεί που περπατάω... ακούω αχό βαρύ και γυρνάω πίσω να δω.... 50 μέτρα πιο πισω μια μεσήλικας να τρέχει κυνηγώντας με να μυριστούν τα καμάρια μας. Προχωράω αγνοώντας την επιδεικτικά μπας και πάρει το μήνυμα... αμ δε.... Στα 20 μέτρα μου λέει ότι ο δικός της δεν ειναι επιθετικός (20κιλο που τράβαγε). Της ανταπαντώ ότι για τη δική μου με νοιάζει και με αφήνει σπιτσλες "ε δεν το ξέρεις ότι τα μικρά ειναι κομπλεξικά?". Με νόημα της κάνω "περάστε να φύγετε" και ξεκουμπίζεται.

Προχωράω και από αντιθέτως διερχόμενη πεζή με ακουστικά στα αυτιά μόλις μας προσπερνάει της έρχεται η επιφοίτηση και βγάζει αξαφνα τα ακουστικά "αααα τι γλυκό που είσαι, έχω και εγώ ενα ίδιο... μαλτεζάκι" "Μα άσπρο δεν ειναι το μαλτεζάκι?" της λέω δήθεν αθώα για να μου πει ότι "όχι έχουν διάφορα χρώματα"... σπιτσλες vol.2
Διασχίζοντας τον προαύλιο χώρο εκκλησίας πριν πάρω το δρόμο της επιστροφής, διακρίνω ξανθιά να τρέχει πίσω από το ασπρο μαλλιαρό σκυλάκι της, αφηνιασμένη αφού δεν την ακουγε. Το φτάνει και το πιανει αγκαλιά.... και πάει ο σύντροφος της από πίσω της να προσπαθεί να φτάσει το σκυλάκι να το χτυπήσει. Κόβω διαδρομή και επιτηδες περνάω κοντα τους μπας και φιλοτιμηθεί και ντραπεί ο νταής.... με κοιτάνε και με ύφος "δεν υπάρχει ελπίδα, είστε απολιτιστοι" κουνάω το κεφάλι και φεύγω....

ΟΛΑ ΣΗΜΕΡΑ?
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
Σκηνικό έξω απο κτηνίατρο όπου βρισκόμαστε στο γκαζόν ( ο κέδρος στο δίπλα, χαλαρός) και έρχεται κυρία με μικρόσωμο που τη σέρνει για να έρθει να μυρίσει τον κεδρο. Δεν έχω και τρομερή εμπιστοσύνη στον τρόπο προσέγγισης του μικρού, οπότε:

- Ο δικόΣ μου δεν έχει πρόβλημα με σκυλάκια (τόνισα καθαρά οτι είναι αρσενικός, καθαρά)
- Αααα ούτε ο δικός μουυυ.....
Μανουριάζει ο μικρός της πάνω στα μούτρα του κέδρου οπότε και τον τραβάει
- Είστε σίγουρη οτι δεν έχει πρόβλημα;;;

Την ακουσα λιγο πιο μετά να του κάνει παρατήρηση λέγοντας "γιατί βρε κάνεις σαν κτηνάκι;; "
Μου κάνει εντύπωση διοτι συνήθως οι γερμανοί κρατούν το τυπικό, θα σε ρωτήσουν αν είναι φιλικό το σκυλί, αν μπορούν να γνωριστούν με το δικό τους. Αυτή ήρθε σούμπιτη λες και γνωριζόμασταν χρόνια.


(προβλήματα που έχουμε και μεις στη γερμανία ε; )
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
- Ο δικόΣ μου δεν έχει πρόβλημα με σκυλάκια (τόνισα καθαρά οτι είναι αρσενικός, καθαρά)
- Αααα ούτε ο δικός μουυυ.....
Μανουριάζει ο μικρός της πάνω στα μούτρα του κέδρου οπότε και τον τραβάει
- Είστε σίγουρη οτι δεν έχει πρόβλημα;;;
Αν σας ρωτούν αν ο σκύλος σας είναι ήρεμος ή καλός θα απαντάτε "όταν πρέπει"!

:):D
 




Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Σκηνικό έξω απο κτηνίατρο όπου βρισκόμαστε στο γκαζόν ( ο κέδρος στο δίπλα, χαλαρός) και έρχεται κυρία με μικρόσωμο που τη σέρνει για να έρθει να μυρίσει τον κεδρο. Δεν έχω και τρομερή εμπιστοσύνη στον τρόπο προσέγγισης του μικρού, οπότε:

- Ο δικόΣ μου δεν έχει πρόβλημα με σκυλάκια (τόνισα καθαρά οτι είναι αρσενικός, καθαρά)
- Αααα ούτε ο δικός μουυυ.....
Μανουριάζει ο μικρός της πάνω στα μούτρα του κέδρου οπότε και τον τραβάει
- Είστε σίγουρη οτι δεν έχει πρόβλημα;;;

Την ακουσα λιγο πιο μετά να του κάνει παρατήρηση λέγοντας "γιατί βρε κάνεις σαν κτηνάκι;; "
Μου κάνει εντύπωση διοτι συνήθως οι γερμανοί κρατούν το τυπικό, θα σε ρωτήσουν αν είναι φιλικό το σκυλί, αν μπορούν να γνωριστούν με το δικό τους. Αυτή ήρθε σούμπιτη λες και γνωριζόμασταν χρόνια.


(προβλήματα που έχουμε και μεις στη γερμανία ε; )
που στη Γερμανια αν επιτρέπεται??
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
6 χρόνια, 218 σελίδες και 4346 μηνύματα είναι αρκετά για να κλειδωθεί ένα νήμα ώστε να δώσει την ευκαιρία σε νέα, πιο εύχρηστα νήματα και θέματα να δημιουργηθούν.

Ευχαριστούμε πολύ!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα