Ενοχλήσεις στη βόλτα;


Status
Κλειδωμένο θέμα

l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πρωινα νευρα σημερα...Εβγαλα τη σκυλιτσα μου και μου αρχιζει μια μεσα απο το αμαξι της ξεπαρκαροντας "ολοι εσεις(σκυλογονεις) θα τα πεταγατε αυτα(τα σκυλακια μας) αν βλεπατε τι γινεται στα ορφανοτροφεια".Και συνεχισε να μουρμουραει μεχρι να φυγει.
Δεν ειμαι τυπος που καθεται να τσακωθει και την εγραψα κανονικα και δεν ειπα τιποτα.Αλλα μου αναψε τα λαμπακια πρωινιατικα:mad:!
Εγώ πάντως αν πετώντας τους σκύλους μου λυνόταν το πρόβλημα στα ορφανοτροφεία θα το σκεφτόμουν σοβαρά...
Αλλά το πρόβλημα στα ορφανοτροφεία δεν έχει καμία σχέση με τα σκυλιά μου...αλλά με κάτι καρεκλοκένταυρους δημοσίους "λετουργούς"...
Εγώ τι φταίω κοπέλα μου να συγχυστώ με την γειτόνισσα σου;;;
 


xri_ni

Well-Known Member
30 Μαϊου 2011
57
0
35
Αθήνα
Δε καταλαβα πραγματικα τι εννοουσε,να υιοθετησουμε παιδια αντι για σκυλια?Για τα λεφτα που χαλαμε στα σκυλια?Τι να πει κανεις.....
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Οοολα αυτά μου τη δίνουν μέσα στα νεύρα και καμμιά ωρα θα τσακωθώ άσχημα με κανέναν που πετάει αυτά τα μαργαριτάρια!!!
Εγώ εχω ακούσει και τη φοβερή ατάκα: "Αντί να κάνεις κανένα παιδί,πήγες και πήρε σκύλο"!!!!!!
Αυτό τους απασχολούσε κάποιους γείτονες...λες και όποιος έχει σκύλο δε μπορεί να κάνει παιδί!!!
Ασχετοι όλοι τους!:mad:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Tώρα που λέμε για παιδιά και σκυλιά θυμήθηκα και αυτό..
Σκ@τόγερος γείτονας που δεν με γνωρίζει αλλά έχουμε προηγούμενο γιατί όποτε περνάω με τα σκυλιά μου από το σπίτι του με βρίζει και δεν τον αφήνω απεριποίητο μου λέει προχθές.
-Ωραίο το παιδάκι σου , για τον Τζιμάκο.
-Ωραίο δεν λες τίποτα του λέω, φαντάσου να είχα κανένα εγγόνι σου για παιδί!
Χαχαχααα έπρεπε να δείτε την έκφραση του, μου φτιάξε την ημέρα!
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Χαχαχχα σωστη!

Σχετικο με τα παιδια και πολυ συνηθισμενο οταν ταιζουμε αδεσποτα "εδω ο κοσμος πειναει, παιδοα στο δρομο κι εσυ ταιζεις τα ζωα".
Απορια:αν δε δωσω τη κονσερβα στο σκυλο θα χορτασειανθρωπος?!
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Πρωινα νευρα σημερα...Εβγαλα τη σκυλιτσα μου και μου αρχιζει μια μεσα απο το αμαξι της ξεπαρκαροντας "ολοι εσεις(σκυλογονεις) θα τα πεταγατε αυτα(τα σκυλακια μας) αν βλεπατε τι γινεται στα ορφανοτροφεια".Και συνεχισε να μουρμουραει μεχρι να φυγει.
Δεν ειμαι τυπος που καθεται να τσακωθει και την εγραψα κανονικα και δεν ειπα τιποτα.Αλλα μου αναψε τα λαμπακια πρωινιατικα:mad:!

Κάποτε που είχα παρόμοιο περιστατικό απάντησα " Αν την βγάζει το παιδί με 30-40 ευρώ το μήνα πες μου να κάνω 2. Δεν μίλησε και σηκώθηκε έφυγε"
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Εγώ εχω ακούσει και τη φοβερή ατάκα: "Αντί να κάνεις κανένα παιδί,πήγες και πήρε σκύλο"!!!!!
Μια γνωστη που ειχαμε παει μαζι το σκυλο της βολτα και καποιος της ειπε το ιδιο του απαντησε ''δεν μπορω να κανω παιδια, ενταξει τωρα?''(χωρις να υπαρχει οντως τετοιο θεμα) Ζητησε η αλλη συγνωμη κι εφυγε με κατεβασμενο το κεφαλι...

Οπως και να χει δεν μπορεις να λες τετοια κουβεντα στον αλλο δεν μπορεις να ξερεις τι εχει ουτε πως σκεφτεται. Αν οντως δεν μπορουσε να κανει παιδια πως θα ενιωθε? Ο σεβασμος και η διακριτικοτητα ειναι εννοιες που οι περισσοτεροι απο αυτους δεν γνωριζουν!
 


xri_ni

Well-Known Member
30 Μαϊου 2011
57
0
35
Αθήνα
Ο σεβασμος και η διακριτικοτητα ειναι εννοιες που οι περισσοτεροι απο αυτους δεν γνωριζουν!
Απο εκει ειναι που ξεκινανε ολα,πολλες φορες μπορει να εχουμε σκεφτει κατι για καποιον που βλεπουμε στο δρομο αλλα δε παμε να του το πουμε.Τωρα με ποιο δικαιωμα ερχεται ο αλλος και σου λεει τι να κανεις τα χρηματα σου,να πας να κανεις παιδια κτλ πραγτματικα ειναι απιστευτο.Αναρωτιεμαι αυτο γινεται σε αλλη χωρα???
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Σε κάποιο σημείο της διαδρομής, σε κεντρικό σημείο της περιοχής μας, ο Casper (όντας "ελεύθερος") νιώθει την ανάγκη να κάνει "κακάκια" του...
Από πίσω μας ακολουθεί ένας "κωλόγερος" (εκ του αποτελέσματος - πιό κωλόγερος από μένα!) για την πρωινή του βόλτα κι αυτός...
Νόμος του Μέρφυ Νο 8.513: Αν είναι να σου κάτσει στραβή την ώρα της βόλτας με σκύλο "έντονης προσωπικότητας", θα γίνει την ώρα που ετοιμάζεσαι να βρεθείς με μια αχνιστή σακούλα στο χέρι :paletas:
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ειναι και ο νόμος των πιθανοτητων, που ειναι πιο ισχυρος.
Οσο πιο μεγαλοσωμος και ζορικος ειναι ο σκυλος σου και σε οσο χειροτερη πολη ζεις, τοσο αυξανει η πιθανοτητα να συμβει κατι δυσαρεστο.
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Στη χθεσινή βόλτα με τον Άρη, τρεις πεζούς συνάντησα..., ΚΑΙ οι τρεις, οι βλαμμένοι του νησιού ΚΑΙ σε κομμάτι του δρόμου με ελάχιστο φωτισμό.
ΚΑΙ οι τρεις με ρώτησαν αν δαγκώνει ο σκύλος.
ΚΑΙ στους τρεις απάντησα "ΝΑΙ"
ΚΑΙ οι τρεις στάθηκαν να το....συζητήσουμε..., του τύπου "κράτα τον μην μου αρπάξει κανα ποδάρι"
Ο Άρης στο ....γουυυυυυφ το καλό!
Ε, προφανώς δεν "συζητήσαμε" τίποτα!
(όχι ότι το κάνω με το φως της μέρας, αλλά θεωρώ ότι το σκοτάδι ενίσχυσε τη διάθεση για "κουβεντούλα ψιλικοκό" του Άρη...)

*Υπόψιν ότι εδώ οι δρόμοι δεν είναι σαν τη Λεωφ. Κηφισίας ας πούμε..., είναι κομματάκι πιο στενοί.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ενοχλήσεις στη βόλτα... υπό την έννοια ότι, αυτή τη φορά, ενόχλησα εγώ τη βόλτα των άλλων!

Ετσι, για να δώσω χαρά, σε όσους παρακολουθούν με θρησκευτική ευλάβεια (και καταγράφουν με απεριόριστη χαρά) τις "ατυχείς" στιγμές μου...

Σαββατιάτικη βόλτα με τον κούταβο... μεγάλη... χωρίς να μας κυνηγάει το γραφείο, που λέει και η mareco...

Οπότε, είχαμε το χρόνο να περάσουμε και από ήσυχα σημεία (για να κάνουμε ότι ήταν να κάνουμε, χωρίς να μας την πει κανείς), αλλά και από πολυσύχναστα σημεία, για να συνεχίζουμε την κοινωνικοποίησή μας... με πλήθος, πρόσωπα, καταστάσεις κλπ...

Προς τα 2/3 της διαδρομής μας (άψογοι μέχρι τότε και σε απόλυτη επαφή και συνεργασία!), έχουμε μπει σε ιδιαίτερα πολυσύχναστη περιοχή, με καφετέριες, μαγαζιά κλπ. Πλησιάζουμε σε γωνία που βρίσκεται γνωστή καφετέρια... γωνία κεντρικού δρόμου και πεζοδρόμου... η l.kyveli, σαν να βλέπει ήδη τη σκηνή...

"Αίφνης", ξεπροβάλλει (πίσω από ένα περίπτερο) κοντά μας, ένας κύριος με το ηλικιωμένο (και ήρεμο - πλην, όμως, αγέρωχο) Boxer του... το οποίο, στα νιάτα του, θα πρέπει να ήταν (τουλάχιστον) "εφάμιλλος" του δικού μου... η απόσταση είναι στα 5 μέτρα και μικραίνει... ανάμεσά μας πολύ κόσμος που περπατάει ή κωλοβαράει...

Το λάθος μου? Εφερα τον κούταβο (πιο) κοντά μου και ένιωσε τον προβληματισμό μου... βλέπει κι αυτός το Boxer και αρχίζει να τσιτώνει... με τα πολλά έφαγε διόρθωση και πήγε στο "κάτσε"... αλλά, ένα "κάτσε" που θύμιζε περισσότερο ελατήριο...

Το έχω ξαναπεί, οι άνθρωποι που δεν είχαν ποτέ τόσο κυριαρχικά σκυλιά, καθώς και εκείνοι που είχαν πολύ κυριαρχικά σκυλιά, δεν "παίρνουν χαμπάρι"... οι μεν, γιατί δεν το υποψιάζονται και οι δε, γιατί ξέρουν ότι ο σκύλος τους (κάποτε) το "χειριζόταν" το θέμα...

Ετσι, ο (κατά τα άλλα αξιοπρεπέστατος και σοβαρός) κύριος... έδωσε λίγο "slack" στον ηλικιωμένο σκύλο του και πέρασε "κωλοβαρώντας", κλείνοντας την απόστασή μας στα 2 μέτρα, περίπου... πάρα πολύ μικρή απόσταση για τον Casper...

Ο δικός μου, είναι στο "κάτσε" - ελατήριο... ο κόσμος περνάει αμέριμνος... έχουμε φτάσει, πλέον, στη γωνία... και, ξαφνικά, ανάμεσα σε μας και το Boxer (που μας "κοιτάει", επίσης, επίμονα - και δεν θέλει να φύγει), ξεπετάγεται από τη γωνία (σα σφαίρα - ανάμεσα σε μας και το Boxer) ένα αρσενικό Πιντσεράκι, γρυλίζοντας και τραβώντας μιά προέκταση από flexi!!! να φανταστείτε, μέχρι να δω ποιός το κρατούσε, πρέπει να πέρασαν και 2-3 δευτερόλεπτα...

Εκεί, το ελατήριο ξεσπάει... ο Casper αρχίζει τα "αφρικάνικα"... ο κόσμος αναρωτιέται (φωναχτά) τι είναι αυτός ο χαμός που γίνεται??? Και, εκεί, πάνω στον πανικό... ακούω έναν να λέει "τακώνονται τέσσερα σκυλιά"!!! Και, σκέφτομαι: "κοίτα να δεις που τον δικό μου τον έχει περάσει για 2 σκυλιά"!!!

Ταυτόχρονα, έχοντας "καρφώσει" τον Casper στο "κάτσε" και πιέζοντας την κεφάλα του επάνω στο σώμα μου (οι κύριοι της παρέας, φαντάζονται σε ποιό ακριβώς σημείο βρισκόταν το στόμα του, την ώρα που τον πίεζα πάνω μου - ο harryf3 θα έλεγε ότι, ευτυχώς που ο σκύλος δεν είναι handler aggressive και δεν έκανε redirection!!!)... γυρνάω την άκρη του ματιού και τι να δω: Πίσω μας, υπάρχει, όντως και τέταρτο σκυλί (περίπου στα 3-4 μέτρα) που τραβάει (αποτελεσματικά) τον ιδιοκτήτη του προς το μέρος μας!!!!!

Οπως καταλαβαίνετε, είχαμε αναστατώσει όλη την περιοχή...
Τελικά, ο μόνος που έμεινε στο "κάτσε" (έστω και ζουπηγμένος πάνω μου) ήταν ο Casper...
Οι υπόλοιποι, αργά ή γρήγορα, κατάλαβαν επιτέλους, ότι θα έπρεπε να απομακρυνθούν και αυτό έκαναν... ή, μάλλον, είχε και συνέχεια: Ο τέταρτος, άρχισε να μας ακολουθεί από κοντά, μόλις τελείωσε το σκηνικό!
Αλλά, ο Casper ήταν τόσο θολωμένος, που απέφυγε να δώσει και εκεί σημασία...
τέτοιο να είναι το επόμενο κουτάβι σου, mareco...
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Aχαχαχαχααα!!! Γέλασα πολύ με το handle aggressive και το redirection...Χαχαχααααααααααααααα!!!! Τυχερός ο ιδιοκτήτης του μπουρμπούλ!!! :D
Σαν να την βλέπω την σκηνή, ξέρω και το γέρικο boxer :D
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Ω θεέ μου, εφιαλτικό!
Πάλι καλά που το μεγαλύτερο κακό είναι ότι ακούστηκαν μερικά αφρικάνικα....
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Γιαννη, εγω από μακρια και με την μικρη μου εμπειρια σε θεματα επιθετικοτητας, βλεπω την πολύ καλη δουλεια με τον Κασπερ και το πόσο ισορροπημενος είναι. Ευτυχως βεβαια εισαι ισορροπημενος και εσυ.
Και υποπτευεσαι ισως ότι δεν εισαι αρκετα δυνατος ωστε να επιβαλεις στον Κασπερ αυτή την αντιδραση του.

Ομολογω ότι σε παρομοια θεση, με τρεις βασικες όμως προϋποθέσεις, να μην ειχε δηλαδη τριγυρω αμαχο πληθυσμο, να ειχα αρκετα νευρα της ημερας και να ειχα προκληθει αρκετα από τους απεναντι, θα εδινα το μυστικο σημα/απελευθερωση, και με τον σκυλο παντα στο λουρι θα επεβαλα την ταξη στο δευτερολεπτο.

ΥΓ. Δεν υπηρχαν (και δεν αφησες να υπαρξουν) οι απαραιτητες προϋποθεσεις για handler aggression και redirected aggression.
 




Φλάφη

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2012
89
32
Ενόχληση στη βόλτα είναι επίσης να είσαι με τη σκυλίτσα σου και διάφοροι άρρενες να σας λένε και πού πάτε και ελάτε εκεί που τα αφήνουμε ελεύθερα και όχι όχι δε θα σας φύγει χωρίς λουρί γιατί παίζουνε και κοινωνικοποιούνται .... οκ ......
 




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Mareco, I.Kyveli και Johnk από χθες με το ποστ της Κυβέλης με το πόσο καλά τα πάει ο Τζιμάκος που χαιρόσασταν οι υπόλοιποι δύο και πέρνατε και κουράγιο.... Μια σκέψη έχω.... Μήπως να φτιάξετε ενα subforum "Απροσάρμοστα Ο.Ε"? (καθαρό χιουμορ, δε θέλω παρεξηγήσεις και να με περιμένετε κατω από το σπίτι μου με τα σκυλιά σας... :p)

Αχ βρε Μαρία... οτι θα ήσουν σε τέτοιο γκρουπάκι το φανταζόσουν ποτέ???
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ομολογώ πως όχι.

Αρτι αφιχθέντες οικογενειακώς από την σημερινή μας οδύσσεια, οφείλω να πω ότι η σκέψη που επικρατούσε σήμερα στο μυαλό μου, είναι ότι τελικά τουλάχιστον όταν έχεις τέτοιου τύπου σκύλο, υποχρεωτικά έξω από το σπίτι πρέπει να είσαι κάργα alert και όλες οι αισθήσεις και οι δυνάμεις σου, να είναι πάντα ένα βήμα μπροστά, από τις δικές του. Είσαι συνεχώς σε εγρήγορση. Δεν "αποκοιμιέσαι", γιατί οι "εχθροί" βρίσκονται παντού και καραδοκούν. Πρωτόγνωρη κατάσταση για μένα :rolleyes:

Επίσης, αν θέλεις να κάνεις κάποιον να αλλάξει πεζοδρόμιο στην θέα σου, πρέπει απαραιτήτως, να έχεις μαύρο σκύλο. Μεσαίου μεγέθους και πάνω, Αλίκη :p Και αν θέλεις, ο κόσμος να γελάει στην θέα σου, πρέπει να έχεις τουλάχιστον τρία πανομοιότυπα. Τον διασκεδάζουμε τον κόσμο στο διάβα μας. Κάτι είναι κι αυτό :D
 


Status
Κλειδωμένο θέμα