Ενοχλήσεις στη βόλτα;


Status
Κλειδωμένο θέμα






Χρήστος 29

Active Member
21 Μαϊου 2015
37
12
28
Αν και ειμαι σχετικα αντιδραστικος οταν δεν βρισκω που εχω αδικο ... Περπατουσα (εγω χωρις σκυλι) με εναν φιλο μου με σκυλο Alabai χθες .. Τεραστιο σκυλι ... Ησυχο και φιλικο το εβλεπες και απο την φατσα του και ενας χωριατηκαι (ρε γαμ*το πως γινετε να διαβαζω εδω για τετοια ατομα και να τα συναντω τωρα στον δρομο) του λεει Μην Περνατε Απο σχολεια και εκει με γυρισε το μυαλο γιατι ημουν και εξω φρενων με την δουλεια

-Μην Περνατε Απο σχολεια
-Γιατι τι ειμαστε παιδεραστες
-Οχι γιατι εχεις σκυλο
-ε και Δεν σε εχω φιλο γερο
-Προσεχε λιγο πως μιλας
-Δείρε με
-Ηρεμα ειπα γιατι θα το κανω
-(του κολλαω κεφαλι) Σηκωσε το χερι σου να δουμε τι θα γινει

Και τελος.... Με το ιδιο νομισμα του συμπεριφερθηκα ... Και 100000 σκυλια να ειχα μαζι μου δεν θα το ανεχομουν. και ουτε εσεις πρεπει.. αιντε με τοΝ καθε κωλογερο που νομιζει οτι επειδη πηρε 2 φορες επιδοτηση απο προγραμματα και εχει ενα ναβαρα μας κυβερνανε αυτοι...
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Το τι βίτσια και παλαβομάρα κουβαλάει ο καθένας ειναι γεγονός μεν, αλλά όλοι είναι ξεχωριστές μονάδες! Η ηλικιακή γενίκευση είναι απαράδεκτη!
Ομως εσείς οι νέοι προσοχή στους χαρακτηρισμούς που δεν δειχνουν σεβασμό, διότι το βλέπω τακτικά εδώ μέσα και με ενοχλεί αφάνταστα! (ακόμα κι αν το δίκαιο είναι με το μέρος σας, σεβαστείτε την ηλικία και δείξτε συγκατάβαση)
Ο σοφός λαός λέει: «Εκεί που ήσουν ήμουνα κι εκεί που είμαι θα ρθεις!»
Δεν θα σας ευχόμουν (ούτε θα σας άρεσε) τα εγγόνια σας να εκφράζονται έτσι για σας...

Ειλικρινά αν βρισκόμουν μπροστα σε αναιδή συμπεριφορά απέναντι σε ηλικιωμενο, θα χειροδικούσα!
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Έχεις δίκιο. Οι γενικεύσεις γενικά, και όχι μόνο ηλικιακά, είναι απαράδεκτες. And I stand corrected για όσες φορές έχω υποπέσει σε τέτοιο φάουλ.

Μία παρατήρηση μόνο: κανένα χαρακτηριστικό (ηλικία, κοινωνική θέση κτλ) δεν χρίζει για μένα αυτομάτως σεβασμού και συγκατάβασης. Έτσι κι αλλιώς θα σεβαστώ de facto οποιονδήποτε μέχρι αποδείξεως κάλου στον εγκέφαλο.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Έχω δει ηλικιωμένο να χαμογελάει στη θέα μας, σε βόλτα. Έχω δει νέο να κλωτσάει το σκυλί του και αρπαχτηκαμε και βριστήκαμε. Έχω ακούσει από ηλικιωμένο να μου αποκαλεί το σκυλο "βρωμιά".
Η ηλικία δεν αποτελεί εκ των ουκ άνευ στοιχείο σεβασμού.... ελαφρυντικό ναι! Αλλά όχι με το ζόρι να σεβαστώ καποιον που φέρεται αναιδώς προς εμένα χωρίς να τον ενοχλώ.
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ειλικρινα, αυτό που με ενδιέφερε με αυτό το ποστ, ήταν η ενεργοποίηση του προβληματισμού και όχι η επίπληξη!
Δεν νομίζω ότι κανείς το εξέλαβε ως επίπληξη από μέρους σου. Για όνομα του Θεού! Αλλωστε ανέκαθεν ήσουν προσεκτικός. Απλά τα μυαλά των ηλικιωμένων, είναι σε συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό "αρτηριοσκληρωτικά" με αποτέλεσμα να χάνεται κάθε πιθανότητα διαλόγου με επιχειρήματα και ψυχραιμία.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Δεν νομίζω ότι κανείς το εξέλαβε ως επίπληξη από μέρους σου. Για όνομα του Θεού! Αλλωστε ανέκαθεν ήσουν προσεκτικός. Απλά τα μυαλά των ηλικιωμένων, είναι σε συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό "αρτηριοσκληρωτικά" με αποτέλεσμα να χάνεται κάθε πιθανότητα διαλόγου με επιχειρήματα και ψυχραιμία.
αυτό το ''αρτηριοσκληρωτικά'' το έχω διαπιστώσει και εγώ, σε άλλη βάση :D
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ε καλά εν προκειμένω μιλάμε για το "αρτηριοσκληρωτικά" με εισαγωγικά αναφερομενοι στις παρωχημένες αντιλήψεις τους ως προς την εν γένει συμπεριφορά τους στους ιδιοκτήτες κατοικιδίων... αν πιάσουμε το πώς το αντιμετωπίζει ο καθενας μας επαγγελματικά, ζήτω που καήκαμε.
 
  • Like
Reactions: ntoulis


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Το τι βίτσια και παλαβομάρα κουβαλάει ο καθένας ειναι γεγονός μεν, αλλά όλοι είναι ξεχωριστές μονάδες! Η ηλικιακή γενίκευση είναι απαράδεκτη!
Ομως εσείς οι νέοι προσοχή στους χαρακτηρισμούς που δεν δειχνουν σεβασμό, διότι το βλέπω τακτικά εδώ μέσα και με ενοχλεί αφάνταστα! (ακόμα κι αν το δίκαιο είναι με το μέρος σας, σεβαστείτε την ηλικία και δείξτε συγκατάβαση)
Ο σοφός λαός λέει: «Εκεί που ήσουν ήμουνα κι εκεί που είμαι θα ρθεις!»
Δεν θα σας ευχόμουν (ούτε θα σας άρεσε) τα εγγόνια σας να εκφράζονται έτσι για σας...

Ειλικρινά αν βρισκόμουν μπροστα σε αναιδή συμπεριφορά απέναντι σε ηλικιωμενο, θα χειροδικούσα!
Η ηλικία από μόνη δεν αρκεί . Π.χ. στον γέρο που με ρώτησε αν με γ@μ@ει καλά ο σκύλος μου ο λογος που δεν του έχωσα ανάποδη δεν είχε να κάνει με σεβασμό αλλά ότι δεν το έχω με χειροδικία. Και όχι συγκατάβαση δεν θα έδειχνα ακόμη κι αν ήμουν 20 χρονών. Δενν συμφωνώ με την θέση αυτή.
 


Pitsinaki

Well-Known Member
23 Απριλίου 2014
449
1.015
Παλαιό Φάληρο
Ναι οκ σεβασμός στην ηλικία αλλά ως ένα σημείο.. Ο σεβασμός κερδίζεται δεν απαιτείται!!
Σε γειτόνισα με άσπρα μαλλιά που μου την είπε πρωί πρωι (ντρέπομαι για λογαριασμό σας κλπ κλπ - εγώ με το σακουλάκι να κρέμεται από το λουρί και το βλέπει), βάσει του συνόλου που λερώνει και δεν μαζεύει, δάγκωσα την γλώσσα μου την πρώτη φορά σεβόμενη την ηλικία της, αν ξαναεπαναληφθεί δεν ξέρω..
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Προσωπικά, πέρα από τα διάφορα ευτράπελα που έχουμε υποστεί κατά καιρούς στην παρέα, η μόνιμη ενόχλησή μου είναι που κανείς δν σκέφτεται να ρωτήσει πριν απλώσει χέρι στην μικρή. Όχι θα πω γτ ποτέ δν το γούσταρα κ μάλλον της το έχω περάσει γτ δν το ανέχεται κ κείνη. :cool:

Οι αντιδράσεις ποικίλουν ανάλογα με την κίνηση του ξένου. Από το να φύγει αδιάφορα αν η κίνηση είναι σκέτη, μέχρι να ορμήξει σε δάχτυλο αν είναι από κείνους που θεωρούν ότι είναι πιο γρήγοροι από έναν σκύλο κ θα καταφέρουν να τον κοροιδέψουν με δόλωμα το χέρι τους.

Μόνο οι φίλοι έχουν την "άδεια" μου να την αγγίζουν κ από κει κ πέρα ας τα βγάλουν πέρα μόνοι τους για το αν θα κάτσει. Εγώ δν την υποχρεώνω ποτέ
 


D

Deleted member 14614

Guest
Κανένα σεβασμό σε όποιον δεν μας σέβεται, ας είναι και 500 χρονών. Και φυσικά, σε καμία περίπτωση αυτοενοχοποίησή μας, επειδή ζούμε σε εχθρικό κοινωνικό περιβάλλον για τα ζώα. Δικό τους πρόβλημα είναι που έχουν τέτοια κακία στη ψυχή τους, όχι δικό μας. Φυσικά, όλα αυτά εφόσον είμαστε κι εμείς άψογοι με τη στάση μας.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Η εικονα του ξεκατινιασματος στη μεση του δρομου μου φαινεται πολυ αντιαισθητικη. Επειδη τα νευρα του κοσμου γενικα ειναι τεντωμενα και το εχει ευκολο το να αρπαχτει ετσι ξαφνικα, αυτο που κανω ειναι ειτε να απομακρυνομαι ειτε να απανταω χαμηλοφωνα και ευγενικα. Επειδη οι περισσοτεροι ειναι τσιτωμενοι για αλλους λογους και απλως ξεσπουν στον πρωτο τυχοντα δεν περιμενουν ηρεμη αντιδραση και τα χανουν.

Εχει κανει θαυματα ο διαλογισμος
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αν και ειμαι σχετικα αντιδραστικος οταν δεν βρισκω που εχω αδικο ... Περπατουσα (εγω χωρις σκυλι) με εναν φιλο μου με σκυλο Alabai χθες .. Τεραστιο σκυλι ... Ησυχο και φιλικο το εβλεπες και απο την φατσα του και ενας χωριατηκαι (ρε γαμ*το πως γινετε να διαβαζω εδω για τετοια ατομα και να τα συναντω τωρα στον δρομο) του λεει Μην Περνατε Απο σχολεια και εκει με γυρισε το μυαλο γιατι ημουν και εξω φρενων με την δουλεια

-Μην Περνατε Απο σχολεια
-Γιατι τι ειμαστε παιδεραστες
-Οχι γιατι εχεις σκυλο
-ε και Δεν σε εχω φιλο γερο
-Προσεχε λιγο πως μιλας
-Δείρε με
-Ηρεμα ειπα γιατι θα το κανω
-(του κολλαω κεφαλι) Σηκωσε το χερι σου να δουμε τι θα γινει

Και τελος.... Με το ιδιο νομισμα του συμπεριφερθηκα ... Και 100000 σκυλια να ειχα μαζι μου δεν θα το ανεχομουν. και ουτε εσεις πρεπει.. αιντε με τοΝ καθε κωλογερο που νομιζει οτι επειδη πηρε 2 φορες επιδοτηση απο προγραμματα και εχει ενα ναβαρα μας κυβερνανε αυτοι...
Δεν μπορώ να αποδεχθώ την πράξη σου. Σέβομαι το γεγονός ότι έβραζες αλλά να απλώσω χέρι εφόσον δεν απειλούμαι, συγγνώμη αλλά δεν θα το έκανα, και κυρίως αν είχα και τον σκύλο μαζί μου! Μου είναι πολύ ξεκάθαρο πότε θα μιλήσω και πότε θα χρειαστεί να επέμβω πιο αποτελεσματικά και μάλιστα όταν έχεις και μία ζωή που συνοδεύεις που δεν θέλει και πολύ να δράσει επίσης αποτελεσματικά, θα επιλέξω την κουρτίνα Α, τον διάλογο σε πρώτο χρόνο και την αδιαφορία αν δεν καταλαβαίνει.
Όχι τίποτα άλλο, μην πάμε μέσα και για χειροδικία και για δάγκωμα...

Θα το ξαναπώ και ίσως ακουστεί γραφικό.
Σε αυτήν την χώρα έχουμε κάτι καλό(τουλάχιστον για μένα), οι περισσότεροι είναι χαϊβάνια όρθια, ντιπ για ντιπ. Δεν ξέρουν τι τους γίνετε. Γι'αυτό δούλεψε την γνώση σου πάνω σε πράγματα που σε αφορούν και με αυτή την γνώση μπορείς να βάζεις στην θέση του το κάθε τσουτσέκι που θα σου πεταχτεί στο δρόμο να σου μιλήσει.
 
Last edited:


Astr0peleki

Active Member
23 Μαϊου 2015
39
47
Αθήνα
Καλά παιδιά, κι εγώ το τί έχω ακούσει, δεν λέγεται...Πριν από καμιά δεκαετία περίπου, δεν υπήρχαν ενοχλήσεις στις βόλτες. Ή για να είμαι πιο συγκεκριμένη, μπορεί όλο το χρόνο να τύχαινε 1-2 φορές να βρίσει κάποιος περίεργος. Αυτοί πάντα υπήρχαν...Τα τελευταία δε χρόνια της κρίσης, κάθε 100μ., μπορεί να βγαίνει ο καθένας στο μπαλκόνι και να σου τη 'λέει'..., έτσι απλά επειδή θέλει να ξεσπάσει κάπου. Οι περισσότεροι σκυλογονείς που συναντούμε καθημερινά, τα ίδια μου λένε. Δλδ, τί πρέπει να κάνουμε, να γίνουμε σαν άγρια ζώα στη ζούγκλα για να συνέλθουν μερικοί;Συμφωνώ με τους σχολιαστές που λένε ότι πρέπει να υπάρχει σεβασμός προς μεγαλύτερους κλπ, αλλά όταν σου μιλάνε σαν να είσαι ζώο ή σκουπίδι, δεν νομίζω ότι θα απαντήσουμε με το 'σεις' & το 'σας'. Έτσι δεν είναι; Θα ήθελα να σας διηγηθώ μια ιστορία που έτυχε σε ξαδέλφη μου πρόσφατα, αλλά θα πιάσω πολύ χώρο (δεν ξέρω, επιτρέπεται να βάλω λινκ από άλλο φόρουμ;).
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Θα ήθελα να σας διηγηθώ μια ιστορία που έτυχε σε ξαδέλφη μου πρόσφατα, αλλά θα πιάσω πολύ χώρο (δεν ξέρω, επιτρέπεται να βάλω λινκ από άλλο φόρουμ;).
Έχει εφευρεθεί και το copy/paste!:D
 


Status
Κλειδωμένο θέμα