Ενοχλήσεις στη βόλτα;


Status
Κλειδωμένο θέμα

Astr0peleki

Active Member
23 Μαϊου 2015
39
47
Αθήνα
@LaCat: Το θέμα είναι ότι οι απόψεις μας συγκλίνουν στα ίδια σημεία. Ας μην δίνουμε σημασία στις λεπτομέρειες.
@ntoulis: Κι εγώ είμαι άνεργη (4 χρόνια) και ζω με τους δικούς μου. Αυτοί συντηρούν εμένα και το σκυλί της οικογένειας. Έχω μάθει να σέβομαι όλους τους ανθρώπους και άνεργους και άστεγους... Συμφωνώ και μαζί σου σε πολλά σημεία, η σαθρότητα της κοινωνίας μας ξεκινάει από πολύ παλιά -απλά τώρα έχει γίνει χειρότερη η κατάσταση-. Και πείνα, δεν μιλώ μόνο την τροφή, ίσως έπρεπε να γράψω 'στέρηση' σε όλα τα πράγματα. Από διατροφική, πνευματική και δεν ξέρω τι άλλο. Για να μην μας κάνουν και παρατήρηση για οφ τοπικ, όπως λες, γιατί όχι και σε πμ;
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
@LaCat: Το θέμα είναι ότι οι απόψεις μας συγκλίνουν στα ίδια σημεία. Ας μην δίνουμε σημασία στις λεπτομέρειες.
Ναι, έχεις δίκιο.
Το έγραψα απλώς προς αποφυγή παρεξηγήσεων! :)
 
  • Like
Reactions: Astr0peleki


D

Deleted member 14614

Guest
Παιδιά, συγγνώμη, αλλά θα διαφωνήσω. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι προ κρίσης οι άνθρωποι ήταν μια χαρά με τα σκυλιά, κλπ και ξαφνικά, επειδή είναι πιεσμένοι, έγιναν αγρίμια. Απλά, σε συνθήκες πίεσης, ο καθένας βγάζει τον πραγματικό του εαυτό. Άλλοι με την καλή έννοια κι άλλοι το αντίθετο. Και όσο πιο απαίδευτος είναι ένας λαός, τόσο πιο ακραίες αντιδράσεις θα εμφανίζει.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Τελικά τί έγινε με τον τύπο στη Θεσσαλονίκη και τις χλωρίνες; Γνωρίζει κανείς; Από τα λίγα που διάβασα, δεν έγινε καταγγελία εκείνη τη στιγμή -- έχει προχωρήσει το θέμα;
 




ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Καλός ο σεβασμός στους μεγαλύτερους, αλλά να σκέφτονται κ πι ίδιοι τον εαυτό τους. Κ να δεχτώ ότι με βλέπουν μικρότερη κ παίρνουν θάρρος λόγω ηλικίας να μου την πουν. Στην μάνα μου, 60 χρονών γυναίκα, που σκύβει κ μαζεύει ότι κάνει η Τσίλι γτ να βγει ένας γέρος βλαμμένος στο μπαλκόνι του να την ταράξει επειδή παρόλο που τα μαζεύει, μετά θα μυρίζουν;;; Είμαστε σοβαροί;

Το να σέβεσαι είναι ένδειξη αγωγής. Προσωπικά ο μπαμπάς μου μου την έμαθε αλλά μην μου πατήσεις τον κάλο γτ είμαι κ λιμανίσια κ έχω κ γω στόμα... Ελεος
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@rick συμφωνω. δεν ειπα κατι αλλο απο αυτο που λες. Στην πιεση θα βγει δυστυχως ο κακος εαυτος. Αυτο που λεω ειναι οτι επειδη ειναι ετσι τα νευρα ολων και τα δικα μου πρωτα απ ολα, προσπαθω να ειμαι επιεικης για την δικη μου ηρεμια κυριως.
Ασε που σε μια φορτισμενη σκηνη, δε νομιζω οτι μπορει να υπαρξει μαθημα. Δεν φανταζομαι οτι ο αλλος θα μαθει τροπους ή σεβασμο επειδη θα του δωσω πληρωμενη απαντηση. Ξεσπασμα θα ναι. Που βεβαια εχει και αυτο καποια θετικα που και που. :)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Άντε καλέ που πιάσατε συζήτηση με τα σπασμένα νεύρα του καθενός!

Εμένα όποτε μου αντιμιλάνε τους λέω να κάνουν κανα zits κανά platz να ηρεμήσουν!
Παππού zits! Να δεις πως με κοιτάει μετά ο παππούς, σα χάνος!
 


D

Deleted member 14614

Guest
@rick συμφωνω. δεν ειπα κατι αλλο απο αυτο που λες. Στην πιεση θα βγει δυστυχως ο κακος εαυτος. Αυτο που λεω ειναι οτι επειδη ειναι ετσι τα νευρα ολων και τα δικα μου πρωτα απ ολα, προσπαθω να ειμαι επιεικης για την δικη μου ηρεμια κυριως.
Ασε που σε μια φορτισμενη σκηνη, δε νομιζω οτι μπορει να υπαρξει μαθημα. Δεν φανταζομαι οτι ο αλλος θα μαθει τροπους ή σεβασμο επειδη θα του δωσω πληρωμενη απαντηση. Ξεσπασμα θα ναι. Που βεβαια εχει και αυτο καποια θετικα που και που. :)
Καλά, γενικά μιλούσα, δεν το είπα προσωπικά σε εσένα! Εφόσον σε χαλάει να τσακωθείς, εννοείται ότι θα κάνεις ό,τι σε κάνει να νιώθεις καλύτερα! :)
Όσον αφορά το τελευταίο, προσωπικά έχω ξεπεράσει τη θέληση να μάθω τρόπους/σεβασμό σε αυτούς και μπράβο πραγματικά σε αυτούς που ακόμα το προσπαθούν. Λυπάμαι που το λέω, αλλά μόνο από φόβο καταλαβαίνουν αυτά τα δίποδα. Αλλά, εντάξει, είναι μεγάλη κουβέντα αυτό.
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Εμένα όποτε μου αντιμιλάνε τους λέω να κάνουν κανα zits κανά platz να ηρεμήσουν!
Παππού zits! Να δεις πως με κοιτάει μετά ο παππούς, σα χάνος!
Aχαχαχαχα....καλη ιδεα αυτη!!! Για κατσε να την εφαρμοσω... :p :D
 
  • Like
Reactions: Astr0peleki


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Τελικά τί έγινε με τον τύπο στη Θεσσαλονίκη και τις χλωρίνες; Γνωρίζει κανείς; Από τα λίγα που διάβασα, δεν έγινε καταγγελία εκείνη τη στιγμή -- έχει προχωρήσει το θέμα;
Νεότερα για την υπόθεση του Φαρμακοποιού!
Κλήθηκε στο Α.Τ Πολίχνης,όπου ενημερώθηκε για τη μήνυση εναντίον του και έδωσε κατάθεση.
Επίσης πριν από λίγο μίλησα με τον Αντώνη και αύριο το μεσημέρι θα πάει να καταθέσει,όλα όσα υπέμεναν τα δύο αδέσποτα που έκαναν το λάθος να πλησιάζουν το Φαρμακείο.
Χτυπήματα με σκουπόξυλα,με το σίδερο που ανεβάζει την τέντα του και τέλος με νερό.Συστηματική η κακοποίηση των ζώων λοιπόν!
Το βίντεο τραβήχτηκε ένα μήνα πριν και γι αυτό ο Εισαγγελέας δε ζήτησε τη σύλληψή του,αφού έχει παρέλθει προ πολλού το αυτόφωρο!
Πάντως ο τύπος δε θα μείνει ατιμώρητος και φυσικά θα του επιβληθεί το πρόστιμο των 30.000 ευρώ,όπως ορίζει ο Νόμος! (από το ποστ της Μάρθας Πουλτίδου από το fb)
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μια απορία εχω σχετικά με τον φαρμακοποιο....η γυναίκα του γιατι περνάει στο ντουκου? δεν πεταξε και αυτή το περιεχόμενο ποτηριου στο σκύλο? Αυτο δεν είναι κακοποιηση που πρέπει να επιβληθεί πρόστιμο και να ακολουθηθουν οι απαραίτητες διαδικασίες?
 


D

Deleted member 14614

Guest
Μια απορία εχω σχετικά με τον φαρμακοποιο....η γυναίκα του γιατι περνάει στο ντουκου? δεν πεταξε και αυτή το περιεχόμενο ποτηριου στο σκύλο? Αυτο δεν είναι κακοποιηση που πρέπει να επιβληθεί πρόστιμο και να ακολουθηθουν οι απαραίτητες διαδικασίες?
Αυτό θα ήθελα να το μάθω. Αν πετάξει καποιος ένα ποτήρι νερό σε σκυλί θεωρείται κακοποίηση?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει λόγος να το κάνει! Υπάρχει?

Το νερό το ξέρουμε όλοι ότι δεν είναι κακοποίηση αλλά η φιλοσοφία που διαθέτει αυτός ο άνθρωπος είναι άσχημη!
 


D

Deleted member 14614

Guest
Γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει λόγος να το κάνει! Υπάρχει?

Το νερό το ξέρουμε όλοι ότι δεν είναι κακοποίηση αλλά η φιλοσοφία που διαθέτει αυτός ο άνθρωπος είναι άσχημη!
Δεν το λέω για το συγκεκριμένο περιστατικό, αλλά επειδή έχω βάλει στο μάτι έναν σουβλατζή που το κάνει συστηματικά στα αδέσποτα που ξαπλώνουν έξω από το μαγαζί του, γι'αυτό ρωτάω.
 


Giota_arg

Active Member
6 Ιουνίου 2015
42
35
27
Lefkada
Πριν μερικές μέρες και ενώ ήμασταν Κυριακή πρωϊ σε μια πλατεία με το μικρό και καθόμασταν, είχαμε το κάθε μ@λ@κ@ σκυλοιδιοκτήτη, ειδικό τόσο στην κτηνιατρική όσο και στην εκπαίδευση σκυλιών να μας πλησιάζουν και να μας λένε το μακρύ τους και το κοντό τους...

"Να του έχεις πνίχτη γιατί θα έχεις προβλήματα μετά"

(Ναι, θα βαρεθεί το κολάρο του και θα πέσει σε κατάθλιψη)

"Μην το πας σε εκπαιδευτή, κάντο μόνος σου. Εγώ ήμουν που κυκλοφορούσα με rottweiler χωρίς λουρί εδώ στην περιοχή..."

(Για αυτό ο δικός σου σε γράφει κανονικά όταν τον φωνάζεις)

"Έχει πρόβλημα στα αυτιά του, να το προσέξεις"

(Ναι ρε γαμώτο, να βρω ένα τρόπο να πάρω το ασβέστιο από τα δόντια και τα κόκαλα και να το πάω στα αυτιά. Δεν το είχα σκεφτεί.....)

"Πόσο είναι; Τριών μηνών;"

(Ναι, είναι νέα ράτσα: γερμανικός ποιμενικός καυκάσου)

"Είναι επιθετικό;"

(Ναι δεν τον βλέπεις;;;;; Τρώει παιδάκια για πρωϊνό και κάτι περίεργους τύπους για βραδυνό! Τώρα είναι μεσημέρι, οπότε μην ανησυχείς πολύ.)

Και άλλα πολλά...

Όσο και να προσπαθείς να είσαι ευγενικός, κάπου σου σπάνε τα νεύρα.

Συμβαίνει και σε άλλους;;;;;
Παιδια μολις έγινα μέλος στο φόρουμ ...με το που είδα αυτα που έγραψες μου θύμισε τι πέρναγα εγω οταν πηρα τον Jake (Labrador).

- Δεν ειναι καθαρόαιμο ε; (Ενω ο ίδιος ο κτηνίατρος με το που το είδε ειπε "τι ωραίο λαμπραντορακι ειναι αυτο;!")

-ειναι πολυ αδύνατο (ενω έτρωγε του σκασμού ολη μερα!)

-δεν μεγαλώνει καθολου αυτο το σκυλί! (Το λέγανε στον αδερφό μου και στον θείο μου οτι το σκυλί μου και καλα εχει πρόβλημα και δεν θα μεγαλώσει!)

-"αμα κανει κατι κακο να του δένεις μια θηλιά στο λαιμό κ να το σηκώνεις πανω!" (Εδω μιλαει ο εκπαιδευτής ρε παιδια, τι να πούμε!)

Απλα εχω βαρεθεί να μιλαει ο κάθε άσχετος! Εγω παιδια πριν πάρω σκύλο δεν ήξερα τιποτα για σκυλιά αλλα δεν μίλαγα κιόλας, να δίνω συμβουλές! Αθάνατοι Έλληνες ξερόλες!
 
  • Like
Reactions: *Kiara*


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Γιατί δεν ειναι το νερό κακοποιηση αφού του αδειασε κουβά (συν οτι ο κουβάς ειχε απορρυπαντική ουσία γιατί φαίνονται οι σαπουνάδες)? Σκυλί είναι, δεν ειναι ψάρι να ειναι νορμάλ περιβάλλον του το νερό. Προσπαθεί να το εκδιώξει προξενώντας του ταραχή και φόβο. Κακοποιηση ειναι....

Και εμας αν μας μπουγελώσει καποιος λοιπόν, ας του πούμε και ευχαριστώ.... μην γυρίσουμε να τον βρίσουμε ε....
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Αγαλιάσθε υπάρχουν κ τα ανάποδα...

Σήμερα στην βόλτα με την Τσίλι, περπατάνε δίπλα μας αγκαζέ 2 ηλικιωμένες κυρίες. (Ξέρετε, από αυτές που βγαίνουν βόλτα με τα καλά τους κ μαλλί κομμωτηρίου. Πολύ τις χάρηκα) Κάτι είδε η μικρή κ κει που μύριζε τριγύρω άρχισε κ γαύγιζε.
-Άκου φωνή ο μπόμπιρας Γιάννα!
-Ακούω, λες να κουφάθηκα; Που θα μπορούσα με την φασαρία που κάνουν για σκυλιά. Στην πολυκατοικία έχω ένα από πάνω κ ένα από κάτω. Πού βρέθηκαν όλα;
-Σώπα βρε συ μην υπερβάλλεις. Υπάρχουν κ χειρότερα. Εμείς έχουμε μωρά κ φοιτητές!

Τις λάτρεψα. Σαν τους γέρους του Μάπετ!
 




Status
Κλειδωμένο θέμα