Ενόχληση στο λαιμό


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
..ο τιτλος ειναι αστοχος αλλα δεν ηξερα πως να το θεσω...
Η Χιονα τις τελευταιες 2-3 μερες κανει ανα διαστηματα κατι σαν να πνιγεται,η σαν να την ενοχλει στο λαιμο...κανει κ το χαρακτηριστικο ''καααχ(?)'' δλδ ''κατι με πειραζει κ θελω να το βγαλω''... σκευτομαι μηπως εχει κολλησει κατι στο λαιμο της...κανενα αγκαθι,ξυλαρακι π δεν προλαβα να δω οτι πηρε απο κατω... να περασε κατι απτα ρουθουνια της παιζει?...
οποιαδηποτε βοηθεια... :roll:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Μοιάζει και για βήχας του εκτροφείου... πήγαινε κτηνίατρο να τσεκάρεις.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
βήχας του εκτροφείου
:shock:

τι???....δεν θα επρεπε να αφορα τα κουταβια του εκτροφιου???(αν ειναι κοτσανα ξερετε...δεχομαι ''παρασιμα''.... :roll: )
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Και η δικιά μου το κάνει αυτό τώρα τελευταία αλλά κυρίως όταν γυρνάω σπίτι μετά από ώρες..Σαν να πνίγεται εκεί που χαίρεται..Δεν ξέρω αν έχει σχέση.. :roll:
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
και οταν τρεχει το κανει αυτο!η οταν κοπανιεται με κανενα αρκουδακι... :roll:

EDIT:Αλλα τις τελευταιες μερες!
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
το διαβασα...με επιασε ενα τρεμουλο στη πρωτη παραγραφο και στη δευτερη...μετα ηρεμησα καπως.
μπορει ν ειναι κατι π κολλησε απο την αδεσποτη π φροντιζω?πολλες φορες παει πανω της,χοροπηδαει,τη καβαλαει... :roll:
ας μου πει καποιος οτι αυτα:
vanguard DA2Pi
vanguard CPV-Lepto
Rabdomun ,
καλυπτουν και απο το kenel cough...κοντευω να παθω το συστριγγλο...
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Το συστριγγλο τι ειναι καλε? :shock: :shock: :shock:

Εμενα ο δικος μου το εκανε οταν ζεσταινοταν πολυ μερικες φορες και οταν επινε νερο πολυ λεμαργα...
Παρε και τον κτηνιατρο ενα τηλ για καλο και για κακο..
Ελπιζω να μην ειναι τπτ παντως :)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
nikos_x said:
vanguard DA2Pi
vanguard CPV-Lepto
Rabdomun ,
καλυπτουν και απο το kenel cough...
Όχι.

Edit:
Μισό λεπτό γιατί τώρα βρήκα το χρόνο να το ψάξω.
Από Parainfluenza, Adenovirus type 2, and canine distemper (τα οποία συμβάλουν στο Kennel cough) είσαι καλυμμένος.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Ημαρτον δλδ!!!πρεπει να το ζητησουμε για να κανουν το εμβολιο??? :evil:
τι καλα...το βραδυ εκανε κανα 2 παλαβα η Χιονα και ειμαι σε αναμενα καρβουνα.ενοειται θα μιλησω και με κτηνιατρο...
(χρειαζεται κ καποια εμβολια π πρεπει να ξερω κ απο οσα ειπα δεν ειναι???εμεις αυτα εχουμε κανει μονο :roll: )
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Για τον ΄βήχα εκτροφείου:
Και ο δικός μου εμβολιασμένος είναι, αλλά τον αρπάξαμε το βήχα πριν 2 μήνες. Πήγα στον κτηνίατρο κα μας έδωσε Vibramycin. Εμείς το περάσαμε σχετικά ελαφριά - δηλαδή ο έντονος βήχας κράτησε 2 μέρες και μετά υπόχώρησε - βέβαια τον βούτηξα και τον πήγα κτηνίατρο με το που άκουσα το πρώτο "γκουχ".
Το κουτάβι μιας φίλης - από το οποίο κολλήσαμε μάλλον - το πέρασε πιο βαριά, του κράτησε περισσότερο. Και αυτό πήρε Vibramicyn.

Σε κάθε περίπτωση πήγαινε τη στον κτηνίατρο.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Eυχαριστω για τη βοηθεια και για τις απαντησεις...

Μιλησα με το κτηνιατρο,μ ειπε οτι δεν ειναι σοβαρο,και οτι δεν χρειαζεται φαρμακα.Αν δωσουμε φαρμακα τωρα απλα λεει θα το επιβραδυνουμε ενω αν το αφισουμε ετσι θα κανει το κυκλο τ και θα φυγει.
Για κενελ καφ, ειπε οτι τα εμβολια π εκανε καλυπτουν κατα το ημισι και οτι δεν χρειαζεται ν κανουμε καποιο αλλο,θα ηταν υπερβολικο.
αν δω κατι παραξενο ή αν ο βηχας γινει πιο συχνος ειπε να παω να την δει.
Αλλα μ ειπε αφου ειναι ζωηρη,τρωει κ γενικα ειναι στα νορμαλ της,δεν πρεπει να ανυσηχω...ουφ...
 


mitsakos

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2008
273
0
και μενα το εκανε αυτο τελευταια

μου εδωσε ο γιατρος ενα σιροπι να της δεινω 3 φορες την μερα κ μια σκονη σε φακελακια που ανακατεβα με το νερο..

σταματησε σε 2 βδομαδεσ περιπου,τωρα το κανει σπανια

α εμενα επεισης καμια φορα οταν εκανε σαν να πνιγοταν πολυ εβγαζε κ λιγο υγρο απο το στωμα

δυστηχος ομως δεν θυμαμαι ποια φαρμακα ηταν αυτα...
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
ααα!ξεχασα να πω οτι μ ειπε πως θελει να αποφυγουμε τα φαρμακα μιας κ περιεχουν κορτιζονη κ δεν ειναι οτι καλυτερο...σημερα το εκανε 3 φορες...να δουμε... :?
 


Gallakos

Member
27 Νοεμβρίου 2008
11
0
επανέφερα αυτό το θέμα για να μην ανοίξω κάποιο νέο ... ο γάλλος μου από ζωντάνια πονηριά και τσαχπινιά είναι πρώτος ... ώρες ώρες έχει mixes και ένα ξέρω βήχα που σπανια βγάζει κάτι σαν "φλεμα" πιο πολύ με απλά σάλια είναι ....τα κακά του είναι πολύ καλά μυρωδάτα μυρωδάτα και στερεα και γενικά είναι turbo κοιμάται αρκετά αλλα είναι και χαρακτηριστικό τις φυλής του.o βήχας του είναι έντονος 3 με 4 φορες την ημερα και από την μίχα κάνει και φούσκες η φάτσα !!! είπε ο γιατρός και του έδωσα αντιβίωση 0,6 ml σιρόπι για τον βήχα 1 ml κάθε 12 ώρες ...από εμβόλια έχει κάνει μονο type 2 και του έκανε και ο γιατρός μια αντιβίωση και κάτι βιταμίνες (έτσι μου είπε έτσι λέω) θα ήθελα να ακούσω τα σχόλια σας φυσικά και τις πρότασης σας για το πως θα κάνω τον μικρό πιο γρήγορα καλά και πως να τον βοηθήσω
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Να ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου. Μην το μπλέκεις ...
ακριβως

μην το παιζεις

οσο απλο ειναι τοσο επικυνδυνο μπορει να γινει αν δεν αντιμετωπιστει σωστα
 


Gallakos

Member
27 Νοεμβρίου 2008
11
0
:pόχι όχι παρεξήγηση:p!!!θα απλά ήθελα να μου πείτε αν έχετε ακούσει παρόμοιο περιστατικό και τι μπορώ να κάνω εγώ από άποψη φροντίδας στον μικρό :):)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Πολλά. Τί να κάνεις, εκτός αυτών που θα σου πεί ο γιατρός ...

Καθαρός αέρας, μην μπερδεύεσαι - δεν είναι κρύωμα όσο κλείνεται και μένει κοντά σε σώματα - aircondition κλπ είναι χειρότερα.

Φάρμακα - αντιβιώσεις όπως στα πεί δεν παραλείπεις και δεν δίνεις λιγότερες μέρες κι ας μην έχει συμπτώματα.

Καλή διατροφή, και δεν τον φέρνεις σε επαφή με σκυλιά εμβολιασμένα ή μη.
 


Gallakos

Member
27 Νοεμβρίου 2008
11
0
από διατροφή ενώ ξεκίνησα με puppy ξηρά κότα ρύζι το γυρίσαμε με προτροπή γιατρού σε κονσέρβα κότα ρύζι για να μην πνίγεται προς το παρόν. του δίνω 3 φορες την ημερα δεν ξέρω αν είναι αρκετό από περίπου 2 κουταλιές γεμάτες του γλυκού και το αραιώνω με νερό χλιαρό για να παίρνει παραπάνω υγρά αν και ο μικρός πίνει νερό μονος του οποτε θέλει.
θα του μαγειρέψω αύριο και κοτόπουλο με ρύζι να αλλάξει λίγο γεύση:) κόψαμε με την γυναικα μου και το κάπνισμα μέσα στο σπίτι να μην τον ενοχλεί!!!!από αλλα ζωάκια εκτος από 2 σκιουράκια σε κλουβί αυτά στο μπαλκόνι δεν υπάρχει τίποτα,και πάλι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!:)