Εξάρθρωση επιγονατίδας στα 2 πίσω πόδια!


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Rozaki@
Τα yorkie έχουν πρόβλημα με luxating patella. Επειδή δεν θυμάμαι πως απέκτησες το σκυλάκι σου, οι γεννήτορες είχαν κάνει εξετάσεις για luxating patella;
Αν είναι απο εκτροφέα ενημέρωσε τον πάντως.
 


Rozaki@

Active Member
19 Σεπτεμβρίου 2008
33
0
Athens
Καλησπερα παιδια,
τα νεοτερα εχουν ως εξης
την πηγα σε γιατρο για 2η γνωμη... επιβεβαιωσε την πρωτη γνωμη και μας ειπε ακριβως τα ιδια...
τα μονα διαφορετικα που ειπε ειναι οτι 1ον) ειναι γενετικο το θεμα κ οχι απο εντονη ασκηση στο οποιο συμφωνω απολυτα
2ον) οτι δεν μπορει να κανει την εγχειριση και στα 2 ποδια ταυτοχρονα αλλα ενα ενα...
μας ειπε επισης οτι δημιουργηθηκε φεγμονη κ της εκανε μια ενεση με αντιβιωση κ οτι θελει να τη δει σε 10 μερες
σε 2 βδομαδες ομως εγω σκοπευω να την παω σε 3ο γιατρο και τελευταια γνωμη ο οποιος ειναι κ ορθοπαιδικος.. Οποτε βλεποντας και κανοντας... ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας

Υ.Γ. το σκυλακι μου δυστυχως δεν ειναι απο εκτροφειο αλλα απο pet shop Αlexia
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
Πήγαινε την και στον ορθοπεδικό να δεις τι θα σου πει,
και για την εγχείρηση να επιλέξεις αυτόν που θα σου εμπνεύσει περισσότερη εμπιστοσύνη!
Περιμένουμε νέα.

ΥΓ:Δυστυχώς αυτοί είναι οι λόγοι που λέμε μακρυά από πετ σοπς..
 


Rozaki@

Active Member
19 Σεπτεμβρίου 2008
33
0
Athens
ΥΓ:Δυστυχώς αυτοί είναι οι λόγοι που λέμε μακρυά από πετ σοπς..
Εμ δεν ήξερε τότε ο πατέρας μου... (όχι πως ξέρει τώρα, αλλά τουλάχιστον ξέρει πως αν ποτέ στο μέλλον αγοράσει σκυλι από πετ σοπ θα τον αφορίσω :p )
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
να τον αφορίσεις δεν προσφέρει τίποτα
να τον ενημερώσεις για να μην το ξανακάνει πρέπει :)
 


chatzisa

New Member
27 Ιανουαρίου 2012
3
0
καλησπερα σε ολους.
Εχω ενα μαλτεζακι που αντιμετωπισε ακριβως το ιδιο προβλημα. Το προβλημα στο σκυλι το καταλαβα οταν μια μερα καθως παιζαμε παραπατησε κ αρχισε να κλαιει. Στην αρχη δεν εδωσα σημασια αλλα τις επομενες μερες παρατηρησα οτι οταν ετρεχε για αρκετη ωρα ξαφνικα κουτσαινε. Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι η εξαρθρωση της επιγονατιδας ειναι συχνο φαινομενο στα μικροσωμα σκυλια και οτι ειναι απαραιτητο το χειρουργειο ειδικα τωρα που ειναι μικρο (8 μηνων ειναι η σκυλιτσα μου) γιατι αλλιως σε δυο τρια χρονια θα αποκτησει αρθριτιδα. Και τα δυο πισω ποδια ειχαν προβλημα αλλα το αριστερο ηταν σε χειροτερη κατασταση (μας ειπε οτι το δεξι ειναι 2ου βαθμου και πιθανοτατα να μην χρειαστει). Στην αρχη ειχα αμφιβολιες και εψαξα στο ιντερνετ για αυτο το θεμα. Βρηκα μια διατριβη στο ιντερνετ απο το αριστοτελειο πανεπιστημιο ( http://invenio.lib.auth.gr/record/126533/files/GRI-2011-6686.pdf ) η οποια εξηγουσε αρκετα καλα το προβλημα. Επισης, σε ξενες σελιδες οι οποιες εδειχναν και με εικονες την δυσμορφια. Τελικα αποφασισα να κανω την εγχειριση, η οποια εγινε σημερα το πρωι με επιτυχια, και ηδη το σκυλι περπαταει και ειναι (σχεδον) στα φυσιολογικα του. Μου εδωσε αντιβιωση και παυσιπονα και προτεινε πολλες βολτες ωστε να το δουλεψει το ποδαρακι του. Επισης προτεινε φυσιοθεραπεια την οποια θα κανουμε εμεις οι ιδιοι. Ο κτηνιατρος μου εδειξε την ακτινογραφια και ηταν φανερο οτι το κοκκαλο ηταν περισσοτερο στραβο στο αριστερο ποδι. Το δεξι δεν χρειαζεται χειρουργειο αλλα θα το παρακολουθουμε τακτικα μηπως χειροτερεψει. Η εγχειριση κρατησε δυο ωρες και κοστισε συνολικα 250 ευρω.
Με βοηθησε πολυ αυτο το forum πριν κανω την εγχειριση στο σκυλι μου και ελπιζω να βοηθησω και γω με τις πληροφοριες μου.

Με φιλικους χαιρετισμους.:)
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Καλησπέρα. Πολύ ενδιαφέροντα όσα μας έγραψες, να κάνω όμως μία μικρή αλλαγή.... δεν είναι συχνό φαινόμενο στις μικρόσωμες φυλές.
Είναι συχνό φαινόμενο στα σκυλάκια κακής εκτροφής, αμφιβόλου προελέυσεως και από γεννήτορες οι οποίοι δεν είναι ελεγμένοι.... :(
 


chatzisa

New Member
27 Ιανουαρίου 2012
3
0
Καλησπέρα. Πολύ ενδιαφέροντα όσα μας έγραψες, να κάνω όμως μία μικρή αλλαγή.... δεν είναι συχνό φαινόμενο στις μικρόσωμες φυλές.
Είναι συχνό φαινόμενο στα σκυλάκια κακής εκτροφής, αμφιβόλου προελέυσεως και από γεννήτορες οι οποίοι δεν είναι ελεγμένοι.... :(
Αυτο σημαινει οτι αν ζευγαρωσει η σκυλιτσα μου και γεννησει τα κουταβακια θα εχουν ενδεχομενως το ιδιο προβλημα;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Ακριβώς.
Συν του ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος, να ζευγαρώσεις την σκυλίτσα σου.

Περαστικά της και σιδερένια.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Περαστικά σας, μία ημέρα πριν από εσάς χειρουργήθηκε και ο δικός μου σκύλος με ρήξη χιαστού!
Για πολλούς λόγους δεν πρέπει να ζευγαρώσεις την σκυλίτσα σου, ένας σημαντικός είναι και αυτός που τις έτυχε που μπορεί να είναι εκφυλιστικής φύσης και να το κληροδοτήσει στα κουτάβια της.
Σιδερενια να είναι !
 


elenif

New Member
16 Απριλίου 2012
1
0
καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

εχω και εγώ ένα μαλτεζάκι στην ίδια περίπου ηλικία (είναι τώρα 8,5 μηνών) εδώ και δύο μήνες περίπου αρχισαν τα ίδια συμπτώματα στα πίσω πόδια (πιο πολύ το δεξί) ενώ από αυτήν την εβδομάδα ξεκίνησε το αριστερό πόδι. Μου διέγνωσε ο κτηνίατρός της εξάρθωση της επιγονατίδας, μας έδειξε πως να βάζουμε το πόδι στην θέση του και πρότεινε να περιμένουμε. το παιχνίδι και η χαρές της μας έχουν γίνει τρόμος μήπως στραυοπατήσει τα πόδια της. Την πήγα λοιπόν σε δύο κτηνιάτρους (ορθοπαιδικούς) που μου συνέστησαν και οι δύο μου είπαν ότι πρέπει να γίνει σχετικά άμεσα χειρουργείο καταρχήν στο δεξί πόδι καθώς το αριστερό είναι πρώτου βαθμού... Το κόστος της επέμβασης δεν έχει καμία σχέση με το κόστος που κατέβαλες εσύ (απλώς το σχολιάζω) μου ζήτησαν από 650 ο ένας και 900 ο άλλος (700 για την επιγονατίδα και σε περίπτωση που θα χρειαζόταν να της ισιώσει και κάποιο κόκκαλο άλλα 200). Πως πάει τώρα το σκυλάκι μετά από 2 μήνες από την επέμβαση? Η αποθεραπεία πως ήταν? πονούσε το σκυλάκι? Ότι πληροφορία μπορείς να μου δώσεις για τον γιατρό και όποιος άλλος μπορεί να μου δώσει πληροφορίες και γνώμη θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!! Και πάλι χρόνια πολλά!!
[
 


nikos

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2009
108
0
Τρίπολη
Περαστικά στα σκυλάκια σας,
Θα μπορούσατε να αναφέρεται και από που τα πήρατε, ώστε να βγάλουμε κι εμείς ποιο ολοκληρωμένα συμπερασματα για το αν είναι κληρονομικο το προβλημα κτλ.
 




chatzisa

New Member
27 Ιανουαρίου 2012
3
0
καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

εχω και εγώ ένα μαλτεζάκι στην ίδια περίπου ηλικία (είναι τώρα 8,5 μηνών) εδώ και δύο μήνες περίπου αρχισαν τα ίδια συμπτώματα στα πίσω πόδια (πιο πολύ το δεξί) ενώ από αυτήν την εβδομάδα ξεκίνησε το αριστερό πόδι. Μου διέγνωσε ο κτηνίατρός της εξάρθωση της επιγονατίδας, μας έδειξε πως να βάζουμε το πόδι στην θέση του και πρότεινε να περιμένουμε. το παιχνίδι και η χαρές της μας έχουν γίνει τρόμος μήπως στραυοπατήσει τα πόδια της. Την πήγα λοιπόν σε δύο κτηνιάτρους (ορθοπαιδικούς) που μου συνέστησαν και οι δύο μου είπαν ότι πρέπει να γίνει σχετικά άμεσα χειρουργείο καταρχήν στο δεξί πόδι καθώς το αριστερό είναι πρώτου βαθμού... Το κόστος της επέμβασης δεν έχει καμία σχέση με το κόστος που κατέβαλες εσύ (απλώς το σχολιάζω) μου ζήτησαν από 650 ο ένας και 900 ο άλλος (700 για την επιγονατίδα και σε περίπτωση που θα χρειαζόταν να της ισιώσει και κάποιο κόκκαλο άλλα 200). Πως πάει τώρα το σκυλάκι μετά από 2 μήνες από την επέμβαση? Η αποθεραπεία πως ήταν? πονούσε το σκυλάκι? Ότι πληροφορία μπορείς να μου δώσεις για τον γιατρό και όποιος άλλος μπορεί να μου δώσει πληροφορίες και γνώμη θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!! Και πάλι χρόνια πολλά!!
[
καλησπερα φιλε μου, οταν εψαχνα και εγω διαφορες γνωμες για την εγχειριση μονο ο γιατρος που τελικα ανελαβε μου ειπε τοσα λιγα. Ολοι οι υπολοιποι μιλουσαν για 500-600 ευρω. Εγω εγχειρισα το σκυλι μου στον γιατρο που μου εξηγησε αναλυτικοτερα το προβλημα, εδειχνε ενδιαφερον για το σκυλι και οχι τοσο για την τσεπη μου. Το σκυλι μου πλεον ειναι σαν καινουριο. Η ποιοτητα ζωης της ειναι αψογη και η αναρρωση της πολυ γρηγορη. Οταν ειδα την ακτινογραφια του σκυλιου πριν και μετα την εγχειρηση καταλαβα ποσο σωστη επιλογη ειχα κανει. Ευχομαι το καλυτερο για σενα και το κουταβακι σου. Θα μ ενδιεφερε να μου πεις τη δικια σου εξελιξη.


Αν καποιος αλλος θελει να επικοινωνησει με τον κτηνιατρο μου αυτη ειναι η σελιδα του στο facebook https://www.facebook.com/vetgr
 


ath_ch

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2013
85
0
Athens
καλημέρα!Επαναφέρω το θέμα γιατι εχτές που πήγαμε στον κτηνίατρο δίεγνωσε εξάρθρωση επιγονατίδας στο πισω πόδι της λαίδης.Μας έδωσε αντιφλεγμονώδη για 10 μέρες και μετά θα την ξαναδει για να δούμε αν θα προχωρήσουμε σε χειρουργείο.Επίσης μας είπε οτι πρόκειται για κληρονομική ασθένεια συνήθως των μικροσωμων σκύλων.Αρχές Φεβρουαρίου έχουμε προγραμματίσει στείρωση και θα της βγάλει και ακτινογραφίες παραλληλα για να μην την κοιμήσουμε 2 φορές.Την παρακολουθεί κτηνίατρος στο χαλάνδρι(εχω δει τα καλύτερα σχόλια απο μέλη του φορουμ) και είμαστε πολυ ευχαριστημένοι.Λέτε να χρειαστεί να παρω 2η γνώμη απο ορθοπεδικό?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Δεν γνωρίζω αποτελέσματα των ορθοπεδικών εγχειρήσεων που κάνει (κατάλαβα ποιόν λες) αν και συζήτησα μαζί του για την επέμβαση που έχει κάνει ο δικός μου σκύλος (ΤΤΑ) σε ορθοπεδικό και όχι μόνο την γνώριζε αλλά χειρουργεί και ο ίδιος με αυτή τη μέθοδο. Μου έκανε εντύπωση γιατί πρόκειται για λεπτό εξειδικευμένο χειρουργείο. Κατά τα άλλα δεν ξέρω τι να σε συμβουλεύσω, ίσως τα παιδιά που πάνε χρόνια στον γιατρό αυτό να έχουν εμπειρία .
 


ath_ch

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2013
85
0
Athens
Δεν γνωρίζω αποτελέσματα των ορθοπεδικών εγχειρήσεων που κάνει (κατάλαβα ποιόν λες) αν και συζήτησα μαζί του για την επέμβαση που έχει κάνει ο δικός μου σκύλος (ΤΤΑ) σε ορθοπεδικό και όχι μόνο την γνώριζε αλλά χειρουργεί και ο ίδιος με αυτή τη μέθοδο. Μου έκανε εντύπωση γιατί πρόκειται για λεπτό εξειδικευμένο χειρουργείο. Κατά τα άλλα δεν ξέρω τι να σε συμβουλεύσω, ίσως τα παιδιά που πάνε χρόνια στον γιατρό αυτό να έχουν εμπειρία .
Μας πρότεινε 2 μεθόδους εγχείρησης...η 1η ειναι να τροχίσει το κόκκαλο έτσι ώστε να μη βγαίνει η επιγονατίδα κ η 2η απ οτι καταλαβα σχετίζεται και με μεταφορά του μυ(κατι τέτοιο).Τα εξηγησε στη μητέρα μου που είναι οφθαλμίατρος και μου είπε οτι θα κάνουμε την 1η αν τελικά χρειαστεί και σχετικά είναι ευκολη και ακίνδυνη.Τα μεταφέρω σε πολυ γενικές γραμμες γιατί δε μπορώ να συγκρατήσω τους επιστημονικους όρους.Δεν ξέρω μου φαίνεται εμπειρος κτηνίατρος και γνώστης του αντικειμενου και γενικά κάνει πολλα χειρουργεια και εχει και παρα πολύ κοσμο.
 


senios

Member
15 Μαϊου 2017
7
4
39
καλημέρα σας

η σκυλίτσα sugar είναι πλέον ενός έτους , γύρω στα 8 κιλά , και αντιμετωπίζει πρόβλημα με την επιγονατίδα της στα πίσω πόδια.

Παθαίνει εξάρθρωση στο πίσω αριστερό πόδι , όχι πολύ συχνά , το κρατάει σηκωμένο για λίγο και μετά το πατάει. Αυτό άρχισε από προχτές το πρωί , στην αρχή νόμισα ότι ήταν στραμπούληγμα , αλλά είδα ότι

το έκανε αρκετές φορές οπότε την πήγα στην κτηνίατρο που την παρακολουθεί Την Πήγα χτες το απόγευμα , την εξέτασε και είπε ότι στα μικρόσωμα σκυλιά παρουσιάζεται αυτό το πρόβλημα , η εξάρθρωση επιγονατίδας και είπε ότι πρέπει να τη δει ένας συνάδελφος της πιο έμπειρος στα ορθοπεδικά θέματα. Πήγα στον ειδικό , την εξέτασε της έκανε και ηρεμιστική ένεση , έβγαλε ακτινογραφίες και είπε ότι

πρέπει να κάνει χειρουργείο και στα δυο πίσω πόδια άμεσα για διόρθωση του προβλήματος γιατί αν το αφήσουμε και πάμε συντηρητικά θα αποκτήσει αρθρίτιδα κλπ και θα βγαίνει συχνά .Είμαι Πάτρα και γενικά με το χειρουργείο έχω γενικά ένα φόβο σαν πρώτη αντιμετώπιση.Μάς έδωσε αντιφλεγμονώδη για δέκα μέρες ( cimolgex 30 mg) ένα την ημέρα και είπε να αποφεύγουμε ανέβασμα σκάλας και το πολύ τρέξιμο και να αποφασίσουμε σύντομα για το πότε θα κάνουμε την επέμβαση.

Σήμερα το πρωί που την πήγα βόλτα για αρκετή ώρα (20 λεπτά) το έπαθε μια φορά και μετά το πάτησε κανονικά. Θέλω την άποψή σας και τα σχόλια σας γιατί έχω αγχωθεί αρκετά.
 


Sofiagiapantze

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2018
71
26
28
Καλησπέρα σας παιδιά...είχα καιρό να μπω στο forum αλλά τώρα έπρεπε οπωσδήποτε να ακούσω όλες τις απόψεις σας.

Λοιπόν, ο μικρος μου τζικος γλίστρησε από τα χέρια της μάνας μου και άρχισε να κουτσαινει..τώρα βέβαια δεν κουτσαινει πολύ και συγκεκριμένα μόνο στο κρεβάτι μας δεν ανεβαίνει επειδή είναι αρκετά ψηλό, αλλά ανησυχούσα και τον πήγα στον κτηνίατρο μας είπε ότι έχει ρηξη επιγονατίδας και θέλει χειρουργείο...ο μεγαλύτερος φόβος μου είναι η ολική νάρκωση επειδή ο μικρος μου έχει θέματα με αρρυθμίες στην καρδιά και ηπατοπαθεια.

Η κτηνίατρος είπε ότι θα συζήτηση για επισκληρηδιο με ορθοπεδικά κτηνίατρο.

Εσείς τι άποψη έχετε πάνω σε αυτο; πιστεύετε ότι είναι εφικτό να γίνει επισκληρηδιος σε τέτοιο χειρουργείο;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3