Επίθεση Από ελεύθερο Pit bull στην βόλτα


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
Ένα βράδυ καθώς γράφαμε τα απαιτούμενα χιλιόμετρα για την άσκηση μας, εγώ η αρρεβωνιαστικιά μου κ ο σκύλος μας ο Εκτωρ, μπήκαμε για πρώτη φορά σε μια νέα γειτονιά.

Ξαφνικά ακούω ένα ΓΚΚΚΚΚΡΡΡΡΡ κ βλέπω ένα Pit να πετάγεται από το πουθενά και να αρπάζει τον Εκτωρ από την ράχη και τον αυχένα.

Στα λίγα δευτερόλεπτα που διήρκεσε ο σκυλοκαβγάς και που αναγκάστικά να κλωτσήσω το Πιτ για να φύγει...
ο Έκτωρ κέρδισε 3-4 τρύπες και 2 εβδομάδες αντιβίωση των 500mg!

To Pit το είχε παρατημένος ενας Αλβανός μάγκας έξω από το σπίτι του ( παιδεία ε? )
και όπως ενημερώθηκε έτρωγε από τα σκουπίδια και για τον λόγο αυτό όποιος πλησίαζε τον κάδο ήταν εχθρός...
είχε πάει να δαγκώσει κ ανθρώπους που πήγαν να πετάξουν σκουπίδια.

Παρόλες τις φωνές ο δειλός Αλβανός δεν βγήκε ποτέ απο το σπίτι του... εγώ δεν μπορούσα να πάω γιατί το Πιτ μετά το ξύλο που έφαγε είχε κάτσει μπροστά στην πόρτα του σπιτιού και η Αστυνομία φυσικά δεν ήρθε ποτέ.

Το Πιτ την επόμενη μέρα δεν υπήρχε ...
Εχω περάσει 4-5 φορές απο τότε ...

ΣΥΜΒΟΥΛΉ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΕΤΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΣΑΣ:

1. ένα γερό κομμάτι ξύλο στο χέρι , όταν χρειαστεί θα κάνει την δουλειά πριν ο επιτιθέμενος φτάσει τον στόχο του
2. αν δεν έχεις ξύλο μια κλώτσια στα γεννητικά όργανα του επιτιθέμενου καθως έχει αρπάξει το σκυλί σου αρκεί να τον επαναφέρει.

Τον Εκτωρ τον έσωσαν οι διπλες του δέρματος που έχει στον αυχένα και δεν μάσησε.Αν ήταν ένα οποιοδήποτε άλλο σκυλί όχι αυτής της κατηγορίας πιστεύω ότι θα το είχε σκίσει.Θα χρειαζόταν ράμματα δηλαδή.

Κρίμα που οι ανεγκέφαλοι πάντα διαλέγουν σκυλιά που εκπέμπουν και απαιτούν σεβασμό κατά την εκπαίδευση τους.
 
Last edited:


nikos

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2009
108
0
Τρίπολη
Αν πει κάποιος για τον αλβανό θα τον κράξουν ως ρατσιστί, και Χ.Α

Υπάρχουν αρκετοί Έλληνες κακοί ιδιοκτήτες ,
οι αλβανοί όμως που ξέρω είναι όλοι για τα πανηγύρια στο θέμα ζωοφιλίας.
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Από όλο αυτό το κείμενο εσένα η εθνικότητα σε πείραξε? Αυτό εντοπίζεις ως πρόβλημα? Αν απευθυνθεί κάποιος στον εκάστοτε Δήμο, γίνεται τίποτα?
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Την παιδεία όμως μπορείς να την προσφέρεις φίλε μου γίνεται κάτι τέτοιο στην Ελλάδα ανεξαρτήτους χρώματος και φυλής;;

Αγγλία πολύ μετανάστες έχουμε σκυλιά και από υποανάπτυκτες χώρες π.χ. τύπου Ελλάδα έχουμε σκυλιά αλλά αν γίνει τέτοιο σκηνικό όπως με τον φίλο μας θα σου πάρουν και το σκύλο, θα πληρώσεις και τον κτηνίατρο του σκύλου που έφαγε την επίθεση (και πίστεψε με το κόστος είναι πολύ μεγάλο) θα φας και το πρόστιμο σου.
Και το σημαντικότερο η αστυνομία θα έρθει.
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
Nikos δυστυχώς συμφωνώ μαζί σου.
Silver δύσκολα τα βλέπω με τον Δήμο.
Το θέμα να χειριστείς την κατάσταση και να είσαι πάνω απ΄όλα τυχερός.

Αν γίνουμε ποτέ Ευρωπαική χώρα και η Δημοτική Αστυνομία κσθώς περπατάει στον δρόμο - ελέγχει επί τόπου τα τσιπάκια των σκυλιών και θα κόβει κλήσεις για ότι παράλογο.κάτι μπορεί να γίνει...
Μέχρι τότε ...
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Και γι αυτούς που δεν είναι τυχεροί? Και για αυτούς που επίσης θα αγνοήσει η αστυνομία που απ ό,τι ξέρω δεν αποτελείται από ξένες εθνικότητες? Που στο καλό θα απευθυνθεί κάποιος? Παρεπιπτόντως, ανησυχώ και για το πιτ. Ένας θεός ξέρει τι απέγινε. To μέλος mareco μίλησε για εισαγγελική παραγγελία. Δεν το κοιτάς?
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
και σε περιπτωση που το σκυλι που εκανε την επιθεση δεν αφηνει με ξυλο και φωνες τυλιγεις καλα ολο σου το χερι γυρω απο το λαιμο του και καμπτεις τον αγκωνα...ο πηχυς σου να ειναι στην τραχεια του σκυλου και το πανω μερος του κεφαλιου να ακουμπαει στο στηθος σου κοντα στη μασχαλη...σε καμια περιπτωση δεν τραβας το σκυλο σου...θα γινει μεγαλυτερη ζημια...προσπαθεις να τα φερεις κοντα και δεν τα αφησεισ να τιναζονται...
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
μαγκουρα φιλε μου αγιος ο θεος.και οποιο παει να επιτεθει το χτυπας.αναγκαστικα.δεν θα θεσουμε τα σκυλια μας σε κινδυνο επειδη καποιο ειναι ανικανοι να εχουν σκυλο.
 




Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
Και γι αυτούς που δεν είναι τυχεροί? Και για αυτούς που επίσης θα αγνοήσει η αστυνομία που απ ό,τι ξέρω δεν αποτελείται από ξένες εθνικότητες? Που στο καλό θα απευθυνθεί κάποιος? Παρεπιπτόντως, ανησυχώ και για το πιτ. Ένας θεός ξέρει τι απέγινε. To μέλος mareco μίλησε για εισαγγελική παραγγελία. Δεν το κοιτάς?
Προφανώς από την φασαρία που έκανα και τις φωνές ( είχε βγει όλη η γειτονιά έξω) ο Αλβανός θυμήθηκε πως μπορεί να είναι παράνομος κ φοβούμενος μήπως τον τραβήξουν σε κανένα Αστυνομικό Τμήμα , το θανάτωσε η το έδιωξε αμέσως.Αν κρίνω από το πόσο το πρόσεχε (έτρωγε από τα σκουπίδια...)μάλλον θα το φαρμάκισε.
Και τι να πω στον εισαγγελέα ? χωρίς πιτ δεν υπάρχει συμβάν.
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
alexvag ευχαριστούμε για την συμβουλή, δεν τα ήξερα αυτά που γράφεις.
Βέβαια είναι γεγονός πως δύσκολα πλησιαζείς 2 τερριερ που τσακώνονται σαν διαβόλοι.Αλλά αν απελπιστείς το κάνεις και αυτό.

Κυριάκος Κ Μπέτυ το παρακάτω βίντεο είναι αφιερωμένο σε σας!!!
[video=youtube;tc56nQz690Y]http://www.youtube.com/watch?v=tc56nQz690Y[/video] @ 1:00
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Προβλέπω τρομερή αύξηση στις πωλήσεις μαγκούρας.
οσο δεν μειωνετε ο αριθμος των επιθετικων δεσποζομενων χωρις λουρι και αδεσποτων τοσο πιο πολυ θα αυξανεται.Ειναι οπως η εγκληματικοτητα αν δεν μειωθει σε λιγο θα εχουμε ολοι οπλα σπιτι μας για να μπορουμε να αμυνθουμε αφου δεν υπαρχει προληψη και καταστολη των εγκληματιων απο την ελληνικη αστυνομια.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κυριάκο, μην το ξαναπιάσουμε από την αρχή το θέμα, σε παρακαλώ.
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Τι να το κάνεις το σκυλί? Τραύματα υπάρχουν, εξετάσεις από κτηνίατρο υπάρχουν, μάρτυρες υπάρχουν(που σίγουρα θα έχουν τραβήξει τα ίδια με σένα-πάντα ένας παθών συμπονεί έναν άλλον παθόντα). Ο καθένας στη θέση του τύπου θα έδιωχνε το σκυλί. Επειδή όμως χάθηκε το "όπλο" δε σημαίνει ότι έκλεισε και "η πληγή". Στο φινάλε γιατί να του περάσει και να μην έχει τραβήγματα?
 
Last edited:


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
Μareco αν ήταν στην θέση του Εκτωρ το σκυλάκι στο avarar σου ... θα το είχε κόψει ροδέλες...
ο Κυριάκος καλά τα λέει απλά αν ζεις σε προστατευμένο περιβάλλον πάντα σκέφτεσαι πιο πολιτισμένα.
Mareco στο Νέο ψυχικό σίγουρα θα βρεις λιγότερα πιτ μπουλ ξένων που τα έχουν για μαγκιά σε σχέση για παράδειγμα από την Καλλιθέα ή τον Ν.Κόσμο.

Φιλικά
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Προβλέπω τρομερή αύξηση στις πωλήσεις μαγκούρας.
Εγώ θα πάρω μία σε μπλε! Θέλω ο εκάστοτε ανεύθυνος ιδιοκτήτης να ξέρει τι απόχρωση θα αποκτήσει μετά από μια συνάντηση μαζί της!!
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
Τι να το κάνεις το σκυλί? Τραύματα υπάρχουν, εξετάσεις από κτηνίατρο υπάρχουν, μάρτυρες υπάρχουν(που σίγουρα θα έχουν τραβήξει τα ίδια με σένα-πάντα ένας παθών συμπονεί έναν άλλον παθόντα. Ο καθένας στη θέση του τύπου θα έδιωχνε το σκυλί. Επειδή όμως χάθηκε το "όπλο" δε σημαίνει ότι έκλεισε και "η πληγή". Στο φινάλε γιατί να του περάσει και να μην έχει τραβήγματα?
γιατί λίγοι πάνε να καταθέσουν εναντίον ενός Αλβανού που ζει σε ένα χαμόσπιτο , έχει πιτ μπουλ που τρώει απο τα σκουπίδια κ το αμάξι του είναι όλο τρακαρισμένο με ραγισμένο παρ μπριζ....
Γιατί ο Ελληνας είναι φιλήσυχος και νοικύρης δεν θέλει μπλεξίματα. Θέλει να ξυπνάει και να κοιμάται ήσυχος και αυτός και η οικογένεια του.
Γι αυτό silver.
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
θλιβομαι πραγματικα..τι μαγκουρες και ξυλο μου λετε?τον ορφεα μου 5 μηνων τον αρπαξε χασκι απο τη μουσουδα και τον εσωσα με 5 ραμματα στο ρυγχος παρασημα και ενα βαθυ κοψιμο στο δικο μου χερι.ποτε δε σκεφτηκα να παρω μαγκουρες και στυλιαρια, αλλα πλεον ξερω να αποφευγω τις κακοτοπιες.κανενας σκυλος δεν επιτιθεται σαν νινζα απο το πουθενα.στη τελικη εχει και αλλα μεσα που απωθουν τους επιθετικους σκυλους. δειτε μια εστω εναλλακτικη μεθοδο.

DAZER II ΑΠΩΘΗΤΗΣ ΣΚΥΛΩΝ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΖΩΩΝ, ΕΙΔΗ ΚΥΝΗΓΙΟΥ, ΣΚΟΠΟΒΟΛΗΣ ΚΑΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
maxinikol μην με λες ψεύτη για αναδείξεις πόσο φιλόζωος είσαι.
Το Pitbull Πετάχτηκε σαν Ninja από το πουθενά.

Αν θέλεις εσύ να έχεις σκύλο για να ξεσπάνε τα σκυλιά των κομπλεξικών ή των κακών ιδιοκτητών είναι δικαίωμα σου.
Το δικό μου το σκυλί δεν θα το ξανα ακουμπήσει κανείς.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
@maxinikol ετσι με αυτο καταφερνεις να φοβισεις και τον δικο σου σκυλο εξαιρετικα.
@mareco εχω κουραστει να το συζηταω και δεν το ξανανοιγω.Αν πιστευετε οτι με το να ριξεις μια στον επιτιθεμενο σκυλο ειναι χειροτερο απο το να σου αφησει ενα προβλημα συμπεριφορας η μια μονιμη ζημια στον σκυλο σου για την υπολοιπη ζωη σου εγω δεν το ασπαζομαι αυτο.Κυκλοφορω με το ξυλο της σφουγγαριστρας και αν καποιο κανει ντου θα τρωει μεχρι να φυγει.Ετσι αποτρεπω επιθεση στον σκυλο μου και προστατευω την αγελη μου δειχνοντας ποιος ειναι ο αρχηγος στον σκυλο μου.