Επίθεση Από ελεύθερο Pit bull στην βόλτα


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
γιατί λίγοι πάνε να καταθέσουν εναντίον ενός Αλβανού που ζει σε ένα χαμόσπιτο , έχει πιτ μπουλ που τρώει απο τα σκουπίδια κ το αμάξι του είναι όλο τρακαρισμένο με ραγισμένο παρ μπριζ....
Γιατί ο Ελληνας είναι φιλήσυχος και νοικύρης δεν θέλει μπλεξίματα. Θέλει να ξυπνάει και να κοιμάται ήσυχος και αυτός και η οικογένεια του.
Γι αυτό silver.

Μην μπερδεύεις το φιλήσυχος και το δεν με ενδιαφέρει (μακρυά από τον κώλο μου και όπου θέλει ας μπει).

Τα βαρελοσκυλα Αλβανοί τα έχουν, στο Μαραθώνα Αλβανός ήταν ή πακιστανός και κάνε μία γύρα στο φόρουμ να δεις ότι όσοι είχαν παρόμοια περιστατικά Έλληνας ήταν ο τύπος με το πιτ μπουλ που έτρωγε από τα σκουπίδια.

Και μην πάμε ποιο μακριά γιατί θα αρχίσω από την Πάρο και την Ύδρα και θα φτάσω στον Παπαχρόνη και τον Πάσσαρη.
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
Ένα ¨ούστ με το ξύλο στον αέρα ¨" νομίζω ότι αρκεί στις περισσότερες περιπτώσεις.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Under το ξυλο ομως πρεπει να ειναι μεσω αμυνας.Οχι οτι κινειται δινεις μαγκουριες.Οποιο δεις οτι παει να ορμηξει η γρυλιζει επιθετικα προσπαθεις να το διωξεις λεκτικα η με τον τροπο που ειπες και αν δεις οτι κανει ντου του δινεις χωρις δευτερη σκεψη.
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
@maxinikol ετσι με αυτο καταφερνεις να φοβισεις και τον δικο σου σκυλο εξαιρετικα.
κυριακο το εργαλειο αυτο το κατευθυνεις και στοχευεις.δεν επιδρα οπου ναναι.
 






silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
γιατί λίγοι πάνε να καταθέσουν εναντίον ενός Αλβανού που ζει σε ένα χαμόσπιτο , έχει πιτ μπουλ που τρώει απο τα σκουπίδια κ το αμάξι του είναι όλο τρακαρισμένο με ραγισμένο παρ μπριζ....
Γιατί ο Ελληνας είναι φιλήσυχος και νοικύρης δεν θέλει μπλεξίματα. Θέλει να ξυπνάει και να κοιμάται ήσυχος και αυτός και η οικογένεια του.
Γι αυτό silver.
Το ότι έχουμε κάνει σημαία τον παρτικισμό και τον ωχαδερφισμό είναι γεγονός, αν και πάλι δεν βλέπω τον λόγο γιατί η προσωπική βούληση να ακολουθεί τη συλλογική.
Έχει αναφερθεί εδώ μέσα και spray απώθησης επιθετικού σκύλου. Το θεωρώ πιο ασφαλές και αποτελεσματικό.Στους υπερήχους δεν έχω καμία εκτίμηση για την αποτελεσματικότητά τους+ότι μπορεί να ενοχλήσει/βλάψει/μπερδέψει εκπαιδευτικά το δικό μας σκυλί
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Για τους υπερχηχους ουτε εγω ειμαι πολυ υπερ συν οτι αν ειναι αγελη αντε να προλαβεις να τα διωξεις.Φιλε μου προσεχε τις βολτες σου κρατα τον μαγκουρα σου και αν δεις οτι δεχεσαι επιθεση απλα strike back.
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Έχει αναφερθεί εδώ μέσα και spray απώθησης επιθετικού σκύλου. Το θεωρώ πιο ασφαλές και αποτελεσματικό.Στους υπερήχους δεν έχω καμία εκτίμηση για την αποτελεσματικότητά τους+ότι μπορεί να ενοχλήσει/βλάψει/μπερδέψει εκπαιδευτικά το δικό μας σκυλί
δλδ ποσες φορες θα χρειαστει να το χρησιμοποιησεις ωστε να εχεις τυχον βλαβες στο σκυλι...εγω αν οντως ειναι καλο εργαλειο θα το προτιμουσα για να απωθησω εναν επιθετικο σκυλο απο αποσταση παρα να περιμενω να τον αρπαξει απο το σβερκο τον δικο μου για να τον ψεκασω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μareco αν ήταν στην θέση του Εκτωρ το σκυλάκι στο avarar σου ... θα το είχε κόψει ροδέλες...
ο Κυριάκος καλά τα λέει απλά αν ζεις σε προστατευμένο περιβάλλον πάντα σκέφτεσαι πιο πολιτισμένα.
Mareco στο Νέο ψυχικό σίγουρα θα βρεις λιγότερα πιτ μπουλ ξένων που τα έχουν για μαγκιά σε σχέση για παράδειγμα από την Καλλιθέα ή τον Ν.Κόσμο.

Φιλικά
Φαντάζομαι ότι δεν τα πολυσκέφτηκες όλα αυτά που έχεις γράψει ε;

Προστατευμένο περιβάλλον;
Πιτ μπουλ ξένων;
Σκυλάκι ο Σώτος;;;;;;;;;;;;

Σε ποιό σύμπαν βρε Under;

Την έχουμε κάνει πολύ πρόσφατα αυτή την κουβέντα με τον Κυριάκο.
Αναπτυγμένη μέχρι τελικής πτώσης από όοοοοολες τις μεριές. Ας μην την ξανακάνουμε εκ νέου.

Αυτό είπα μόνο και όχι απαραίτητα την άποψή μου, για το τι θα έκανα εγώ με τα...τρία σκυλάκια μου στην βόλτα μας, σε μια γειτονιά της Αθήνας. Οταν κουβαλάς τρία, δεν σου περισσεύουν χέρια. Πρέπει να έχεις εναλλακτικές.
Η...μαγκούρα, δεν μπορεί να είναι μέσα σ'αυτές. Πρακτικά και μόνο, ακόμη κι αν ήθελα. Που δεν θέλω.
Και δεν ξέρω γιατί...αλλά 11 χρόνια τώρα, δεν μας την έχει πέσει κανείς...
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
Ενα πιτ που αρπάζει ένα ζώο δεν το αφήνει εύκολα και όσο το κρατάει του κάνει ζημιά.
Δεν ξερω αν θα προλάβεις να πατήσεις το κουμπί του σπρέυ ή των υπερήχων για να αποτρέψεις ένα πιτ πριν αρπάξει το σκυλί σου , ΑΝ ΤΟ ΑΡΠΑΞΕΙ δύσκολα θα το αφήσει με αυτούς τους τρόπους.

Μια μαγκούρα στο χέρι είναι η λύση . Την σηκώνεις στον αέρα όταν δέχεσαι επίθεση και θεωρητικά ο σκύλος που επιτιθεται σταματάει.Αν όχι μπορεί να δεχτει ενα χτύπημα πριν ακουμπήσει το σκυλί σου και γίνουν μύλος.

Chispapas δεν έχω καταλάβει τον στόχο των μηνύματων σου και την επιθετικότητα τους.
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
παντως τοσα χρονια που βγαζω στο δασος τα σκυλια μου μονο ανδρες που εχουν σκυλια κυκλοφορουν με μαγκουρες.τυχαιο?
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
1.δλδ ποσες φορες θα χρειαστει να το χρησιμοποιησεις ωστε να εχεις τυχον βλαβες στο σκυλι...2.εγω αν οντως ειναι καλο εργαλειο θα το προτιμουσα για να απωθησω εναν επιθετικο σκυλο απο αποσταση παρα να περιμενω να τον αρπαξει απο το σβερκο τον δικο μου για να τον ψεκασω.
1. Ελπίζουμε ποτέ.
2. Και το spray μπορεί να ρίξει από απόσταση. Μπορεί να μην είναι το ίδιο, αλλά οι υπέρηχοι δεν κάνουν τίποτα ούτε καν στα κουνούπια. Δεν ξέρω αν θα κατάφερναν να απωθήσουν έναν επιθετικό σκύλο.Ούτε μπορώ να πιστέψω ότι απευθύνονται μόνο στον άλλο σκύλο.Τι είναι ο ήχος για να τον περιορίσεις.

Καλύτερα να μας εξηγούσε, βέβαια, κάποιος γνώστης (ή παθών):rolleyes:
 
Last edited:


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
Φαντάζομαι ότι δεν τα πολυσκέφτηκες όλα αυτά που έχεις γράψει ε;

Προστατευμένο περιβάλλον;
Πιτ μπουλ ξένων;
Σκυλάκι ο Σώτος;;;;;;;;;;;;

Σε ποιό σύμπαν βρε Under;

Την έχουμε κάνει πολύ πρόσφατα αυτή την κουβέντα με τον Κυριάκο.
Αναπτυγμένη μέχρι τελικής πτώσης από όοοοοολες τις μεριές. Ας μην την ξανακάνουμε εκ νέου.

Αυτό είπα μόνο και όχι απαραίτητα την άποψή μου, για το τι θα έκανα εγώ με τα...τρία σκυλάκια μου στην βόλτα μας, σε μια γειτονιά της Αθήνας. Οταν κουβαλάς τρία, δεν σου περισσεύουν χέρια. Πρέπει να έχεις εναλλακτικές.
Η...μαγκούρα, δεν μπορεί να είναι μέσα σ'αυτές. Πρακτικά και μόνο, ακόμη κι αν ήθελα. Που δεν θέλω.
Και δεν ξέρω γιατί...αλλά 11 χρόνια τώρα, δεν μας την έχει πέσει κανείς...
να είσαι καλά και να μην σου την πέσουν ποτε.
Προστατευμένο περιβάλλον θεωρείται το Νέο Ψυχικό σε σχέση με την Καλλιθέα.
Πιτ μπουλς ξένων? κάνε μια βόλτα τον χειμώνα στα πάρκα του Νέου Κόσμου.
Αν δεν βρίσκεις ... ακολούθησε την μυρωδιά του μπάφου στον άερα ...
όταν φτάσεις στο πάρκο θα καταλάβεις τι εννοώ.
Πάντα σκέφτομαι πριν γράψω και ποτέ δεν γράφω χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία.
έσυ δεν έχεις προσωπική εμπειρία 11 χρόνια τώρα και μου λες πως τα γραφώμενα μου , είναι γραφώμενα πριν απο τα οποία δεν έχει προηγηθεί σκέψη...λέω μπούρδες λοιπόν.
Εγώ δεν μπήκα για να προσβάλω αλλά για να μοιραστώ την εμπειρία μου.
Συγνώμη για τον Σώτο - μοιάζει μικρόσωμος.
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
παντως τοσα χρονια που βγαζω στο δασος τα σκυλια μου μονο ανδρες που εχουν σκυλια κυκλοφορουν με μαγκουρες.τυχαιο?
Θα δεις και μένα μελλοντικά, αλλά τη δικιά μου τη φυλάω για τους ιδιοκτήτες:-\":mad:
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
Silver Μια ζωή κοροίδευα κάποιος μεγαλύτερης ηλικίας κυρίους που κρατούσαν ξύλα...κι έλεγα που παει ο τύπος στην πλατεία με το ξύλο?
δεν ντρέπεται που κουβαλάει το μαρκούτσι?
τώρα κατάλαβα τι παίζει...
και πόσο πονάει να βλέπεις το σκυλί σου με τρύπες.
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
τωρα που το λες σιλβερ και εγω σκεφτομαι ενα εργαλειο για μερικους στη βολτα αλλα οχι μαγκουρα. βιτσα να ναι ελαστικη να σκιζει τον αερα.και ποναειιιιιιιιιι αουτς!!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Την έχει δοκιμάσει δηλαδή αυτήν τη τεχνική με τη μαγκούρα κανείς; θέλετε να μου πείτε ότι ένα άγριεμένο σκυλί αν το χτυπήσεις με ξύλο θα φύγει μακριά; Κι αν απλώς γίνουν χειρότερα τα πράγματα; Τότε θα κάνω το κεφαλοκλείδωμα;
Πάντως, μια φορά που μου έτυχε με ροτβάιλερ λυτό και τρελή ιδιοκτήτρια. Έβαλα το σκύλο από πίσω μου για να κοιτάξει εμένα το σκυλί (με την ελπίδα ότι δε θα μου έκανε τίποτα εμένα) και να βρει το χρόνο η τρελή να το μαζέψει. Αυτό δούλεψε - εγώ μετά χρειαζόμουν βάλιουμ. Μπορεί να ταν και τυχαίο και το ροτ να μην ήταν γενικά επιθετικό -δε μου φάνηκε πολύ μεγάλο - και να ταν απλά κακιά στιγμή.

Πάντως έχω μαγκούρα φτιαγμένη ειδικά για μένα απ τον παππού μου - εγώ και η Χάιντι. Να θυμηθώ να τη φέρω απ το χωριό.
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
αν δε δουλεψει η μαγκουρα μετα περνας στο κεφαλοκλειδωμα και αν δουλεψει επιτυχως κατεβαινεις με την εθνικη ελληνορωμαικης στους επομενους ολυμπιακους και φερνεις ενα πολυποθητο μεταλλιο να χαρουμε ως εθνος και εμεις.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγώ παλι εχω ενα μαστίγιο-βίτσα από δέρμα ταύρου "συγκεκριμένης περιοχής", Και ελαστικό και επωδυνο.
Αν ειναι να βγω σαν τον Ρομποκοπ στο τελος... Προτιμώ ενα μπουκάλι ξύδι... (γνωστή μου είπε ότι της ειχε αγριέψει αδεσποτο και είχε μπουκάλι ξυδι, επειδη πρόσεξε ότι το σκυλι της απομακρύνεται αμέσως όταν το μυρίσει, και όντως ετσι το εδιωξε).
Αν ειναι να τα κάνουμε σαλάτα, τουλάχιστον να γλυτώσουμε την κατηγορία βαριάς κακοποιησης αδέσποτου, αν βρεθεί κανας νοημων να μας καταγγείλει για τη μαγκουρα, στυλιάρι κλπ