Επίθεση από Πιτ Μπουλ


loomy

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
83
158
Μαρούσι
Καλημέρα σε όλους,
Χρόνια πολλά και Καλή Χρονιά εύχομαι μιας και είναι το πρώτο μου ποστ για την καινούρια χρονιά.
Δυστυχώς για εμάς η προηγούμενη χρονιά δεν έκλεισε καλά, ούτε ξεικίνησε καλά (εξαιτίας προσωπικού προβλήματος υγείας) αλλά ούτε και συνεχίζεται για το τετραποδάκι μας, την Μαξούλα μας.
Για να μην μακρυγορώ χτές Κυριακή πρωί αποφασίσαμε να βγούμε βόλτα οικογενειακώς με παδιά (2,5 και 5,5 ετών) μαζί με τον άντρα μου και το Μαξάκι μας (σεττεράκι 12 ετών υιοθετημένο εδώ και 8 χρόνια από το fazoo, κάποιοι μπορεί να θυμούνται την ιστορία της). Μένουμε βόρεια και στη γειτονιά υπάρχουν πολλά πάρκα, κοντα στο σπιτι είναι και δύο γηπεδακια μπάσκετ και βολλευ περιγφραγμένα που είναι κλασσικό σημείο που πάνε παιδια και σκυλια και τρέχουν - παιζουν ελεύθερα. Φτάνουμε απέξω και βλέπουμε μέσα στο ένα από τα δύο γηπεδάκια να έχει δύο σκυλάκια τα οποία παίζανε και άλλα δύο τα οποία μόλις έφευγαν. Επειδή το Μαξάκι μας είναι πολύ επιφυλακτική με τα άλλα σκυλιά (ΌΧΙ επιθετική), μπαίνουμε στο δεύτερο γηπεδάκι, ο άντρας μου ακομη κρατάει τη Μαξ από το λουρί και εγώ έχω τα παιδια από το χέρι, πλησιάζουμε στην περίφραξη για να πουμε μια καλημέρα και στους άλλους δύο, τον έναν κύριο που είχε ένα Cane Corso τον ξέραμε από προηγούμενη συνάντηση μας και μάλιστα ήταν και ιδαίτερα φιλικό με τα παιδιά, το δεύτερο σκυλί, το πίτ μπουλ δεν το είχα ξαναδει στη γειτονιά. Πριν προλάβουμε να μιλήσουμε το πιτ μπουλ ορμάει στην περίφραξη και βρίσκει μια τρύπα και περνάει στη δική μας πλευρά (ούτε εγώ ήξερα ότι υπήρχε τρύπα στην περίφραξη εκεί ενώ έχω πάει άπειρες φορές) κ κατευθείαν πάει στη Μαξ κάνει ένα κύκλο γύρω της και κατευθείαν ορμάει να την αρπάξει, ο άντρας μου ενσντικτωδώς την τράβηξε από το λουρί και έτσι δεν πρόλαβε να την πιάσει από το λαιμό, στο δευτερο όρμα που κάνει ο Δ. έχει προλάβει να την σηκώσει ψηλά αλλά το Πιτ Μπουλ έχει προλάβει και της έχει αρπάξει το πόδι. Παιδιά τα λεπτά που ακολούθησαν για μένα και για τα παιδιά αλλά και για το σκυλί ήταν σοκαριστικά... Το Πιτ Μπουλ να έχει δαγκώσει το πόδι της Μαξ και να το τραβάει με λύσσα, η Μαξ σε κατάσταση σοκ, το στομα του σκύλου να έχει κλειδώσει και να μην ανοίγει με τίποτα και ο υποτιθέμενος κηδεμόνας του να μην ξέρει να χειριστεί το σκυλί του... ο άντρα μου ούρλιαζε να τη σφίξει απο το λαιμό για να καταφερει να ανοίξει το στόμα του και αυτος να μην καταλαβαίνει... με τα πολλά επιτελους πήρε μπρος και μετα απο 1-2 λεπτα κατάφερε να την σφίξει πολύ και να ανοίξει επιτέλους το στομα του και να τραβήξουμε το ποδαράκι της Μαξ.
Μια Μαξ σε αμοκ να τρέμει σαν κομπρεσερ, κυριολεκτικά μέσα στα σκατα γιατι απο τον πόνο και το σοκ έκανε κακά, ένα ποδι μέσα στα αίματα να μην κουνιέται....
Εγώ έχω πάθει υστερία, τα παιδιά μου τρομακρατημένα να κλαίνε και να έχω ένα τύπο απέναντι (αυτόν με το cane) να μου λέει "πως κάνεις έτσι ηρέμησε αυτά συμβαίνουν, σκυλιά είναι..."
Ε όχι ρε φίλε, δεν το δέχομαι... αρνούμαι να το δεχτώ ότι έιναι σκυλιά και αυτά συμβαίνουν .... γιατι έχω τύχει σε καβγάδες σκύλων και όσο ζουσε ο λουμακος μου αλλά αυτη τη φονική επίθεση δεν την έχω ξαναδει...γιατι η Μαξ δεν προκάλεσε δεν κουνήθηκε δεν γάβγισε δεν έκανε τίποτα το κακόμοιρο...
Με την ίδια λύσσα που ήρθε να ξεσκίσει την Μαξ θα μπορούσε να έρθει να επιτεθεί στα παιδιά μου...γιατι πριν και αυτό μια χαρά έπαιζε με τα άλλα σκυλιά στο δικό μου όμως του γύρισε η βίδα, και με τα παιδια του τύπου στο σπίτι μπορεί να είναι το καλύτερο σκυλί με τα άλλα όμως???
Αγαπώ όλα τα σκυλιά πραγματικά και πάντα έλεγα ότι δεν υπάρχουν άγρια σκυλιά αρκεί να έχουν μεγαλώσει σωστά... αρχίζω να αλλάζω άποψη...
Είναι το δεύτερο σκηνικό που μου συμβαίνει με Πιτ Μπουλ μέσα σε λιγότερο από ένα χρόνο. Πριν 8 μήνες ένα ντοπερμαν και δύο πιτ μπουλ βγηκαν από την αυλή του σπιτιού τους και κοντέψανε να φάνε το μικρό μου (2 ετών τότε). Η μεγάλη μου κόρη έκανε να συνέλθει μηνες μετά από αυτό το σκηνικό, ενώ εχει μεγαλώσει με σκυλιά.
Το ξέρω πως οι έχοντες αυτή τη ράτσα ή παρόμοιες θα πέσουν να με φάνε αλλά δεν λέω μην πέρνετε τέτοια σκυλιά η ότι όλα είναι κακά και δολοφόνοι απλά όσοι έχουν τέτοια σκυλιά ΟΦΕΙΛΟΥΝ να έχουν τα μάτια τους όχι 14 αλλά 104 και φυσικά να είναι ικανοί να τα χειριστούν... δεν είναι δυνατόν να μην ξέρεις πως να ανοίξεις το στόμα του σκύλου σου!!!!
Πολύ θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας...
Μην μου γράψετε όμως ότι το προκάλεσε ο άντρας μου το σκηνικό επειδή σήκωσε τη Μάξ γιατί πολύ απλά αν δεν ήταν αυτος και ήμουν μόνη με τα παιδιά αυτή τη στιγμή ο Λουμάκος μου θα είχε παρέα...
Σήμερα θα πάω τη Μαξ στο γιατρο για να το τσεκάρει, έχει ήδη ξεκινησει αντιβίωση, εννοείται πως το πόδι δεν το παταει καν...δυστυχώς δεν μπορώ να της δώσω κάποιο παυσίπονο λόγω νεφρικής ανεπάρκειας, και ο τύπος δεν πήρε ουτε ένα τηλέφωνο να ρωτησει αν τελικά ζει...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Το μόνο που μπορώ να σου πω...πρώτον, μην συγχέεις στο μυαλό σου, την επίθεση σε σκύλο με την επίθεση σε άνθρωπο. Δεν έχουν καμία σχέση και είναι άδικο για το κάθε pitbull κι εσύ ξέρω...ότι το ξέρεις, αλλά τώρα είσαι ακόμη σε σοκ. Και δεύτερον, έπρεπε εκείνη την ώρα, ή ακόμη και τώρα, αν ξέρεις ποιός είναι ή μπορείς να τον βρεις, να του κάνεις μύνηση. Δεν βλέπω να υπάρχει άλλος τρόπος, να προστατεύεται ο κόσμος, από τον κάθε τέτοιο ιδιοκτήτη δυστυχώς, συμπεριλαμβανομένου και του ιδιοκτήτη του corso.

Περαστικά στο Μαξάκι και...σ'εσάς βέβαια :(
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ηρεμια... ψυχραιμια..
Ατυχημα ηταν. Ειμαι σιγουρη οτι και αυτος ο ανθρωπος δεν ηξερε οτι υπηρχε τρυπα. Και θελουμε δε θελουμε αυτο ισχυει... σκυλια ειναι μπορει να συμβει και αυτο. Κανεις δεν προκαλεσε τιποτα. Ετυχε. Εαν κατσω και σου πω ποσα τετοια "ετυχε" εχουν συμβει με τα δικα μου σκυλια...
Πιτμπουλ σε σενα... ημιαιος γερμανικος σε μενα... μη στοχοποιεις σκυλια. Ειναι αδικο. Πηγαινε τη Μαξουλα να δει ενας κτηνιατρος το ποδι της.
Και το οτι δαγκωσε τη Μαξ δε σημαινει επουδενι οτι ο σκυλος θα επιτιθονταν σε παιδι ή ανθρωπο.
Το πως συμπεριφερθηκε ο ιδιοκτητης μετα το συμβαν ειναι απαραδεκτο, συμφωνω.
Και τελος.... θα σου ελεγα να μιλησεις στα παιδια οταν θα μπορεις να δεις πιο ψυχραιμα το συμβαν.
 


loomy

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
83
158
Μαρούσι
Παιδιά προς θεού δεν θέλω να στοχοποιήσω συγκεκριμένες ράτσες απλά στοχοποιώ ιδιοκτήτες που κατέχουν αυτές τις ράτσες... που κατά τη γνώμη μου δεν είναι ικανοί να έχουν και να χειριστούν αυτά τα σκυλιά. Αμαλία εσύ το ξέρεις από πρώτο χέρι ότι όταν έχεις ένα τόσο δυνατό σκυλί οφείλεις να είσαι 10 φορές πιο προσεκτικός και στο κάτω κάτω σε τι φταιει ρε παιδιά το δικό μου το σκυλί να το στείλει στα καλα καθούμενα??? Δεν του επιτέθηκε ένα αλλο σεττερ και το έκανα θέμα...
Μαρία πριν 8 μήνες εγραψα τι έπαθα με τα άλλα τυχαία στο δρόμο που πήγαινα βολτα με τα παιδιά...τότε βέβαια το ντόπερμαν ήταν αυτό που έκανε συνέχεια όρμα στο μικρό στο λαιμό του και τα πιτ ηταν δεξιά και αριστερά και απλά γάβγιζαν...
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Αυτο
Είναι το δεύτερο σκηνικό που μου συμβαίνει με Πιτ Μπουλ μέσα σε λιγότερο από ένα χρόνο. Πριν 8 μήνες ένα ντοπερμαν και δύο πιτ μπουλ βγηκαν από την αυλή του σπιτιού τους και κοντέψανε να φάνε το μικρό μου (2 ετών τότε).
πως συνάδει με αυτο;

Μαρία πριν 8 μήνες εγραψα τι έπαθα με τα άλλα τυχαία στο δρόμο που πήγαινα βολτα με τα παιδιά...τότε βέβαια το ντόπερμαν ήταν αυτό που έκανε συνέχεια όρμα στο μικρό στο λαιμό του και τα πιτ ηταν δεξιά και αριστερά και απλά γάβγιζαν...
Μηπως εισαι λιγο προκατελειμενη;

Εν προκειμενω, ναι συμβαινουν αυτα, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, ζωα ειναι.
 




saganofski

Member
25 Δεκεμβρίου 2017
24
45
42
Η loomy δεν κατακρινει ρατσες.πολυ σωστα λεει οτι οταν καποιος εχει τετοια σκυλια πρεπει τα ματια του να ειναι 1014.εχει λαθος;και ο αλλος ο εξυπνος λεει σκυλια ειναι.σκυλια ειναι ρε φιλε δεν ειπε κανενας
.οτι ειναι γατια και τι παει να πει αυτο δλδ;καλα ειναι αυτοι που εχουν τετοια σκυλια και βαζω και τον εαυτο μου μεσα να προσεχουμε παρα μα παρα πολυ.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Loomy καλημερα και περαστικα στο σκυλακι σου..Amaliaz δεν ηξερε οτι υπαρχει τρυπα στην περιφραξη; Ε, τοτε ειναι δικαιολογημενος ο ανθρωπος τι να πουμε; Και μετα που δεν ηξερε πως να "τραβηξει" το σκυλι του, ετυχε; Τα πιτ ΔΕΝ ειναι σκυλακια για τον καθενα, καλα χρυσα ειναι, αλλα η φυλη εχει ιδιαιτεροτητες..Εχει παρει η μιση Αθηνα απο ενα πιτακι επειδη ειναι μοδα και με την πρωτη ευκαιρια τα αμολανε στα παρκα να παιξουν με τα αλλα σκυλακια νομιζοντας οτι εχουν λαμπ..
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ματινα συμφωνω οτι δυναμικα μεγαλοσωμα σκυλια απαιτουν εξισου δυναμικους, αποφασισμενους και υπευθυνους ιδιοκτητες. Δε διαφωνησα.

Amaliaz δεν ηξερε οτι υπαρχει τρυπα στην περιφραξη; Ε, τοτε ειναι δικαιολογημενος ο ανθρωπος τι να πουμε;
Οχι δεν ειναι δικαιολογημενος. Ειναι ατυχη στιγμη. Και η ιδια εγραψε οτι δεν ηξερε για την τρυπα στην περιφραξη και γι αυτο πηγε εκει κοντα να τους χαιρετησει.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Παιδιά ανοίγουμε μεγάλη κουβέντα αν θέλουμε να το προχωρήσουμε το θέμα.
Εννοώ το εξής: Θέλουμε να είμαστε σαν χώρα ελαστική, όπως είμαστε σε όλα; Να απαγορευεται το κάπνισμα αλλά να καπνίζουν όλοι παντου; Να έχουμε σκύλους εν δυνάμει επικίνδυνους αλλά να μη τρέχει και τίποτα όταν επιτεθουν στον σκύλο του γείτονα;
Ή θέλουμε να είμαστε από τις χώρες που ο νόμος σε κάθε περίπτωση εφαρμόζεται; Που το πιτάκι της ιστορίας θα είχε συναντήσει τον πλάστη του γιατί θα είχε κριθεί επικίνδυνο; Μεγάλη κουβέντα.
 


loomy

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
83
158
Μαρούσι
Αυτό λέω ρε παιδιά και εγώ!!! Ειλικρινά δεν κατηγορώ το σκυλί το συγκεκριμένο και το κάθε σκυλί που μπορεί να έχει μια τόσο επιθετική συμπεριφορά αλλά το ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ του!!! Όταν έχεις ενα δυνατό σκυλί και το αφηνεις ελέυθερο να παίξει με άλλα σκυλιά τα μάτια σου είναι πάνω του συνέχεια και επίσης οφείλεις να ξέρεις τι να κάνεις αν αρπάξει κάποιο άλλο. Είμαι παράλογη??
Δεν έχω Γ.Π, Ροτ, Cane Corso ή κάποιο αντίστοιχο, ένα σεττερακι έχω 12 ετών με νεφρική ανεπάρκεια και τα μισά του δόντια ... αυτή τη στιγμή δεν θα είχα το σκυλάκι μου αν δεν ήταν ο αντρας μου να του φωνάζει να της σφίξει το λαιμό για να αφήσει το πόδι της, ο τύπος απλά προσπαθούσε να την τραβήξει από τα ούλα... δεν είχε ιδέα τι να κανει...
 


loomy

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
83
158
Μαρούσι
Αυτο


πως συνάδει με αυτο;



Μηπως εισαι λιγο προκατελειμενη;

Εν προκειμενω, ναι συμβαινουν αυτα, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, ζωα ειναι.
Μάλλον δεν έχεις παιδιά έτσι ??? Όταν τα παιδιά μου από την πρώτη μέρα που γεννήθηκαν είναι με σκυλιά θεωρώ τρομερό το γεγονός να φτάσουν σε σημείο να τα φοβούνται... Αυτό ισχύει για τη μεγάλη που ειναι 5,5 και καταλαβαίνει. Το παιδι πέρασε φάση που έτρεμε στο δρόμο όταν έβλεπε άλλο σκυλί...
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Οχι δεν ειναι δικαιολογημενος. Ειναι ατυχη στιγμη. Και η ιδια εγραψε οτι δεν ηξερε για την τρυπα στην περιφραξη και γι αυτο πηγε εκει κοντα να τους χαιρετησει.
Το οτι δεν ηξερε κανενας οτι υπηρχε τρυπα στη περιφραξη, αντε με τα χιλια ζορια να το δεχτω..Αλλα το οτι το σκυλι σου ξεσκιζει ενα αλλο και εσυ "δεν ξερεις τι να κανεις" και πως να το χειριστεις σημαινει οτι αυτο το ζωο ΔΕΝ ειναι για εσενα, δεν χωραει συζητηση. Τι εγινε ρε ολοι με ενα πιτ και ενα κορσο, τοσα σκυλια υπαρχουν, τουλαχιστον χρησιμοποιηστε αυτη τη γ@μημενη εφευρεση που λεγεται ΛΟΥΡΙ.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα. Ως ιδιοκτήτης πιτ μπουλ, έχω να πω τα εξής:
1ον. Τα πιτ μπουλ δείχνουν σημάδια αν συμπαθούν απο την αρχή ή όχι κάποιο σκυλί. Ένας σοβαρός ιδιοκτήτης το βλέπει και ακόμη και αν είναι σε περιφραγμένο μέρος, μόλις δει το σκυλί του, να τσιτώνει με άλλο που περνά απο έξω το μαζεύει, ή το απομακρύνει απο τον φράκτη.
2ον. Ένα ισορροπημένο πιτ μπουλ, δεν θα αρπάξει ποτέ με την μία ένα άλλο σκυλί. Μπορεί να εμπλακεί σε σκυλοκαυγά για κυριαρχία ή απο ένστικτο, αλλά συνήθως (επαναλαμβάνω, όταν είναι ισορροπημένο) δεν δαγκώνει με την πρώτη. Αν το σκυλί έχει τέτοιες επιθετικές τάσεις, δεν το αφήνεις ΠΟΤΕ ελεύθερο.
3ον. Ως ιδιοκτήτης πιτ μπουλ και επειδή πάντα υπάρχει η πιθανότητα "εμπλοκής" κι ας είναι το πιό χαζό σκυλί του κόσμου, έχω μαζί μου ΠΑΝΤΑ, ένα μπουκαλάκι νερό. Μια ρίψη νερού στην μουσούδα επιτιθέμενου σκύλου είναι ικανή να τον απομακρύνει και να απελευθερώσει το δάγκωμα.
Λυπάμαι για ότι έπαθε η μικρή Μαξ, και της εύχομαι να γνωρίσει και τα άλλα πιτμπουλ. Αυτά που είναι φιλικά και παιχνιδιάρικα και θα την προστατεύουν!
 
Last edited:




d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Μάλλον δεν έχεις παιδιά έτσι ??? Όταν τα παιδιά μου από την πρώτη μέρα που γεννήθηκαν είναι με σκυλιά θεωρώ τρομερό το γεγονός να φτάσουν σε σημείο να τα φοβούνται... Αυτό ισχύει για τη μεγάλη που ειναι 5,5 και καταλαβαίνει. Το παιδι πέρασε φάση που έτρεμε στο δρόμο όταν έβλεπε άλλο σκυλί...
Απλα αναφερομαι στο γεγονός οτι στοχοποιεις τα πιτ ενω τα ντοπερμαν επιτεθηκαν στο παιδι σου. Καταλαβα λάθος;

@saganofski ναι συμβαινουν αυτα, ειναι ΖΩΑ. Εχουν ΕΝΣΤΙΚΤΑ και λειτουργουν με αυτα και οχ ιμε την ΛΟΓΙΚΗ. Οσοσ και αν θελουμε να λεμε οτι τα εκπαιδευουμε και τα κοντρολάρουμε, οταν το ενστικτο αναλαβει τα αλλα bye bye απο Dubai.

Tα παραπανω δεν αναιρουν το γεγονος οτι αν καποιος εχει στην κατοχη του σκυλο δυναμικης φυλης πρεπει να προσέχει πολυ περισσοτερο γιατι δυνητικα μπορει να κανει μεγαλυτερη ζημια.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Συμφωνησα οτι η συμπεριφορα του ιδιοκτητη ηταν απαραδεκτη μετα το συμβαν... και κατα τη διαρκεια προφανως. Δεν καταλαβαινω γιατι συνεχιζουμε τη συζητηση.

Εγω γενικα πορευομαι παντα με τη λογικη οτι εαν μας την πεφτουν μικροσωμα ζωα που κινδυνευουν σοβαρα απο ζωο που κραταω εγω στα χερια μου, μπορω να κανω ζημια στο δικο μου ζωο αρκει να μη βλαψει σοβαρα το μικροτερο/πιο αδυναμο. Θεωρω οτι ετσι ειναι σωστο να σκεφτεται καποιος που εχει σκυλο ικανο να προκαλεσει σοβαρη ζημια σε αλλο ζωο.
 


saganofski

Member
25 Δεκεμβρίου 2017
24
45
42
Απλα αναφερομαι στο γεγονός οτι στοχοποιεις τα πιτ ενω τα ντοπερμαν επιτεθηκαν στο παιδι σου. Καταλαβα λάθος;

@saganofski ναι συμβαινουν αυτα, ειναι ΖΩΑ. Εχουν ΕΝΣΤΙΚΤΑ και λειτουργουν με αυτα και οχ ιμε την ΛΟΓΙΚΗ. Οσοσ και αν θελουμε να λεμε οτι τα εκπαιδευουμε και τα κοντρολάρουμε, οταν το ενστικτο αναλαβει τα αλλα bye bye απο Dubai.

Tα παραπανω δεν αναιρουν το γεγονος οτι αν καποιος εχει στην κατοχη του σκυλο δυναμικης φυλης πρεπει να προσέχει πολυ περισσοτερο γιατι δυνητικα μπορει να κανει μεγαλυτερη ζημια.
Εχεις δικιο σε αυτο που λες αλλα δεν νομιζω να ειναι το ιδιο να δεχθεις επιθεση απο κανισακι απο το να δεχθεις επιθεση απο ενα πιτ η ροτ η ντοπερμαν.ολοι οι κατοχοι πρεπει να προσεχουμε αλλα ποσο μαλλον εμεις με μεγαλοσωμα και δυνατα σκυλια
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Εχει παρει η μιση Αθηνα απο ενα πιτακι επειδη ειναι μοδα και με την πρωτη ευκαιρια τα αμολανε στα παρκα να παιξουν με τα αλλα σκυλακια νομιζοντας οτι εχουν λαμπ..
Πιτάκια, cane corso, rots, dogo κλπ κλπ Το θέμα είναι η ράτσα του σκύλου ή οι άνθρωποι;;
Προσωπικά προτιμώ να βλέπω κάποιον να προσπαθεί να συγκρατήσει ένα πιτακι 30 κιλών απο ένα ροτ ή cane corso των 60 κιλών.

Οι Ελβετοί έχουν όλοι τους όχι μόνο κυνηγετικά αλλά και πολεμικά όπλα σπίτι, αλλά ατυχήματα δεν συμβαίνουν. Εν αντιθέσι εδώ σκοτώνονται κάθε χρόνο με τα δίκανα...
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Εχεις δικιο σε αυτο που λες αλλα δεν νομιζω να ειναι το ιδιο να δεχθεις επιθεση απο κανισακι απο το να δεχθεις επιθεση απο ενα πιτ η ροτ η ντοπερμαν.ολοι οι κατοχοι πρεπει να προσεχουμε αλλα ποσο μαλλον εμεις με μεγαλοσωμα και δυνατα σκυλια
Φυσικά και διαφέρει. Δεν αντιλέγει κάποιος σε αυτό. Και θεωρώ αυτονόητο ότι κάποιος που αναλαμβάνει να έχει στην κατοχή του ένα τέτοιο σκυλί θα πρέπει να ξέρει -τουλάχιστον θεωρητικά πως να συμπεριφερθεί σε εμπλοκή.

Είμαι αντίθετος με την στοχοποιηση συγκεκριμένων φύλων.

Με την στοχοποιηση ανεύθυνων ιδιοκτητών δεν έχω κανένα προβλημα, το κάνω και εγώ.

Περαστικά στην max και εύχομαι καλή και γρήγορη ανάρρωση.