Επίθεση από Πιτ Μπουλ


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Για να σας λυθεί η απορία, τον είδαν να κυκλοφορεί στο πάρκο με πήραν τηλ και τον πέτυχα, με συγκέντρωση λαού τριγύρω (αυτοί οι τυχαίοι που έρχονται στο πάρκο με τα σκυλιά τους) να μην μπορεί να φύγει.
Εκτιμώ, ότι δεν θα ξαναπεράσει απο εκεί!
Του μίλησες?
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@Mariosgs
Στο συγκεκριμένο πάρκο βρίσκεται ένας χώρος με κάγκελα στα 2 μέτρα, περιφραγμένος με πόρτα σιδερένια, που πολλές φορές αφήνουν-με τα σκυλιά μας μέσα να παίξουμε (έχει και παγκάκια και όλα υπο την εποπτία μας, ποτέ δεν έχει γίνει κάτι, απόλυτα ελεγχόμενος χώρος).
Του έκατσε σήμερα να πάει εκει να αφήσει τον σκύλο του ελεύθερο, οπότε βρέθηκα στην είσοδο (εγώ χωρίς τον σκύλο) και του έκανα νόημα να πλησιάσει.
Αφού του εξήγησα ότι υπάρχει καταγγελία επί αγνώστου για:
1. ελεύθερο σκύλο σε δημόσιο χώρο και ιδιαίτερα σε πάρκο-πλατεία που παίζουν και παιδιά
2. Επίθεση στον σκύλο μου
3. Κακοποίηση του σκύλου μου από τον ίδιο (αφου τον κλώτσησε)
4. Έθεσε σε κίνδυνο την σωματική ακεραιότητα ενός παιδιού 8 ετών που ήταν στην παρέα μας

Του ζήτησα τα στοιχεία του και η πρώτη του αντίδραση ήταν "δεν σε ξέρω"!!!
Την ίδια στιγμή μαζεύτηκαν και άλλοι 10 γύρω με τα σκυλιά τους και από αυτούς που ήταν παρόντες στην φάση.
Μετά το γύρισε: "Σε θυμάμαι είσαι αυτός που το πιτμπουλ σου επιτέθηκε στον δικό μου"!!!!!
Και απο τα κορυφαία: "Ποιός νόμος λέει ότι είμαι υποχρεωμένος να έχω τον σκύλο μου δεμένο"!!!!!

Ε, τα πήρα στο κρανίο.. Ενώ οι άλλοι μου έλεγαν να καλέσω την αστυνομία μιας και δεν έδινε στοιχεία, του είπα ότι δεν θα γλυτώσει με ένα απλό πρόστιμο.....
Έπεσε το ανάλογο στόλισμα (bulling το λένε), του ζητούσα να βγει έξω χωρίς τον σκύλο του... κλπ
Άρχισαν να του φωνάζουν και οι υπόλοιποι τύπου (αν το εκανε αυτό στο δικό μου το σκυλί, εδώ θα σε έθαβα.. κάτι τέτοια τέλος πάντων).

Τελικά του πρότεινα με όλη την "ευγένεια" της στιγμής, να μην ξαναεμφανιστεί στην γειτονιά, ακόμη και αν τον έχει σε κλουβί με ρόδες, γιατί θα είναι η τελευταία του!

Ζητάω συγνώμη για την περιγραφή και τον χώρο σας. Γενικά είμαι ήρεμος άνθρωπος και προσπαθώ να λύσω τα θέματα πολιτισμένα, μέχρι ο άλλος να θεωρεί ότι μπορεί να σε "παίξει".
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Eroe and Mariosgs


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
@Mariosgs
Στο συγκεκριμένο πάρκο βρίσκεται ένας χώρος με κάγκελα στα 2 μέτρα, περιφραγμένος με πόρτα σιδερένια, που πολλές φορές αφήνουν-με τα σκυλιά μας μέσα να παίξουμε (έχει και παγκάκια και όλα υπο την εποπτία μας, ποτέ δεν έχει γίνει κάτι, απόλυτα ελεγχόμενος χώρος).
Του έκατσε σήμερα να πάει εκει να αφήσει τον σκύλο του ελεύθερο, οπότε βρέθηκα στην είσοδο (εγώ χωρίς τον σκύλο) και του έκανα νόημα να πλησιάσει.
Αφού του εξήγησα ότι υπάρχει καταγγελία επί αγνώστου για:
1. ελεύθερο σκύλο σε δημόσιο χώρο και ιδιαίτερα σε πάρκο-πλατεία που παίζουν και παιδιά
2. Επίθεση στον σκύλο μου
3. Κακοποίηση του σκύλου μου από τον ίδιο (αφου τον κλώτσησε)
4. Έθεσε σε κίνδυνο την σωματική ακεραιότητα ενός παιδιού 8 ετών που ήταν στην παρέα μας

Του ζήτησα τα στοιχεία του και η πρώτη του αντίδραση ήταν "δεν σε ξέρω"!!!
Την ίδια στιγμή μαζεύτηκαν και άλλοι 10 γύρω με τα σκυλιά τους και από αυτούς που ήταν παρόντες στην φάση.
Μετά το γύρισε: "Σε θυμάμαι είσαι αυτός που το πιτμπουλ σου επιτέθηκε στον δικό μου"!!!!!
Και απο τα κορυφαία: "Ποιός νόμος λέει ότι είμαι υποχρεωμένος να έχω τον σκύλο μου δεμένο"!!!!!

Ε, τα πήρα στο κρανίο.. Ενώ οι άλλοι μου έλεγαν να καλέσω την αστυνομία μιας και δεν έδινε στοιχεία, του είπα ότι δεν θα γλυτώσει με ένα απλό πρόστιμο.....
Έπεσε το ανάλογο στόλισμα (bulling το λένε), του ζητούσα να βγει έξω χωρίς τον σκύλο του... κλπ
Άρχισαν να του φωνάζουν και οι υπόλοιποι τύπου (αν το εκανε αυτό στο δικό μου το σκυλί, εδώ θα σε έθαβα.. κάτι τέτοια τέλος πάντων).

Τελικά του πρότεινα με όλη την "ευγένεια" της στιγμής, να μην ξαναεμφανιστεί στην γειτονιά, ακόμη και αν τον έχει σε κλουβί με ρόδες, γιατί θα είναι η τελευταία του!

Ζητάω συγνώμη για την περιγραφή και τον χώρο σας. Γενικά είμαι ήρεμος άνθρωπος και προσπαθώ να λύσω τα θέματα πολιτισμένα, μέχρι ο άλλος να θεωρεί ότι μπορεί να σε "παίξει".
Το λυτο κορσο τι εκανε τη ωρα που του φωναζατε;
 




Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Για να σας λυθεί η απορία, τον είδαν να κυκλοφορεί στο πάρκο με πήραν τηλ και τον πέτυχα, με συγκέντρωση λαού τριγύρω (αυτοί οι τυχαίοι που έρχονται στο πάρκο με τα σκυλιά τους) να μην μπορεί να φύγει.
Εκτιμώ, ότι δεν θα ξαναπεράσει απο εκεί!
Του μίλησες?
Το λυτο κορσο τι εκανε τη ωρα που του φωναζατε;
Χειροκροτούσε γτ ήξερε τι μ@λ@κ@ ιδιοκτήτη έχει?
 
  • Like
Reactions: d3ac0n and Hammer


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Και μετά τι κάνεις? Καταγγελία σε ΑΤ? Δεν πρέπει να τρέχεις για εισαγγελική παραγγελία για να γίνει σύσταση? Τι τους λες "Ένας που μένει στην τάδε οδό κλπ." (και θα σου πουν "κυρία μου τι θέλετε να ψάξουμε την πολυκατοικία?"). Με την πινακίδα οκ πιο εύκολο φαντάζομαι.
Ναι πρέπει να τρέχεις για αυτά που λες.Αλλα σκέψου δε θα το έκανες αν κάποιος σ έκλεβε το πορτοφόλι σ?
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike




d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Εε θα παει να τα κάνει αλλού...

Τετοιοι τυποι ειναι θρασιμια!
Μέχρι να βρεθεί κάποιος να του βάλει τον σκύλο υπόθετο και να τον ξυλοφορτωσει για τα καλά. Με τέτοια άγνοια νόμου στην καλύτερη τον πάρει ο σκύλος από το λουρί και να φύγουν αφού τον δαγκώσει κιόλας.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Από το όλο σκηνικό, δύο πράγματα μου έμειναν:

1ον: Αν δεν υπήρχαν οι μάρτυρες, ο τύπος θα έλεγε παντού ότι ένα πιτμπουλ επιτέθηκε στο καλό του σκυλάκι.
2ον: Εν Σωτήριον έτος 2018, με το ιντερνετ να είναι στο 90% της καθημερινής μας ζωής, 30χρονος ήξερε να ψάξει για να αγοράσει cane corso και να κυκλοφορεί με μαγκία και καμάρι με τον σκύλο του χωρίς λουρί, δεν ήξερε όμως ότι υπάρχει νόμος που το απαγορεύει!

Και μόλις είδα στις ειδήσεις ότι θα υπάρχει ειδικό τέλος για την αγορά σκύλων!!
Μάλιστα, λύθηκαν τα προβλήματα τώρα.!
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ναι πρέπει να τρέχεις για αυτά που λες.Αλλα σκέψου δε θα το έκανες αν κάποιος σ έκλεβε το πορτοφόλι σ?
Σε μερικές περιπτώσεις, όπως στην Γλυφάδα, η αστυνομία δεν είναι η καλύτερη λύση.
Και ο λόγος;
Λεφτά υπάρχουν, θα πάει να πληρώσει τα 300 ευρώ και αύριο θα κάνει πάλι τα ίδια. Στα @@@@@ του. Εσύ όμως θα έχεις ταλαιπωρηθεί και δίκιο δεν θα βρεις!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Σε μερικές περιπτώσεις, όπως στην Γλυφάδα, η αστυνομία δεν είναι η καλύτερη λύση.
Και ο λόγος;
Λεφτά υπάρχουν, θα πάει να πληρώσει τα 300 ευρώ και αύριο θα κάνει πάλι τα ίδια. Στα @@@@@ του. Εσύ όμως θα έχεις ταλαιπωρηθεί και δίκιο δεν θα βρεις!
Εντάξει τώρα. Αυτό που λες, δεν ισχύει. Ασε που, αυτοί που τα'χουν είναι που τους πειράζει περισσότερο, να τα δίνουν :)
 
  • Like
Reactions: Allendog and vrmode


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
... και να σπρώξετε ελαφρά μπροστά. Οχι προς τα πίσω από τον άλλον σκύλο.
.Καλυτερο είναι να σπρωχνεις το κεφάλι του σκυλου προς τον αλλον σκύλο παρά να το τραβάς αντίθετα .
το εχω διαβασει κι εγω αυτο καπου (προσπαθησα να βρω το βιβλιο αλλα δεν μπορεσα).

αν θυμαμαι σωστα, το κανεις στον επιτιθεμενο σκυλο και ο λογος ειναι για να μπλοκαρεις τον αερα στη μυτη του σκυλου, να ανοιξει το στομα του για να αναπνευσει και να αφησει το δαγκωμα.
εννοειται οτι πρεπει να εισαι και ετοιμος να τον τραβηξεις αυτοματα.
 
  • Like
Reactions: mareco




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
μααααααα https://en.wikipedia.org/wiki/Old_English_Terrier

(απο οτι έχω καταλάβει δεν είναι αναγνωρισμένη από την FCI λόγω σπανιότητας / σχεδόν εξαφανισμένη φυλή, αναγνωρίζεται ως φυλή μόνο από το National Terriers Club της Μεγάλης Βρετανίας. Πάντως οι πρόγονοι των πίτ κάπως έτσι ήταν. Αν κάνω λάθος θα χαρώ να μάθω κάτι για την ιστορία τους) :)
@Eroe , μη συμβουλευεσαι τη wikipedia.
γραφουν ανθρωποι που δε γνωριζουμε για πραγματα που δε γνωριζουν (αυτο το γνωριζουμε :)). οι φωτογραφιες δειχνουν patterdales.

το national terriers club δεν το ξερω, ξερω το national terrier club ( http://www.nationalterrier.co.uk/index.html ) το οποιο δεν αναγνωριζει τετοια φυλη γιατι ουτε υπηρξε ουτε υπαρχει.

οι "προγονοι" των pit bulls ειναι τα bull and terrier. που δεν ηταν φυλη, ηταν μιξεις bulldogs της εποχης με terriers της εποχης.
στην ουσια ειναι βρετανικα pit dogs (βλεπε staffordshires) μεγαλωμενα (και με τις δυο εννοιες αυτο ;) ) στην αμερικη.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Σίγουρα έχω διαβάσει στο φόρουμ ξανά για το πώς χωρίζουμε δύο σκύλους. Μάλιστα μου είχε κάνει εντύπωση που ανέφερε ο johnk ,αν θυμάμαι καλά, ότι πρέπει να έχουμε και δεύτερο οδηγό μαζί μας για να δέσουμε τον δεύτερο σκύλο σε κάποιο σταθερό σημείο πριν ξεκινήσουμε την διαδικασία σε περίπτωση που είναι αδέσποτος.
Δυστυχώς με μια πρόχειρη αναζήτηση δεν το βρήκα, αν το θυμάται κάποιο άλλο μέλος θα ήταν χρήσιμος ένας σύνδεσμος.
 
  • Like
Reactions: vrmode


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
@Eroe , μη συμβουλευεσαι τη wikipedia.
γραφουν ανθρωποι που δε γνωριζουμε για πραγματα που δε γνωριζουν (αυτο το γνωριζουμε :)). οι φωτογραφιες δειχνουν patterdales.

το national terriers club δεν το ξερω, ξερω το national terrier club ( http://www.nationalterrier.co.uk/index.html ) το οποιο δεν αναγνωριζει τετοια φυλη γιατι ουτε υπηρξε ουτε υπαρχει.

οι "προγονοι" των pit bulls ειναι τα bull and terrier. που δεν ηταν φυλη, ηταν μιξεις bulldogs της εποχης με terriers της εποχης.
στην ουσια ειναι βρετανικα pit dogs (βλεπε staffordshires) μεγαλωμενα (και με τις δυο εννοιες αυτο ;) ) στην αμερικη.
ευχαριστώ! :)
πάντως με την 5η ομάδα στη wikipedia το ίδιο μπάχαλο γίνεται, αμα μπει κανείς θα "μάθει" ότι τα μεσογειακά λαγωνικά είχαν και καλά αιγυπτιακή προέλευση, ή ότι τα χάσκυ είναι αμερικάνικη φυλή...
οπότε κακώς το ανέφερα, απλώς είχα την (λανθασμένη) εντύπωση ότι ήταν κάποια συγκεκριμένα τεριέ που μπορεί και να υπάρχουν ακόμα
 
  • Like
Reactions: spyv


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Σίγουρα έχω διαβάσει στο φόρουμ ξανά για το πώς χωρίζουμε δύο σκύλους. Μάλιστα μου είχε κάνει εντύπωση που ανέφερε ο johnk ,αν θυμάμαι καλά, ότι πρέπει να έχουμε και δεύτερο οδηγό μαζί μας για να δέσουμε τον δεύτερο σκύλο σε κάποιο σταθερό σημείο πριν ξεκινήσουμε την διαδικασία σε περίπτωση που είναι αδέσποτος.
Δυστυχώς με μια πρόχειρη αναζήτηση δεν το βρήκα, αν το θυμάται κάποιο άλλο μέλος θα ήταν χρήσιμος ένας σύνδεσμος.
#297 , θέμα cane corso ... ή μήπως όχι.
Άν μπορεί κάποιος να βάλει τον σύνδεσμο γιατί δεν κατάφερα από το κινητό να τον βαλω.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Aυτό στη πράξη το έχει εφαρμόσει ποτέ κανείς; Γιατί το διαβάζω εδώ συχνά και αναρωτιέμαι αν έχει και πρακτική εφαρμογή και με τι αποτελέσματα.
Αχχχ.. ποσο ευκολα ξεχασες...

Απεναντι απο το σπιτι σου σχεδον... 3 αρσενικα 50 κιλων.

Εαν ενας σκυλος ξερει να δαγκωνει και να κραταει δεν υπαρχει τροπος να του ανοιξει κανεις το στομα. Ουτε τα ξυλα, ουτε οι σφηνες, ουτε τα (φλιτσι φλιτσι - οι παλιοι θυμουνται τη φραση σιγουρα :ROFLMAO: ). Πρεπει ο ιδιος ο σκυλος να θελησει να το κανει. Και ο τροπος που περιγραφεται πιο πανω απο τη Vek με το σπρωξιμο του ενος ζωου πανω στο αλλο ειναι ο μοναδικος αφου ο σκυλος θα αφησει μονο και μονο για να πιασει καλυτερα.

ΥΓ. Βλεπωντας και τη φωτογραφια προφιλ μου βλεπω και το σημαδι που εχει ο Ντιεγκο διπλα στο ματι του απο εκεινη τη μερα...
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
.
Εαν ενας σκυλος ξερει να δαγκωνει και να κραταει δεν υπαρχει τροπος να του ανοιξει κανεις το στομα. Ουτε τα ξυλα, ουτε οι σφηνες, ουτε τα (φλιτσι φλιτσι - οι παλιοι θυμουνται τη φραση σιγουρα :ROFLMAO: ). Πρεπει ο ιδιος ο σκυλος να θελησει να το κανει.
Αξιζει ομως να προσπαθησεις για να σωσεις την ζωη του αλλου σκυλου..Δεν λεει να αναψεις τσιγαρο και να περιμενεις να θελησει, αν θελησει...
Και ο τροπος που περιγραφεται πιο πανω απο τη Vek με το σπρωξιμο του ενος ζωου πανω στο αλλο ειναι ο μοναδικος αφου ο σκυλος θα αφησει μονο και μονο για να πιασει καλυτερα.
Κι αν πιασει καλυτερα;:confused:
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αξιζει ομως να προσπαθησεις για να σωσεις την ζωη του αλλου σκυλου..Δεν λεει να αναψεις τσιγαρο και να περιμενεις να θελησει, αν θελησει... Κι αν πιασει καλυτερα;:confused:
Δεν εγραψα πουθενα να αναψεις τσιγαρο και να περιμενεις να θελησει... Αυτο συμπερανες εσυ?
Για να πιασει καλυτερα θα αφησει στιγμιαια. Εκεινη τη στιγμη πρεπει να χεις το νου σου να τραβηξεις.

Στο 90% των σκυλων που κυκλοφορουν πιανουν και οι σφηνες ή τα ξυλα... ακομα και το νερο. Εαν πεσεις στην περιπτωση του σκυλου που εχει σκοτωσει σκυλους και κλεινει το στομα του με την πρωτη επαφη, αστο. Δεν προλαβαινεις να πεις κουβεντα. Εγω το εζησα πολυ καλα και δε θες να το δεις (αν δε το χεις ζησει). Μετα απο αυτο οι τσακωμοι των δικων μου σκυλων (του περιγυρου ή των φιλων μου ή τα σκυλια που περνουσαν απο το σπιτι μου κατα καιρους ) μου φαινοντουσαν "αστειοι" ακομα και αν συνοδευοντουσαν απο τρυπες.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike