Επίθεση από Πιτ Μπουλ


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
@Taitienitsa Αν μια στο εκατομμυριο ο σκύλος σου (και ο κάθε τέτοιος σκύλος) όντως σε αυτή την (ομολογουμένως) σπάνια περίπτωση γυρίσει και τον δαγκώσει τον άλλον όμως, δεν θα φέρεις μερίδιο ευθύνης (για να μην πω το μεγαλύτερο);
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυτο που θέλει να πει ο @eddieK ειναι πως η ευθυνη μας δεν πρεπει να σταματαει μονο στο λουρί και να επαναπαυομαστε.
Αν ο σκυλος μας έχει "θέματα" , οφείλουμε να προσέχουμε δίπλα και τριπλά.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.238
7.797
Αυτο που θέλει να πει ο @eddieK ειναι πως η ευθυνη μας δεν πρεπει να σταματαει μονο στο λουρί και να επαναπαυομαστε.
Αν ο σκυλος μας έχει "θέματα" , οφείλουμε να προσέχουμε δίπλα και τριπλά.
Αν ηθελε να πει αυτο μπορουσε με εξισου απλα λογια....
και χωρις φαμφαρες και διαφορα αλλα.

Γενικα πολυ βαβουρα για το τιποτα. Ο νομος προσταζει να κρατας το σκυλο δεμενο και κοντα σου. Δεν υπαρχει λογος περεταιρω συζητησης.

Θα προσθετα δεμενος κοντα σου και κοιτα τη δουλεια σου. Δε βρισκω κανενα λογο να με αφορα οι αλλοι τι κανουν εφοσον δε με ενοχλουν με τα σκυλια τους στο λουρι.
 


eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
49
Συγχώρεσε με αλλά δεν έχω ούτε την όρεξη ούτε τον χρόνο να το κάνω αυτό !!

Η προσεγγιση σου είναι ανθρώπου που δεν έχει ζοριστεί με σκύλο . Αυτό μου φαίνεται εμένα .
Θα σε παρακαλέσω λοιπόν όταν έχεις χρόνο να το κάνεις. ΔΕν μπορείς να λες κ να μου αποδίδεις ότι σου κατέβει.
 


eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
49
Αν ηθελε να πει αυτο μπορουσε με εξισου απλα λογια....
και χωρις φαμφαρες και διαφορα αλλα.

Γενικα πολυ βαβουρα για το τιποτα. Ο νομος προσταζει να κρατας το σκυλο δεμενο και κοντα σου. Δεν υπαρχει λογος περεταιρω συζητησης.

Θα προσθετα δεμενος κοντα σου και κοιτα τη δουλεια σου. Δε βρισκω κανενα λογο να με αφορα οι αλλοι τι κανουν εφοσον δε με ενοχλουν με τα σκυλια τους στο λουρι.
α) Ποιες είναι οι φανφάρες;
β) Ρε παιδιά, δεν είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό το πράμα. Κανένας δεν διαβάζει τι γράφω πριν μου απαντήσει; Είπα εξ' αρχής: "Δεν μιλάμε τώρα για το τυπικό της υπόθεσης (τον νόμο) αλλά για την ουσία".
γ) Θα ήθελα να διαβάσω την απάντηση σου, στην ερώτηση που σου έκανα σε προηγούμενο σχόλιο.
 


eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
49
Αυτο που θέλει να πει ο @eddieK ειναι πως η ευθυνη μας δεν πρεπει να σταματαει μονο στο λουρί και να επαναπαυομαστε.
Αν ο σκυλος μας έχει "θέματα" , οφείλουμε να προσέχουμε δίπλα και τριπλά.
Λέω επίσης, ότι όταν προσπαθούμε να διερευνήσουμε το τι έχει γίνει σε ένα περιστατικό κ ποιος φταίει, δεν πρέπει η όλη κουβέντα να αναλώνεται στην απάντηση του ερωτήματος "ποιος σκύλος ήταν δεμένος κ ποιος λυμένος". Γιατί, αυτό υποστηρίζεται εδώ από αρκετούς... Όχι λοιπόν, η απάντηση σε αυτό το ερώτημα, δεν απαντάει αυτομάτως κ πάντα, στο ερώτημα "ποιος φταίει". Και όπως είπα εξ' αρχής, δεν αναφέρομαι σε νομικές ευθύνες.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.238
7.797
Πολύ καλά περιγράφεις την περίπτωση σας. Όντως, το "πρόβλημα" είναι στον δικό σου που δεν μπορεί να κοντρολάρει τη χαρά του κ την επιθυμία του για παιχνίδι. Πες μου σε παρακαλώ κάτι... Αν εκεί που τον έχεις λυμένο, κάποια στιγμή πλησιάσει σε ένα δεμένο δεσποζόμενο το οποίο κατευθείαν αρπάξει τον δικό σου, με τη μία... Δε λέμε να τον διώξει κ ο δικός σου να είναι επίμονος αλλά με τη μία να τον δαγκώσει, έτσι απλά... Ποιος θα φταίει; Εσύ, ή ο άλλος κηδεμόνας;
α) Ποιες είναι οι φανφάρες;
β) Ρε παιδιά, δεν είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό το πράμα. Κανένας δεν διαβάζει τι γράφω πριν μου απαντήσει; Είπα εξ' αρχής: "Δεν μιλάμε τώρα για το τυπικό της υπόθεσης (τον νόμο) αλλά για την ουσία".
γ) Θα ήθελα να διαβάσω την απάντηση σου, στην ερώτηση που σου έκανα σε προηγούμενο σχόλιο.

εννοειται εγω θα φταιω, δεν υαπρχει κανενας λογος ο σκυλος μου να παει στον αλλο σκυλο...
δηλαδη αμα ερθει καποιος στο δρομο και μου πιασει τη κουβεντα και μου λεει αρλουμπες πρεπει να κατσω να τον ακουσω επειδη δε με χτυπαει? Οχι. Αν μου λεει και ξερασματικες αηδιες θα τη φαει τη μπαφλα του.:)

επιπλεον δε γινεται να γινει αυτο για τους εξης λογους:

Δεν λυνω το σκυλο μου οπου να ναι.
Δε λυνω το σκυλο μου ειδικα αναμεσα σε δεμενα σκυλια, πιστευω οτι επαφη δεμενου λυτου δεν ειναι καθολου καλη και δημιουργει εντασεις
Νομιζεις το γκρεμλιν θα κατσει να το δαγκωσουν αν ειναι λυτο και το αλλο δεμενο? για να γινει αυτο θα πρεπει να παει πολυ κοντα, σχεδον να μπει μες στο στομα του αλλου.....Αρκετα πιεστικο θα ελεγα, δε το λες χαλαρη επαφη.
Γενικα πιθανοτερο να δαγκωθει και αυτο που ειναι πιο εκτεθειμενο και δε μπορει να αντιδρασει ειναι το δεμενο!
 
Last edited:


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
@Taitienitsa Αν μια στο εκατομμυριο ο σκύλος σου (και ο κάθε τέτοιος σκύλος) όντως σε αυτή την (ομολογουμένως) σπάνια περίπτωση γυρίσει και τον δαγκώσει τον άλλον όμως, δεν θα φέρεις μερίδιο ευθύνης (για να μην πω το μεγαλύτερο);
Θα φροντίσω αυτή η σπάνια περίπτωση να μην συμβεί . Πως να το πω ;;; Γι αυτό λέω ότι δεν προσεγγίζετε το θέμα σωστά . Οποίος έχει επιθετικό σκύλο καταλαβαίνει τι λέω ... Οποίος έχει καλά κοινωνικοποιημένο λέει τα άλλα ...

Φυσικά έχω ευθύνη για τον σκύλο μου . Κ λέω λοιπόν , έχω τα μάτια μου 400 για να μην γίνει η στραβή , παίρνω τις προφυλάξεις μου κ δεν τριγυριζω αμέριμνη . Αυτά δεν παίζουν για όποιον έχει επιθετικό σκύλο . Άρα να απαντήσω σε ένα υποθετικό ερώτημα που δεν παίζει να μου συμβεί ;; Ανούσιο ...
Ακόμα κ αν με πλησιάσει αδέσποτο ή δεσποζομενο λυτό θα αναλάβω εγώ να τα βγάλω πέρα μαζί του με όποιον τρόπο χρειαστεί , δεν θα αφήσω τον σκύλο μου να το κάνει .

Δεν τα λέω αυτά σε εσένα @Penguin , απλά με την ερώτηση σου μου έδωσες το έναυσμα .
 
Last edited:


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Νομίζω ότι σε γενικές γραμμές συμφωνούμε. Ακόμα κι όταν είναι δεμένο, το "πάντα" είναι απόλυτο.
Η ουσία είναι, έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον, ότι το πρόβλημα είναι τα λυτά, και καλά κοινωνικοποιημένα, με τον ανέμελο ιδιοκτήτη. Αυτοί που είναι υπεύθυνοι και έχουν κυριαρχικό σκύλο, αλλάζουν πεζοδρόμιο, κι αυτοί που έχουν επιθετικό σκύλο, βγαίνουν ακραίες ώρες τη βόλτα τους να μην υπάρχει ψυχή, με καραβόσκοινα για οδηγό, και τα μάτια τους 14. αυτός είναι ο κανόνας όπου έχω ζήσει μέχρι τώρα.
Ναι πάντα μπορεί να γίνει στραβή, και πραγματικά υπάρχει μια πολύ μικρή πιθανότητα να φταίει κι αυτός με το δεμένο. Όμως οι ιδιοκτήτες τέτοιων σκύλων δε συνηθίζουν να παίζουν με τις πιθανότητες...
Το τρομακτικό, είναι να συναντηθούν σε "τυφλή" στροφή, 2 κυριαρχικά, μεγαλόσωμα αρσενικά.
Εκεί να βάλει ο Θεός το χέρι του, και να βγάλουν οι ιδιοκτήτες τους ώμους τους.... :whistle::whistle:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.238
7.797
Το τρομακτικό, είναι να συναντηθούν σε "τυφλή" στροφή, 2 κυριαρχικά, μεγαλόσωμα αρσενικά.
Εκεί να βάλει ο Θεός το χέρι του, και να βγάλουν οι ιδιοκτήτες τους ώμους τους.... :whistle::whistle:
Εχουν τα καλα τους τα μικρα...
Πετυχαμε ενα σαν το μπεμπη σου αλλα ενηλικο σε τυφλη στροφη... σε κλασματα δευτερολεπτου και τα δυο απευθειας ορθια. Ο αλλος εβγαλε τον ωμο του, εγω πηρα το γκρεμλιν σηκωτο, πραγματικα στον αερα και εγινα χουντινι :LOL: ακομα τρεχω....
 


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Ο αλλος εβγαλε τον ωμο του, εγω πηρα το γκρεμλιν σηκωτο, πραγματικα στον αερα και εγινα χουντινι :LOL: ακομα τρεχω....
Καλά δεν είναι και μικρό το γκρέμλιν.... :p
Κι εγώ σήμερα στον εκπαιδευτή πέτυχα cc , άσχημα μεγαλωμένο, κοντά στην ενηλικίωση, περί τα 50 κιλά, τέρμα επιθετικό με άλλους σκύλους. Ο μικρός τσίμπησε και προσπαθούσε να πάει, μια χαψιά θα τον έκανε.... o_Oo_O
Κάθισα και σκέφτηκα αυτομάτως πόσο τέλεια σχέση και πόσο αψεγάδιαστη υπακοή θα πρέπει να χτίσουμε μεταξύ μας για να μην έχουμε τέτοια!
Το θέαμα ενός τέτοιου σκύλου, εκτός από εντυπωσιακό, σε κάνει και μαζεύεσαι αυτομάτως....
 
  • Like
Reactions: medusa


eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
49
δηλαδη αμα ερθει καποιος στο δρομο και μου πιασει τη κουβεντα και μου λεει αρλουμπες πρεπει να κατσω να τον ακουσω επειδη δε με χτυπαει? Οχι. Αν μου λεει και ξερασματικες αηδιες θα τη φαει τη μπαφλα του.:)
Αν κ γενικά είναι λάθος να συγκρίνουμε ανθρώπινες με σκυλίσιες συμπεριφορές, θα σου πω κ ας κάνουμε την αναγωγή.
Όχι! Ξεκάθαρα, όχι. Δεν είσαι υποχρεωμένη να κάθεσαι να ακούς τον κάθε λακαμά που σου λέει τις αρλούμπες του. Θα πρέπει να του πεις ότι δεν γουστάρεις κ θέλεις να σε αφήσει ήσυχη. Και αν αυτός δεν σεβαστεί την επιθυμία σου, τότε να την φάει τη μπούφλα του.
Δε θα ρίξεις όμως μπούφλα με το που σε πλησιάσει ο άλλος, χωρίς να είναι επιθετικός, χωρίς να διαφαίνεται ότι έχει "περίεργες" προθέσεις, χωρίς, χωρίς, χωρίς... Θα τον χτυπήσεις, είτε εφόσον δεν σέβεται την επιθυμία σου να σε αφήσει ήσυχη, είτε ακόμα κ χωρίς να έχει προηγηθεί καμία κουβέντα κ καμία προειδοποίηση από μέρους σου, αν κάνει κάτι χοντρό (οπού πλέον δεν χωράνε κ κουβέντες).
Ε, κάνε τώρα την αναγωγή στη σκυλίσια συμπεριφορά κ θα δεις ότι έχω δίκιο...
Θυμίζω, μίλησα για σκύλο που πλησιάζει φιλικότατα, χωρίς όμως υπερβολές, χωρίς να κάνει κινήσεις, nada! Και ο δεμένος σκύλος, χωρίς καμία προειδοποίηση, χωρίς να του ζητήσει να φύγει (αχ, μη μου πεις πως να γίνει αυτό), γυρνάει κ τον αρπάζει!
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Δλδ στην σφαίρα της φαντασίας , έρχεται ο λυτος κουναμενος σειναμενος κ τι κάνει ;;; Πάει κοντά στο δεμένο κ στέκεται ; Γυρίζει τούμπα ; Του μυρίζει τον κ@λο ;; Τι κάνει ;

υγ Πιστεύεις ότι υπάρχουν dog aggressive σκυλιά , που ακόμα κ χωρίς προειδοποίηση αρπάζουν ; Εννοώ σαν χαρακτηριστικό κάποιας φυλής αν πιστεύεις ότι υπάρχει αυτό , όχι από λάθη του χειριστή.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Αν κ γενικά είναι λάθος να συγκρίνουμε ανθρώπινες με σκυλίσιες συμπεριφορές, θα σου πω κ ας κάνουμε την αναγωγή.
Ε, κάνε τώρα την αναγωγή στη σκυλίσια συμπεριφορά κ θα δεις ότι έχω δίκιο...
Θυμίζω, μίλησα για σκύλο που πλησιάζει φιλικότατα, χωρίς όμως υπερβολές, χωρίς να κάνει κινήσεις, nada! Και ο δεμένος σκύλος, χωρίς καμία προειδοποίηση, χωρίς να του ζητήσει να φύγει (αχ, μη μου πεις πως να γίνει αυτό), γυρνάει κ τον αρπάζει!
Τι σχέση έχει η ανθρώπινη συμπεριφορά με την σκυλίσια? Είναι εντελώς άκυρη η σύγκριση. Θα μπει εδώ μέσα η Patricia McConnell να μας δείρει και θα χει και δίκιο. Είναι εξίσου άκυρο με το να συγκρίνουμε την δική μας συμπεριφορά με αυτή της μέλισσας.

υγ Πιστεύεις ότι υπάρχουν dog aggressive σκυλιά , που ακόμα κ χωρίς προειδοποίηση αρπάζουν ; Εννοώ σαν χαρακτηριστικό κάποιας φυλής αν πιστεύεις ότι υπάρχει αυτό , όχι από λάθη του χειριστή.
Συνήθως όχι, θα γρυλίσει πρώτα, θα του πεταχτούν τα μάτια έξω, θα βγάλει αφρούς κλπ. Υπάρχει όμως και το φαινόμενο όπου η προειδοποίηση απέχει κλάσματα δευτερολέπτου από το άρπαγμα και άρα στην πράξη σχεδόν δεν υπάρχει.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Πάντα δίνουν σημάδια, ειδικά οταν είναι στο λουρί. Ο περιορισμός κάνει ένα κλικ πιο αργες τις αντιδράσεις τους και αυτό δίνει την δυνατότητα σε όποιον προσπαθεί να " διάβασει " τον σκύλο του να προλάβει καταστάσεις.
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Δλδ στην σφαίρα της φαντασίας , έρχεται ο λυτος κουναμενος σιναμενος
Τι σχέση έχει η ανθρώπινη συμπεριφορά με την σκυλίσια? Είναι εντελώς άκυρη η σύγκριση. Θα μπει εδώ μέσα η Patricia McConnell να μας δείρει και θα χει και δίκιο. Είναι εξίσου άκυρο με το να συγκρίνουμε την δική μας συμπεριφορά με αυτή της μέλισσας.



Συνήθως όχι, θα γρυλίσει πρώτα, θα του πεταχτούν τα μάτια έξω, θα βγάλει αφρούς κλπ. Υπάρχει όμως και το φαινόμενο όπου η προειδοποίηση απέχει κλάσματα δευτερολέπτου από το άρπαγμα και άρα στην πράξη σχεδόν δεν υπάρχει.
Σε ευχαριστω @vrmode ,αλλά θα ήθελα κ ο @eddieK να μας απαντήσει !
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Δείχνω ένα ποστ από προηγούμενη φάση, που έγραψα πριν λίγες ημέρες.
Σας πληροφορώ, ότι ο τύπος εθεάθη σε άλλη περιοχή και όπως και στην πλατεία, έτσι και στο άλλο "πάρκο" διατυμπανίζει, πόσο καλό είναι το σκυλί του και πως τον έχει απόλυτα ελεγχόμενο να περπατάει δίπλα του ελεύθερος.

Και να, που χθες το βράδυ είμαστε μια ωραία παρέα, ο Μαικ , 2 άλλα θηλυκά και ένα αρσενικό τζακ ρασελ, ολα στο λουρί τους, δίπλα δίπλα παίζουν ήσυχα εμεις χαλαροί μιλάμε, όταν εμφανίζεται γνωστός μ@@@@ με cane corso χωρίς λουρί.
Παρά τις φωνές μας να τον δέσει, αυτός περπατάει χαλαρά με τα χέρια στις τσέπες λέγοντας απλά "οκ, θα τον μαζέψω".
σε dt το cane corso, έχει περάσει αδιάφορα μπροστά από τα θηλυκά και πάει κατευθείαν πάνω στον Μαικ με πρόκληση για ιεραρχία.
Πριν προλάβω να τον τραβήξω τον αρπάζει. Ο μάικ με πληγές στον λαιμό ξεφεύγει απο το στόμα του και αρπάζει τον λαιμό του cane corso σε τέτοια γωνία που το άλλο να μην μπορεί να αντιδράσει.
Ο "ιδιοκτήτης" του cc ως αντίδραση τρέχει και αρχίζει και κλωτσάει τον Μαικ και τον χτυπά για να αφήσει τον σκύλο του.
Με τα πολλά ένα άλλο παιδί αφήνει το δικό του σκυλί και τρέχει, πιάνει το cc και καταφέρνουμε έτσι να τα χωρίσουμε.

Ο μ@@@@@ άρχισε τα παράπονα και φυσικά φώναζε ότι έφταιγε το πιτμπουλ!!!!!!!!!!!!!!
Έφυγε άρον άρον από τις φωνές των άλλων, που τον έκραζαν για ότι έγινε.

Στο δια ταύτα, όμως για αυτόν και σε αυτούς που θα μιλήσει, το πιτμπουλ ήταν άγριο (παρά του ότι είχε δίπλα του αρσενικό τζακ ράσελ χωρίς θέμα).

Από σήμερα θα τον περιμένω να εμφανιστεί (που είμαι πιό ήρεμος) να νοιώσει την δική μου κλωτσιά στα πλευρά του....... (όχι ο σκύλος, αλλά το αφεντικό του)!!!
ΥΓ
Ακόμη περιμένω από τον @eddieK να μάθω τι σκύλο έχει.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.238
7.797
Εχουμε φτασει σε σημειο να συζηταμε τα αυτονοητα.....

Αν τυχει σε κανενα πια τοσο ουτοπικη φαση να αρπαξει ο δεμενος τον λυτο που και καλα δεν εχει φτασει όμως κοντα ωστε να εισβαλει στο χωρο του αλλου, ας ανοιξουμε ενα αφιερωμενο θεμα. Οταν περπατας με ενα σκυλο και λουρι στα 40 εκατοστα εχει ξεπερασει το οριο ο αλλος σκυλος για να δαγκωθει, στη μουρη του εχει μπει πραγματικα. Δεν υπαρχει ιδοκτητης που να εχει σκυλο μεγαλοσωμο η ακρως τσαμπουκαλη με το φλεξι και λυτες κοτσιδες. Αυτα ειναι ουτοπικες καταστασεις.

Το ρεαλιστικο και κανεις πιστευω δεν αμφιβαλει ειναι οτι πλειοψηφια των καυγαδων (προσωπικα οτι μας εχει τυχει κατα 95%) απο και καλα ελεγχομενα λυτα ξεκιναει....Που και καλα οι ιδιοκτητες θεωρουν οτι θελουν να παιξουν .... Και κατα συμπτωση παντα μετα επιμενουν οτι ο σκυλος ερχοταν φιλικα και πρωτη φορα γινεται και εχουν το υφος μετα οτι ο δικος σου εχει προβλημα και ειναι επιθετικος και ακοινωνητος.
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.238
7.797
αχαχαχχα εγω το στο μυαλο μου ως συνολο... σκυλος λυτος η τελοσπαντων σε κανα φλεξι 10 μετρα και ιδιοκτητης αμεριμνος στη κοσμαρα του. Λιγο χιπηδες φαση.
Οι λυτες κοτσιδες παραπεμπουν σε μια αισθηση ελευθεριας χαλαροτητας , το δεμενο μαλλι σε αυστηροτητα καπως ετσι φανταζομαι προεκυψε. Ιδιως στο παρελθον αυτο ισχυε.
Δε ξερω πως και τι, μαλλον το κολλησαμε ο ενας απο τον αλλο γιατι ουτε εγω το εγραφα καποτε. :LOL:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95