Επίθεση από Πιτ Μπουλ


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Φιλε eddie εγω νομιζω οτι βλεπεις τα πραγματα καθαρα ιδεαλιστικα...
Πραγματιστικα, η γνωμη μου ειναι οταν κυκλοφορεις με τον σκυλο, να του φορας το περιλαιμιο και το λουρακι του, ΠΑΝΤΑ.
Εσυ μπορει να μην βλεπεις τα σκυλια σαν σκυλια, αλλα αυτα βλεπουν τον εαυτο τους ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι, και οτι κανουν το κανουν βαση ενστικτου.
Το να αρπαχτουν με αλλους σκυλους ειναι μονο ενα απο τα ΠΟΛΛΑ που μπορουν να συμβουν σε εναν σκυλο χωρις λουρι..
Οποτε παντα λουρι και ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ.
 


eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
49
Φιλε eddie εγω νομιζω οτι βλεπεις τα πραγματα καθαρα ιδεαλιστικα...
Πραγματιστικα, η γνωμη μου ειναι οταν κυκλοφορεις με τον σκυλο, να του φορας το περιλαιμιο και το λουρακι του, ΠΑΝΤΑ.
Εσυ μπορει να μην βλεπεις τα σκυλια σαν σκυλια, αλλα αυτα βλεπουν τον εαυτο τους ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι, και οτι κανουν το κανουν βαση ενστικτου.
Το να αρπαχτουν με αλλους σκυλους ειναι μονο ενα απο τα ΠΟΛΛΑ που μπορουν να συμβουν σε εναν σκυλο χωρις λουρι..
Οποτε παντα λουρι και ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ.
Έχω γίνει κουραστικός, ακόμα κ εκνευριστικός, λέγοντας στους συνομιλητές ότι δεν διάβασαν τι λέω ή ότι δεν κατάλαβαν τι διάβασαν...
Αλλά πες μου ρε φίλε σε παρακαλώ, όταν βλέπω σχόλια σαν το δικό σου, τι να υποθέσω;
Και εξηγούμε... Γιατί μου τα λες αυτά; Θα είχε κάποιο νόημα να μου τα πεις αν εγώ υποστήριζα τα αντίθετα. Έχει γίνει κάτι τέτοιο κ δεν το κατάλαβα; Που, πότε; Ειλικρινά, σε παρακαλώ πάρα πολύ, βρες πότε υποστήριξα εγώ τα αντίθετα από αυτά που μόλις μου είπες. Συμφωνώ απόλυτα! Και το έχω πει 4-5 φορές κατά τη διάρκειά αυτής της κουβέντας.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Έχω γίνει κουραστικός, ακόμα κ εκνευριστικός, λέγοντας στους συνομιλητές ότι δεν διάβασαν τι λέω ή ότι δεν κατάλαβαν τι διάβασαν...
Αλλά πες μου ρε φίλε σε παρακαλώ, όταν βλέπω σχόλια σαν το δικό σου, τι να υποθέσω;
Και εξηγούμε... Γιατί μου τα λες αυτά; Θα είχε κάποιο νόημα να μου τα πεις αν εγώ υποστήριζα τα αντίθετα. Έχει γίνει κάτι τέτοιο κ δεν το κατάλαβα; Που, πότε; Ειλικρινά, σε παρακαλώ πάρα πολύ, βρες πότε υποστήριξα εγώ τα αντίθετα από αυτά που μόλις μου είπες. Συμφωνώ απόλυτα! Και το έχω πει 4-5 φορές κατά τη διάρκειά αυτής της κουβέντας.
Μπορεις αν θες, οσο πιο συνοπτικα γινεται, να εξηγησεις τι υποστηριζεις τελικα; Γιατι, μπεσα τωρα, δεν το πιανω ακριβως το νοημα, οποτε αν θες, πες το οσο πιο απλα μπορεις...

Εγω καταλαβα, οτι αν ο σουπερ κοινωνικοποιημενος-εκπαιδευμενος-ακακος σκυλος σου, σου ξεφυγει καποια στιγμη, κατα λαθος ας πουμε, και ερθει κατα πανω μας, να παιξει-γνωριστει εστω, και τον σβερκωσει το δικο μου το ντινγκο, θα φταιω εγω...
Καλα καταλαβα;

Αλλο που δεν καταλαβαινω ειναι, γιατι αφου τον εχεις τοσο καλα εκπαιδευμενο, δεν τον εχεις μαθει να ΜΗΝ πλησιαζει αγνωστα σκυλια...;
 


eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
49
Μπορεις αν θες, οσο πιο συνοπτικα γινεται, να εξηγησεις τι υποστηριζεις τελικα; Γιατι, μπεσα τωρα, δεν το πιανω ακριβως το νοημα, οποτε αν θες, πες το οσο πιο απλα μπορεις...

Εγω καταλαβα, οτι αν ο σουπερ κοινωνικοποιημενος-εκπαιδευμενος-ακακος σκυλος σου, σου ξεφυγει καποια στιγμη, κατα λαθος ας πουμε, και ερθει κατα πανω μας, να παιξει-γνωριστει εστω, και τον σβερκωσει το δικο μου το ντινγκο, θα φταιω εγω...
Καλα καταλαβα;

Αλλο που δεν καταλαβαινω ειναι, γιατι αφου τον εχεις τοσο καλα εκπαιδευμενο, δεν τον εχεις μαθει να ΜΗΝ πλησιαζει αγνωστα σκυλια...;
α) Δεν είμαι εγώ αυτός που έχει έναν κοινωνικοποιημένο σκύλο για τον οποίο είναι απόλυτα σίγουρος.
Όπως κ δεν είναι ο d3ac0n ή κάποιος άλλος από εσάς, αυτός που έχει έναν φοβικό, αντικοινωνικό, επιθετικό σκύλο.
Η επιλογή του α' κ β΄προσώπου έγινε για να κάνει την κουβέντα πιο άμεση. Υποθετικά μιλούσα...

Μάλιστα, στο 2ο μου σχόλιο, όταν προσπάθησα να γράψω πιο αναλυτικά για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, ήμουν πιο σαφής.

Είπα:
- ...την περίπτωση όπου ένας κηδεμόνας (σίγουρος για τον σκύλο του), έχει το σκυλί του λυμένο...
- ... το παράδειγμα όπου δύο δεσποζόμενοι δεμένοι σκύλοι, βρίσκονται με τους κηδεμόνες τους στον δρόμο...

Δεν μιλάω για μένα, υποθετικά παραδείγματα είναι...


β) Υποστηρίζω ότι:
- Δεσποζόμενοι σκύλοι πρέπει να κυκλοφορούν δεμένοι.

- Δεσποζόμενοι σκύλοι σε πάρκα σκύλων πρέπει να είναι λυμένοι


γ)
Διαφωνώ με την άποψη που εκφράστηκε (κ γι' αυτόν τον λόγο μπήκα στην κουβέντα) κ λέει ότι: εφόσον κάποιος έχει τον σκύλο του δεμένο, ότι κ αν γίνει από κει κ πέρα, σε οποιοδήποτε περιστατικό κ να εμπλακεί κ με οποιαδήποτε κατάληξη, αυτός δεν έχει καμία ευθύνη.

Θεωρώ αυτή τη διατύπωση αρκετά απλουστευμένη. Δεν δίνει απαραίτητα απαντήσεις ως προς το ποιος φταίει κάθε φορά. Σε πολλές περιπτώσεις ναι, αλλά όχι πάντα.

Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή κ υπάρχουν διάφοροι παράγοντες που πρέπει να εξετάσουμε για να δούμε ποιος φταίει κ πόσο φταίει ο καθένας.

Δεν υποτιμώ την αξία της χρήσης οδηγού στις βόλτες, κάθε άλλο. Αλλά δεν γίνεται όλα να αρχίζουν κ να τελειώνουν εκεί.

Αυτά λέω… Και στην προσπάθεια μου να τα στηρίξω, ανέφερα διάφορες περιπτώσεις που μπορεί να συμβούν, άλλες περισσότερο, άλλες λιγότερο πιθανές, καμία όμως απίθανη.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
β) Υποστηρίζω ότι:
- Δεσποζόμενοι σκύλοι πρέπει να κυκλοφορούν δεμένοι.
Μαζι σου.
γ) Διαφωνώ με την άποψη που εκφράστηκε (κ γι' αυτόν τον λόγο μπήκα στην κουβέντα) κ λέει ότι: εφόσον κάποιος έχει τον σκύλο του δεμένο, ότι κ αν γίνει από κει κ πέρα, σε οποιοδήποτε περιστατικό κ να εμπλακεί κ με οποιαδήποτε κατάληξη, αυτός δεν έχει καμία ευθύνη
Αν ας πουμε καποιος εχει δεμενο τον επιθετικο ή ευεξαπτο σκυλο του, αλλα ασχολειται με το κινητο του ή γενικως δεν προσεχει, και "πεσει" πανω σε καποιον σκυλο ή ανθρωπο και ο σκυλος (του πρωτου) επιτεθει...
Οκ, νομιζω κι εδω ειναι ευκολο να αποφασισουμε ποιος εχει αδικο.
Ας μην διαφωνουμε, χωρις λογο, για τα αυτονοητα...
 
  • Like
Reactions: eddieK


eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
49
Μαζι σου.
Αν ας πουμε καποιος εχει δεμενο τον επιθετικο ή ευεξαπτο σκυλο του, αλλα ασχολειται με το κινητο του ή γενικως δεν προσεχει, και "πεσει" πανω σε καποιον σκυλο ή ανθρωπο και ο σκυλος (του πρωτου) επιτεθει...
Οκ, νομιζω κι εδω ειναι ευκολο να αποφασισουμε ποιος εχει αδικο.
Ας μην διαφωνουμε, χωρις λογο, για τα αυτονοητα...
Τα αυτονόητα, δεν είναι για ολους το ίδιο αυτονόητα. Εδώ μέσα μπορεί να μιλάτε μεταξύ σας 10 άνθρωποι που είστε έμπειροι κ θεωρείτε κάποια πράματα αυτονόητα (λόγο πείρας ή κοινής λογικής), αλλά εκεί έξω υπάρχουν κάποιοι άπειροι ή πιτσιρικάδες ή βλάκες, που είτε μπαίνουν κ διαβάζουν, είτε μπορεί να τους μεταφερθεί από κάποιον φίλο τους, ότι αν έχουν το σκύλο τους δεμένο, είναι κομπλέ, όλα καλά.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Η άποψη του d3ac0n είναι ξεκάθαρη κ απόλυτη*: Αν έχω τον σκύλο μου δεμένο, ότι κ να γίνει δεν φταίω εγώ.-

* Με μοναδική εξαίρεση την περίπτωση του πάρκου σκύλων. Σε ΟΛΕΣ τις άλλες περιπτώσεις, δεν φταίει ο δεμένος σκύλος.
Λοιπόν για να ξεκαθαρίσει το θέμα: έχεις σκύλο σούπερ κοινωνικοποιημένο, υπακουο και χιπη, οκ; Έχω σκύλο επιθετικό και τσίτα. Αν σου φύγει, γιατί σε χώρο εκτός σκυλοπαρκου όπως είπες, θα πρέπει να είναι στο λουρί, τον φωνάζεις, τον υπακουο σκύλο σου, και ξαναπιανεις το λουρί του. Άρα δεν υπάρχει κανένα θέμα κινδύνου, αρπαγματος κοκ από το δικό μου ακοινωνικοποιητο τέρας. Εκτός αν δεν είσαι και τόσο σίγουρος για το αν έρθει ο υπακουος σκύλος στο έλα/μείνε.

Έχεις σκύλο χιπη, στο λουρί και πλησιάζουμε χωρίς να βλεπουμε ο ένας τον άλλο και εγώ έχω το τέρας/διάβολο της Τασμανίας. Ερχόμαστε face to face. Τράβηγμα εγώ, τράβηγμα εσύ και δεν ανοίγει μύτη. Εκτός αν εσύ είσαι με φλεξυ και αμολας καλούμπα να πάει για ιχνηλασία ο δικό σου. Γιατί εγώ θα τον έχω στα 10 εκατοστά από το κολάρο.

ΟΛΟΙ οι άλλοι ανεύθυνοι που αναφέρεις με κινητό στο χέρι και σκύλο κροκόδειλο στο λουρί που δαγκώνει ακόμα και το ιδιοκτήτη, δεν έχει λόγο αναφοράς εδώ μέσα μιας και δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος τετοιος. Αναφέροντας τέτοιους εδώ μέσα υπονοώντας ότι αυτές οι καταστάσεις υφίστανται από κάποιον εδώ μεσα, είναι ξεκάθαρη συκοφαντία.

Γιατί, παπυμιλαδες υπάρχουν εκεί έξω αλλά δεν είδα κανένα να επιμενει για κάτι τέτοιο εδώ μέσα σε κάποιον που έχει αστειρωτα θηλυκά στην ιδιοκτησία του.

Εσύ γιατί επιμένεις για κάτι που πιθανώς γίνεται εκτός του παρόντος φόρουμ; Ταινίες να αποδείξεις;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Λοιπόν για να ξεκαθαρίσει το θέμα: έχεις σκύλο σούπερ κοινωνικοποιημένο, υπακουο και χιπη, οκ; Έχω σκύλο επιθετικό και τσίτα. Αν σου φύγει, γιατί σε χώρο εκτός σκυλοπαρκου όπως είπες, θα πρέπει να είναι στο λουρί, τον φωνάζεις, τον υπακουο σκύλο σου, και ξαναπιανεις το λουρί του. Άρα δεν υπάρχει κανένα θέμα κινδύνου, αρπαγματος κοκ από το δικό μου ακοινωνικοποιητο τέρας. Εκτός αν δεν είσαι και τόσο σίγουρος για το αν έρθει ο υπακουος σκύλος στο έλα/μείνε.

Έχεις σκύλο χιπη, στο λουρί και πλησιάζουμε χωρίς να βλεπουμε ο ένας τον άλλο και εγώ έχω το τέρας/διάβολο της Τασμανίας. Ερχόμαστε face to face. Τράβηγμα εγώ, τράβηγμα εσύ και δεν ανοίγει μύτη. Εκτός αν εσύ είσαι με φλεξυ και αμολας καλούμπα να πάει για ιχνηλασία ο δικό σου. Γιατί εγώ θα τον έχω στα 10 εκατοστά από το κολάρο.

ΟΛΟΙ οι άλλοι ανεύθυνοι που αναφέρεις με κινητό στο χέρι και σκύλο κροκόδειλο στο λουρί που δαγκώνει ακόμα και το ιδιοκτήτη, δεν έχει λόγο αναφοράς εδώ μέσα μιας και δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος τετοιος. Αναφέροντας τέτοιους εδώ μέσα υπονοώντας ότι αυτές οι καταστάσεις υφίστανται από κάποιον εδώ μεσα, είναι ξεκάθαρη συκοφαντία.

Γιατί, παπυμιλαδες υπάρχουν εκεί έξω αλλά δεν είδα κανένα να επιμενει για κάτι τέτοιο εδώ μέσα σε κάποιον που έχει αστειρωτα θηλυκά στην ιδιοκτησία του.

Εσύ γιατί επιμένεις για κάτι που πιθανώς γίνεται εκτός του παρόντος φόρουμ; Ταινίες να αποδείξεις;
Τα είπες όλα!
 
  • Like
Reactions: d3ac0n


eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
49
Λοιπόν για να ξεκαθαρίσει το θέμα: έχεις σκύλο σούπερ κοινωνικοποιημένο, υπακουο και χιπη, οκ; Έχω σκύλο επιθετικό και τσίτα. Αν σου φύγει, γιατί σε χώρο εκτός σκυλοπαρκου όπως είπες, θα πρέπει να είναι στο λουρί, τον φωνάζεις, τον υπακουο σκύλο σου, και ξαναπιανεις το λουρί του. Άρα δεν υπάρχει κανένα θέμα κινδύνου, αρπαγματος κοκ από το δικό μου ακοινωνικοποιητο τέρας. Εκτός αν δεν είσαι και τόσο σίγουρος για το αν έρθει ο υπακουος σκύλος στο έλα/μείνε.

Έχεις σκύλο χιπη, στο λουρί και πλησιάζουμε χωρίς να βλεπουμε ο ένας τον άλλο και εγώ έχω το τέρας/διάβολο της Τασμανίας. Ερχόμαστε face to face. Τράβηγμα εγώ, τράβηγμα εσύ και δεν ανοίγει μύτη. Εκτός αν εσύ είσαι με φλεξυ και αμολας καλούμπα να πάει για ιχνηλασία ο δικό σου. Γιατί εγώ θα τον έχω στα 10 εκατοστά από το κολάρο.

ΟΛΟΙ οι άλλοι ανεύθυνοι που αναφέρεις με κινητό στο χέρι και σκύλο κροκόδειλο στο λουρί που δαγκώνει ακόμα και το ιδιοκτήτη, δεν έχει λόγο αναφοράς εδώ μέσα μιας και δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος τετοιος. Αναφέροντας τέτοιους εδώ μέσα υπονοώντας ότι αυτές οι καταστάσεις υφίστανται από κάποιον εδώ μεσα, είναι ξεκάθαρη συκοφαντία.

Γιατί, παπυμιλαδες υπάρχουν εκεί έξω αλλά δεν είδα κανένα να επιμενει για κάτι τέτοιο εδώ μέσα σε κάποιον που έχει αστειρωτα θηλυκά στην ιδιοκτησία του.

Εσύ γιατί επιμένεις για κάτι που πιθανώς γίνεται εκτός του παρόντος φόρουμ; Ταινίες να αποδείξεις;
Δεν κατάλαβα αυτό που λες για τους τα αστείρωτα θηλυκά. Που αναφέρεσαι κ τι σημαίνει αυτή η αναφορά;

Από κει κ πέρα τα γνωστά... Για ακόμα μία φορά...
Λες:
Αναφέροντας τέτοιους εδώ μέσα υπονοώντας ότι αυτές οι καταστάσεις υφίστανται από κάποιον εδώ μεσα, είναι ξεκάθαρη συκοφαντία.

Ενώ εγώ είπα:
1) Ρε παιδιά, παραδείγματα έθεσα! Δεν είμαι εγώ αυτός που έχει έναν κοινωνικοποιημένο σκύλο για τον οποίο είναι απόλυτα σίγουρος
'Όπως κ δεν είναι ο d3ac0n ή κάποιος άλλος από εσάς, αυτός που έχει έναν φοβικό, αντικοινωνικό, επιθετικό σκύλο.

2) Μη κρίνεται λοιπόν από τους εαυτούς σας.

3) Γιατί το παίρνεις προσωπικά; Δεν μιλάμε για μένα κ για σένα.

4) Εδώ μέσα μπορεί να μιλάτε μεταξύ σας 10 άνθρωποι που είστε έμπειροι κ θεωρείτε κάποια πράματα αυτονόητα (λόγο πείρας ή κοινής λογικής), αλλά εκεί έξω υπάρχουν κάποιοι άπειροι ή πιτσιρικάδες ή βλάκες

Αυτά είναι σχόλια μου σε 4 διαφορετικά ποστ (το ένα μάλιστα εις διπλούν), οπότε δε μπορεί να σου ξέφυγαν. Από που στο διάολο προκύπτει ότι κατηγορώ εσάς;
Η συκοφαντία λοιπόν -η αποδεδειγμένη συκοφαντία- είναι δικιά σου! Εσύ με συκοφαντείς αποδίδοντάς μου κάτι που ποτέ δεν είπα, ούτε υπονόησα.

Ρωτάς γιατί επιμένω. Επειδή εσύ κ κάποιοι ακόμα, αρνείστε να δεχτείτε το αυτονόητο, ότι δηλ. αν κάποιος έχει τον σκύλο του δεμένο, δεν είναι απαραίτητα κ άμοιρος ευθυνών για οτιδήποτε συμβεί. Αυτό λέω τόσες μέρες, ότι στον καταμερισμό ευθυνών υπάρχουν κ άλλοι παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπόψιν, δεν γίνεται να αρχίζει κ να τελειώνει όλη κουβέντα στο εάν ο σκύλος που επιτέθηκε ήταν δεμένος ή όχι. Εμμέσως, κάποιοι συμφώνησαν μαζί μου. Ακόμα κ εσύ ο ίδιος, παρόλο που δεν έχεις το θάρρος να πεις ότι έχω δίκιο, δέχεσαι ότι υπάρχουν κ άλλες προϋποθέσεις που πρέπει να ισχύουν πέρα από το δέσιμο (άρα δικαιώνεις την άποψη μου).
Ο αντικειμενικός αναγνώστης που θέλει να διερευνήσει την αλήθεια, διαβάζοντας αυτή τη συζήτηση, θα καταλάβει...

Τέλος, αν κ νεότερος από σένα στο φόρουμ, πρέπει να σου υπενθυμίσω κάτι που δείχνεις να ξεχνάς ή να αγνοείς. Εδώ, δεν είναι ένα κλειστό φόρουμ, ένα κλαμπ ανταλλαγής απόψεων όπου μια παρέα ή μια μικρή ομάδα συζητάει πριβέ. Είναι ένα ανοιχτό φόρουμ όπου ο οποιοσδήποτε, ανά πάσα στιγμή, έχει πρόσβαση να διαβάσει τα γραφόμενα.
 
  • Like
Reactions: Konmac












sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Πέρα από τη πλακα το παλικάρι υπεραναλυει τα πάντα χωρίς λόγο κια αριθμει με 1 2 3 σε κάθε ποστ του ,προσπαθοντας με το ζόρι να αποδεχτούμε αυτό που θέλει να πιστεύει... Το θέμα είναι πιο απλο όμως..

Φταίει πάντα μα πάντα το λυτο σκυλί αν τσακωθεί με το δικό μου που ειναι δεμένο!!πάντα όμως!
Βόλτα στη λαϊκή ή παραμονή χριστουγεννων στην Ερμού με σκυλο δεν πας!!! αλλά και να πας, σίγουρα δεν θα υπάρχει και άλλος τόσο χαζός ιδιοκτητης να βγαλει βολτα το σκυλο του εκεί ωστε το δικο σου δεμένο άγριο σκυλί να τσακωθει με το δικο του δεμένο ήρεμο σκυλί..

Και τέλος πάντων τα παραδειγματα αυτα για γελια είναι... Επειδή φοράς λουρί δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να έχεις το νου σου εννοείται αλλά αν απλά φοράς ένα σκατο λουρι και όταν βλεπεις άλλο σκύλο να αλλάζεις πεζοδρόμιο δεν θα χρειαστεί ποτέ να αναλυσεις όλες αυτές τις μαλακίες!!!
 


ksarafas

New Member
6 Δεκεμβρίου 2017
1
8
48
Καλησπέρα, ονομάζομαι Κωνσταντίνος.
Πρώτο πόστ.
Μένω Κάτω Πατήσια, κοντά στην πλατεία Κολιάτσου.
Πρόσφατα, στις 23/12/2017, έγινα ιδιοκτήτης μιας καταπληκτικής ΠιτΜπουλίνας, της Κάλτσας. Φάτσα από τις λίγες.

Έχω δύο αγοράκια, 9 και 6 αντίστοιχα. Πρίν την Κάλτσα, είχαμε κι έχουμε ένα στειρωμένο γάτο. Τα παιδιά μου έχουν διαγνωστεί στον αυτισμό και έχουν χαρακτηριστεί Αμεα. Περίπου πρίν ένα χρόνο, είχαμε ένα θηλυκό λαμπραντόρ. Ο μικρός την τυραννούσε στο παιχνίδι, οπότε η κατάληξή της ήταν να πάει στον κυνηγό ξάδερφο Βόρεια Ελλάδα, γιατί κρυβόταν και δάγκωνε τον μικρό. Και δεν ήταν για παιχνίδι. Εννοείται ότι τώρα έχει ζωή χαρισάμενη.

Πρίν από 20 χρόνια, είχα την τύχη να μεγαλώσω και να εκπαιδεύσω κατά σειρά ντόπερμαν, μαστίνο ναπολιτάνο και τελικά ένα ροτ. Εκπαιδεύτηκαν όλα για Shutzhund - IPPO και κατέβηκαν σε εκθέσεις μορφολογίας. Εκπαιδεύτηκαν και θετικά και με το λουρί. Νομίζω ότι μια μικρή πείρα την έχω, όμως δεν είμαι ειδικός. Θα ρωτήσω όποτε χρειαστεί και θα διαβάσω. Οι ιστορίες τους απίστευτες. Και τα τρία σε πραγματική ανάγκη, έδειξαν το χαρακτήρα τους. Το ροτ και το μαστίνο τα είχα την ίδια περίοδο. ΓΠ σε βόλτα χωρίς το μαστίνο τσάκισε το ροτ. Την επόμενη μέρα ο μαστίνο έκανε κομμάτια το ΓΠ γιατί ο ιδιοκτήτης τα έριχνε σε μια πιτσιρίκα. Την πρώτη μέρα, ο εν λόγω ιδιοκτήτης ήταν περιχαρής για τον αρσενικό και ανίκητο σκύλο του. Την δεύτερη έκλαιγε με μαύρο δάκρυ. Και τις δυο φορές, τα δικά μου ήταν στο λουρί. Το μαστίνο ήταν 117 κιλά. Δεν κρατιόταν. Και ούτε θα το κράταγα. Βλέπετε, την πρώτη μέρα ο ιδιοκτήτης είχε πεί : "Καλύτερα να δαγκώνει, παρά να το δαγκώνουν."

Πρίν ένα χρόνο, το ίδιο άκουσα και από πατέρα παιδιού στο δημοτικό, το οποίο είχε δείρει το δικό μου. Δεν είμαι περήφανος, γιατί τον εν λόγο πατέρα του έδειξα τι σημαίνει να σε χτυπάνε.

Δεν ξέρω να σας πω τι και ποιο είναι το σωστό για τους άλλους. Βλέπω ένα πιτ αγαπησιάρικο, το οποίο το μούνταρε ένα τζακ Ράσελ. Μετά από δυο βδομάδες, έχει γίνει ξανά το γλυκό κορίτσι που θα παίξει με όλα. Και βάζει το μικρό μου σε τάξη και όρια, όταν τα ξεπερνάει. Ακόμη και η σύζυγος, που αντιπαθεί τα σκυλιά, έχει αλλάξει γνώμη για πιτ, ροτ, γπ, μαστίνο κλπ της ίδιας κατηγορίας. Και είναι τεράστια βοήθεια με τα μικρά όταν κάνουν κρίσεις και είναι μπροστά τους.

Στις δε βόλτες μας, είναι μαζί με τα παιδιά και μαθαίνουν να την οδηγούν. Εννοείται ότι κρατάνε την άκρη του λουριού και την κρατώ 5 πόντους από το κολλάρο. Ποτέ δε θα την αφήσω χωρίς προσοχή, γιατί έχω δεί τι μπορεί να κάνει ένα τέτοιας κατηγορίας σκυλί. Και εννοείται ότι σε επόμενο μουντάρισμα από άλλο σκύλο θα μπώ στη μέση για να μη πάθει κάτι η κοριτσάρα μου. Ούτε και για να κάνει αυτή κακό.

Πολλοί είναι στη γειτονιά που έχουν σκυλιά εργασίας και δη πιτ. Είναι διαφορετικά, όμως ο ιδιοκτήτης θα κάνει τη διαφορά. Όσο για βόλτα, θα καβαλήσουμε το αμάξι και θα πάμε και μια ώρα δρόμο για να την έχω ελεύθερη. Κέντρο που μένω, πάντα λουρί. Γιατί το παιδάκι που θα έρθει να παίξει μαζί της, δε ξέρει τι θα κάνει η Κάλτσα. Εγώ όμως ξέρω. Και επειδή μικρός είχα τεράστιο φόβο με τα σκυλιά, δε θέλω άλλος άνθρωπος να μη μπορεί να χαρεί αυτά που ένας σκύλος, σωστά και υπεύθυνα μεγαλωμένος, θα του προσφέρει.

Σας ζητώ συγγνώμη για το μακρύ κείμενο. Απλά δε μπορώ να βλέπω την αδικία για το σύνολο των σκύλων. Στην Ευρώπη είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Κυρίως στους ιδιοκτήτες.

Μετά τιμής,

Σαράφας Κωνσταντίνος
 


giorgostr

Well-Known Member
1 Οκτωβρίου 2015
80
61
72
Αθηνα-Αιγαλεω
Εκμεταλλευόμενος τον χώρο και τον χρόνο σας, θα σας πω και το δικό μου πρόσφατο επεισόδιο με πιτμπουλ.
Περπατώ λοιπόν στα περίχωρα με το "άγριο" πιτμπουλ μου δεμένο στο πλάι μου, όταν ένα ελεύθερο αρσενικό έρχεται καταπάνω του και τον καβαλάει με την μία!!!
Χρειάζεται να σας πω την συνέχεια;;; Οχι, την παραλείπω. Το αποτέλεσμα είναι ότι το άλλο έφυγε κλαίγοντας και τρέχοντας στον ιδιοκτήτη του, που ερχόταν αμέριμνος.
Όταν του ζήτησα τον λόγο που το έχει ελέυθερο, η απάντηση του ήταν ότι είναι άκακο και ότι ηταν ΔΙΚΗ μου υποχρέωση να μαζεύω το σκυλί μου να μην επιτίθεται σε άλλα. Του έδειξα το λουρί "για άλογα" με το οποίο τον κρατούσα και μου είπε απλά να μην κυκλοφορώ αν δεν ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΩ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥ!

Χρειαζόμαστε "θρανίο" για ΟΛΑ, ΟΛΟΙ μας. Γιαυτό έχει καταντήσει έτσι ο ρημαδότοπος.
Τωρα τα διαβαζω...εχω παθει....μα καλα εχεις το σκυλο σου με λουρι,σας <<καβαλαει>>αλλο με χωρις λουρι & ερχεται ο τυπος & σας ζηταει το λογο;;;εχουμε τρελαθει εντελως;;;;τι να πω,δεν ξερω...
 


giorgostr

Well-Known Member
1 Οκτωβρίου 2015
80
61
72
Αθηνα-Αιγαλεω
Κλασσική περίπτωση στο πάρκο.
Κυρατσα αραχτη στο παγκάκι η οποία έχει 6-7 πινσεροειδη τα οποία κάθε φορά που περνάμε από κει,αγελαια προσπαθούν να επιτεθούν τσιριζοντας. Πέραν του κωμικού του πράγματος, όταν έχεις να κουμαντάρεις έναν σκύλο 40+ κιλών που έχει αγριέψει, δεν είναι και ότι καλύτερο.
Στο μεταξύ η κυρατσα κάθεται πάντα σε απόσταση και δεν συγκινείται εύκολα. Επιπλέον αυτή η αγέλη από τους κακοτροπους νάνους σε ακολουθεί για αρκετή απόσταση τσιριζοντας και προσπαθώντας κάπως να δαγκωσει.Οπότε καταλαβαίνετε..

Της είχα κάνει την παρατήρηση 3 φορές. Της είχα πει την επόμενη φορά το κρίμα στον λαιμό σου.
Τις προάλλες λοιπόν ξαναπερναμε από εκεί και βλέπω τους εκστασιασμενους νάνους να ξεκινάνε εφορμηση από απόσταση. Η κυρατσα κλασσικά, χαλαρή. Είμαι μεταξύ του να λύσω τον δικό μου και να αποφασίσει η φύση ή να ρίξω δύο χαλαρά πλασέ. Επέλεξα το δεύτερο. Η κυρατσα δεν τόλμησε να βγάλει μιλιά.
Αναμένω την επόμενη επίσκεψη μας στο πάρκο για να δω αν την νουθετησα.
Πω πω τι ενδιαφεροντα πραγματα μαθαινεις απο τις συμπεριφορες των αγαπημενων μας τετραποδων....σας ευχαριστουμε.
 


giorgostr

Well-Known Member
1 Οκτωβρίου 2015
80
61
72
Αθηνα-Αιγαλεω
Ως "σκυλομανα" ροτ που ξέρω οτι έχει προβλημα με (κάποια) σκυλιά εχω να πω οτι : στην Αθήνα δεν παμε σε σκυλοπαρκα (γενικα σε μερη που μαζεύονται πολλοί)
Ειναι παντα δεμενη κ κοντά μου
Αμα δω απο μακρια σκυλι/γατι κόβω λάσπη (γιατι να το διακινδυνευσω ρε παιδι μου να μου βγει ο ώμος?)
Επιλεγω ωρες μη αιχμής για βολτες (πολυ νωρις το πρωι,πολυ αργα το βραδυ)

Τα παραπανω τα κανω για μενα!
Δε περιμένω υποδειξεις απο κανεναν...ξερω το σκυλι μου,ξερω τα σκαλωματα της...κ προκειμενου να ευχαριστιεμαι εγω την εξοδο μας κ να μην τίθεται σε κίνδυνο η ιδια επιλεγω τα προαναφερθέντα!

Απο κει κ περα εχω να διηγηθω αμετρητες ιστοριες απειρου κάλους...

Οπως να περπαταμε σε πεζόδρομο κ απτο πουθενα να πεταγεται λυτο θηλυκο τσιουαουα να της μυρισει το .... (μιλάμε ειχε αγιο εκεινο το σκυλι,γιατι περιέργως δεν ενοχληθηκε η Ηρα) κ η αφεντικινα της στα δεκα μετρα,στα τετοια της ρε παιδι μου,δε τρεχει καστανο...
Μικρο πατσαβουροειδες σε εξωτερικο χωρο ταβερνας (ακα πεζοδρομιο) λυτο να μας χυμαει,να μη μας αφηνει να περάσουμε (απτο πεζοδρόμιο του προφανως) κ αχ η ιδιοκτήτρια του (περιέργως παντα πεφτω σε χαζογκομενες) να το θεωρει τοσο χαριτωμενο που το χρυσουλι της ειναι τοσο γενναίο κ ατρομητο...στα τετοια της που με εβλεπε εμενα να παλευω με το γομαρι μη της κανει μια χαψια το χρυσουλι της!
Γενικα...ολοι/ες στα τετοια τους!

Εν ολιγοις δεν ειναι θεμα μικροσωμου μεγαλοσωμου...ειναι θεμα ιδιοκτήτη...κ οι περισσοτεροι ειναι 1)ανευθυνοι 2)μαλακες 3)φουστοφλωρες που τα χουν για το θεαθήναι (excuse my language κιολας)

Τα πιτμπουλακια...
Προσωπικα πιο καλοψυχα γλυκα τρυφερα πλασματα (βαζω κ την μοσχαρα μου στην εξισωση) δεν εχω ξανα ματα δει...ολα τους...ψυχουλες!
Τωρα,αμα πεσουν σε λαλακες ιδιοκτητες (κυριως) τι να σου κανουν κ αυτα?
Τον τυπο αυτον εγω θα τον εβρισκα (αυτος με τον κ.κ. θα τον ξερει δε μπορει) κ θα του κανα μια μηνυση ολη δικη του,να μου πληρωνε κ τα κτηνιατρικα εξοδα να βαζε κ μυαλό ο άχρηστος!
Μονο τα σκυλια κ τα παιδια δε φταιγαν σαυτη την ιστορια,κ τελικα αυτα την πληρωσαν!
Πολυ καλη η εξιστορηση σας....μπραβο!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95