Επίθεση από Πιτ Μπουλ


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Οι πλατειες και τα κανονικα παρκα ,ειδικα μολις αρχίζει και νυχτωνει, ειναι τρις χειροτερα απο το σκυλοπαρκο. Ο ανευθυνος δε κανει καν το κόπο να πάει ως το σκυλοπάρκο για να λύσει το σκύλο, σιγα μη τρέχει. Αλλωστε πληρωνει εφορια αρα κανει οτι γουσταρει στους δημοσιους χωρους, ο σκυλος του ειναι ακρως φιλικος και πάντα απλά παίζει και φυσικά ο σκυλος υπακουει 100% στο σουπερ ντουπερ ιδιοκτήτη ο οποίος ξερει τα πάντα καλύτερα. :cool:
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ως "σκυλομανα" ροτ που ξέρω οτι έχει προβλημα με (κάποια) σκυλιά εχω να πω οτι : στην Αθήνα δεν παμε σε σκυλοπαρκα (γενικα σε μερη που μαζεύονται πολλοί)
Ειναι παντα δεμενη κ κοντά μου
Αμα δω απο μακρια σκυλι/γατι κόβω λάσπη (γιατι να το διακινδυνευσω ρε παιδι μου να μου βγει ο ώμος?)
Επιλεγω ωρες μη αιχμής για βολτες (πολυ νωρις το πρωι,πολυ αργα το βραδυ)

Τα παραπανω τα κανω για μενα!
Δε περιμένω υποδειξεις απο κανεναν...ξερω το σκυλι μου,ξερω τα σκαλωματα της...κ προκειμενου να ευχαριστιεμαι εγω την εξοδο μας κ να μην τίθεται σε κίνδυνο η ιδια επιλεγω τα προαναφερθέντα!

Απο κει κ περα εχω να διηγηθω αμετρητες ιστοριες απειρου κάλους...

Οπως να περπαταμε σε πεζόδρομο κ απτο πουθενα να πεταγεται λυτο θηλυκο τσιουαουα να της μυρισει το .... (μιλάμε ειχε αγιο εκεινο το σκυλι,γιατι περιέργως δεν ενοχληθηκε η Ηρα) κ η αφεντικινα της στα δεκα μετρα,στα τετοια της ρε παιδι μου,δε τρεχει καστανο...
Μικρο πατσαβουροειδες σε εξωτερικο χωρο ταβερνας (ακα πεζοδρομιο) λυτο να μας χυμαει,να μη μας αφηνει να περάσουμε (απτο πεζοδρόμιο του προφανως) κ αχ η ιδιοκτήτρια του (περιέργως παντα πεφτω σε χαζογκομενες) να το θεωρει τοσο χαριτωμενο που το χρυσουλι της ειναι τοσο γενναίο κ ατρομητο...στα τετοια της που με εβλεπε εμενα να παλευω με το γομαρι μη της κανει μια χαψια το χρυσουλι της!
Γενικα...ολοι/ες στα τετοια τους!

Εν ολιγοις δεν ειναι θεμα μικροσωμου μεγαλοσωμου...ειναι θεμα ιδιοκτήτη...κ οι περισσοτεροι ειναι 1)ανευθυνοι 2)μαλακες 3)φουστοφλωρες που τα χουν για το θεαθήναι (excuse my language κιολας)

Τα πιτμπουλακια...
Προσωπικα πιο καλοψυχα γλυκα τρυφερα πλασματα (βαζω κ την μοσχαρα μου στην εξισωση) δεν εχω ξανα ματα δει...ολα τους...ψυχουλες!
Τωρα,αμα πεσουν σε λαλακες ιδιοκτητες (κυριως) τι να σου κανουν κ αυτα?
Τον τυπο αυτον εγω θα τον εβρισκα (αυτος με τον κ.κ. θα τον ξερει δε μπορει) κ θα του κανα μια μηνυση ολη δικη του,να μου πληρωνε κ τα κτηνιατρικα εξοδα να βαζε κ μυαλό ο άχρηστος!
Μονο τα σκυλια κ τα παιδια δε φταιγαν σαυτη την ιστορια,κ τελικα αυτα την πληρωσαν!
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Επισημανση, αμα δεν ειναι σε λουρι ο σκυλος δεν εισαι νομοτογης.
Αναλόγως, τι εννοουμε ως σκυλοπαρκο. Γιατί αν είμαι σε πάρκο σκύλων, είναι απόλυτα φυσιολογικό να τον έχω λυτό και για οποια επίθεση ευθύνονται μόνο οι ιδιοκτήτες του άλλου σκύλου. Και το πάρκο σκύλων εγώ δεν θέλω το να παραχωρήσω σε άτομα που μεγάλωσαν τέρατα του φρανκενστάιν αντί για σκύλους κ περιφανεύονται κιόλας.
Αν είμαι και πάλι σε ανθρωπόπαρκο που έχει γίνει σκυλόπαρκο γιατί άλλος χώρος σε ακτίνα 20 χλμ δεν υπάρχει, τότε εννοείται δεν θα είμαι νομοταγής αν αφήσω τον σκύλο ελεύθερο.
 
Last edited:


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
@Eroe ο νομος ειναι ξεκαθαρος. Σκυλος+λουρι=νομοταγης. Οτιδηποτε αλλο=παρανομο.

Και ποιος μπορει να δωσει, με πληρη βεβαιοτητα, αν η Χ επιθεση θα γινει απροκλητα; Μπορει ο δικος σου να τραπουκιζει χωρις να αρπαζει και απλα να τις αρπαξει για να μπει στην θεση του. Ειναι πολυ συνηθισμένο σεναριο, να τις αρπαζει τραπουκος/κωλοπαιδαρακι/φωνακλας σκυλος για να ισιωσει ακομα και σε αδεσποτα.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
@Eroe ο νομος ειναι ξεκαθαρος. Σκυλος+λουρι=νομοταγης. Οτιδηποτε αλλο=παρανομο.
Για ειδικό πάρκο ζώων συντροφιάς δεν νομίζω να ισχύει. Π.χ. σε μια απόφαση δημιουργίας δημοτικού παρκου σκύλων που φέρει σφραγίδα δήμαρχου κλπ (ότι βρήκα στα ιντερνέτια πρόχειρο, θα ψάξω καλύτερα) διαβάζουμε το εξής,
 

Attachments



sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Μιας και πήγαινα σε πάρκο με σκυλους, όταν το καθίκι μου ήταν μωρό(γιατί ξαφνικά αντρεψε) υπήρχαν ταμπελες που έλεγαν πάντα με λουρί και ότι το πάρκο δεν φέρει καμία ευθύνη κτλπ ... Συγκεκριμένα στη Πετρούπολη..
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Αν είμαι και πάλι σε ανθρωπόπαρκο που έχει γίνει σκυλόπαρκο γιατί άλλος χώρος σε ακτίνα 20 χλμ δεν υπάρχει, τότε εννοείται δεν θα είμαι νομοταγής αν αφήσω τον σκύλο ελεύθερο.
Σε ένα τέτοιο λοιπόν ανθρωπόπαρκο που έχει γίνει σκυλόπαρκο, εμφανιζόμαστε κάθε βράδυ και δεν μπορούμε να περπατήσουμε απο τα σκατά που αφήνουν οι "ευσυνείδητοι" πολίτες, που περνάνε ώρες κάθε βράδυ εκεί με τα σκυλιά τους.

Κάποιοι αφήνουν στα παγκάκια και τα ποτήρια του καφέ, μπύρας κλπ. Οι καπνίζοντες πετάνε τα τσιγάρα τους κάτω κλπ κλπ

Κι όταν δεν έχουν ευαισθησία για αυτά τα προφανή, άντε να καταλάβουν τέτοια θέματα σαν αυτό που συζητάμε τώρα.

BTW (που λένε και στο χωριό μου) σκεφτείτε σε ώρα αιχμής (συνέβη σήμερα), σκάει ανάμεσα σε τόσα αρσενικά που κυκλοφορούσαν θηλυκό σε οίστρο. Πιστεύω ότι καταλαβαίνετε τι έγινε! Η δε κυρία ανενόχλητη!! Χαιρόταν που το κοριτσάκι της τραβούσε την προσοχή κι ας είχαν φύγει οι ώμοι όλων μας!
ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΡΩΣΕΙ!!!!!!
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
@vasilis_mike επέτρεψε μου φίλε μου να διαφωνήσω σε κάποια πράγματα και φτάνει πια αυτό με τους άχρηστους Έλληνες και τα μνημονια μέχρι να σβήσει ο ήλιος και όλα τα κλασσικά σχόλια... Δεν είμαστε και τόσο χάλια όσο θέλουμε να λέμε

Παλαιότερα γύρναγα σε 4 διαφορετικά πάρκα και πίστεψε δεν βρήκα ούτε ακαθαρσίες, ούτε σκουπίδια ούτε τίποτα...
Το μόνο αρνητικό ήταν ο μερικοί ήταν στα τέτοια τους αντί να προσέχουν το σκύλο τους μην γίνει καμμια μανούρα βγάζανε σελφιε τρομάρα τους
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@vasilis_mike επέτρεψε μου φίλε μου να διαφωνήσω σε κάποια πράγματα και φτάνει πια αυτό με τους άχρηστους Έλληνες και τα μνημονια μέχρι να σβήσει ο ήλιος και όλα τα κλασσικά σχόλια... Δεν είμαστε και τόσο χάλια όσο θέλουμε να λέμε
Ούτε για άχρηστους μίλησα, ούτε για μνημόνια. Για αδιάφορους μίλησα και θα μιλάω, χωρίς κοινωνική παιδεία. Όχι μόνο για τα σκυλιά, αλλά για όλα τα θέματα. Απλά εδώ μιλάμε για σκύλους.

Ο κάθε ένας από εμάς ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζει ΓΙΑΤΙ έχει σκύλο, ΤΙ σκύλο έχει ΚΑΙ ΤΙ δικαιώματα/υποχρεώσεις απορρέουν από αυτό.

Εκ των πραγμάτων πχ, (για να μην φεύγουμε και απο το θέμα), ΔΕΝ μπορείς να έχεις πιτ μπουλ και να θέλεις να φέρεσαι σαν να κρατάς μαλτεζάκι. Επίσης δεν μπορεί επειδή έχεις μαλτεζάκι, να θεωρείς ότι δεν έγινε και τίποτα αν δεν το εκπαιδεύσεις και παρενοχλεί σαν τρελό τα άλλα σκυλιά (τυχαία η ράτσα).
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Σε ένα τέτοιο λοιπόν ανθρωπόπαρκο που έχει γίνει σκυλόπαρκο, εμφανιζόμαστε κάθε βράδυ και δεν μπορούμε να περπατήσουμε απο τα σκατά που αφήνουν οι "ευσυνείδητοι" πολίτες, που περνάνε ώρες κάθε βράδυ εκεί με τα σκυλιά τους.

Κάποιοι αφήνουν στα παγκάκια και τα ποτήρια του καφέ, μπύρας κλπ. Οι καπνίζοντες πετάνε τα τσιγάρα τους κάτω κλπ κλπ

Κι όταν δεν έχουν ευαισθησία για αυτά τα προφανή, άντε να καταλάβουν τέτοια θέματα σαν αυτό που συζητάμε τώρα.

BTW (που λένε και στο χωριό μου) σκεφτείτε σε ώρα αιχμής (συνέβη σήμερα), σκάει ανάμεσα σε τόσα αρσενικά που κυκλοφορούσαν θηλυκό σε οίστρο. Πιστεύω ότι καταλαβαίνετε τι έγινε! Η δε κυρία ανενόχλητη!! Χαιρόταν που το κοριτσάκι της τραβούσε την προσοχή κι ας είχαν φύγει οι ώμοι όλων μας!
ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΡΩΣΕΙ!!!!!!
Πριν από μια ώρα αναγκάστηκα να φύγω από τέτοιο ακριβώς μέρος. Ήμουν με τον σκύλο μου (ο οποίος ΦΥΣΙΚΑ ήταν σε λουρί) και εκεί που νόμιζα αντε επιτελους θα κάνουμε ήσυχα τη βόλτα μας ήρθε νεαρός με λυτή σκύλα ΚΑΙ σε οίστρο ΚΑΙ με φανερά επιθετική συμπεριφορά.
Όσο για τα σκατά, έχω παρατηρήσει ότι οι περισσοτεροι που τα μαζεύουν την ημέρα το βράδυ τα αφήνουν κανονικά, δεν βαριέσαι ποιος θα τα δει στα σκοτάδια... εγώ πάντως το βράδυ κυκλοφορώ με φακό αστυνομίας για να μην μου ξεφύγει κανένα σκατάκι μέσα στα χόρτα (όχι μόνο γι'αυτόν τον λόγο βέβαια αλλά και γι'αυτον :D)
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
εγώ πάντως το βράδυ κυκλοφορώ με φακό αστυνομίας για να μην μου ξεφύγει κανένα σκατάκι μέσα στα χώρτα (όχι μόνο γι'αυτόν τον λόγο βέβαια αλλά και γι'αυτον :D)
χαχαχα, μία από τα ίδια!
 
  • Like
Reactions: Eroe


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Πάντως είναι πολύ εκνευριστικό το θέμα χώρου... Πόσες φορές θέλω να πάω να γυμνασω/παίξω με τον τυσον και δν υπάρχει Χωρος.. Γιαυτό πήγαινα κ στα πάρκα παλιά για να τον αφήσω να τρέχει
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Οι Ελβετοί έχουν όλοι τους όχι μόνο κυνηγετικά αλλά και πολεμικά όπλα σπίτι, αλλά ατυχήματα δεν συμβαίνουν.
Και πολυ καλα κανουν και τα εχουν, ομως πρεπει να περασουν απο εκπαιδευση πριν παρουν το οπλο της αρεσκειας τους, να αποδειξουν δηλαδη οτι ειναι ικανοι να το χειριζονται και να το εχουν. Δεν μπαινουν στη χρυση ευκαιρια ή στο cargr μια ωραια μερα και το αγοραζουν 50€. Και μιας που το εθεσες τοσο ομορφα ετσι ακριβως ειναι, ενας δυναμικος σκυλος ειναι σαν ενα ΟΠΛΟ. Αν ειναι ανεκπαιδευτος και δεν εχεις ελεγχο πανω του, ειναι σαν ενα ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εγώ για να πω την αλήθεια, εκπλήσσομαι, που έχει αναφερθεί επανειλλημένα στα post σας, ο όρος "σκυλοπάρκο". Εντός Αττικής ζήτημα να υπάρχουν 2-3 χαρακτηρισμένα τέτοια, που προσωπικά τα θεωρώ άχρηστα και πολύ επικίνδυνα. Αλλά απ'ότι σας διαβάζω, πρέπει και εκτός Αττικής, να υπάρχουν μυριάδες ε; Εντυπωσιακό!!!!
 
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland


loomy

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
83
158
Μαρούσι
Έχω διαβάσει τόσες και τόσες φορές την ίδια ιστορία.
Την μία ήταν κακός ο ιδιοκτήτης, την άλλη ήταν κακό το Πιτ Μπουλ είχε και τρύπα το σύρμα κτλ κτλ.
Όποιος πάει τον σκύλο του σε σκυλοπαρκο έχει την ευθύνη για την έκθεση του στον οποίο κίνδυνο. Γιατί περιμένουμε ο μέσος Έλληνας που βάζει το παιδί του στο αυτοκίνητο χωρίς παιδικό κάθισμα, να προνοεί για την ασφάλεια του δικού μας σκύλου?
Καλημέρα,
Όπως έγραψα και στην αρχή δεν ήμουν σε σκυλοπάρκο αλλά σε γηπεδάκια βόλλευ-μπάσκετ που με την ανοχή όλων μετατρέπεται σε σκυλοπάρκο όταν δεν υπάρχει κόσμος ή παιδιά τα οποία ενοχλούνται. Αλλά και σε σκυλοπάρκο να ήμουν ρε παιδιά αν δεν ξέρω καλά το σκυλί μου και δεν είμαι σίγουρος γιαυτό (δεν λέω να γίνει κάτι πάνω στο παιχνίδι και να πέσει καμιά ψιλή) πως πέρνω το ρίσκο και το αφήνω χωρίς λουρί να "παίξει με τα άλλα" όταν καλά - καλά δεν ξέρω να χειριστώ ένα τόσο δυνατό ζώο (και δεν μιλάω αποκλειστικά για τη συγκεκριμένη ράτσα). Έχω φίλο που είχε Μπουλ Τεριέ άκρως φιλικό με ανθρώπους και σκυλιά αλλά σε βόλτες έξω σε πάρκα που είχε διάφορα άλλα σκυλιά σπανίως τον άφηνε λυτό να παίξει και σε ερώτηση δική μου αλλά και του άντρα μου "Γιατί ρε Γιώργο δεν τον αφήνεις να παίξει ? " μας είχε δώσει την εξής ανάντηση "Ξέρω ότι ο δικός μου σκύλος δεν θα προκαλέσει καυγά αλλά ξέρω επίσης ότι αν τον προκαλέσουν μπορεί να απαντήσει και μπορεί μεν να μην ξεκινήσει κάτι αλλά είναι πολύ εύκολο να το τελειώσει!!!" Για μένα λοιπόν αυτό δείχνει πόσο υπεύθυνος και ευσυνείδητος ιδιοκτήτης ήταν και απέναντι στο δικό του ζώο αλλά και στα άλλα. Και για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι θα πρέπει οι δυνατές ράτσες να απομονώνονται και τα μικρά γαυγιστερά να ξεσαλλώνουν... λέω απλά ότι όλοι μα όλοι (είτε έχουμε μικρό η μεγάλο σκύλο) θα πρέπει να είμαστε υπεύθυνοι ιδιοκτήτες.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Καλημέρα,
Όπως έγραψα και στην αρχή δεν ήμουν σε σκυλοπάρκο αλλά σε γηπεδάκια βόλλευ-μπάσκετ που με την ανοχή όλων μετατρέπεται σε σκυλοπάρκο όταν δεν υπάρχει κόσμος ή παιδιά τα οποία ενοχλούνται. Αλλά και σε σκυλοπάρκο να ήμουν ρε παιδιά αν δεν ξέρω καλά το σκυλί μου και δεν είμαι σίγουρος γιαυτό (δεν λέω να γίνει κάτι πάνω στο παιχνίδι και να πέσει καμιά ψιλή) πως πέρνω το ρίσκο και το αφήνω χωρίς λουρί να "παίξει με τα άλλα" όταν καλά - καλά δεν ξέρω να χειριστώ ένα τόσο δυνατό ζώο (και δεν μιλάω αποκλειστικά για τη συγκεκριμένη ράτσα). Έχω φίλο που είχε Μπουλ Τεριέ άκρως φιλικό με ανθρώπους και σκυλιά αλλά σε βόλτες έξω σε πάρκα που είχε διάφορα άλλα σκυλιά σπανίως τον άφηνε λυτό να παίξει και σε ερώτηση δική μου αλλά και του άντρα μου "Γιατί ρε Γιώργο δεν τον αφήνεις να παίξει ? " μας είχε δώσει την εξής ανάντηση "Ξέρω ότι ο δικός μου σκύλος δεν θα προκαλέσει καυγά αλλά ξέρω επίσης ότι αν τον προκαλέσουν μπορεί να απαντήσει και μπορεί μεν να μην ξεκινήσει κάτι αλλά είναι πολύ εύκολο να το τελειώσει!!!" Για μένα λοιπόν αυτό δείχνει πόσο υπεύθυνος και ευσυνείδητος ιδιοκτήτης ήταν και απέναντι στο δικό του ζώο αλλά και στα άλλα. Και για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι θα πρέπει οι δυνατές ράτσες να απομονώνονται και τα μικρά γαυγιστερά να ξεσαλλώνουν... λέω απλά ότι όλοι μα όλοι (είτε έχουμε μικρό η μεγάλο σκύλο) θα πρέπει να είμαστε υπεύθυνοι ιδιοκτήτες.
Δυστυχώς υπάρχει το "ιδανικό" αλλά υπάρχει και η πραγματικότητα. Εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα οικογενειακώς σε ένα χώρο που ανεγκεφαλοι αφήνουν λυτά σκυλιά που έχουν εκτραφεί είτε ως man stoppers είτε ως λακοσκυλα.
Είναι σαν να λέω ότι έχω δικαίωμα να βάλω την μπλούζα του Παναθηναϊκού και να πάω στο Καραϊσκάκη να δω έναν αγώνα σαν άνθρωπος ρε παιδί μου, αυτή η Λεωφόρος είναι χαλί μαύρο. Άσε που χτίστηκε για την Ολυμπιάδα και έχει δικαίωμα ο κάθε Έλληνας να πάει γιατί το έχει πληρώσει το γήπεδο.
Δεν φταίτε εσείς για αυτή την κατάσταση και σίγουρα δεν φταίνε τα σκυλιά.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Για ειδικό πάρκο ζώων συντροφιάς δεν νομίζω να ισχύει. Π.χ. σε μια απόφαση δημιουργίας δημοτικού παρκου σκύλων που φέρει σφραγίδα δήμαρχου κλπ (ότι βρήκα στα ιντερνέτια πρόχειρο, θα ψάξω καλύτερα) διαβάζουμε το εξής,
O νομος του κράτους ειναι σαφης. Μονο με λουρι εκτος ιδιωτικου χωρου.

"Ξέρω ότι ο δικός μου σκύλος δεν θα προκαλέσει καυγά αλλά ξέρω επίσης ότι αν τον προκαλέσουν μπορεί να απαντήσει και μπορεί μεν να μην ξεκινήσει κάτι αλλά είναι πολύ εύκολο να το τελειώσει!!!" Για μένα λοιπόν αυτό δείχνει πόσο υπεύθυνος και ευσυνείδητος ιδιοκτήτης ήταν και απέναντι στο δικό του ζώο αλλά και στα άλλα. Και για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι θα πρέπει οι δυνατές ράτσες να απομονώνονται και τα μικρά γαυγιστερά να ξεσαλλώνουν... λέω απλά ότι όλοι μα όλοι (είτε έχουμε μικρό η μεγάλο σκύλο) θα πρέπει να είμαστε υπεύθυνοι ιδιοκτήτες.
Αυτο ειναι το πιο σωστο. Ο τιτλος του θεματος θα επρεπε να ειναι "Ηλιθιος ιδιοκτήτης αφησε τον σκυλο του να επιτεθει στον δικο μου"
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


thanos-ektoras

Active Member
17 Αυγούστου 2017
34
67
Πριν κατι μηνες επαθα το ιδιο. Υπαρχει σχετικο ποστ. Σε καταλαβενω απολυτα απλα απο εδω και περα εχε τα ματια σου εσυ 14 γιατι απο τους αλλους μην περιμενεις ποτε και τιποτε.