Επίθεση σκύλου στον σκύλο μου


Kinezaki1007

New Member
3 Μαρτίου 2020
4
1
27
Καλησπέρα σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων ...
Έχω μια ημίαιμη σκυλίτσα 7 χρόνων η οποία δεν είχε ποτέ της επιθετική συμπεριφορά εχθές το απόγευμα έφυγε κάτω από τα πόδια μου και βγήκε έξω ελεύθερη πήγε κατά πανω σε ένα bullterie για να παίξει ενδεχομένως και αυτό της άρπαξε το πόδι και της έκανε μεγάλη ζημιά τα χωρίσαμε με νύχια και με δόντια Μετα από καμία σαράνταρια ράμματα στο πόδι και στην κοιλιά και νάρκωση ... Έχω και ένα μικρό κουτάβι που το βρήκα στον δρόμο και τόσο καιρό το προσέχει αυτή φοβάμαι μήπως αλλάξει η συμπεριφορά της διότι σήμερα ήδη έβγαλε δόντια στον μικρό καταλαβαίνω πονάει δεν ξέρω τι να κάνω μήπως πρέπει να τον δώσω τον μικρό ; Θα ηρεμήσει η θα γίνει πιο επιθετική ;
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπέρα σου
καταρχήν περαστικά στην μικρούλα σου...
θεωρώ την επίθεση ένα ατυχές περιστατικό το οποίο το έχει φρέσκο ακόμα στην μνήμη της βάλε και τον πόνο που σίγουρα θα αισθάνεται θεωρώ φυσιολογικό να διώξει το μικρό από κοντά της...
λόγω της ηλικίας της δεν θεωρώ ότι θα της αφήσει μόνιμα τραύματα ... σίγουρα πάντως τον πρώτο καιρό να την προσέχεις ... με την έννοια ενώ δείχνεις αδιάφορη να έχεις την προσοχή σου ώστε να μην εκτεθεί σε οποιονδήποτε άλλο κίνδυνο , όπως και να προσέχεις τις συναναστροφές της να γίνονται με όμορφο τρόπο.. ειδικά όσο είναι φρέσκο το τραύμα και την ενοχλεί..
όχι το μικρό μην το δώσεις κρίμα είναι.. αλλά...
πάλι θέλει να τα προσέχεις λίγο τις επόμενες ημέρες μέχρι κα διαπιστώσεις ότι επιστρέφουν οι σχέσεις τους στο φυσιολογικό ..
να τα χαίρεσαι τα σκυλούνια σου κι εύχομαι να μην έχεις άλλα δυσάρεστα ανάλογα περιστατικά.
 


Kinezaki1007

New Member
3 Μαρτίου 2020
4
1
27
καλησπέρα σου
καταρχήν περαστικά στην μικρούλα σου...
θεωρώ την επίθεση ένα ατυχές περιστατικό το οποίο το έχει φρέσκο ακόμα στην μνήμη της βάλε και τον πόνο που σίγουρα θα αισθάνεται θεωρώ φυσιολογικό να διώξει το μικρό από κοντά της...
λόγω της ηλικίας της δεν θεωρώ ότι θα της αφήσει μόνιμα τραύματα ... σίγουρα πάντως τον πρώτο καιρό να την προσέχεις ... με την έννοια ενώ δείχνεις αδιάφορη να έχεις την προσοχή σου ώστε να μην εκτεθεί σε οποιονδήποτε άλλο κίνδυνο , όπως και να προσέχεις τις συναναστροφές της να γίνονται με όμορφο τρόπο.. ειδικά όσο είναι φρέσκο το τραύμα και την ενοχλεί..
όχι το μικρό μην το δώσεις κρίμα είναι.. αλλά...
πάλι θέλει να τα προσέχεις λίγο τις επόμενες ημέρες μέχρι κα διαπιστώσεις ότι επιστρέφουν οι σχέσεις τους στο φυσιολογικό ..
να τα χαίρεσαι τα σκυλούνια σου κι εύχομαι να μην έχεις άλλα δυσάρεστα ανάλογα περιστατικά.
Απλά φοβάμαι γιατί του έβγαλε δόντια σήμερα όταν πηγε κοντά ενώ πιο πριν καθοντουσαν αγκαλιά μην της μείνει ψυχολογικό και ξεσπάσει στον μικρό όταν αναρρώσει σας ευχαριστώ πάντως
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Απλά φοβάμαι γιατί του έβγαλε δόντια σήμερα όταν πηγε κοντά ενώ πιο πριν καθοντουσαν αγκαλιά μην της μείνει ψυχολογικό και ξεσπάσει στον μικρό όταν αναρρώσει σας ευχαριστώ πάντως
7 χρονών είναι αρκετά μεγάλη ώστε να μην της δημιουργήσει προβλήματα που δεν είχε...
επαναλαμβάνω ότι θα πονάει όμως και τις πρώτες μέρες θα θέλει ιδιαίτερη προσοχή ... χωρίς να γίνεται αντιληπτό όμως ότι κάνεις κάτι ιδιαίτερο..
 


Kinezaki1007

New Member
3 Μαρτίου 2020
4
1
27
7 χρονών είναι αρκετά μεγάλη ώστε να μην της δημιουργήσει προβλήματα που δεν είχε...
επαναλαμβάνω ότι θα πονάει όμως και τις πρώτες μέρες θα θέλει ιδιαίτερη προσοχή ... χωρίς να γίνεται αντιληπτό όμως ότι κάνεις κάτι ιδιαίτερο..
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
 
  • Like
Reactions: GRDANE


jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
Καλησπέρα σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων ...
Έχω μια ημίαιμη σκυλίτσα 7 χρόνων η οποία δεν είχε ποτέ της επιθετική συμπεριφορά εχθές το απόγευμα έφυγε κάτω από τα πόδια μου και βγήκε έξω ελεύθερη πήγε κατά πανω σε ένα bullterie για να παίξει ενδεχομένως και αυτό της άρπαξε το πόδι και της έκανε μεγάλη ζημιά τα χωρίσαμε με νύχια και με δόντια Μετα από καμία σαράνταρια ράμματα στο πόδι και στην κοιλιά και νάρκωση ... Έχω και ένα μικρό κουτάβι που το βρήκα στον δρόμο και τόσο καιρό το προσέχει αυτή φοβάμαι μήπως αλλάξει η συμπεριφορά της διότι σήμερα ήδη έβγαλε δόντια στον μικρό καταλαβαίνω πονάει δεν ξέρω τι να κάνω μήπως πρέπει να τον δώσω τον μικρό ; Θα ηρεμήσει η θα γίνει πιο επιθετική ;
Καλησπέρα και πάνω από όλα περαστικά στη σκυλίτσα σου.
Αυτό το άλλο σκυλί επιτίθεται σε όποιο σκυλί το πλησιάσει; έχεις σκεφτεί να κάνεις μυνηση εφόσον έχεις τα στοιχεία του ιδιοκτήτη; ο καθένας είναι υπεύθυνος γι αυτά που κάνει ο σκύλος του...
 


Kinezaki1007

New Member
3 Μαρτίου 2020
4
1
27
Καλησπέρα και πάνω από όλα περαστικά στη σκυλίτσα σου.
Αυτό το άλλο σκυλί επιτίθεται σε όποιο σκυλί το πλησιάσει; έχεις σκεφτεί να κάνεις μυνηση εφόσον έχεις τα στοιχεία του ιδιοκτήτη; ο καθένας είναι υπεύθυνος γι αυτά που κάνει ο σκύλος του...
καλησπέρα δεν έχω κάποια στοιχεία επίσης η όλη διαδικασίαε τη σκυλίτσα μου πήγε 600 -700 ευρώ δεν έχω όρεξη κ αντοχή να πληρώσω κι άλλα εφόσον την έσωσα όλα καλά
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
περαστικά σας.
Η συμπεριφορά της προς το κουταβάκι επανήλθε στα φυσιολογική πλαίσια?
 


jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
καλησπέρα δεν έχω κάποια στοιχεία επίσης η όλη διαδικασίαε τη σκυλίτσα μου πήγε 600 -700 ευρώ δεν έχω όρεξη κ αντοχή να πληρώσω κι άλλα εφόσον την έσωσα όλα καλά
Καταλαβαίνω τη θέση σου και δε θα επιμείνω άλλο και μπράβο σου που φρόντισες τη σκυλίτσα σου. Ακριβώς όμως επειδή έκανες και έξοδα έπρεπε να τα πληρώσει ο ανεγκέφαλος που στα έκανε αυτά. Εγώ πιστεύω ότι ο άλλος σκύλος τα κάνει αυτά αδιάκριτως και ελπίζω να μην συμβεί σε κάποιο μικρό παιδί κάτι επειδή απλά θα το πλησιάσει. Πιστεύω με μεγάλη σιγουριά ότι ο ιδιοκτήτης του γνωρίζει τι κάνει ο σκύλος του... Δε θα ήταν η πρώτη φορά...
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Ακριβώς όμως επειδή έκανες και έξοδα έπρεπε να τα πληρώσει ο ανεγκέφαλος που στα έκανε αυτά.
Σε βρίσκω λίγο αυστηρό στην κριτική σου, εκτός αν ξέρεις κάτι παραπάνω από αυτά που αναφέρονται στην ιστορία:
...έφυγε κάτω από τα πόδια μου και βγήκε έξω ελεύθερη πήγε κατά πανω σε ένα bullterie...
Έστω οτι περπατάς εσύ αμέριμνος, με τον σκύλο σου στο λουρί του και εμφανίζεται ένα λυτό απο το πουθενά, με την όποια διάθεση, και ο δικός σου τον "νοικοκυρεύει". Ποιό θα ήταν το θύμα και ποιό ο θύτης?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3