Επίθεση σκύλου στο αφεντικό του?


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Με αφορμή αυτό: http://www.dogforum.gr/v2/showpost.php?p=134188&postcount=13
...θα ήθελα να μου πείτε πόσο πιθανό είναι ένας σκύλος που έχει μεγαλώσει από κουτάβι με κάποιον να του επιτεθεί. Είχα την εντύπωση ότι είναι δύσκολο έως αδύνατο να επιτεθεί σκύλος στο αφεντικό του (δε μιλάω για άλλα μέλη της οικογένειας).

Έχω δει πολλά σκυλιά που κακοποιούνται πραγματικά, βασανίζονται, με τους άλλους είναι επικίνδυνα και λοιπά και λοιπά, με το αφεντικό όμως... αρνάκια.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πέρα από το τι έχει τραβήξει ένας σκύλος παίζει μεγάλο ρόλο και η φυλή και το πόσο κυριαρχικός είναι ο σκύλος....Δεν είναι το ίδιο ένας Καυκάσιος ας πούμε κι ένα Γκόλντεν...!
Ας πούμε φαντάσου τι μπορεί να γίνει αν έναν ενήλικο καυκάσιο που δεν έχεις καταφέρει να τον έχεις κι από κάτω στην ιεραρχία της αγέλης, αρχίσεις και να τον βαράς...:shock:

ΑΠό κει και πέρα όμως ξέρω και σκυλιά, κυρίως κυνηγόσκυλα εντελώς τυχαίο γεγονός πιστεύω, που έοχουν φάει το ξύλο της αρκούδας και δεν έχουν ούτε καν σκεφτεί να αντιδράσουν...:(
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Συμπτωματικά ένα καυκάσιο είχα στο μυαλό μου, που έχει μεγαλώσει σε κλούβα, ολομόναχο για να αγριέψει. Είναι ένα πραγματικά ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ζώο. Με τον ιδιοκτήτη του όμως... αλοιφή!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Πέρα από το τι έχει τραβήξει ένας σκύλος παίζει μεγάλο ρόλο και η φυλή και το πόσο κυριαρχικός είναι ο σκύλος....Δεν είναι το ίδιο ένας Καυκάσιος ας πούμε κι ένα Γκόλντεν...!
Ας πούμε φαντάσου τι μπορεί να γίνει αν έναν ενήλικο καυκάσιο που δεν έχεις καταφέρει να τον έχεις κι από κάτω στην ιεραρχία της αγέλης, αρχίσεις και να τον βαράς...:shock:

ΑΠό κει και πέρα όμως ξέρω και σκυλιά, κυρίως κυνηγόσκυλα εντελώς τυχαίο γεγονός πιστεύω, που έοχουν φάει το ξύλο της αρκούδας και δεν έχουν ούτε καν σκεφτεί να αντιδράσουν...:(
και σε συνέχεια αλλου θεματος ( εργασιακα σκυλια και τιμές) να πω οτι ΠΟΛΛΑ απο τα σκυλια που πωλούντε σε ηλικια 12 - 18 μηνών πωλούντε για αυτον ακριβώς τον λόγο

γιατι ειναι handler aggresive

το θεμα ειναι αν ο αλλος ειναι τιμιος και στο πει ή αν θα το μαθεις μόνος σου :D:D:D:D:D:D:D
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
εγω εχω μια παρομοια ιστορια με αυτη της Rottie,ενας γνωστος του πατερα μου κυνηγος,ειχε ενα springer spaniel τοτε ηταν 4,5-5μηνων και ηθελε με το ζορι ο σκυλος του να του κανει απορτ(να του φερνει τα πουλια),ο σκυλακος ομως ηταν πολυ μικρος για να μπορεσει να κατανοηση τι του ζητουσε,αφου δεν εκανε αυτο που του ζητουσε το τοτε αφεντικο του,το χτυπησε,του εριχνε κλωτσιες,και στο δρομο οπως γυρνουσαν ετρεχε σαν τρελος και το σκυλακι που ηταν σ'αυτο το αθλιο κιβωτιο που εχουν στο καπο οι κυνηγοι το σκυλακι χτυπιοταν απο εδω και απο εκει,ο πατερας μου τον σταματησε πιο κατω και του λεει κατεβασε το σκυλο τωρα και πηγαινε σαν ανθρωπος αλλιως θα σε σπασω στο ξυλο,ηρμησε τελικα,αλλα τον σκυλο δεν τον ηθελε,τον πηραμε εμεις,και οταν ηρθε μια μερα σπιτι πηγε κοντα στο Robby και αν δεν τον σταματουσε ο πατερας μου θα τον δαγκωνε και του λεει ο πατερας μου αστον γιατι εχει ασχημες αναμνησεις απο σενα και αυτος χαζογελουσε απο αμηχανια.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Δεν ξερω ρε παιδια...:(
Το μονο περιστατικο οπου σκυλος δαγκωνει αφεντικο ειναι ενος φιλου κυνηγου.
Το σκυλι πολυ προσεχμενο.Ζουσε μια χαρα.Ενα βραδυ βγηκε εκεινος με τα σωβρακα εξω γιατι κατι ακουσε και ο σκυλος του δαγκωσε το κ@λο.Μολις μιλησε και καταλαβε ποιος ηταν του εκανε χαρες...Μπερδευτηκε?Φοβηθηκε? Δεν γνωραω...:rolleyes:

Έχω δει πολλά σκυλιά που κακοποιούνται πραγματικά, βασανίζονται, με τους άλλους είναι επικίνδυνα και λοιπά και λοιπά, με το αφεντικό όμως... αρνάκια.
Και ξερεις τι λενε αυτοι ετσι??? ''του εχω ριξει πολυ ξυλο και ακουει!ετσι φτιαχνεις καλο σκυλι''!
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
...θα ήθελα να μου πείτε πόσο πιθανό είναι ένας σκύλος που έχει μεγαλώσει από κουτάβι με κάποιον να του επιτεθεί. Είχα την εντύπωση ότι είναι δύσκολο έως αδύνατο να επιτεθεί σκύλος στο αφεντικό του (δε μιλάω για άλλα μέλη της οικογένειας).

.
ανετοτατα μπορει να του επιτεθει..ειδικα εαν τρωει ξυλο.
εχουν αμυνες κι αυτα, τι το περασες...
κι απο λαθος εκπαιδευση, "λαθος" προγονους...αυτα μου ερχονται τωρα προχειρα.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Φαντάσου να πάρεις το σκύλο 12 μηνών έτοιμο και καλά, κι εκεί που θα πας να του τραβήξεις λιγο το λουρί να γυρίσει να σε κόψει....Θα μάθεις ότι handler agressive μια και καλή...:eek::eek:
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Εμένα πάλι δε μου κάνει καθόλου εντύπωση, το θεωρώ φυσιολογικό όταν συμβαίνει και μπορούμε κάθε φορά να το εξηγήσουμε, από τη συμπεριφορά του ιδιοκτήτη μη-αρχηγική ή επιθετική και από τα ένστικτα του σκύλου-λύκου.

Μην έχουμε αυταπάτες ότι ο σκύλος μας δένεται μαζί μας επειδή έχει τα ίδια αισθήματα με εμάς, προσπαθούμε να καλύψουμε όσο το δυνατόν καλύτερα τις αγελαίες ανάγκες των ενστίκτων του και όσο καλύτερα το κάνουμε τόσο καλύτερη σχέση απόκτούμε.
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Ο πιο συνηθισμένος λόγος που ένα σκυλί θα δαγκώσει τον ιδιοκτήτη του είναι η ιεραρχία.

Ένας σκύλος που με κόπο (ή όχι) κατάφερε να εδραιωθεί στην θέση του αρχηγού δε θα αφήσει τον ιδιοκτήτη του,που ξαφνικά θυμήθηκε να "το παίξει αφεντικό",να του πάρει την αρχηγία!

Θα κοιτάξει επίμονα,θα καβαλάει πάνω του,θα γρυλίσει και αν ο ιδιοκτήτης "δεν παίρνει από λόγια",θα την "αρπάξει" την δαγκωνιά του.

Τώρα,ανάλογη του σκύλου (φυλή-τύπος) και ανάλογη του χαρακτήρα του που έχει χτιστεί με τον καιρό,θα είναι και η επίθεση.

Δεύτερος λόγος,σε συχνότητα είναι ο φόβος.
Τα σκυλιά που είναι φοβικά ή στα οποία ασκείται αδικαιολόγητη και υπέρμετρη βία θα δαγκώσουν.Θα δαγκώσουν γιατί νιώθουν να απειλούνται.

Μια άλλη παρατήρηση είναι πως 8 στους 10 ιδιοκτήτες μικρόσωμων σκύλων έχουν δεχτεί δάγκωμα από τα σκυλιά τους.
Το θέμα "περνά στα ψιλά" γιατί η "ζημιά" είναι ανάλογη του μεγέθους του σκύλου.
Τις περισσότερες φορές η επιθετικότητα και η "λύσσα" των μικρόσωμων σκυλιών προς τους ιδιοκτήτες τους,αλλά και προς τρίτους γίνετε "χάζι" και αφορμή για γέλιο.
 
Last edited:






harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Τις περισσότερες φορές η επιθετικότητα και η "λύσσα" των μικρόσωμων σκυλιών ............. προς τρίτους γίνετε "χάζι" και αφορμή για γέλιο.
Παρα πολυ κατατοπιστικο και χρησιμο ολο το ποστ αλλα αυτο το τελευταιο μού αναψε τα λαμπακια :mad:
Ανεγκέφαλοι τυποι να κανουν την πινσερινα μου να αγριεψει για να σκασουν πλακα.
Βεβαια, αυτοι που τελικα δοκιμασαν τα "δοντάκια" της δεν γελουσανε μετα.
Και αισθανονταν και ντροπη γιατι το προκαλεσε η βλακεια τους και μονο.
Ποτέ δεν εχει επιτεθει σε καποιον που τη σεβεται ή απλά θελει να παιξει και δεν την προκαλει.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Ξέρω σκυλάκι 4 κιλών που δαγκώνει αβέρτα τους πάντες, και τον ιδιοκτήτη μαζί και χωρίς λόγο. Έχει δαγκώσει και τη δικιά μου, εγώ τη γλίτωσα..
Η τιμωρία του κάθε φορά από τον ιδιοκτήτη είναι να μεινει το σκυλί πάνω στην καρέκλα κανένα 10λεπτο.:rolleyes:
έχει "γέλιο" γιατί βλέπεις μια σταλιά σκατό οπου πηγαίνει να διώχνει τους ανθρώπους.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Α ρε Μακη που εισουν οταν ρωτουσα τι γινεται με τους αποτυχημενους εργασιακους?
Δεν μπορει το 100% τον σκυλων που ο ανθρωπος με τρυκ,εξαλειψε τον αισθημα ενοχης στο δαγκωμα να πετυχαινουν στις εξετασεις,και καποιος θυμαμαι ειχε γραψει που εισαι Μακη.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Α ρε Μακη που εισουν οταν ρωτουσα τι γινεται με τους αποτυχημενους εργασιακους?
Δεν μπορει το 100% τον σκυλων που ο ανθρωπος με τρυκ,εξαλειψε τον αισθημα ενοχης στο δαγκωμα να πετυχαινουν στις εξετασεις,και καποιος θυμαμαι ειχε γραψει που εισαι Μακη.
αρες μαρες κουταμαρες

ποιος ειπε οτι ενα σκυλι το οποίο ειναι handler aggresive ειναι αποτυχημένο ?????

ειδικου χειρισμου απο εμπειρο χειριστη ΝΑΙ

αποτυχημένο ??? ΟΧΙ
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εστω και ετσι, και αυτο το ειχα ρωτησει ποιος διαλεγει τον χειριστη?
Ας πουμε αποτυχημενο ζευγαρι.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μια ευγενική προσφορά του φίλου μας ώστε όλοι οι νέοι στα φόρουμ να μάθουν τι είναι το όφ τόπικ :D

το αφεντικό δεν το δαγκώνει ο σκύλος
τον εχθρό ναι
τον κατώτερο που πάει να σηκώσει κεφάλι επίσης

απο κεί και πέρα
αν ο σκύλος έχει "χαλάσει" -τρελαθεί η συμπεριφορά του είναι απρόβλεπτη και δεν χαρακτηρίζει το είδος του σκύλου αλλά απλά τα συμπτώματα του ψυχολογικού προβλήματος που έχει αποκτήσει

δεν με έχει δαγκώσει ποτέ σκύλος που φρόντιζα-πέρα απο το χαβαλέ που κάνουν τα κουτάβια
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Ναι και εγώ δεν έχω ακούσει για κάτι τέτοιο, ούτε καν σε ατύχημα. Θυμάμαι ήταν ένας τύπος σε μια πλαζ που είχε μαγαζί. Ο σκύλος του τύπου σαμογιέτ είχε δαγκώσει τη μισή παραλία, μιλάμε το σκυλί ήταν killer. Πήγαινε, τον μάζευε, του έριχνε και ξύλο και το βράδυ το κλείδωνε μες το μαγαζί για να το φυλάει. Το σκυλί λυσσομανούσε κάθε βράδυ καθώς άκουγε τουρίστες να περνάνε. Ζήτημα ήταν αν κοιμόταν. Αλλά το αφεντικό, αφεντικό, στους ανύποπτους περαστικούς ξέσπαγε, μόλις έκανες να τον κοιτάξεις, ααααααααααααααααααα.....
 


diablo2

Well-Known Member
22 Νοεμβρίου 2007
148
0
αμα τρωει ξυλο δαγκωνει τι ανωτερος και κατωτερος εκεινη την ωρα δεν θυμαται αυτα που διαβασε για την ιεραρχια το σκυλι:p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981