Επίθεση σκύλου


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Εχθές το βράδυ βγήκε η μαμά μου απο το σπίτι να πάει να πετάξει τα σκουπίδια. Οταν γύρισε έπαθα σοκ με το θέαμα που αντίκρισα, ηταν μεσα στα αίματα...
Γυρνώντας στο σπίτι άκουσε πίσω της έντονο γάβγισμα και είδε ένα σκυλί να πηγαίνει τρέχοντας κατα πάνω της. Πριν προλάβει να αντιδράσει, την άρπαξε απο το χέρι και την δάγκωσε δυνατά στα δάχτυλα. Αφου με το ζόρι κατάφερε και τράβηξε το χέρι της, τότε τη βούτηξε απο το πόδι και εκεί της έκανε τεράστια ζημιά. Να μην τα πολυλογώ πήγε στο νοσοκομείο, της εκαναν τα απαραίτητα εμβόλια και της έδωσαν αντιβίωση.
Το σκυλί αυτό ειναι ενός γείτονα που το χτυπούσε παντα παρα πολυ. Καποτε επικοινώνησα με την φιλοζωικη, με τον δημο και γενικά έκανα πολλές κινήσεις αλλά κανένας δεν έκανε τίποτα. Μέχρι και στην αστυνομία που πήγαμε γι αυτό το λόγο δεν μας έδωσαν σημασια. Αφου εγιναν διαφορες ιστοριες και με τη γειτονια, σταματησε τουλαχιστον να το χτυπαει.
Τωρα εχω δυο αποριες πάνω στο συγκεκριμένο θεμα. Γιατι το σκυλι να της επιτεθεί έτσι στα καλά καθούμενα? Και το βασικότερο τι κινήσεις μπορούμε να κανουμε γι αυτο το θέμα?
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Ωχ, περαστικά της! Πέρα από τον πόνο φαντάζομαι και το σοκ της...
Μήνυση;
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Περαστικα Lenaki.Μυνηση.Θα μπορουσε να ειναι χειροτερα τα πραγματα η μπορει να επαναληφθει το συμβαν με ισως χειροτερα αποτελεσματα.
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Καλα και πονος και σοκ, δεν το συζητώ! Ολόκληρο κομμάτι της έκοψε! Και έχω αρχίσει να φοβάμαι γενικότερα μην συμβεί πάλι τίποτα τέτοιο σε εμας η και στον Diego.
Αυτο που θελω ομως κυριως ειναι να φυγει το σκυλί απο αυτό το σπίτι. Εγω μεχρι τωρα το χαιδευα, του εδινα και κανενα απο τα μπισκοτα του Diego αλλα τωρα δεν το ξαναπλησιαζω, φοβαμαι! Αλλιως μπορει και να το έπαιρνα μονη μου ετσι οπως το αφηνει να κυκλοφορει στη γειτονιά.
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Διαβασες φανταζομαι και το αλλο περιστατικο με το Ροτβαιλερ ε?Καλα κανεις και φοβασαι.Οταν ενας σκυλος επιτεθει απροκλητα ειναι βεβαιο πως θα το ξανακανει.Χρειαζεται βοηθεια το ζωο.Πρεπει να το καταγγειλετε και στην φιλοζωικη.Το συμβαν το κατεγραψε η αστυνομια?Απο το νοσοκομειο πηρατε καποιο χαρτι οτι εγινε το περιστατικο και τι τραυματα ειχε η μητερα σου?Βγαλε και φωτο.Ισως σου χρειαστουνε ολα αυτα.Καλυτερα να εισαι προετοιμασμενη για ολα.
 
Last edited:


Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
Περαστικά.
Ιστορικό από όλα με αποδείξεις, φωτογραφίες με απόκομμα εφημερίδας, γνωματεύσεις, βεβαιώσεις, φωτογραφίες χώρου, σκύλου αν μπορείς.
Αγωγή και μήνυση βάσει νέου νόμου.

Καταγγελία σε φιλοζωική της περιοχής σου για επικίνδυνο ζώο και βίαιο ιδιοκτήτη.
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Η μαμά μου δεν θέλει να κάνει μήνυση για το γεγονός (ασχολίαστο) απλά θέλουμε να πάρουμε τον σκύλο απο εδώ γιατί έχει καταντήσει πολύ επικίνδυνος!!
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Να τον πάρετε να τον πάτε που; Ελεύθερος σκύλος που δάγκωσε χωρίς λόγο; Και να την πληρώσει ο επόμενος σε άλλη γειτονιά; Να τον δώσετε για υιοθεσία; Και ποιος θα τον πάρει; Ο μόνος τρόπος είναι να τον κρατήσει εντός του σπιτιού του ο ιδιοκτήτης. Και αν δεν γίνει μήνυση, δεν βρίσκω πώς θα αναγκαστεί να το κάνει.
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Δεν ειχαμε στο μυαλο μας να τον παρατησουμε σε αλλη γειτονια. Και ουτε πιστευω πως ειναι λυση για το σκυλι να συνεχισει να το κραταει ο ιδιος ιδιοκτητης.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν ειχαμε στο μυαλο μας να τον παρατησουμε σε αλλη γειτονια. Και ουτε πιστευω πως ειναι λυση για το σκυλι να συνεχισει να το κραταει ο ιδιος ιδιοκτητης.
Lenaki χωρίς καταγγελία του περιστατικού δεν μπορεί να γίνει οτιδήποτε.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Δεσποζομενος σκυλος λυτος που δαγκωσε διερχομενο και δεν θα γινει μηνυση. Καλη η καραμελα οτι δεν φταιει αυτος ο σκυλος και οτι ειναι αγγελος, αλλα δεν φταιει και ο ιδιοκτητης; Συμφωνω με την Xotikouli. Και αν ο σκυλος(που δεν φταιει) την πεσει και σε αλλον, τι θα λεμε μετα; Και αν το κανει "χομπυ", υπαρχει κατι αλλο για αυτον και την υπολοιπη ζωη του πλην της ......;
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Παιδια και γω συμφωνω σε αυτό. Αν ήταν στο χέρι μου θα είχα κάνει μήνυση την ίδια στιγμή πραγματικά!
Αν πάω εγώ να καταγγείλω αυριο το γεγονός στην αστυνομία μετά τι?
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Εστω να θορυβηθει.Πες του πως εαν δεν κανει κατι για το σκυλακι του(να παει σε εναν εκπαιδευτη για διορθωση συμπεριφορας)θα του κανετε μυνηση.Για να μην σου πω καντε του πρωτα και εαν κανει κατι για ολο αυτο αποσυρετε την.Αντε πια με αυτην την ανευθυνοτητα.Και εμεις εχουμε ευθυνη Λενακι οταν δεν κανουμε κατι(δεν τα βαζω μαζι σου μην με παρεξηγησεις)
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
ενοειται φταιει ο ιδιοκτητης αλλα και ο σκυλος που μπορει να μην καταλαβαινει και πολλα αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και αγγελος οπως λεει ο ice

και για να βγω λιγο οφ τοπικ γιατι στα σκυλια δινουμε δευτερες ευκαιριες παντα ασχετα με το τι εκαναν και στους ανευθυνους ιδιοκτητες δεν δινουμε ευκαιρια να αλλαξουν και τα θεωρουμε ολα δεδομενα βαζοντας με την μια ταμπελες;;;;

και αυτο το κανω και εγω δεν λεω....

δηλαδη ο σκυλος εχει πιο πολλες πιθανοτητες να αλλαξει ή απλα αυτον θελουμε να αλλαξουμε;;;
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Παιδια και γω συμφωνω σε αυτό. Αν ήταν στο χέρι μου θα είχα κάνει μήνυση την ίδια στιγμή πραγματικά!
Αν πάω εγώ να καταγγείλω αυριο το γεγονός στην αστυνομία μετά τι?
μετά θα ακολουθήσει αυτόφωρη διαδικασία

Αν πυροβολούσε τη μητέρα σου τι θα έκανες?
δεν διαφέρει και πολύ.
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Πάρε μια ιατροδικαστική βεβαίωση για τους τραυματισμούς από το Νοσοκομείο που περιέθαλψε τη μητέρα σου και κάνε έστω μια καταγγελία στην αστυνομία. Ίσως και να είναι αυτεπάγγελτη η διαδικασία.
 






Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Τώρα το διάβασα και πραγματικά φοβήθηκα !!
Δεν είναι και λίγο να σε δαγκώσει μεγάλος σκυλος ...
Περαστικά της !
Ελπίζω να γίνει κάτι ώστε να μην ξανα συμβεί το ίδιο γιατί τότε δεν νομίζω οτι θα γλιτώσει την ευθανασία :(
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Ναι κατι θα κάνω, δεν γίνεται έτσι. Αυριο μάλλον θα πάω εγω να καταγγείλω το γεγονός.