Επίθεση σκύλο στο αφεντικό του....προβληματική συμπεριφορά ή ατυχές συμβάν;


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Σταματήστε να προσποιείστε λες κι έδωσα καμιά επικίνδυνη συμβουλή, ενώ έκανα ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο.

Αμα ο άλλος είναι παλαβός και βγάλει έξω τον σκύλο και τον τουφεκίσει (γιατί δεν ξέρει να διαβάζει) ΔΕΝ φταίω εγώ.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Σταματήστε να προσποιείστε λες κι έδωσα καμιά επικίνδυνη συμβουλή, ενώ έκανα ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο.

Αμα ο άλλος είναι παλαβός και βγάλει έξω τον σκύλο και τον τουφεκίσει (γιατί δεν ξέρει να διαβάζει) ΔΕΝ φταίω εγώ.
Είναι ΓΕΓΟΝΟΣ πως αν με το ΠΡΩΤΟ δάγκωμα όλοι έτρεχαν να εκπαιδεύσουν τον σκύλο και να τον στειρώσουν, θα ζούσαν ΠΟΛΛΟΙ σκύλοι που θανατώθηκαν για επιθετική συμπεριφορά... όχι όλοι, αλλά σίγουρα οι περισσότεροι!

ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ είναι. Τι σχέση το βιογραφικό μου;
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, 8 ετών την ίδια συμβουλή θα έδινα ακριβώς!

Φοίβο, έχεις να ρωτήσεις ή να συμπληρώσεις κάτι;
Αποφάσισε μόνος σου αν θέλεις να ακούσεις κάποιον με μεγάλη εμπειρία (έστω που "δηλώνει" έτσι) ή κάποιους που δηώνουν πως δεν έχουν καθόλου πείρα με επιθέσεις, αλλά απλά με θεωρούν υπερβολική.

'Η και κανέναν, γιατί μας βαρέθηκες όλους (κατανοητό, έτσι που κατάντησε η συζήτηση!) ;
 
Last edited:


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Καλά βρε συ, πόσο χρονών είσαι; Για όνομα του θεού.... Τώρα αρχίζω να συνειδητοποιώ με ποιούς συνομιλώ...
14 . Γιατί είπα κάτι και έριξα το επίπεδο ?
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν χρειάζομαι το βιογραφικό σου. Περίμενα να καταλάβεις γιατι έκανα αυτη την τοποθετηση, αλλά μάλλον μεγάλες προδοσκίες είχα...

Επίσης διάβασα σωστα τα πάντα, μήπως θα ήθελες να πεις πως δεν κατάλαβα κατι καλα..? Που και πάλι, όταν κάποιος έχει αντίθετη άποψη αυτόματα σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα κατανόησης ?

Δεν έθεσα κανένα θέμα κακής επικοινωνίας μεταξύ σας, αλλά και γενικά κανένα θέμα σωστής ή όχις επικοινωνίας...

Απλα είπα ότι να λές ότι ο σκύλος είναι σε μονόδρομο ευθανασίας είναι τουλάχιστον τραβηγμένο και μη σωστή τοποθέτηση, πόσο μάλλον απο απεγγελματία εκπαιδευτή...

Απο όλο το περιστατικό που αναφερε ο Φοιβος, εσυ τι κράτησες? Οτι ο σκυλος πρεπει να θανατωθεί?
Και αν παμε στην θεωρια εκπαιδευσης, πόσο εύκολο να εκπαιδευτεί ενας Ε.Π. σε αυτη την ηλικια?
Όλα τα προβλήματα έχουν μια λογική επίλυσης...
Εσυ ποια λογική εκανες χρήση? Δάγκωσε 1-2 φορές (που δεν δάγκωσε..) και πάμε βουρ για ευθανασία?

Δυστυχως, για εμενα, δεν ειναι αυτη η σωστή αντιμετώπιση απο επαγγελματια εκπαιδευτη...

ΥΓ
Τελος αν ειχες διαβασει αυτα που εγραψα σε αυτο το θεμα, θα είχες καταλάβει σαν επαγγελματιας που είσαι οτι δεν παίρνω κανεναν στον λαιμό μου...
 
Last edited:


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν χρειάζομαι το βιογραφικό σου. Περίμενα να καταλάβεις γιατι έκανα αυτη την τοποθετηση, αλλά μάλλον μεγάλες προδοσκίες είχα...

Επίσης διάβασα σωστα τα πάντα, μήπως θα ήθελες να πεις πως δεν κατάλαβα κατι καλα..? Που και πάλι, όταν κάποιος έχει αντίθετη άποψη αυτόματα σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα κατανόησης ?

Δεν έθεσα κανένα θέμα κακής επικοινωνίας μεταξύ σας, αλλά και γενικά κανένα θέμα σωστής ή όχις επικοινωνίας...

Απλα είπα ότι να λές ότι ο σκύλος είναι σε μονόδρομο ευθανασίας είναι τουλάχιστον τραβηγμένο και μη σωστή τοποθέτηση, πόσο μάλλον απο απεγγελματία εκπαιδευτή...

Απο όλο το περιστατικό που αναφερε ο Φοιβος, εσυ τι κράτησες? Οτι ο σκυλος πρεπει να θανατωθεί?
Και αν παμε στην θεωρια εκπαιδευσης, πόσο εύκολο να εκπαιδευτεί ενας Ε.Π. σε αυτη την ηλικια?
Όλα τα προβλήματα έχουν μια λογική επίλυσης...
Εσυ ποια λογική εκανες χρήση? Δάγκωσε 1-2 φορές (που δεν δάγκωσε..) και πάμε βουρ για ευθανασία?

Δυστυχως, για εμενα, δεν ειναι αυτη η σωστή αντιμετώπιση απο επαγγελματια εκπαιδευτη...

Και εγώ συμφωνώ . Αν και 14 πιστεύω πως η δουλειά του εκπαιδευτή είναι να εκπαιδεύει και όχι να εξολοθρεύει ....
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Και αν παμε στην θεωρια εκπαιδευσης, πόσο εύκολο να εκπαιδευτεί ενας Ε.Π. σε αυτη την ηλικια?
Εκπαιδευτής που δεν μπορεί να τον εκπαιδεύσει, θα πρέπει να αλλάξει δουλειά.
Με έχεις μπερδέψει τώρα. ΑΚΟΜΗ πιστεύεις πως είπα να θανατώσουν τον σκύλο;
Αν είναι έτσι, είναι φανερό πως χάνω την ώρα μου.

Φοίβο, αν θέλεις βοήθεια, σε πμ ή απο το τηλ.
Δεν έχω καμία υποχρέωση να χάνω τον χρόνο μου (επαναλαβάνοντας τα ίδια με άλλα λόγια) χωρίς κανέναν λόγο.

@ Ektor13, έχεις ΠΟΛΛΑ να μάθεις.
 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Εκπαιδευτής που δεν μπορεί να τον εκπαιδεύσει, θα πρέπει να αλλάξει δουλειά.
Με έχεις μπερδέψει τώρα. ΑΚΟΜΗ πιστεύεις πως είπα να θανατώσουν τον σκύλο;
Αν είναι έτσι, είναι φανερό πως χάνω την ώρα μου.

Φοίβο, αν θέλεις βοήθεια, σε πμ ή απο το τηλ.
Δεν έχω καμία υποχρέωση να χάνω τον χρόνο μου (επαναλαβάνοντας τα ίδια με άλλα λόγια) χωρίς κανέναν λόγο.

@ Ektor13, έχεις ΠΟΛΛΑ να μάθεις.

Ντόκτορ Ζ. σου ζητώ συγνώμη που σε αμφισβήτησα . Θα ήθελα πολύ να δώ από κοντά τη δουλειά σου . Έχεις κάποια ιστιοσελίδα
ώστε να μάθω κάποια πράγματα για τη δουλειά σου και εν συνεχεία να σε επισκεφτώ ?
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Μπράβο...Πολύ ωραία αντιμετώπιση για επαγγελματία εκπαιδευτή σκύλων έχεις...

Γενικά θα πώ ότι μπέρδεψες το τοπίο...Μπέρδεμα... Η φυγή δεν είναι λύση...

Εχεις και την απόλυτη σιγουρια ότι μπορείς να εκπαιδευσης εναν Ε.Π. 2 ετών με απόλυτη επιτυχια...
Θα άλλαζες πραγματικά εσύ επαγγελμα?

Δηλαδή:

Συνήθως οι μεγαλόσωμοι σκύλοι που το κάνουν αυτό θανατώνονται.
Δεν βλέπω να έχει πολύ μέλλον ο σκύλος.
Κι ούτε θεωρώ θεμιτό να ρισκάρουν καθηστερόντας το αναπόφεκτο...
Παίζει τεράστιο ρόλο ποιός έχει τον σκύλο που "συζητιέται" να θανατωθεί.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση τα πράγματα είναι πολύ επικίνδυνα.
Δεν νομίζω η στείρωση να βοηθήσει εδώ, αλλά την θεωρώ απαραίτητη λόγο της σοβαρότητας της κατάστασης (ή στείρωση ίσως βοηθήσει λίγο, κι ακόμη κι αν είναι μόνο για να πάρει ο θείος το θέμα πιο σοβαρά θ' αξίζει τον κόπο).

Αλλιώς δεν βλέπω αυτός ο σκύλος να ζει για πολύ.
Όπως και να έχει, η μόνη ελπίδα είναι εκπαίδευση + στείρωση ΑΜΕΣΑ, και βλέπουμε.
για να σκεφτείτε ΕΣΕΙΣ την εκπαίδευση, την στείρωση και ενδεχόμενη θανάτωση, αν όχι να δαγκώσει το αφεντικό του;

Είναι σε πολύ μειωνεκτική θέση τώρα ο σκύλος.
Η στείρωση/εκπαίδευση ΙΣΩΣ του σώσουν τη ζωή.


Εγώ η "κακιά" που μιλάει για ευθανασία, είμαι μάλλον εκείνη που νοιάζεται περισσότερο για την ευημερία του σκύλου τελικά!
"Φιλα τα ρούχα σου, να έχεις τα μισά." αυτό λεώ εγώ, κι ας ακούγομαι υπερβολική.

Αυτό κι αν είναι υπερβολή (και χωρίς αυτό το δάγκωμα η στείρωση + εκπαίδευση θα ήταν η μόνο τους ελπίδα) !!!

Τα άτομα που υποτιμούν τέτοιες καταστάσεις είναι που ευθύνοται για τις ΔΕΚΑΔΕΣ ευθανασίες που γίνονται λόγο επιθετικότητας κάθε χρόνο (μόνο στην Αττική).

Ο σκύλος είναι στον σωστό δρόμο για την ευθανασία.

Εκπαιδευτής που δεν μπορεί να τον εκπαιδεύσει, θα πρέπει να αλλάξει δουλειά.

ΑΚΟΜΗ πιστεύεις πως είπα να θανατώσουν τον σκύλο;
Συνήθως οι μεγαλόσωμοι σκύλοι που το κάνουν αυτό θανατώνονται.
Δεν βλέπω να έχει πολύ μέλλον ο σκύλος.
Κι ούτε θεωρώ θεμιτό να ρισκάρουν καθηστερόντας το αναπόφεκτο...
Παίζει τεράστιο ρόλο ποιός έχει τον σκύλο που "συζητιέται" να θανατωθεί.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση τα πράγματα είναι πολύ επικίνδυνα.
Δεν νομίζω η στείρωση να βοηθήσει εδώ, αλλά την θεωρώ απαραίτητη λόγο της σοβαρότητας της κατάστασης (ή στείρωση ίσως βοηθήσει λίγο, κι ακόμη κι αν είναι μόνο για να πάρει ο θείος το θέμα πιο σοβαρά θ' αξίζει τον κόπο).

Αλλιώς δεν βλέπω αυτός ο σκύλος να ζει για πολύ.
----------------------------
 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
.


Δεν έχω καμία υποχρέωση να χάνω τον χρόνο μου (επαναλαβάνοντας τα ίδια με άλλα λόγια) χωρίς κανέναν λόγο.
Κάτσε βρε φιλενάδα... Αφού έριξες κανονιά πώς να χωνευτεί αυτό που είπες ? Επειδή ο σκυλάκος για ανεξήγητους λόγους δάγκωσε-γρατζούνησε τον αφεντικό του αυτό που έχεις εσύ να πείς , εσύ με τόση εμπειρία , πως τον βλέπεις να οδεύει προς ευθανασία ????
Θα τα κάψω τα ρημάδια τα πτυχία..
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
@Vasbar
Ρε συ Βασιλη, αφου καταλαβες πολύ καλα τι θελει να πει.
Τα ελεγε και στην Αμαλια, η οποια αντιδρουσε, και μετα από λιγες μονο μερες το κακο εγινε (Αμαλια μου, συγνωμη που σε χρησιμοποιω σαν παραδειγμα).

Τα ελεγε παλια και σε μενα και ολα βγηκαν στην πορεια.

Ευχομαι πραγματικα να μην γυρισει σε λιγες μερες ο Φοιβος και να μας πει ότι ο θειος είναι στο νοσοκομειο. Φοβαμαι ότι το πρωτο δαγκωμα ηταν απλά προειδοποιητικο. Το επομενο μπορει να μην είναι.
 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Ευχομαι πραγματικα να μην γυρισει σε λιγες μερες ο Φοιβος και να μας πει ότι ο θειος είναι στο νοσοκομειο. Φοβαμαι ότι το πρωτο δαγκωμα ηταν απλά προειδοποιητικο. Το επομενο μπορει να μην είναι.
Χάρη μήπως να ειδοποιούσε κάποιος τον Θείο του φοίβου ???? Να προλάβουμε το κακό
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
εκτορ το στυλ σου ειναι λιγο κουραστικο μπορει και προσβλητικο
αν εχεις κατι να πεις πες το και ασε τα υπονοουμενα

harryf3 πριν ειπες οτι σου εχει συμβει και εσενα κατι παρομοιο
εαν σε προλαβαινε η σκυλα σου θα ελεγες το ιδιο?ποστ 14
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Η δική μου εκτίμηση από τα γραφόμενα της Dr.Zhivago είναι πως θεωρεί το θείο του foibos ακατάλληλο για το συγκεκριμένο σκύλο.
Πολλές φορές θεωρούμε δεδομένο πως ένας ιδιοκτήτης που είχε και στο παρελθόν σκύλο ίδιας ή αντίστοιχης φυλής είναι έμπειρος.
Πιστεύω πως η εκπαίδευση αφορά πάντα συγκεκριμένο ζεύγος χειριστή(χειριστών)/σκύλου.
Για παράδειγμα δεν σημαίνει πως επειδή εγώ και το τωρινό μου σκυλί εκπαιδευτήκαμε(εκπαιδευόμαστε) οτι σε μελλοντικό μου σκυλί δεν θα χρειαστώ τη βοήθεια εππαγγελματία.
 


Εν πρώτοις εύχομαι να πάνε όλα καλά αλλά επίσης να σημειώσω ότι σπανίως συμβαίνουν θαύματα. Επίσης χρειάζεται αφ' ενός να μην φοβούνται το σκυλί και αφ'ετέρου να έχουν το νού τους. Έχω παρατηρήσει παρατηρήσει ότι οι 4ποδοι φίλοι μας ποτέ δεν λένε ψέμματα και κάθε συμπεριφορά τους εξηγείται πλήρως. Μάλλον πρέπει να ¨ξεφύγεις¨από τη μικρή εικόνα του περιστατικού και να εστιάσεις στη μεγάλη εικόνα του ιστορικού του σκύλου, αν έχει υποστεί σωματική ή ψυχολογική βία απλά ανταποδίδει ότι έχει εισπράξει. Καμιά φορά οι άνθρωποι, αγαπούν τα 4ποδα με πολύ περίεργο τρόπο και ειδικά στην επαρχία προκειμένου να τα κάνουν άγρια.. Κοινωνικοποίηση, βόλτες, φαγητό, οριοθέτηση κλπ ξκλπ κλπ. Τι έχει εισπράξει το σκυλί στα 2 χρόνια...οι εξηγήσεις "δεν με είχε ακούσει, δεν με είχα δεί, δεν με είχε μυρίσει" είναι πολύ "εύκολες" και περισσότερο αναφέρονται σε κάτι παθολογικό (που θα έπερεπε να το έχουν αντιληφθεί σε ένα τόσο νεαρό σκυλί). ¨εχει σκεφτεί την πιθανότητα να υπάρχει γυναίκα σε οίστρο κάπου εκεί γύρω..??
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
harryf3 πριν ειπες οτι σου εχει συμβει και εσενα κατι παρομοιο
εαν σε προλαβαινε η σκυλα σου θα ελεγες το ιδιο?ποστ 14

Ο Φοιβος περιεγραψε δυο συμβαντα.

Στο πρωτο ο σκυλος δεν αναγνωρισε τον θειο. Η δικια μου περιπτωση ανηκει σε αυτή την κατηγορια. Αυτό που θα εκανα θα ηταν άλλη φορα να προσεχω και να μην πηδαω μεσα στο κτημα σαν κλεφτης. Δεν μπορω να κατηγορησω την σκυλα που πηγε να με αρπαξει (ασε που μου αρεσε κιόλας γιατι ειδα στην πραξη τι θα γινοταν αν ηταν κάποιος ξενος).

Στο δευτερο θεωρω ότι ο σκυλος καταλαβε τον θειο και τον αρπαξε προειδοποιητικα γιατι του χαλασε τον υπνο. Μιλαμε για Ε.Π. δυο ετων. Αν θεωρουσε τον θειο σαν ξενο, τωρα ο Φοιβος δεν θα εγραφε μηνυματα αλλά θα ηταν επισκεπτήριο στα επειγοντα.

Φυσικα υπαρχει η πιθανοτητα ο σκυλος να τον περασε οντως για ξενο (εξ ου και η χαρα μετα – η οποια μπορει και να προηλθε επειδη έβαλε τον θειο στη θεση του) και μεσα στον υπνο να μην εκανε καλο δαγκωμα ή στην τελικη να μην το «εχει» ο σκυλος και αυτή να είναι η μεγιστη αντιδραση του σε απειλη.

Ετσι τα βλεπω εγω. Μιλησαν ατομα πολύ πιο εμπειρα από μενα, μεταξυ των οποιων δυο εκπαιδευτριες.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αρη, πιστεύω ότι ο σκύλος "το έχει". Την προειδοποίηση αυτού του είδους την έχω εισπράξει κι εγώ πριν 4 χρόνια, από ένα ημίαιμο (πολύ καλόβολο - αλλά πολύ δυνατό) σκυλί που είχαμε μαζέψει από το δρόμο και προσπαθούσαμε να του βρούμε νέα οικογένεια. Παρότι δεν ήταν Ε.Π., με "προειδοποίησε" για τα καλά και είχα τα σημάδια στο χέρι μου (στην παλάμη) επί 15 μέρες. Μέχρι τώρα, που έχω μελετήσει πολύ περισσότερο, δεν έχει φύγει από το μυαλό μου ότι δεν ήθελε να με πληγώσει πραγματικά, αλλά να μου βάλει το όριό του. Αλλιώς θα είχα πάει στο νοσοκομείο.

Αυτό ακριβώς είναι και το επικίνδυνο. Οτι (με αφορμή κάποια άλλη κατάσταση - και αν διαπιστώσει ότι τον φοβούνται) στο μέλλον μπορεί να ξαναδαγκώσει.

Παναγιώτη, συμφωνώ με το ότι μπορεί να είχε και άλλο Ε.Π. προηγούμενα και αυτό να μην τον καθιστά έμπειρο. Παρόλα αυτά, νομίζω ότι, για παράδειγμα εσύ (που έχεις Ε.Π. ΚΑΙ επαγγελματική συνδρομή), άσχετα με το γεγονός ότι θα ξαναχρειαζόσουν κάποια ακόμα επαγγελματική βοήθεια, θα είχες ήδη κατανοήσει τη φιλοσοφία χειρισμού και συμπεριφορών ενός τέτοιου σκύλου.
Μην ξεχνάς, επίσης (και ας με διορθώσουν οι πιό έμπειροι), ότι ένα τέτοιο σκυλί που εκπαιδεύεται και μεγαλώνει μέσα σε διαμέρισμα, με πολυπληθή οικογένεια και όλα τα συνεπαγόμενα "πρέπει", είναι πιό "ευγενικό" και "διακριτικό" από το σκυλί του θείου, που ίσως μεγαλώνει σε λιγότερο "απαιτητικό" ανθρώπινο περιβάλλον, με όλα τα θετικά και αρνητικά που βλέπει ο καθένας μας (ανάλογα με την οπτική και τις επιθυμίες μας).
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Είτε θεωρήσουμε το συμβάν "προειδοποίηση" είτε επίθεση η ταχύτερη επαφή με έμπειρο (εί δυνατόν με τέτοιες φυλές) εκπαιδευτή είναι απαραίτητη. Μόνο αυτός θα μπορέσει να κρίνει βλέποντας τόσο το σκύλο όσο και τον ιδιοκτήτη.
@johnk
Μπορεί σκύλοι ίδιας φυλής να παρουσιάζουν παρόμοιες συμπεριφορές αλλά κάθε περίπτωση είναι μοναδική.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
το δαγκωμα δεν ηταν κυριαρχικό δαγκωμα....
το πιθανοτερο να ηταν δαγκωμα ξαφνιασματος...... μολις ενοιωσε στο στομα την μυρωδια ή την γευση αν θελεις του αφεντικού αφησε...
γι αυτό και δεν ηταν τραυμα για επιπλεον περιθαλψη......
ο σκυλος δύο χρονων σαν ελληνικος ποιμενικος μπορει ψυχολογικα ακόμα να ειναι ανωριμος....
αλλα σωματικα θα μπορουσε να κανει μεγαλη ζημια....
ο σκυλος ηταν στρεσαρισμενος επιδή ηταν δεμενος κυκολφορουσε τοσο κοσμος δεν μπορουσε να αντιδρασει.....
γι αυτο και γαβγισε και στον "θειο οταν τον ειδε να βαφει τον φραχτη αλλά ηρέμησε αμεσως μολις τοναναγνωρισε..
ετσι και με το δαγκωμα....
κοιμοταν (μετα όλο αυτο το στρες) ξαφνιαστηκε δαγκωσε κι αφησε αμεσως μολις καταλαβε.... ( σε κλασματα δευτερολεπτου...)
το δαγκωμα εγινε αλλα χωρις ζημια....
απο την περιγραφή εγω αυτό έχω καταλαβει....
γνωριζοντας τον φοιβο μεσα απο εδω κι αλλα φορουμ... πιστευω ότι ο ελληνικος ποιμενικος ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα.... πιθανα να ειναι και σε προγραμμα αναπαραγωγης....
συμφωνώ με την εκπαιδευση, (ολα τα σκυλια πρεπει να εκπαιδευονται.......) διαφωνω με την πανακεια της στειρωσης....
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Όπως τα λες Πετρο είναι σαν να μην εγινε και κατι σπουδαιο. Πιστευεις ότι δεν μπορει να ξαναγινει και μαλιστα πιο σοβαρα?

Πριν λιγο καιρο πατησα τη νυχτα ολοκληρος πανω στην Ηρα που κοιμοταν σε πολύ σκοτεινο σημειο. Πεταχτηκε σκουζοντας από ξαφνιασμα και πονο και δεν μπορουσε να ελευθερωθει. Επρεπε να με δαγκωσει δηλαδη? Και μιλαμε τωρα για την Ηρα, που την ξερεις καλα….

Πολλες φορες την εχουμε ξαφνιασει στον υπνο κατά λαθος, κι εγω και τα κοριτσια. Αλιμονο αν μας δαγκωνε κάθε φορα. Πρωτα δαγκωνουμε και μετα κανουμε ερωτησεις?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
οχι αρη...
το οτι πατησες την ηρα δεν ειναι το ιδιο με το συγκεκριμενο συμβαν..
πριν την πατησεις υπηρχε αναταραχη στο σπιτι???? υπηρχε ξενος κοσμος που κυκλοφορουσε και η ηρα ηταν δεμενη χωρις να μπορει να ελεγξει...?
ειναι ασχημο να τσουβαλιαζουμε ολες τις καταστασεις καθε περιπτωση ειναι διαφορετική....
και παλι ναι δεν διαφωνησα στην εκπαιδευση.... αλλα δεν θεωρώ απαραιτητο κατευθειαν την στειρωση....