Επείγον - Τύφος!!


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εγώ τώρα να μιλήσω;
Μπα. Καλύτερα όχι. Κρίμα για το σκυλάκι θα πω μόνο :(
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Λυπάμαι για το κουτάβι σου. Δεν φταίει ο γιατρός , αυτοί που του έδωσαν το πτυχίο φταίνε.
Ελα μωρέ που φταίει το πτυχίο..... κοινή λογική χρειάζεται και ελάχιστο ενδιαφέρον για τη ζωή του σκύλου. Αυτά δε διδάσκονται στο πανεπιστήμιο. Ή τα'χεις ή δεν τά'χεις.
έχει δίκιο η Πηγή...κοινή λογική και ΑΓΑΠΗ προς τα ζώα..όχι "δεν τα καταφεραμε να γίνουμε γιατροί" και γίναμε κτηνίατροι...

+ υπευθυνότητα απο τον ιδιοκτήτη την οποία δεν την αναζητά κανείς!
 
Last edited:


10 Νοεμβρίου 2011
17
0
Αθήνα
german spitz 3 μηνών - Τύφος

Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούρια στο forum.:)
Προσπάθησα να διαβάσω όλα τα σχόλια περί τύφου και πραγματικά έχω πέσει σε κατάθλιψη.:(

Η ιστορία μου έχει ως εξής.
22 Οκτώβρη αποκτήσαμε ένα γλυκύτατο κουταβάκι (φωτό:p). Πριν 3 μέρες εμφανίστηκαν τα πρώτα συμπτώματα τύφου (εμέτοι και διάρροιες ΧΩΡΙΣ ΑΙΜΑ και το έχω από χθες το βράδυ σε κλινική ζώων με ορούς κλπ.
Δυστυχώς ο πρώτος γιατρός που το πήγαινα δεν ασχολήθηκε όσο έπρεπε και δεν έκανε καν το εμβόλιο τύφου. (κι εγώ άσχετη με το θέμα)

Στην κτηνιατρική κλινική έγινε εξέταση κοπράνων και όχι αίματος, και είδαμε πως έχει τύφο...

απο χθες το βράδυ δεν έχει κάνει ούτε έμετο ούτε διάρροια και εξακολουθεί να είναι με ορό εννοείται, αλλά δεν έχει καθόλου διάθεση για τίποτα. Ξαπλωμένο όλη την ώρα.

Η απορία μου είναι η εξής. Είναι κάτι που γιατρεύεται? και αν όλα πάνε καλά τελικά, τι πρέπει να κάνω σπίτι για απολύμανση? τα παιχνίδια του? η κουβέρτα του? το κρεβατάκι του? όλα αυτά τα πετάω ή τα πλένω?:confused:

Θα ρωτήσω και την κλινική βέβαια αλλά αυτή την στιγμή κοντεύω να αρρωστήσω κ εγώ η ίδια από την στεναχώρια. Χρειάζομαι λίγη υποστήριξη σας παρακαλώ.

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον εκ των προτέρων.

 

Attachments



Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
...

Η απορία μου είναι η εξής. Είναι κάτι που γιατρεύεται? και αν όλα πάνε καλά τελικά, τι πρέπει να κάνω σπίτι για απολύμανση? τα παιχνίδια του? η κουβέρτα του? το κρεβατάκι του? όλα αυτά τα πετάω ή τα πλένω?:confused:

Θα ρωτήσω και την κλινική βέβαια αλλά αυτή την στιγμή κοντεύω να αρρωστήσω κ εγώ η ίδια από την στεναχώρια. Χρειάζομαι λίγη υποστήριξη σας παρακαλώ.

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον εκ των προτέρων.

[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/FONT]
Δεν θεραπευεται με την εννοια οτι υπαρχει ενα φαρμακο που δινεις και περναει. Κανει τον κυκλο της η ιωση και περναει αν καταφερει το κουταβι να επιβιωσει. Αντιεμετικα, αντιδιαρροικα και μια αντιβιωση ευρεως φασματος ειναι αυτα που δινει η κτηνιατρος μας, ολα ενεσιμα. Εχει βοηθησει και το Catosal μολις αρχισουν να συνερχονται διοτι διεγειρει το μεταβολισμο και ζητανε να φανε ενω εχουν σταματησει να τρωνε. Ανεμβολιαστο το πηρες να φανταστω..

Το οτι σταματησαν οι εμετοι και οι διαρροιες ειναι το μονο παρηγορο. Συνηθως αυτα που σταματουν να εχουν συμπτωματα, ανακαμπτουν τις επομενες 1-2 μερες, τουλαχιστον ετσι εχω παρατηρησει εγω απο δικη μου εμπειρια. Κρατειστε το στον ορο να μην αφυδατωθει διοτι απο αφυδατωση καταληγουν στο τελος. Θελει προσοχη απο εδω και περα με το φαγητο του μολις παρει τα πανω.

Περαστικα σας!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση είχε γίνει εδώ :Τύφος και απολύμανση

Με μία πολύ κατατοπιστική απάντηση από το μέλος rottie :


Η ιογενης παρβοεντεριτιδα μεταδίδεται από σκυλο σε σκυλο μέσω του ιου που αποβάλλεται στα περιττώματα και επίσης μέσω του ιού που μεταφέρεται στα ρούχα των ανθρώπων, στα παπούτσια και τα αντικείμενα που μπορεί να έχουν μολυνθεί από κάποιον άρρωστο σκύλο. Τα σωματίδια του ιού διασπείρονται στο περιβάλλον όπου είναι ανθεκτικά και από εκεί καταπίνονται από τους υγιείς σκύλους. Ο ιός μπορεί να μείνει ακόμα και 1 χρόνο ζωντανός σε ένα σπίτι που υπήρχε σκύλος που είχε προσβληθεί από παρβοεντεριτιδα. Είναι εξαιρετικά ανθεκτικός στο περιβάλλον και ιδιαίτερα ανθεκτικός σε πολλά κοινά καθαριστικά και απολυμαντικά.Διάβασε αυτό το θέμα: Καταγγελια Κτηνιατρων
Περιγράφει την περιπέτεια ενός μέλους που πήρε κουτάβι από pet shop, το κουτάβι πέθανε από τύφο, το κατάστημα του αντικατέστησε το κουτάβι με ένα άλλο αλλά δυστυχώς και το δεύτερο κουτάβι είχε την τύχη του πρώτου.
 
Last edited:


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Εύχομαι και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά και το κουταβάκι σου να έρθει σπίτι σύντομα. Ειλικρινά στεναχωρήθηκα με την περίπτωση αυτή.. σα να βλέπω τη Βερόνικα στη φωτό...
Να απολυμάνεις τα πάντα με χλωρίνη, να αερίσεις καλά, και τέλος πάντων κάνε ό,τι σου πουν οι γιατροί και ό,τι διάβασες εδώ. Πάνω από όλα όμως, να ενημερωθείς γιατί δεν παίρνουμε σκύλο από πετ σοπ ή ιδιώτη, αν και μάλλον έχεις καταλάβει ένα μέρος.

Γράφε μας πώς πάει η υγεία του, σε παρακαλώ...
 


10 Νοεμβρίου 2011
17
0
Αθήνα
..... Εχει βοηθησει και το Catosal μολις αρχισουν να συνερχονται διοτι διεγειρει το μεταβολισμο και ζητανε να φανε ενω εχουν σταματησει να τρωνε. Ανεμβολιαστο το πηρες να φανταστω..
...Θελει προσοχη απο εδω και περα με το φαγητο του μολις παρει τα πανω.

Περαστικα σας!
Το Catosal δεν το γνωρίζω και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το tip. Ανεμβολίαστο το πήρα εκτός του puppy dp αλλά ο κτηνίατρος που το πήγαινα τελικά απεδείχθη !$#%%&....... δεν μπορώ να εκφραστώ κιολας. Τι εννοείς για να προσέξω το φαγητό του... θέλει κάποια συγκεκριμένη διατροφή? Πείτε πείτε κι άλλα να κρατάω σημειώσεις...



Πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση είχε γίνει εδώ :Τύφος και απολύμανση

Με μία πολύ κατατοπιστική απάντηση από το μέλος rottie :
Δεν έχω προλάβει ακόμα να το διαβάσω όλο... όντως όμως φαίνεται πολύ καλό.. σε ευχαριστώ πάρα πολύ...


Εύχομαι και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά και το κουταβάκι σου να έρθει σπίτι σύντομα. Ειλικρινά στεναχωρήθηκα με την περίπτωση αυτή.. σα να βλέπω τη Βερόνικα στη φωτό...
Να απολυμάνεις τα πάντα με χλωρίνη, να αερίσεις καλά, και τέλος πάντων κάνε ό,τι σου πουν οι γιατροί και ό,τι διάβασες εδώ. Πάνω από όλα όμως, να ενημερωθείς γιατί δεν παίρνουμε σκύλο από πετ σοπ ή ιδιώτη, αν και μάλλον έχεις καταλάβει ένα μέρος.

Γράφε μας πώς πάει η υγεία του, σε παρακαλώ...

Σήμερα πήρα τηλ στην κλινική που το έχω και μου είπαν πως είχε όρεξη να φάει κ μάλιστα προσπαθούσε να κυνηγήσει το μπολακι με το φαγητό, προσπαθώντας να δαγκώσει και να βγάλει τον ορό από το πόδι... Χθες να φανταστείτε το σήκωνα στα ποδαράκια του κ αν το άφηνα έπεφτε κάτω σαν σακί. Μου είπαν πως είναι λίγο ζωηρούλα σήμερα (φαντάζομαι θα σηκώνει το κεφάλι της) αλλά θα έχω νεότερα το βράδυ και σίγουρα θα σας ενημερώσω... Ελπίζω κ εγώ να πάνε όλα καλά.
Σας ευχαριστώ πάρα πολυ για την συμπαράσταση και τις συμβουλές, να ξέρατε τι δύναμη μου δώσατε......
 
Last edited:


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Σήμερα πήρα τηλ στην κλινική που το έχω και μου είπαν πως είχε όρεξη να φάει κ μάλιστα προσπαθούσε να κυνηγήσει το μπολακι με το φαγητό, προσπαθώντας να δαγκώσει και να βγάλει τον ορό από το πόδι... Χθες να φανταστείτε το σήκωνα στα ποδαράκια του κ αν το άφηνα έπεφτε κάτω σαν σακί. Μου είπαν πως είναι λίγο ζωηρούλα σήμερα (φαντάζομαι θα σηκώνει το κεφάλι της) αλλά θα έχω νεότερα το βράδυ και σίγουρα θα σας ενημερώσω... Ελπίζω κ εγώ να πάνε όλα καλά.
Σας ευχαριστώ πάρα πολυ για την συμπαράσταση και τις συμβουλές, να ξέρατε τι δύναμη μου δώσατε......
Μαλλον την πηδηξε που λενε ο μικρος! :) Θα σου πουνε κι απο την κλινικη μαλλον για το φαγητο. Εμεις δινουμε ρυζι λαπα με τριμμενο κοτοπουλο μεσα ή i/d κονσερβα της Hills (εχουν και οι αλλες εταιρειες οπως η Royal Canin) μικρα κι αρκετα γευματα. Καλη ανναρωση! :)

Καταλαβες με τον σκληρο τροπο τι σημαινει κουταβακι απο πετ σοπ... Το ειχες και τοσον καιρο ανεμβολιαστο! Ασε να παρει τα πανω του και συμβουλεψου τους γιατρους εκει ποτε να αρχισεις τα εμβολια! Τα εμβολια ειδικα στα κουταβια δεν χωρανε την παραμικρη αναβολη!
 


10 Νοεμβρίου 2011
17
0
Αθήνα
Μαλλον την πηδηξε που λενε ο μικρος! :) Θα σου πουνε κι απο την κλινικη μαλλον για το φαγητο. Εμεις δινουμε ρυζι λαπα με τριμμενο κοτοπουλο μεσα ή i/d κονσερβα της Hills (εχουν και οι αλλες εταιρειες οπως η Royal Canin) μικρα κι αρκετα γευματα. Καλη ανναρωση! :)

Καταλαβες με τον σκληρο τροπο τι σημαινει κουταβακι απο πετ σοπ... Το ειχες και τοσον καιρο ανεμβολιαστο! Ασε να παρει τα πανω του και συμβουλεψου τους γιατρους εκει ποτε να αρχισεις τα εμβολια! Τα εμβολια ειδικα στα κουταβια δεν χωρανε την παραμικρη αναβολη!
Ελπίζω να την γλιτώσαμε.....
Όντως κατάλαβα με τον σκληρό τρόπο. Τώρα σχολάω κιολας από την δουλειά κ φεύγω κατευθείαν για την κλινική να δώ την μικρούλα μου.
Κάτσε να αποφύγουμε τον κίνδυνο και έπειτα ότι μου πούνε εκεί για διατροφή, φάρμακα κλπ.
Ανυπομονώ να την δώ. θα το κρατήσω βέβαια μέσα στην κλινική για μερικές μέρες ακόμα για παν ενδεχόμενο.....
Ότι νεότερο έχω θα σας ενημερώσω..
και πάλι σας ευχαριστώ όλους!!!!

Το video είναι την δεύτερη μέρα που την είχα σπίτι....
Odellina Playing - YouTube
 
Last edited:




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Ευχάριστα νέα!!! :):):)Πολύ χάρηκα! Τη σκεφτόμουν όλη μέρα σήμερα...

Είναι πολύ γλυκιά η μικρή σου! Να τη χαίρεσαι και να είναι πάντα υγιής! :):)
Να σου πω μόνο δυο πραγματα που ειδα στο βίντεο. Πρώτον, η ράτσα μας είναι τέτοια που κάνουμε εύκολα πρόβλημα στα γόνατα, συγκεκριμένα στην επιγονατίδα (patellar luxation), κι αυτό αποφεύγεται με το σταθερό πάτημα σε σκληρές επιφάνειες. Με άλλα λόγια, στρώσε το πάτωμα να μη γλυστράει και χειμώνα-καλοκαίρι να έχεις ένα σκαμπουδάκι ή χαλάκι δίπλα στο κρεβάτι ή τον καναπέ ή όπου της κατσικωθεί να κάνει στέκι :p, εφόσον της επιτρέπεις. Δεύτερον, είναι σαν πάντα με κόκκινους κύκλους όπως ήταν κι η δική μου. :DΑυτό οφείλεται στα δάκρυα τους και καθαρίζει με προϊον από το πετ σοπ (tear stain remover) ή βορικό οξύ σε σκόνη από το φαρμακείο.
Κοιτα μη σου πάρει τον αέρα επειδή είναι γλυκούλα και τσαχπίνα. Είναι ξεροκέφαλα πλάσματα...:D:D
(Όταν προλάβεις, να την παρουσιάσεις στην άλλη ενότητα και να συνεχίσουμε να μιλάμε για τον καλλωπισμό και τα καμώματά της εκεί.:) )
 


10 Νοεμβρίου 2011
17
0
Αθήνα
Ευχάριστα νέα!!! :):):)Πολύ χάρηκα! Τη σκεφτόμουν όλη μέρα σήμερα...

Είναι πολύ γλυκιά η μικρή σου! Να τη χαίρεσαι και να είναι πάντα υγιής! :):)
Να σου πω μόνο δυο πραγματα που ειδα στο βίντεο. Πρώτον, η ράτσα μας είναι τέτοια που κάνουμε εύκολα πρόβλημα στα γόνατα, συγκεκριμένα στην επιγονατίδα (patellar luxation), κι αυτό αποφεύγεται με το σταθερό πάτημα σε σκληρές επιφάνειες. Με άλλα λόγια, στρώσε το πάτωμα να μη γλυστράει και χειμώνα-καλοκαίρι να έχεις ένα σκαμπουδάκι ή χαλάκι δίπλα στο κρεβάτι ή τον καναπέ ή όπου της κατσικωθεί να κάνει στέκι :p, εφόσον της επιτρέπεις. Δεύτερον, είναι σαν πάντα με κόκκινους κύκλους όπως ήταν κι η δική μου. :DΑυτό οφείλεται στα δάκρυα τους και καθαρίζει με προϊον από το πετ σοπ (tear stain remover) ή βορικό οξύ σε σκόνη από το φαρμακείο.
Κοιτα μη σου πάρει τον αέρα επειδή είναι γλυκούλα και τσαχπίνα. Είναι ξεροκέφαλα πλάσματα...:D:D
(Όταν προλάβεις, να την παρουσιάσεις στην άλλη ενότητα και να συνεχίσουμε να μιλάμε για τον καλλωπισμό και τα καμώματά της εκεί.:) )
Καλησπέρα κ πάλι. Την μικρή μου την είδα τελευταία φορα χθες το πρωι. Σήμερα δεν μπορούσε η κτηνίατρος αλλα τουλάχιστον μιλήσαμε στο τηλ κ μου είπε πως βλέπουμε βελτίωση. Χθες μου φάνηκε πολυ καλα θα έλεγα. Σίγουρα δέν έχει όρεξη ούτε για παιχνίδι ούτε για χαρουλες αλλα έφαγε λίγη κονσέρβα απο το χέρι μου, κ περπάτησε λιγάκι. Ελπίζω μέσα στην επόμενη εβδομάδα να την έχω ξανα Σπιτι. Αυτο για τα αρθριτικα το ήξερα αλλα δεν γνώριζα ότι μπορω να το προφυλάξω με μοκετες η χάλια ευτυχώς Τετάρτη θα στρωσω, κ θα είμαστε έτοιμοι να την υποδεχτούμε.

Υπάρχει κάτι που με ανυσηχείομως λιγακι. Οπότε πάω κ την βλέπω δεν μου έχει δείξει ότι με αναγνωρίζει. Θέλω να πιστεύω ότι είναι λόγω φαρμάκων κ κατάστασης κ ότι θα επανέλθει.
Όσο για τα ματάκια της, της τα καθάριζα με βαμβάκι κ φυσικά δάκρυα αλλα τώρα που είναι στην κλινική δεν μπορω να κάνω κ πολλα.

Αύριο το πρωι θα είμαι εκει απο νωρίς κ θα σας έχω νεότερα...
 


10 Νοεμβρίου 2011
17
0
Αθήνα
Μας έχει ήδη τρελάνει κ έχει κατακτήσει κ το αγαπημένο της μέρος μέσα στο Σπιτι. Κ να φανταστείτε πως ο "μπαμπάς" της δεν ήθελε καθόλου κατοικίδια μέσα στο Σπιτι. Αλλα μάλλον του έκανε μάγια, κ την έχει κ αγκαλια όλη την ώρα.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Ε, εντάξει δεν σε έζησε και πολύ, άλλαξε και πολλά χέρια, ούτε ξέρει από πού της ήρθε...
Κοίτα να μη γλυστράει γενικά, πρέπει να πατάει γερά. Τα πόδια τους ειναι σαν κουνελιου, βρε παιδί μου... :p Τα μάτια καλά τα καθαρίζεις, για πιο δραστική αντιμετώπιση ας πούμε κάνε αυτα που έγραψα πιο πάνω.
Όλα καλά θα πάνε! :)
 


10 Νοεμβρίου 2011
17
0
Αθήνα
Είμαι πολύ χαρούμενη!!!!! :):):):)
Η μικρή μας ξέφυγε τον κίνδυνο. :-o
Σήμερα πήγα κ την είδα. Είναι πολύ καλύτερα και μάλιστα ξεκίνησε να αντιδρά σε διάφορα ερεθίσματα. Ακούει το όνομά της, γυρνάει σε θορύβους και μάλιστα απο χθες έχουμε βγάλει κ τον ορό και τρώει μόνη της.
Βέβαια χθες η μουσίτσα μου προφανώς πείναγε πάρα πολύ και βούτηξε όλο το κεφάλι μέσα στο μπολ με το γάλα και ιδού τα αποτελέσματα..!!!:p

Θα της κάνουμε κ εξετάσεις αίματος για μόρβα για να ξέρουμε τι μας γίνεται και ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ!!!!
 

Attachments

Last edited: