Επείγον - Τύφος!!


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
κι επειδή τα λόγια είναι περιττά....

Odellina 15-11-2011.wmv - YouTube
Μπραβο Αγγελικη, πολυ τυχερη η μικρη σου που την γλιτωσε. Κινηθηκες εγκαιρα μαλλον και πηγες σε γιατρο που ηξερε τι εκανε.

Διαβασε κι ενημερωσου για ολα εγκαιρα απο εδω και περα. Οτι σε προβληματιζει να ρωτας χωρις δισταγμο, εχουμε μελη με αρκετη εμπειρια να σε διαφωτισουν σε πολλα πραγματα. :)

Κι οχι βολτες μετα απο αυτο που περασατε. Να κανετε και το 2ο εμβολιο καλυτερα και μετα. Ρωτα και τον γιατρο σου.
 


SDimitris

Member
16 Ιανουαρίου 2016
8
2
67
ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ
Γειά σας, είμαι νέος στο φόρουμ και θέλω να μοιρασθώ μαζί σας τη δύσκολη στιγμή που περνάμε οικογενειακά. Εχουμε ένα εμβολιασμένο (με το πρώτο εμβόλιο) Labrador περίπου 2 μηνών που μας εμφάνισε εμετούς, διάρροιες και ανορεξία. Από την πρώτη μέρα τον πήγα σε κτηνίατρο, όπου του έγινε αντιεμετική ένεση και μου έδωσε και χάπι για παράσιτα. Μου είπε με επιφύλαξη ότι μπορεί και να είναι παρβοεντερίτιδα. Την δεύτερη μέρα, δυστυχώς, συνεχίσθηκαν τα προβλήματα με αποτέλεσμα να τον πάμε άρον άρον σε κτηνιατρική κλινική. Εγινε αιματοληψία και κοπρανοληψία (ότι μπορούσε πλέον να "βγάλει" ο μικρούλης) και τα έστειλαν για έλεγχο. Δυστυχώς αποδείχθηκε θετικός... Από την πρώτη στιγμή του έδωσαν υγρά με ενδοφλέβια υποστήριξη και αντιβίωση που περιελάμβανε και τον συγκεκριμένο ιό. Βέβαια, οι γιατροί μας τόνισαν την σοβαρότητα της κατάστασης από την αρχή. Τονίζω ότι οι ιατρικές γνώσεις μου είναι τουλάχιστον ανύπαρκτες. Παρ' όλα αυτά πιστεύω ότι η θετική σκέψη πάντα βοηθάει. Μετράω και τις ώρες που περνούν, έχω φτάσει να εύχομαι να μη χτυπήσει το τηλέφωνο! Οι γιατροί μας είπαν ότι καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα τον κρατήσουν κοντά στις 5 μέρες υπό παρακολούθηση στο ιατρείο. Είναι όμως ΤΟΣΟ πολύ καταβεβλημένος....
 






mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Γειά σας, είμαι νέος στο φόρουμ και θέλω να μοιρασθώ μαζί σας τη δύσκολη στιγμή που περνάμε οικογενειακά. Εχουμε ένα εμβολιασμένο (με το πρώτο εμβόλιο) Labrador περίπου 2 μηνών που μας εμφάνισε εμετούς, διάρροιες και ανορεξία. Από την πρώτη μέρα τον πήγα σε κτηνίατρο, όπου του έγινε αντιεμετική ένεση και μου έδωσε και χάπι για παράσιτα. Μου είπε με επιφύλαξη ότι μπορεί και να είναι παρβοεντερίτιδα. Την δεύτερη μέρα, δυστυχώς, συνεχίσθηκαν τα προβλήματα με αποτέλεσμα να τον πάμε άρον άρον σε κτηνιατρική κλινική. Εγινε αιματοληψία και κοπρανοληψία (ότι μπορούσε πλέον να "βγάλει" ο μικρούλης) και τα έστειλαν για έλεγχο. Δυστυχώς αποδείχθηκε θετικός... Από την πρώτη στιγμή του έδωσαν υγρά με ενδοφλέβια υποστήριξη και αντιβίωση που περιελάμβανε και τον συγκεκριμένο ιό. Βέβαια, οι γιατροί μας τόνισαν την σοβαρότητα της κατάστασης από την αρχή. Τονίζω ότι οι ιατρικές γνώσεις μου είναι τουλάχιστον ανύπαρκτες. Παρ' όλα αυτά πιστεύω ότι η θετική σκέψη πάντα βοηθάει. Μετράω και τις ώρες που περνούν, έχω φτάσει να εύχομαι να μη χτυπήσει το τηλέφωνο! Οι γιατροί μας είπαν ότι καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα τον κρατήσουν κοντά στις 5 μέρες υπό παρακολούθηση στο ιατρείο. Είναι όμως ΤΟΣΟ πολύ καταβεβλημένος....
SDimitris εύχομαι όλα να πάνε καλά.εχεις ένα πανέμορφο και πολυ δυνατό κουτάβι.θα περιμένουμε νέα σου.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Γειά σας, είμαι νέος στο φόρουμ και θέλω να μοιρασθώ μαζί σας τη δύσκολη στιγμή που περνάμε οικογενειακά. Εχουμε ένα εμβολιασμένο (με το πρώτο εμβόλιο) Labrador περίπου 2 μηνών που μας εμφάνισε εμετούς, διάρροιες και ανορεξία. Από την πρώτη μέρα τον πήγα σε κτηνίατρο, όπου του έγινε αντιεμετική ένεση και μου έδωσε και χάπι για παράσιτα. Μου είπε με επιφύλαξη ότι μπορεί και να είναι παρβοεντερίτιδα. Την δεύτερη μέρα, δυστυχώς, συνεχίσθηκαν τα προβλήματα με αποτέλεσμα να τον πάμε άρον άρον σε κτηνιατρική κλινική. Εγινε αιματοληψία και κοπρανοληψία (ότι μπορούσε πλέον να "βγάλει" ο μικρούλης) και τα έστειλαν για έλεγχο. Δυστυχώς αποδείχθηκε θετικός... Από την πρώτη στιγμή του έδωσαν υγρά με ενδοφλέβια υποστήριξη και αντιβίωση που περιελάμβανε και τον συγκεκριμένο ιό. Βέβαια, οι γιατροί μας τόνισαν την σοβαρότητα της κατάστασης από την αρχή. Τονίζω ότι οι ιατρικές γνώσεις μου είναι τουλάχιστον ανύπαρκτες. Παρ' όλα αυτά πιστεύω ότι η θετική σκέψη πάντα βοηθάει. Μετράω και τις ώρες που περνούν, έχω φτάσει να εύχομαι να μη χτυπήσει το τηλέφωνο! Οι γιατροί μας είπαν ότι καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα τον κρατήσουν κοντά στις 5 μέρες υπό παρακολούθηση στο ιατρείο. Είναι όμως ΤΟΣΟ πολύ καταβεβλημένος....
Περαστικά εύχομαι στο μικρούλη. Και εσείς στο μεταξύ κάντε και μια καλή απολύμαση στο σπίτι
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Υπομονή σε σας και περαστικά στο μωρό. Δυσκολη η κουταβοπεριοδος ρε γμτ....
 


SDimitris

Member
16 Ιανουαρίου 2016
8
2
67
ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ
Ο γιατρός μας είπε σήμερα ότι είνα ευτύχημα πως ξεπέρασε τις 48 ώρες. Το γεγονός ότι δεν τρώει δεν τον ανησυχεί προς το παρόν. Θα τον κρατήσουν μέχρι την Τετάρτη στην κλινική (καλώς εχόντων των πραγμάτων). Εμείς προσπαθούμε να τον επισκεφτόμαστε για λίγο κάθε μέρα, ώστε να του αναπτερώνουμε το ηθικό!
Εχω ακούσει ότι όταν επιστρέψει το κουτάβι στο σπίτι θα πρέπει να απομονωθεί από άλλα σκυλιά για 2-3 εβδομάδες. Επίσης, ότι δεν ξανακολλάει αν έλθει σε επαφή με τον συγκεκριμένο ιό.
Η απολύμανση στο σπίτι είναι εκ των ων ουκ άνευ!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πώς πάει ο μικρός? Όσο περνάνε οι ώρες, παλεύει και σιγά σιγά θα δεις που θα βγει νικητής από την μάχη αυτή!!!

Βρε άνθρωπε μου, είσαι σε σκυλοφόρουμ και βάζεις υπογραφή τι φοράει ο υπολογιστης σου? :p
 


SDimitris

Member
16 Ιανουαρίου 2016
8
2
67
ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ
Πώς πάει ο μικρός? Όσο περνάνε οι ώρες, παλεύει και σιγά σιγά θα δεις που θα βγει νικητής από την μάχη αυτή!!!

Βρε άνθρωπε μου, είσαι σε σκυλοφόρουμ και βάζεις υπογραφή τι φοράει ο υπολογιστης σου? :p
Εχεις απόλυτο δίκιο!!! Κεκτημένη ταχύτητα στη εγγραφή. Που μυαλό για λεπτομέρειες τώρα...
Σήμερα το πρωί μας τηλεφώνησε ο γιατρός για να μας ενημερώσει ότι η κατάστασή το παραμένει σταθερή όπως και πριν. Παρήγορο αυτό γιατί η ασθένεια σιγά-σιγά θα κάνει τον κύκλο της. Κάτι μικροδιάρροιες με λίγο αίμα ακόμα, αλλά σε σχέση με ότι έχω διαβάσει σε διάφορα φόρα, μάλλον πηγαίνουμε καλά!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εχεις απόλυτο δίκιο!!! Κεκτημένη ταχύτητα στη εγγραφή. Που μυαλό για λεπτομέρειες τώρα...
Σήμερα το πρωί μας τηλεφώνησε ο γιατρός για να μας ενημερώσει ότι η κατάστασή το παραμένει σταθερή όπως και πριν. Παρήγορο αυτό γιατί η ασθένεια σιγά-σιγά θα κάνει τον κύκλο της. Κάτι μικροδιάρροιες με λίγο αίμα ακόμα, αλλά σε σχέση με ότι έχω διαβάσει σε διάφορα φόρα, μάλλον πηγαίνουμε καλά!
Αντε, όλα μια χαρά θα πάνε... θα περάσουν ανεπιστρεπτί οι μέρες άγχους και ταραχής!
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Περαστικά σας!!! Σύντομα όλα θα είναι μια κακή ανάμνηση... Όταν γυρίζει με το καλό το μωρό σας σπίτι προσοχή μην το κακόμάθετε επειδή πέρασε δύσκολα... για όλους σας θα είναι το καλύτερο να φερθείτε σαν να μην έγινε ποτέ όλο αυτό.
Όταν λέμε απολύμανση, εννοούμε ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ!! Χλωρίνη σε κάθε γωνιά και μετά πάλι και από πάνω λίγο dettol. Όλα τα πράγματα του μωρού στους 90 βαθμούς πλύσιμο και δύο φορές (η αντικατασταση τους είναι το ιδανικό αλλά καταλαβαίνω την οικονομική δυσκολία). Η ανθεκτικοτητα του ιού δυστυχώς είναι αξιοσημείωτη...
 
  • Like
Reactions: SDimitris


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
Σου εύχομαι την επόμενη φορά που θα γράψεις εδω να έχεις το κούκλο στα πόδια σου!Εμένα είναι 5 μηνών και από το Σάββατο αντιμετωπίζουμε τη demodex!!!Σου εύχομαι τα καλύτερα!!
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Σου εύχομαι την επόμενη φορά που θα γράψεις εδω να έχεις το κούκλο στα πόδια σου!Εμένα είναι 5 μηνών και από το Σάββατο αντιμετωπίζουμε τη demodex!!!Σου εύχομαι τα καλύτερα!!
Είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά..πολυ όμορφος ο σκυλάκος σου
 


SDimitris

Member
16 Ιανουαρίου 2016
8
2
67
ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ
Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά... Θα απολυμάνουμε σχολαστικά, αν με το καλό γυρίσει το κουτάβι στο σπίτι, υπάρχει περίπτωση να ξανακολλήσει την @*%*ασθένεια;
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.653
19.887
να ξανακολλησει οχι
αλλα στο σπιτι σου μεσα μην δεχτεις επισκεψεις απο αλλο ανεμβολιαστο σκυλο για κανα χρονο τουλαχιστον...
Για το καλό του σκύλου επσκέπτη, εξήγησέ του, για να μην νομίζει, ότι θα πάθει κάτι ο δικός του.
 




SDimitris

Member
16 Ιανουαρίου 2016
8
2
67
ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ
Δυστυχώς, κατά την πέμπτη μέρα νοσηλείας του στην κλινική το κουτάβι δεν άντεξε και κατέληξε. Τώρα αρχίζει το άλλο δύσκολο έργο της συστηματικής απολύμανσης του χώρου. Αν έχετε γνώση επί του θέματος θα σας παρακαλέσω να με ενημερώσετε...

ΥΓ. Το κουτάβι είχε κάνει μόνο το πρώτο εμβόλιο!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki