Επιθέσεις σκύλων&τρόποι αντιμετώπισης




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Χμμμ...δεν εχω δικη μ εμπειρια απο κανονικη επιθεση.

ΑΛΛΑ! ποιο πανω απτο σπιτι μου ,μια οικογενεια εχει ενα ημιαιμο Ροττ(και για να μην πεσετε να με φατε το λεω για να δειξω το μεγεθος του σκυλου!).

Το συγκεκριμενο σκυλι ειναι ο φοβος και ο τρομος.Αγριο,επιθετικο,ακοινωνητο ΜΟΝΟ με σκυλια.
Ολοι οι ιδιοκτητες της γειτονιας δεν περναμε απο εκει γιατι πηδαει τη μαντρα(σιγα τη μαντρα,αει σιχτιρι!!!) ,βγαινει και μπλεκεται σε καβγα με οποιοδηποτε σκυλο,μεγαλο μικρο.
Τα γεγονοτα μου τα περιεγραψε εγκυρη πηγη.

Περνουσε μια κοπελα απο εκει,με αρσενικο σκυλο.Ως συνηθως το αλλο πηδηξε τη μαντρα και αρχισε να τσακωνεται αγρια με το δικο της!πανω στη παλη χτυπησε επεσε κατω και εκεινη αλλα τα σκυλια δεν χωριζαν με τπτ!!!σερνοντουσαν κατω,ουρλιαχτα,κραυγες...η κοπελα μη ξεροντας πως να τα χωρισει και αφου κανενας δεν πλησιαζε,πηρε ενα σιδερο απο την απεναντι οικοδομη(τυχερη ηταν π βρηκε) και κοπανησε μια στο κεφαλι του αλλου για να σωσει το σκυλι της!του κατεβασε τη μιση μουρη μαζι με το αυτι ,αλλα αυτο ακομα και σημερα ειναι μια χαρα!εχω μαθει περασε και τυφο και τη σκαπουλαρε!
Μετα αφου αυτο εκανε πισω,μαζευανε τα κομματια τους.

Αλλο ενα περιστατικο,
Μια κοπελα στη γειτονια ειναι εγκυος.Εχουν ενα μικροσωμο γκριφονοειδες.Μιας και πλησιαζε ο μηνας της ,ο γιατρος ειχε πει να περπαταει αρκετα.Επερνε και εκεινη το σκυλι και εκοβε βολτες.Μια μερα περασε απο το σπιτι με το σκυλι π ανεφερα πιο πανω.Αυτο πηδηξε εξω,βουτιξε το καημενο το μικρο και το πεταγε απο δω και απο κει με αποτελεσμα να του κανει σοβαρα τραυματα στα πλευρα και στο κεφαλι.Το σκυλακι το εβλεπα μετα με αυτο το πλαστικο που βαζουν για να μη ξινει ραματα και πληγες. Η κοπελα δεν αντεδρασε ΦΥΣΙΚΑ,γιατι ηταν εγκυος και φοβηθηκε για τη ζωη του μωρου της με αποτελεσμα μπροστα στα ματια της να γινεται αυτη η σφαγη.
Το μετα αφηστε το...πηγε ο αντρας της εκει,πλακωσε αυτον π εχει το σκυλο,μυνησεις...

Το ΑΓΡΙΟΣΚΥΛΟ που ΕΚΕΙΝΟΙ εφτιαξαν,το εχουν ακομα,και ενω στην αρχη το εδεναν για σιγουρια ,τωρα το εχουν ακομα ελευθερο να κοβει βολτες στην αυλη με το χαμηλο φραχτη.Ειναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της ΑΝΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑΣ και τους τα εχουν ολοι μαζεμενα...:cool:
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εμένα δεν μου φαίνεται ασυνήθιστο. βλέπω κι εδώ στο χωριό μου τι γίνεται.

ευτυχώς που τα σκυλιά έχουν από μόνα τους αρκετά ειρηνικά γονίδια και ελάχιστα γίνονται έτσι ακόμα και με τελείως βλαμμένα αφεντικά (φρούτο με υπερπαραγωγή στην ελλάδα)

κοντό δέσιμο-ξύλο κάργα απο μικρό και μετά μόλλημα να φυλάει απο τους κακούς. το σκυλί λέει ξέρει σε ποιούς ορμάει....:mad:

ένας τρόπος αντιμετώπισης είναι η αποκομιδή από τις κατάλληλες υπηρεσίες (που δεν έχουμε δυστυχώς) τέτοιων βλαμμένων ιδιοκτητών. μιας και ο συγκεκριμένος δεν είναι δόκιμος και μιας και το πρόβλημα είναι υπαρκτό (αν και όπως ξαναλέω σπάνιο ευτυχώς) ίσως κάποιοι εκπαιδευτές να μας έλεγαν 2-3 τρόπους αποτροπής πρώτα και αν ω μη γένοιτο αποτύχει η αποτροπή να μας έλεγαν και 2-3 τρόπους διακοπής της βίας.

Ευχαριστώ :)
 


liajoe

Well-Known Member
Τώρα αυτό το πόστ το έιχα αλλού αλλα πιστεύω ότι ίσως ανήκει εδώ...
Ας με διορθώση κάποιος moderator αν κάνω λάθος:)

Πρίν μερικά χρόνια, καθόμουν σε ένα παγκάκι, δίπλα στην
παραλία όπου αρκετοί κατασκηνούσαν, πάνω ψηλά στην παραλία,
δίπλα στο πεζοδρόμιο.

Σε μία από τις σκηνές, στο πίσω μέρος (δίπλα στο πεζοδρόμιο)
μία οικογένεια είχε δέσει ένα μικρό σκυλάκι (5 κιλά πρίπου) σε ένα
από αυτά το λουράκια που μακραίνουν και κονταίνουν αυτόματα.

Το πεζοδρόμιο διέσχησε μία φίλη με ένα θηλυκό Ροτβάιλερ - Κάιλα
(γειτόνισσα, το φέρνει και παίζει με τα δικά μου) φτάνοντας στο
σημείο αυτό βγαίνει τρέχοντας το σκυλάκι και επείδη είχε μακρί
λουρι, έφτανε την Κάιλα.

Η φίλη μου, έδωσε εντολή στην Κάιλα να συνεχίσουν, έκανε δύο
βήματα και το μικρό μπήκε μπροστά.
Την ακόυω που λέει στην γυναίκα (η οποία καθόταν σε μία καρέκλα -
χωρίς να κουνηθεί καν να μαζέψει το δικό της σκύλο),
Της λέει, "μπορείτε να πάρετε τον σκύλο σας?"
Η γυναίκα δεν σηκώθηκε και εκείνη την στιγμή, ήρθα και εγώ,
λίγο πιο πέρα, την περίμενα για να την καλημερήσω.

Τα σκυλιά μυριστήκανε, η φίλη έδωσε εντολή στην Κάιλα να
συνεχίσουν και μόλις έκαναν να φύγουν το μικρό, γρύλισε και
όρμησε στο στο στήθος της. Η Κάιλα (χωρίς γρύλισμα - γάβγισμα), αντέδρασε,
και δεν καταλάβαμε τη έγινε και για πότε έγινε.

Το μικρό σκυλάκι ήταν στο πεζοδρόμιο ξαπλωμένο και αιμοραγούσε
από το πλάι του κεφαλιού του. Σε λίγα λεπτά πέθανε.

Ζητήσαμε ανταλαγή στοιχείων, αλλά η γυναίκα και ο άντρας δεν
θέλανε να τα δώσουν, Το γιατί δεν το κατάλαβα....
 


johnny_cooper

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2008
62
0
Εγω εχω χρονιο προβλημα με το γειτονα μου .......αφηνει το σκυλο του εξω και αυτος τρωει οτι βρισκει....ορμαει σε περαστικους μια φορα ορμησε σε παιδακι που αμφιβαλλω αν πηγαινε σχολιο......ο πατερας του παιδιου τον απειλησε με μηνυση αλλα δεν εκανε τιποτα
Μια μερα που βγηκα απο το σπιτι μου πηγε να μου ορμησει και το αφεντικο του ηταν εξω , σε αποσταση 5-6 μετρων μεσα στο σπιτι, του φωναξα να μαζεψει το σκυλο του και μου λεει 'εισαι τρελος εσυ φταις μονο σε εσενα ορμαει' γρυλισα στο σκυλο και αυτος εφυγε. μπηκα στο σπιτι και την αλλη μερα τον φωναξε ο πατερας μου και του εδωσε τους νομους περι κατοικιδιων και κατοχης τους και του ειπε μιας που εχει ζωα να τους διαβασει να ξερει ...αυτος τους εσκισε μπροστατου και του ειπε 'εισαι τρελος δεν σου ξαναμιλαω και το σκυλι μου ειναι ακινδυνο' πριν κανα 2μηνο ορμησε σε μια γειτονισα 80 χρονων και πηγε να την ριξει κατω ....και αυτος δεν πηγε να ζητησει ουτε συγνωμη.....και το αποκορυφωμα το σκυλι ορμηξε στον ταχυδρομο και μονο τοτε η ασυνομια (αφου εχει ενιμερωθει γιαυτο χωρις να κανει τιποτα πολλες φορες τον πηρε τηλεφωνο και του ειπε οτι θα του βαλει προστιμο αν συνεχισει).Τοτε σταματησε για λιγες μερες.Μετα αφυγε διακοπες και κλειδωσε το σκυλι εξω απο το σπιτι.....το σκυλι δεν ηταν εδω οταν γυρισε...και ελεγε στη γειτωνια οτι του εριξα φολα.....και μετα απο 10 μερες γυρισε ο σκυλος ετοιμοθανατος μαλλον απο αφυδατωση και το βουλωσε.....
Τωρα εχει βελτιωθει μπορω να πω αφου τον επιασε ο υπευθυνος του συλλογου της γειτονιας και του ειπε οτι ολοι παραπονιουνται......
Τωρα αυτος αγαπαει το σκυλο του?
Γιατι περνουν ζωα αυτοι οι ανθρωποι?
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ορμαει, κανει ρανει, δειχνει, αιματα, κομματια παντου, μπουνια, κλωτσια,βοηθεια, ο μπατζανακης του αποτετιου,νεκρο χωρις γρυλισμα,ορμαει, ορμαει,θελει να αρπαξει , αρπαζει παση θυσια, πεταγεται, εγκυος, αιμα,μαντρα,αμα θελει, θα το παρει! ηλεκτροσοκ,ρεεεεε, τσουρεκια τοσες μερες, πατε με τα καλα σας???
που στο διαολο κυκλοφορουν αυτα τα μοβορικα τερατα και δεν εχω πετυχει ποτε μου κανενα?

χαχαχαχαχααχαχαχ, οκ αφεντρα σβηστα, αλλα δεν αντεξα αλλο:paja1:
 


orbital

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2008
72
0
ο μονος σκυλος που μου εχει επιτεθει με επιτυχια ( =δαγκωμα) ηταν ενα γιορκσαιρ. ο σκυλος ηταν δεμενος με λουρι και εκανα το "σφαλμα" να περασω απο διπλα του (εγω ΔΕΝ αλλαζω δρομο οταν βλεπω ενα σκυλι! :rolleyes:) στο πεζοδρομιο σε αποσταση μισου, ισως ενος μετρου. η ιδιοκτητρια απλως με κοιταζε και δεν ειπε τιποτα. σηκωθηκα κ εφυγα χωρις να πω επισης κουβεντα (αληθεια δεν ηξερα τι να πω) και το θεμα τελειωσε εκει.

επισης μου εχουν επιτεθει το μποξερ ενος φιλου την πρωτη φορα που πηγα σπιτι του (το κρατησε ο φιλος μου) και αμετρητες φορες αδεσποτα ειδικα παλια που ειχα τη μηχανη (με μια αγρια φωνη συνηθως φευγουν). σε βολτα σκυλου, δοξα τω θεω δεν εχω αντιμετωπισει ποτε σοβαρο προβλημα περα απο επιθετικα γρυλισματα και γαβγισματα. γενικως ακολουθω σαν κανονα να βγαζω τον σκυλο βολτα μονο σε μερη που ξερω. στη γειτονια ξερω ολα τα αδεσποτα αλλα και γενικως τους σκυλους που κυκλοφορουν. το παρκο το εχω κοψει καθως μαζευονται πολλοι κομπλεξικοι ιδιοκτητες για να πουλησουν μουρη με τα κομπλεξικα σκυλια τους και με εκνευριζουν. δυστυχως δεν εχω την υπομονη να εξηγω τα αυτονοητα πολλες φορες.
τροποι αντιμετωπισης γενικοι δεν υπαρχουν πιστευω. εχει να κανει με την περισταση και ποσο γρηγορα θα προλαβεις να την εκτιμησεις. ειμαι παντως κατα των taser (ηλεκτροσοκ) τοσο οταν χρησιμοποιουνται εναντιον ανθρωπων οσο και ζωων καθως ειναι επικινδυνα για τη ζωη. μα ποιος εισαι κυριος που θα κανεις ηλεκτροσοκ στον σκυλο μου, ο ΠΙΚΑΤΣΟΥ; :D:maria:
 


liajoe

Well-Known Member
Ο πατέρας μου και εγώ είχαμε πάει στην εφορία στον
Άγιο Στέφανο και πήραμε την Μέη - (puppy guide dog)
και τον Τάσκαν.

Αφού τελειώσαμε τα πήγαμε στο πάρκο, δίπλα.
Ένα (μεγάλης ηλικίας) μπόξερ/μαστίφ βγαίνει από την αυλή
και τον βλέπουμε στο πάρκο να κόβει βόλτες (ακόμα δεν έιχε τα σκυλιά).

Μόλις τα βλέπει, ήρθε κατευθείαν κοντά και πήγε να βουτήξει τον
Τάσκαν, ο πατέρας μου τον είδε - ήταν πιο μπροστά και τον πιάνει
από το κολάρο και τον κρατάει κόντρα αντίθετα.

Ο Τάσκαν χέστηκε και τράβαγε αντίθετα και η Μεή προσπαθούσε
να κρυφτή (η κακομοίρα, είναι τόσο καλόκαρδη που κοιτάει συνεχώς
με ένα βλέμα "μα γιατί γίνονται όλα αυτά:()

Ο κύριος απέναντη μας έβλεπε:mad:
Πέρνω και τα δύο δικά μας, τα βάζω στο κάτω/μείνε λίγο πιο πέρα
Ο πατέρας μου (σαν Έλληνας με όχι τόσο μεγάλη υπομονή), φωνάζει
στον κύριο "Έλα να μαζέψεις τον σκύλο σου, γιατί θα στον ξαπλώσω:D:D:D"

Ξεράθηκα στα γέλια και λέω στον πατέρα μου, "εντάξει βρε μπαμπα, ηρέμησε":rolleyes:
Έλα που ο κύριος δεν ερχόταν:mad::mad:

Παίρνω και εγώ την φρεσκοβγαλμένη άδεια της σχολής μας, πέρνω τον
σκύλο του (ο οποίος είχε μείνει κάγκελο - γιατί δεν τον αφήναμε ελεύθερο)
τον πάω στην αυλή του και λέω,

"Ο σκύλος σου επιτέθηκε σε σκύλο οδηγό, σε φωνάξαμε να τον μαζέψεις,
μήπως κατα λάθος σου είχε ξεφύγει και δεν ερχόσουν. Γιατί δεν ήρθες?

Λέει, "έλα μωρέ, σιγά το πράγμα!"

:mad::mad: και λέω " Αυτή την στιγμή ο σκύλος οδηγός κοστίζει €30.000, θα ήθελα τα
στοιχεία σας και θα επικοινωνήσουν οι δικηγόροι μας μαζί σας. Τώρα θα πάρω την
αστυνομία για να καταγράψουν το περιστατικό.

Ω! ναι, νόμιζε ότι κάναμε πλάκα, αλλά όταν ήρθε η αστυνομία
και ο δικηγόρος σήμερα του έστειλε την μύνηση/ καταγκελεία (πως το λένε)
...τι έκανε άραγε:rolleyes:
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Λία καλά κάνατε, αλλά κάτι με χαλάει σ' αυτό το "ο σκύλος μου κάνει τόσα λεφτά, θα δεις εσύ τι θα σου κάνω". Ίσως επειδή είχα ακούσει στον κτηνίατρο "μα κάνει 600 ευρώ!" πρόσφατα...
Και οκ είναι περιουσιακό στοιχείο, αλλά μόνο όσοι έχουν καθαρόαιμο ακριβό σκύλο μπορούν να δικαιωθούν δικαστικά σε τέτοιες περιπτώσεις? Στο πρώην αδέσποτο τι κοστολογείται? Η ψυχική οδύνη?
Θεωρητικά μιλάω, δε λέω ότι έκανες κάτι λάθος. ;)
 
  • Like
Reactions: Ntina1234566


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Η μήνυση έγινε για ψυχική οδύνη δική σας και του σκύλου ή επειδή του προκλήθηκε σωματική βλάβη (αν)? Ή απλά επειδή όφειλε να τον έχει δεμένο και δεν τον είχε?:confused:
 


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
Απ οτι καταλαβαινω το ειπε αυτο στον κυριο για να του δωσει να καταλαβει οτι δεν πρεπει να αφηνει τον σκυλο του ελευθερο και οτι μπορει ετσι να τον βρει μεγαλος μπελας οχι για να τον πληροφορησει οτι εχει εναν σκυλο που αξιζει 30.000 ευρω.
 


liajoe

Well-Known Member
Απ οτι καταλαβαινω το ειπε αυτο στον κυριο για να του δωσει να καταλαβει οτι δεν πρεπει να αφηνει τον σκυλο του ελευθερο και οτι μπορει ετσι να τον βρει μεγαλος μπελας οχι για να τον πληροφορησει οτι εχει εναν σκυλο που αξιζει 30.000 ευρω.
Σωστα, και επειδή ξέρω ότι από εκεί περναέι και μία γιαγιά
με το γέρικο σκυλάκι της για να κάτσουν στο πάρκο (πάνε
τα τελευταία 9 χρόνια) και δύο φορές έχει πέσει η γιαγιά
επειδή προσπαθεί να ξεφύγει από τον σκύλο του κυρίου...
που μόνο κύριος δεν είναι:mad:

Ιδιόκτητα σκυλιά ελεύθερα, απλά δεν είναι σωστό.
Εκτός εάν είναι σε χώρο που επιτρέπετε. Αυτος δεν σέβεται
κανένα?
 


liajoe

Well-Known Member
Λία καλά κάνατε, αλλά κάτι με χαλάει σ' αυτό το "ο σκύλος μου κάνει τόσα λεφτά, θα δεις εσύ τι θα σου κάνω". Ίσως επειδή είχα ακούσει στον κτηνίατρο "μα κάνει 600 ευρώ!" πρόσφατα...
Και οκ είναι περιουσιακό στοιχείο, αλλά μόνο όσοι έχουν καθαρόαιμο ακριβό σκύλο μπορούν να δικαιωθούν δικαστικά σε τέτοιες περιπτώσεις? Στο πρώην αδέσποτο τι κοστολογείται? Η ψυχική οδύνη?
Θεωρητικά μιλάω, δε λέω ότι έκανες κάτι λάθος. ;)
Chloe, ξέρεις έχεις δίκιο. Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα,
δεν είναι αναγκαίο να μιλάω για χρηματικό ποσό.

Και τις γιαγιούλας το σκυλί αξιζει για αυτην άλλα τόσα,
είμαι σίγουρη:) Ευχαριστώ!
 


18 Φεβρουαρίου 2016
2
4
40
Σκέφτηκα ότι ίσως εδώ μπορούμε να βάλουμε τις
εμπειρίες μας...:)
καλημερα διαβαζω τις αποψεις και τις εμπειριες σας και ειπα να μοιραστω και εγω τη δικη μου να μου πειτε τι θα κανατε εσεις στη θεση μου.στην χθεσινη καθιερωμένη βολτα μας στο παρκο μας επιτεθηκε ενα ιδιωκτητο πιτμπουλ ελεύθερο απο το πουθενα χωρις καν να πλησιασει σιγα σιγα και δαγκωνε με μανια στο λαιμο την δικια μου που ειναι ενα φιλικοτατο boxer 14 μηνων και δεν ξερει καν να τσακωνεται με αποτελεσμα να της βρει αρτηρια και να χασει τοσο αιμα που ειχαμε αγιο και ακομα την εχω διπλα μου.ο ιδιωκτητης προσπαθουσε να τη χωρισει αλλα η ζημια ειχε γινει είδη. Στη συνεχεια εγω πιεζα το λαιμο της μικρης μου μεχρι να παμε στο γιατρο να μας ραψει και ο αλλος ζηταγε συγνωμη και να μου πληρωσει τα εξοδα.........σιγα μη με νοιαστω για τα έξοδα. Το σοκ που περασα και εγω και το σκυλι μου πως το ξεπερνας?να τονισω οτι εγω την ειχα δεμενη και σε εκεινο το σημειο περναμε 3 φορες τη μερα.πως μπορω να προστατεψω το σκυλι μου πλεον στη βολτα ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καταρχάς, περαστικά της [άγιο είχε κατά πως τα λες] και καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Ασφαλώς και πρέπει να σου πληρώσει τα έξοδα, ξεκινώντας από αυτό.
Μην της αλλάξεις διαδρομή. Οτι έκανες πάντα, να συνεχίσεις να κάνεις. Δεν είναι απαραίτητο, ότι θα της μείνει φοβία, αλλά για να μην, δεν πρέπει να αλλάξεις τίποτα, από την καθημερινότητά της. Ούτε καν, τους δικούς σου παλμούς και αισθήματα, την ώρα που θα περνάς, από το συγκεκριμένο πάρκο.

Αν ήμουν εγώ στην θέση σου, άμα τη εμφανίσει του και μόνο, με τον σκύλο λυτό, θα ήμουν με το κινητό ανά χείρας, και αφού τον προειδοποιούσα πρώτα, για τις προθέσεις μου, αν δεν συμμορφωνόταν, κατευθείαν κλήση στο 100. Η καταγγελία σου θα είναι, επίθεση σε ΣΕΝΑ και στον σκύλο σου, από λυτό δεσποζόμενο σκύλο. Φοβάσαι για την ζωή σου, την δική σου και του σκύλου σου και δεν ξέρεις τι να κάνεις.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Τουλάχιστον ο άνθρωπος σου ειπε να πληρώσει τα έξοδα νοσηλείας και δε σου ζήτησε και τα ρέστα... :cautious:(Γιατι πολλα έχουμε δει)

Εμενα μου τα εχουν χώσει κιολας που πήγαινα προς τα πίσω για να μην αρπάξει ο σκύλος μου (ειχε τσιτωσει ηδη και στην τελική εγω δε γούσταρα να μυριστούν) μεγαλόσωμο (μεγαλο)κουταβο που ερχόταν με τον γνωστό ατσούμπαλο τροπο κατα πάνω μας. Τα γνωστά, δεμένος ο δικός μου λυτος ο αλλος αλλά αν δεν έκανα πίσω και γινόταν ζημιά, μαντέψτε ποιος θα έφταιγε...
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Δυστυχώς δεν μπορείς, παρα εκτός αν το ντύσεις με πανοπλία με καρφιά και βγαίνετε βόλτα.Ευτυχώς που τη γλίτωσε πάντως.

Εδω να κάνω ενα σχόλιο χωρίς διάθεση να προσβάλλω συγκεκριμένες φυλές, αλλα αν δεν το πω θα σκάσω.
Καταρχάς να ξεκαθαρίσω οτι δεν θεωρώ κανένα σκύλο κακό.Θεωρώ οτι υπάρχουν κακοί κηδεμόνες.Ομως όπως και να το κάνουμε, οι λεγόμενες δυναμικές φυλές θέλουν λίγο πιο ιδιαίτερη μεταχείρηση και προσοχή.

Κατόπιν τούτου, πραγματικά θέλω να πω οτι εξοργίζομαι οταν βλέπω οτι στατιστικά, τα περισσότερα "ατυχήματα" μεταξύ σκυλιών θα έχουν μέσα κάποιον εκπρόσωπο δυναμικής φυλής που ο κηδεμόνας του θεωρεί καλό να το έχει ελεύθερο σε μη περιφραγμένο και ελεγχόμενο χώρο.
Φυσικά κατανοώ οτι ο λόγος που το κάνουν αυτό είναι ο κλασσικός ζαμανφουτισμός (άλλη λέξη ήθελα να πω) οτι έχω "δυνατό" σκυλί και "ξέρω" οτι δεν θα κινδυνεύσει.Οι υπόλοιποι στα...κακαλά μου.

Δεν μπορώ να αντιληφθώ τη λογική κανενός(πέρα απο τον ωχαδερφισμό) που έχει ελεύθερο σκυλί σε δημόσιο χώρο αλλα πολύ περισσότερο σκυλιά τύπου, Γ.Π, πιτμπουλ, κλπ ανάλογες φυλές που είναι ιδιαίτερου χειρισμού.

Σαφώς κι ενα Λαμπ. ή ενα Γκολντεν π.χ. μπορεί να επιτεθεί κάποια φορά, αλλά στατιστικά ξέρουμε οτι δεν είναι οι φυλές που θεωρούνται επιθετικές.Ε δεν μπορώ να βλέπω κηδεμόνες τέτοιων να τα εχουν στο λουρί και τα υπόλοιπα λυτά κι αμα φάμε κανένα, καλή καρδιά.
Δεν γίνεται.
 
  • Like
Reactions: mareco


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Στατιστικά, παντα, οι επιθέσεις απο λαμπ ειναι περισσότερες απο εκείνες των πίτμπουλ (σε ανθρώπους).
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Η βόλτα δυστυχώς από μια ευχάριστη ώρα καταλήγει πολλές φορές να είναι ώρα άγχους, νεύρων και άντε να τελειώνουμε.
Καλώς ή κακώς πρέπει να είμαστε alert συνέχεια, από παντού μπορεί να πεταχτεί ο ελεύθερος σκύλος κάφρου, μέχρι και από είσοδο πολυκατοικίας έχουμε φάει γιούργια από σκύλο θείας που "το λυπάμαι βρε να το έχω με το λουρί".
Περαστικά ....