Επιθετική συμπεριφορά στη βόλτα


deku

Active Member
30 Μαϊου 2023
36
47
Καταρχάς ο μύθος του αρχηγού της αγέλης έχει καταρριφθεί εδώ και χρόνια. Υπάρχουν πολλά επιστημονικά άρθρα ή μπορείς απλά να ρωτήσεις το chatgpt. Δεύτερον δεν μπορούμε να γνωρίζουμε πως θα ήταν η κόκα με θετική εκπαίδευση γιατί είναι τελείως υποθετικό. Γενικά για να γίνει μια συζήτηση πρέπει να υπάρχουν δεδομένα που βασίζονται κάπου. Όχι προσωπικές εμπειρίες και υποθετικά σενάρια.

Είναι προβληματική, επικίνδυνη και τεμπέλικη αυτή η θεωρεία. Θετική εκπαίδευση δεν σημαίνει ότι δεν μπαίνουν όρια. Επίσης υπάρχουν balanced dog trainers που δεν πιστεύουν στην θεωρεία του αρχηγού της αγέλης.

Τέλος πάντων, απλά χαίρομαι που η mariapak δεν πρόκειται να βάλει πνίχτη στον σκύλος της και συμφωνεί ότι δεν χρειάζεται ο ένας να κυριαρχήσει στον άλλον.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Καταρχάς ο μύθος του αρχηγού της αγέλης έχει καταρριφθεί εδώ και χρόνια. Υπάρχουν πολλά επιστημονικά άρθρα ή μπορείς απλά να ρωτήσεις το chatgpt. Δεύτερον δεν μπορούμε να γνωρίζουμε πως θα ήταν η κόκα με θετική εκπαίδευση γιατί είναι τελείως υποθετικό. Γενικά για να γίνει μια συζήτηση πρέπει να υπάρχουν δεδομένα που βασίζονται κάπου. Όχι προσωπικές εμπειρίες και υποθετικά σενάρια.

Είναι προβληματική, επικίνδυνη και τεμπέλικη αυτή η θεωρεία. Θετική εκπαίδευση δεν σημαίνει ότι δεν μπαίνουν όρια. Επίσης υπάρχουν balanced dog trainers που δεν πιστεύουν στην θεωρεία του αρχηγού της αγέλης.

Τέλος πάντων, απλά χαίρομαι που η mariapak δεν πρόκειται να βάλει πνίχτη στον σκύλος της και συμφωνεί ότι δεν χρειάζεται ο ένας να κυριαρχήσει στον άλλον.
Εσυ δεν το θεωρεις προβληματικο επκινδυνο και τεμπελικο να προτεινεις τα ιδια πραγματα σε ολα τα σκυλια ανεξαρτητου καταστασης? Απο που προερχεται αυτη η τοσο παγιωμενη αποψη σου? Εχεις καποια εμπειρια γνωση παραπανω απο ανθρωπους μου εχουν ασχοληθει με 100 σκυλια ολων των ρατσων και επιπεδων κυριαρχικοτητας? Και αντε εχεις αυτες τις αποψεις αλλα τοση σιγουρια? Τετοιο αδικαιολογητο κολλημα μονο κακο κανει επεκτινε λιγο τους οριζοντες σου η εστω μην διαδιδεις κατι λαθος και παντου χωρις να εισαι σιγουρος γιατι εδω μπαινει ο κοσμος για να παρει μια βοηθεια και να γραψει πανω σε πραγματα που ξερει καλα. Και μη μου πεις δεν ειναι τιποτα λαθος θα με τρελανεις που δεν πιστευεις την εννοια κυριαρχια. Οταν δουλεψεις με κυριαρχικο σκυλι τοτε θα την πιστεψεις.
 
  • Like
Reactions: Sasha


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Καταρχάς ο μύθος του αρχηγού της αγέλης έχει καταρριφθεί εδώ και χρόνια. Υπάρχουν πολλά επιστημονικά άρθρα ή μπορείς απλά να ρωτήσεις το chatgpt. Δεύτερον δεν μπορούμε να γνωρίζουμε πως θα ήταν η κόκα με θετική εκπαίδευση γιατί είναι τελείως υποθετικό. Γενικά για να γίνει μια συζήτηση πρέπει να υπάρχουν δεδομένα που βασίζονται κάπου. Όχι προσωπικές εμπειρίες και υποθετικά σενάρια.

Είναι προβληματική, επικίνδυνη και τεμπέλικη αυτή η θεωρεία. Θετική εκπαίδευση δεν σημαίνει ότι δεν μπαίνουν όρια. Επίσης υπάρχουν balanced dog trainers που δεν πιστεύουν στην θεωρεία του αρχηγού της αγέλης.

Τέλος πάντων, απλά χαίρομαι που η mariapak δεν πρόκειται να βάλει πνίχτη στον σκύλος της και συμφωνεί ότι δεν χρειάζεται ο ένας να κυριαρχήσει στον άλλον.
Συγνώμη αλλά πώς γίνεται να έχει καταρριφθεί κάτι που γίνεται;
Τα αδέσποτα που ζουν ως αγέλη,έχουν αρχηγό. Όσοι έχουμε πάει σε χωριά,που υπάρχει έντονα η αγέλη σκύλων,σίγουρα το έχουμε δει.
Το chatgpt έχει και πληροφορίες μέχρι πριν κάποια χρόνια και πολλές φορές παραθέτει και ότι να'ναι.
Μέχρι και της θετικής εκπαίδευσης πιστεύουν στην ιεραρχία αγέλης. Να χαμε,να λέγαμε.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Επισης επειδη καποιοι ανθρωποι δεν πιστευουν στην θεωρια την αγελης δεν σημαινει κατι εφοσον αλλοι τοσοι πιστευουν. Δεν ειναι και τοσο επιστημονικο για να πεις οτι καταρριφθηκε με σιγουρια. Εσενα αμα το φοντο των γνωσεων σου ειναι το chatgpt δεν χρειαζεται να λες και κατι βαζε μας λινκ και σκρινσοτ. Στο ιντερνετ ολοι μπορουμε να ψαξουμε εδω υπαρχει κατι βαθυτερο.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Δεν υπάρχει αρχηγός της αγέλης και κυριαρχία ; Έχεις δει ποτέ κυριαρχικό σκυλι ; Με ποσά ζώα έχεις εμπειρια καθημερινά ταΐζω και καθαρίζω πάνω από 150 σκυλιά πολλές φορές χώρις καμία βοήθεια βλέπω της αγέλες του καταφύγιου εσυ μου λες τι σου είπε το chatgpt με ποσά σκυλιά έχεις εμπειρία και με τι φυλές; Καλο είναι να μιλάς για πράγματα που γνωρίζεις σίγουρα δεν θα κάτσω να ασχοληθώ περισσότερο δεν υπάρχει και λόγος
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Ans and Sasha


deku

Active Member
30 Μαϊου 2023
36
47
Ρε παιδιά εγώ δεν είπα ποτέ ότι τα αδέσποτα δεν δημιουργούν αγέλες. Μην διαφωνείτε για να διαφωνείτε. Αν εσείς όμως πιστεύετε ότι τα σκυλιά πχ ανεβαίνουν καναπέ λόγω κυριαρχίας, ποιος είμαι εγώ να διαφωνήσω. Σου πρότεινα το chatgpt αν βαριέσαι να ψάξεις μόνος σου επιστημονικά άρθρα.

@Ans Προτείνω εγώ το ίδιο πράγμα για όλα τα σκυλιά; Μάλλον με έχεις μπερδέψει. Αν βοήθησα στο υπάρχον thread το ξέρει η δημιουργός του θέματος. Είμαι ο μόνος που προσπάθησα να της εξηγήσω την συμπεριφορά του σκύλου της και έδωσα και δυο συμβουλές. Αν διαφωνείς σε κάτι από αυτά που είπα, εδώ είμαι να συζητήσουμε. Εγώ έχω την συνείδηση μου καθαρή με τα μηνύματα που έχω γράψει εδώ μέσα. Δεν πρόκειται ποτέ να οδηγήσουν σε δάγκωμα ούτε να χαλάσουν την σχέση μεταξύ κηδεμόνα και σκύλου.
 
  • Like
Reactions: saras


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Σου ειπα με τι διαφωνω σε αυτα που λες. Επισης δεν εξηγησες μονο εσυ τησυμπεριφορα ολοι ειπανε τι να κανει και οτι ο ακυλος ειναι στην εφηβεια και επισης οτι τεσταρει ορια αλλα εσυ διαφωνεις και ισως και εγω σε αυτην την περιπτωση. Κυριαρχια δηλαδη εσυ θεωρεις οτι λεμε να ανεβαινει στον καναπε? Οταν δεν μπορεις να τον κατεβασεις απο τον καναπε γιατι θα σε δαγκωσει? Οταν δεν μπορεις να του πεις να κατσει η κατι αλλο γιατι η δεν θα το κανει η θα γρυλισει κτλ? Δεν γραφω αλλα παραδειγματα που δεν εχω εμπιερια ειμαι σιγουρη οτι εχουν αλλοι αμετρητα. Εσενα σου ειπε καποιος αμα κανεις καποια πραγματα σε ενα σκυλι θα σε δαγκωσει και κολλησες εκει δικαιωμα σου. Αμα δεν καταλαβαινεις ποσο συχνα και αγρια δαγκωνουν καποια σκυλια χωρις πραγματικες διορθωσεις οχι αυτες με τις λιχουδιτσες τα μπραβο και τα χαδακια δεν μπορω να πω κατι. Εδω σε αλλο θεμα ειχα πει στην ιδιοκτητρια να πηγαινει μς το σκυλι στο λουρι εκτος χωρου οταν κανει ανεπιθυμητη συμπεριφορα και ειπες οτι ειναι τιμωρια καο θα χαλασει τη σχεση της με το σκυλο. Εισαι πολυ τυχερος με το σκυλακι σου να ξερεις αλλα δεν ειναι ολα ροδινα.
 
  • Like
Reactions: Sasha and theodss1


deku

Active Member
30 Μαϊου 2023
36
47
Σου ειπα με τι διαφωνω σε αυτα που λες. Επισης δεν εξηγησες μονο εσυ τησυμπεριφορα ολοι ειπανε τι να κανει και οτι ο ακυλος ειναι στην εφηβεια και επισης οτι τεσταρει ορια αλλα εσυ διαφωνεις και ισως και εγω σε αυτην την περιπτωση. Κυριαρχια δηλαδη εσυ θεωρεις οτι λεμε να ανεβαινει στον καναπε? Οταν δεν μπορεις να τον κατεβασεις απο τον καναπε γιατι θα σε δαγκωσει? Οταν δεν μπορεις να του πεις να κατσει η κατι αλλο γιατι η δεν θα το κανει η θα γρυλισει κτλ? Δεν γραφω αλλα παραδειγματα που δεν εχω εμπιερια ειμαι σιγουρη οτι εχουν αλλοι αμετρητα. Εσενα σου ειπε καποιος αμα κανεις καποια πραγματα σε ενα σκυλι θα σε δαγκωσει και κολλησες εκει δικαιωμα σου. Αμα δεν καταλαβαινεις ποσο συχνα και αγρια δαγκωνουν καποια σκυλια χωρις πραγματικες διορθωσεις οχι αυτες με τις λιχουδιτσες τα μπραβο και τα χαδακια δεν μπορω να πω κατι. Εδω σε αλλο θεμα ειχα πει στην ιδιοκτητρια να πηγαινει μς το σκυλι στο λουρι εκτος χωρου οταν κανει ανεπιθυμητη συμπεριφορα και ειπες οτι ειναι τιμωρια καο θα χαλασει τη σχεση της με το σκυλο. Εισαι πολυ τυχερος με το σκυλακι σου να ξερεις αλλα δεν ειναι ολα ροδινα.
Να ξεκινήσω λίγο ανάποδα. Δεν καταλαβαίνω γιατί επαναφέρεις ένα παλιό thread, όταν στο συγκεκριμένο σου ζήτησα συγγνώμη γιατί δεν είχα καταλάβει τι εννοείς. Και επίσης τότε απλά είχα συμβουλέψει να απευθυνθεί σε εκπαιδευτή γιατί ήταν δύσκολη κατάσταση. Επίσης στο συγκεκριμένο θέμα δεν ήταν ότι απλά το κουτάβι της έκανε μια οποιαδήποτε ανεπιθύμητη συμπεριφορά, ήταν μεταξύ δύο σκυλιών.

Επίσης θα σε συμβούλευα να ξανά διαβάσεις τα μηνύματα σε αυτό το thread. Μόνο εγώ ανέφερα την εφηβεία και πρώτος εγώ είπα ότι το σκυλί θα τεστάρει όρια και επίσης είπα ότι πολύ πιθανόν να δει και άλλα καινούρια πράγματα. Οπότε δεν καταλαβαίνω πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι διαφωνώ.

Εγώ δεν θεωρώ καμία συμπεριφορά του σκύλου κυριαρχική. Εσείς θεωρείτε ότι στο σπίτι πρέπει να είστε ο αρχηγός αγέλης. Επίσης αν έχεις προσέξει, έχω γράψει μόνο σε threads που αφορούν κουτάβια. Οπότε, μην γενικεύεις την κουβέντα. Αρνούμαι να δεχτώ ότι ένα κουτάβι κάνει πράγματα επιδή θέλει να κυριαρχήσει. Με κατηγόρησες ότι συμβουλεύω τα ίδια πράγματα και ότι είναι επικίνδυνο, χωρίς να το στηρίξεις πουθενά. Αυτό είναι ανήθικο.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Να ξεκινήσω λίγο ανάποδα. Δεν καταλαβαίνω γιατί επαναφέρεις ένα παλιό thread, όταν στο συγκεκριμένο σου ζήτησα συγγνώμη γιατί δεν είχα καταλάβει τι εννοείς. Και επίσης τότε απλά είχα συμβουλέψει να απευθυνθεί σε εκπαιδευτή γιατί ήταν δύσκολη κατάσταση. Επίσης στο συγκεκριμένο θέμα δεν ήταν ότι απλά το κουτάβι της έκανε μια οποιαδήποτε ανεπιθύμητη συμπεριφορά, ήταν μεταξύ δύο σκυλιών.

Επίσης θα σε συμβούλευα να ξανά διαβάσεις τα μηνύματα σε αυτό το thread. Μόνο εγώ ανέφερα την εφηβεία και πρώτος εγώ είπα ότι το σκυλί θα τεστάρει όρια και επίσης είπα ότι πολύ πιθανόν να δει και άλλα καινούρια πράγματα. Οπότε δεν καταλαβαίνω πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι διαφωνώ.

Εγώ δεν θεωρώ καμία συμπεριφορά του σκύλου κυριαρχική. Εσείς θεωρείτε ότι στο σπίτι πρέπει να είστε ο αρχηγός αγέλης. Επίσης αν έχεις προσέξει, έχω γράψει μόνο σε threads που αφορούν κουτάβια. Οπότε, μην γενικεύεις την κουβέντα. Αρνούμαι να δεχτώ ότι ένα κουτάβι κάνει πράγματα επιδή θέλει να κυριαρχήσει. Με κατηγόρησες ότι συμβουλεύω τα ίδια πράγματα και ότι είναι επικίνδυνο, χωρίς να το στηρίξεις πουθενά. Αυτό είναι ανήθικο.
Βρε αντε απο εδω που ειναι και ανηθικο σιγα το θεμα που συζηταμε και το βρηκες και ανηθικο αυτο που σου λεω ηρεμησε λιγο :ROFLMAO:. Απλα χρησιμοποιησα τις ιδιες λεξεις που ειπες και εσυ για αυτο και το επικινδυνο. Αλλα ασε αυτο το βασικο θεμα ειναι αυτο που ειπα οτι δεν συμφωνεις γενικα με την εννοια κυριαρχια και εγω και πολλοι αλλοι σου λεμε οτι τοσα ξερεις τοσα λες. Δεν υπαρχει κατι αλλο βαθυτερο μονο σε κυκλους θα παμε οποτε το αφηνω εδω γιατι αμα δεν παθεις δεν θα μαθεις και οτι και να σου λεμε δεν αλλαζεις αποψη.
 
  • Like
Reactions: theodss1 and Sasha




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
να ρωτήσεις το chatgpt.
Άσχετο, τελείως άσχετο με το θέμα - γιατί γενικά συμφωνώ μαζί σου στα του σκύλου, όχι σε οοολα όλα, πώς θα μπορούσα άλλωστε, τετχοια είμαι :LOL: - αλλά για το chatgpt:

Σαν πολύ πολύ σχετική, επαγγελματικά, με το αντικείμενο, κια συμβουλή: μη ρωτάτε το chatgpt για πράγματα στα οποία θέλετε να πάρετε την ακριβώς αληθή απάντηση. Δεν είναι σχεδιασμένο για αυτό. Είναι σχεδιασμένο για να συνομιλεί (chat, duh) ικανοποιητικά, αληθοφανώς, με έναν άνθρωπο, ΟΧΙ για να δίνει σωστές απαντήσεις.

Είναι εύκολο να μπερδευτεί κάποιος, καθώς για να 'συνομιλήσει' έχει εκπαιδευτεί σε πολλά κείμενα τα οποία συχνά εμπεριέχουν τις "σωστές απαντήσεις", οπότε έχει στατιστικά ικανοποιητική πιθανότητα να σου δώσει όντως μια σωστή απάντηση, αλλά δεν έχει καμία μα καμία μα καμία λειτουργικότητα να ελέγχει την 'αλήθεια' ή την εξακρίβωση των προτάσεων που μαθαίνει. Μαθαίνει τα πιο "συχνά", ή ποιο σωστά αυτά που έχουν μεγαλύτερη συσχέτιση (correlation). Που σημαίνει ότι εάν τύχει κάποιο θέμα στο οποίο το σύνολο των κειμένων στο οποίο εκπαιδεύεται περιέχουν κατά πολύ απόψεις αντί για δεδομένα, είναι πολύ πιθανό αυτές να είναι λάθος απόψεις, biased απόψεις, κτλ., και αυτές κ θα απαντήσει.
 
  • Like
Reactions: anastasiak




theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Άσχετο, τελείως άσχετο με το θέμα - γιατί γενικά συμφωνώ μαζί σου στα του σκύλου, όχι σε οοολα όλα, πώς θα μπορούσα άλλωστε, τετχοια είμαι :LOL: - αλλά για το chatgpt:

Σαν πολύ πολύ σχετική, επαγγελματικά, με το αντικείμενο, κια συμβουλή: μη ρωτάτε το chatgpt για πράγματα στα οποία θέλετε να πάρετε την ακριβώς αληθή απάντηση. Δεν είναι σχεδιασμένο για αυτό. Είναι σχεδιασμένο για να συνομιλεί (chat, duh) ικανοποιητικά, αληθοφανώς, με έναν άνθρωπο, ΟΧΙ για να δίνει σωστές απαντήσεις.

Είναι εύκολο να μπερδευτεί κάποιος, καθώς για να 'συνομιλήσει' έχει εκπαιδευτεί σε πολλά κείμενα τα οποία συχνά εμπεριέχουν τις "σωστές απαντήσεις", οπότε έχει στατιστικά ικανοποιητική πιθανότητα να σου δώσει όντως μια σωστή απάντηση, αλλά δεν έχει καμία μα καμία μα καμία λειτουργικότητα να ελέγχει την 'αλήθεια' ή την εξακρίβωση των προτάσεων που μαθαίνει. Μαθαίνει τα πιο "συχνά", ή ποιο σωστά αυτά που έχουν μεγαλύτερη συσχέτιση (correlation). Που σημαίνει ότι εάν τύχει κάποιο θέμα στο οποίο το σύνολο των κειμένων στο οποίο εκπαιδεύεται περιέχουν κατά πολύ απόψεις αντί για δεδομένα, είναι πολύ πιθανό αυτές να είναι λάθος απόψεις, biased απόψεις, κτλ., και αυτές κ θα απαντήσει.
Μην το λες αυτό εγώ οτι θέλω να μάθω ρωτάω το chat gpt μόνο αυτό ξέρει …
 
  • Haha
Reactions: Sasha


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Τώρα τι είναι ανήθικο σε πτυχιούχο του chatgpt...
Πάμε να ρωτήσουμε το chatgpt
Καλά, σε καμία αντίθεση με το παραπάνω που σημείωσα, ας λάβουμε κ υπόψη ότι τουλάχιστον το chatgpt έχει εκπαιδευτεί με μια πληθώρα, αλλά μιλάμε για τεράστιο όγκο, πηγών κ άρα όπως προείπα έχει σοβαρή πιθανότητα να σου δώσει κ τη "σωστή"* απάντηση κ δεν αναμασά μια-δυο πηγές που ταιριάζουν στην αφήγησή του...

*Σίγουρα θα σου δώσει τη στατιστικά επικρατέστερη στο σύνολο των πηγών που διαθέτει. Δεν έχουν όμως όλα τα θέματα επαρκείς πηγές, καταγεγραμμένες. Κ για κάποια θέματα υπάρχει online (γιατί οι πηγές είναι online) μεγάλο bias.
 
  • Like
Reactions: deku


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Προφανώς και δεν πήρα απάντηση πάνω στην εμπειρία σου και με τα σκυλιά που φροντίζεις που έχεις μεγαλώσει από κουτάβια κλπ θα ήθελα πολυ να μαθω
 


deku

Active Member
30 Μαϊου 2023
36
47
Προφανώς και δεν πήρα απάντηση πάνω στην εμπειρία σου και με τα σκυλιά που φροντίζεις που έχεις μεγαλώσει από κουτάβια κλπ θα ήθελα πολυ να μαθω
Φίλε @theodss1 γράφεις ότι δεν πήρες απάντηση όταν τα μισά μηνύματα σας είναι ειρωνικά. Πιστεύεις έτσι ότι μπορεί να γίνει συζήτηση; ΔΕΝ αναγκάζω κανέναν να κάνει κάτι. Αλλά όσο εύκολα προτείνετε εσείς τεντώματα λουριού και πνίχτες, τόσο εύκολα και εγώ θα λέω ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι.

Τα aversive tools (chain, prong, e-collar) φέρνουν αποτελέσματα, αλλά ενέχουν και κινδύνους. Αν κάποιος θέλει να εκπαιδεύσει τον σκύλο του έτσι, ας το κάνει. Εγώ προσωπικά δεν πρόκειται ποτέ να το κάνω.

Εγώ θεωρώ ότι τα σκυλιά κάνουν πράγματα που τα ευχαριστούν και όχι για να κυριαρχήσουν. Αν κάποιος ερμηνεύει μια συμπεριφορά του σκύλου κυριαρχική, τότε θα απαντήσει και αυτός με κυριαρχία. Άγνωστο που θα καταλήξουν. Αν εσείς θεωρείτε ότι πρέπει να δείχνετε ποιος είναι ο αρχηγός στην "αγέλη", δικαίωμα σας.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Όταν πας να πάρεις πχ κάτι που ο σκύλος σου το δαγκώνει τι είναι ; Πως αντιμετωπίζεις αυτή την συμπεριφορά τον αφήνεις να το φάει και λες έλα μωρέ αυτό τον ευχαριστεί καμία απάντηση μου δεν ήταν ειρωνική …
 


deku

Active Member
30 Μαϊου 2023
36
47
Για μένα αυτό είναι φύλαξη πόρων. Απλά αντιδράει γιατί πας να του πάρεις κάτι που τον ευχαριστεί. Εκεί μαθαίνεις την εντολή ασ'το. Άλλοι μπορεί να το διδάξουν με slip lead ή πνίχτη, άλλοι μέσω της ανταλλαγής.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Εγώ τους το έμαθα με μια διόρθωση μέτα τους έδινα μια πολύ καλή λιχουδιά πλέον ότι και να τους πάρω δεν αντιδράνε … σε ένα σκυλι μεγάλο που εκδηλώνει τέτοια συμπεριφορά δεν είναι εύκολο να την διορθώσεις και εννοείται σε κάποια σκυλιά η θετική εκπαίδευση δεν πιάνει έχω γνωρίσει αρκετούς <<θετικους εκπαιδευτες>> ένα παράδειγμα που μου έρχεται είναι για έναν σκύλο ποιμενικό στο καταφύγιο ήρθε ένας θετικός εκπεδευτης και δούλευε με τον σκύλο σχεδόν καθημερινά για την φύλαξη πόρων όπως λες και εσυ μετά από έναν Μήνα που μας είπε το σκυλι είναι έτοιμο για το νέο του σπίτι και πήγε να μας δείξει τι έκανε όταν πήγε να πάρει το μπολ με το φαγητό της άρπαξε το χέρι το ίδιο σκύλι μετά από εκπεδευση με έναν κακό εκπεδευτη του παίρνεις ότι θέλεις χωρίς κανένα θέμα έκανε βασική υπακοή και πλέον ζει με κάποιους ηλικιωμένους στην Γερμανία αυτό το σκυλι θα ήταν ένα από τα καμμένα του καταφυγίου αν συνέχιζε <<θετική εκπεδευση >> έχω πολλά παραδείγματα που μου έρχονται τώρα αλλά δεν θα πω κάτι άλλο γιατί προφανώς άκρη δεν βγαίνει
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Για μένα αυτό είναι φύλαξη πόρων. Απλά αντιδράει γιατί πας να του πάρεις κάτι που τον ευχαριστεί. Εκεί μαθαίνεις την εντολή ασ'το. Άλλοι μπορεί να το διδάξουν με slip lead ή πνίχτη, άλλοι μέσω της ανταλλαγής.
Και οταμ δεν δουλευει η ανταλλαγη? Εσυ νομιζεις οτι αρχιζουν απο τον πνιχτη ενω το αναποδο γινεται. Οταν δεν δουλευουν τα κλασσικα τοτε πας αλλου.