Επιθετική συμπεριφορά στη βόλτα


mariapak

New Member
12 Ιουνίου 2023
3
0
57
Καλή σας μέρα! Έχω ένα ημίαιμο κουτάβι (ποιμενικός με retriever) περίπου 8 μηνών. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες εμφανίζει επιθετική συμπεριφορά στις βόλτες μας (όταν καταλαβαίνει ότι τελειώνει ο περίπατος ή όταν του απαγορεύω να βάλει πράγματα απ'το έδαφος στο στόμα του). Συγκεκριμένα, αρχίζει να δαγκώνει με μανία το λουρί του, να κινείται σαν τρελός πέρα-δώθε για να ελευθερωθεί, να σηκώνεται στα 2 πόδια προς εμένα και να προσπαθεί να δαγκώσει το χέρι που κρατάει το λουρί.
Ό,τι προσπάθεια και να έχω κάνει (να τον ηρεμήσω, να τον μαλώσω κλπ) αποβαίνει άκαρπη. Είμαι ειλικρινά απελπισμένη και σχεδόν φοβάμαι να τον βγάζω βόλτα...
Δεν ξέρω τι πυροδότησε αυτή την κακή συνήθεια, ήταν ήρεμος, απολαμβάναμε τις βόλτες μας μέχρι πριν 10 μέρες περίπου!
Είμαι σίγουρη ότι θα συστήσετε εκπαιδευτή (όπως κι εγώ θα το ήθελα επειγόντως), όμως η παρούσα οικονομική κατάσταση δεν επιτρέπει τέτοια πολυτέλεια.
Μοιράζομαι το post μαζί σας, για καταγραφή παρόμοιων εμπειριών από κηδεμόνες. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
οταν αρχιζει τα κολπα, στηλωνεις τα ποδια και τον αγνοεις παντελως μεχρι να ηρεμησει, δεν μιλας, δεν φωναζεις, διπλωνεις τα χερια στα πλευρα για να μην μπορει να τα πιασει, τον κοιτας ηρεμα. οταν ηρεμησει, επιβραβευεις και συνεχιζεις την βολτα. κατσε ετσι οσο χρειαστει. αν πηδηξει πανω σου, γυρνας πλατη.
 


deku

Active Member
30 Μαϊου 2023
36
47
Το σκυλί σας μπήκε εφηβεία, για αυτό και η αλλαγή συμπεριφοράς. Δεν είναι επιθετική συμπεριφορά, απλά αρχίζει να τεστάρει τα όρια. Πιθανόν να δείτε και άλλες καινούριες συμπεριφορές. Οπότε μην απελπίζεστε, θα περάσει αυτή η περίοδος. Απλά εσείς πρέπει να έχετε υπομονή, επιμονή και να είστε προσεκτική ώστε να μην κουβαλήσει ανεπιθύμητες συμπεριφορές στην ενηλικίωση.

Σε αυτή την ηλικία συνήθως είναι πιο ανυπάκουα, θέλουν να εξερευνήσουν τον κόσμο μόνα τους και ίσως περάσουν μια περίοδο φοβιών. Be prepared.

Συμφωνώ με την συμβουλή που σας δόθηκε. Και ποτέ δεν μαλώνουμε τον σκύλο. Επίσης θα ήταν καλό να του μάθετε να αφήνει πράγματα με εντολή για να μην μπαίνετε συνεχώς στην διαδικασία απαγόρευσης (άρα και σύγκρουσης) όταν πάει να πάρει κάτι.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Και μενα το έκανε όταν ήταν ποιο μικρή απλά σήκωνα τον οδηγο πάνω να είναι τεντωμένος και τον τραβούσα ελάχιστα ίσα ίσα να την δυσκολέψει όταν το έκανα αυτό ηρεμούσε όταν βαριόταν και ξανάρχιζε το ίδιο πάλι πλέον το έχει κόψει
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Καλή σας μέρα! Έχω ένα ημίαιμο κουτάβι (ποιμενικός με retriever) περίπου 8 μηνών. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες εμφανίζει επιθετική συμπεριφορά στις βόλτες μας (όταν καταλαβαίνει ότι τελειώνει ο περίπατος ή όταν του απαγορεύω να βάλει πράγματα απ'το έδαφος στο στόμα του). Συγκεκριμένα, αρχίζει να δαγκώνει με μανία το λουρί του, να κινείται σαν τρελός πέρα-δώθε για να ελευθερωθεί, να σηκώνεται στα 2 πόδια προς εμένα και να προσπαθεί να δαγκώσει το χέρι που κρατάει το λουρί.
Ό,τι προσπάθεια και να έχω κάνει (να τον ηρεμήσω, να τον μαλώσω κλπ) αποβαίνει άκαρπη. Είμαι ειλικρινά απελπισμένη και σχεδόν φοβάμαι να τον βγάζω βόλτα...
Δεν ξέρω τι πυροδότησε αυτή την κακή συνήθεια, ήταν ήρεμος, απολαμβάναμε τις βόλτες μας μέχρι πριν 10 μέρες περίπου!
Είμαι σίγουρη ότι θα συστήσετε εκπαιδευτή (όπως κι εγώ θα το ήθελα επειγόντως), όμως η παρούσα οικονομική κατάσταση δεν επιτρέπει τέτοια πολυτέλεια.
Μοιράζομαι το post μαζί σας, για καταγραφή παρόμοιων εμπειριών από κηδεμόνες. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!
Όπως το περιγράφεις βλέπω ότι προσπαθεί να σε ελέγξει και να τεσταρει τα όρια σου. Άμα τον αφήσεις θα σου καβαλήσει το καλάμι.
Αν έχεις την δυνατότητα μπορείς να το δουλέψεις με εκπαιδευτή,γιατί το να φοβάσαι κι όλας να το βγάλεις βόλτα,ο σκύλος σου το εκλαμβάνει ως κυριαρχία αγγελης υπέρ του.
Εμένα πιο κουταβος για να μας καθοδηγήσει να μας ελέγξει,δάγκωνε λουρί,πόδια κλπ. Μολις μπήκε πνιχτης και κάναμε δύο διορθώσεις πάνω στο συγκεκριμένο κομμάτι δε το ξανά κάνε ποτέ. Βέβαια δουλεύαμε και με εκπαιδευτή.
 
  • Like
Reactions: marytherion


mariapak

New Member
12 Ιουνίου 2023
3
0
57
Καλημέρα σας, καλή βδομάδα και καλό μήνα σε όλους/ες.
Σας ευχαριστώ από καρδιάς για τις απαντήσεις σας και το χρόνο που διαθέσατε. Το πρόβλημα παραμένει κι έχω παρατηρήσει ότι εμφανίζεται όταν οι βόλτες μας είναι ΜΙΚΡΗΣ διάρκειας. Μάλλον δεν προλαβαίνει να εκτονωθεί όσο θα ήθελε και ξεσπάει σε μένα και το λουρί...
Έχετε απόλυτο δίκιο, είναι θέμα κυριαρχίας και η λύση του εκπαιδευτή φαντάζει ως η μοναδική που θα διορθώσει τα πράγματα....
 


deku

Active Member
30 Μαϊου 2023
36
47
Καλημέρα σας, καλή βδομάδα και καλό μήνα σε όλους/ες.
Σας ευχαριστώ από καρδιάς για τις απαντήσεις σας και το χρόνο που διαθέσατε. Το πρόβλημα παραμένει κι έχω παρατηρήσει ότι εμφανίζεται όταν οι βόλτες μας είναι ΜΙΚΡΗΣ διάρκειας. Μάλλον δεν προλαβαίνει να εκτονωθεί όσο θα ήθελε και ξεσπάει σε μένα και το λουρί...
Έχετε απόλυτο δίκιο, είναι θέμα κυριαρχίας και η λύση του εκπαιδευτή φαντάζει ως η μοναδική που θα διορθώσει τα πράγματα....
Καλησπέρα! Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω με την έννοια κυριαρχία. Όπως είπατε, το σκυλί χρειάζεται εκτόνωση και όταν δεν του αρκεί διαμαρτύρεται. Δεν είναι θέμα κυριαρχίας. Εγώ διαφωνώ κάθετα με αυτή την έννοια. Τα σκυλιά απλά κάνουν πράγματα που τους ευχαριστούν και είναι στο χέρι μας να τους κερδίσουμε την εμπιστοσύνη τους ώστε να μάθουν ότι κάποια πράγματα, όσο και να τα ευχαριστούν, δεν μπορούν να τα κάνουν (πχ να τρώνε φαγητό από το πάγκο της κουζίνας).

Όπως σας είπα και στο προηγούμενο μήνυμα ο σκύλος σας περνάει εφηβεία. Θέλει να εξερευνήσει τον κόσμο (όπως κάναμε και εμείς στην εφηβεία), πιθανόν το μόνο πράγμα που σκέφτεται αυτή την περίοδο είναι τα θηλυκά σκυλιά. Μιλάνε οι ορμόνες αυτή την στιγμή. Αν έχετε χρόνο ψάξτε λίγο για την περίοδο της εφηβείας στα σκυλιά.

Όταν δεν μπορείτε να τον πάτε μεγάλη βόλτα, η συμβουλή μου θα ήταν να τον εκτονώνεται πριν την βόλτα με παιχνίδι (tag of war, puzzle games κλπ). Επίσης όταν τελειώνει η βόλτα θα μπορούσατε να τον οδηγείτε σπίτι με κάποιο δυνατό ενισχυτή, κάνοντας luring με κάποια λιχουδιά που του αρέσει πολύ ή με παιχνίδι. Και μένα ο σκύλος μου είναι έφηβος και τις περισσότερες φορές δεν θέλει να γυρίσει σπίτι, όση ώρα και να είναι η βόλτα.

Σας εκλιπαρώ! ΜΗΝ του βάλετε πνίχτη. ΜΗΝ το μαλώνετε. Είναι κουτάβι ακόμα, ο εγκέφαλος του ακόμα διαμορφώνεται. Δεν έχει καμία σκασίλα να σας κυριαρχήσει. Άλλο τεστάρει όρια, άλλο κυριαρχεί. Για παράδειγμα, ένα όριο που μπορεί να τεστάρει είναι το recall.
 
  • Like
Reactions: anastasiak


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
@deku ακόμη δεν μας έχεις συστηθεί!
Από τα παραπάνω σχόλιά σου, προκύπτει ότι τουλάχιστον έχεις σκύλο. Νεαρό. Κάτι είναι κι αυτό σαν πληροφορία. Αλλά δεν φτάνει.
 
  • Like
Reactions: anastasiak


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Καλησπέρα! Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω με την έννοια κυριαρχία. Όπως είπατε, το σκυλί χρειάζεται εκτόνωση και όταν δεν του αρκεί διαμαρτύρεται. Δεν είναι θέμα κυριαρχίας. Εγώ διαφωνώ κάθετα με αυτή την έννοια. Τα σκυλιά απλά κάνουν πράγματα που τους ευχαριστούν και είναι στο χέρι μας να τους κερδίσουμε την εμπιστοσύνη τους ώστε να μάθουν ότι κάποια πράγματα, όσο και να τα ευχαριστούν, δεν μπορούν να τα κάνουν (πχ να τρώνε φαγητό από το πάγκο της κουζίνας).

Όπως σας είπα και στο προηγούμενο μήνυμα ο σκύλος σας περνάει εφηβεία. Θέλει να εξερευνήσει τον κόσμο (όπως κάναμε και εμείς στην εφηβεία), πιθανόν το μόνο πράγμα που σκέφτεται αυτή την περίοδο είναι τα θηλυκά σκυλιά. Μιλάνε οι ορμόνες αυτή την στιγμή. Αν έχετε χρόνο ψάξτε λίγο για την περίοδο της εφηβείας στα σκυλιά.

Όταν δεν μπορείτε να τον πάτε μεγάλη βόλτα, η συμβουλή μου θα ήταν να τον εκτονώνεται πριν την βόλτα με παιχνίδι (tag of war, puzzle games κλπ). Επίσης όταν τελειώνει η βόλτα θα μπορούσατε να τον οδηγείτε σπίτι με κάποιο δυνατό ενισχυτή, κάνοντας luring με κάποια λιχουδιά που του αρέσει πολύ ή με παιχνίδι. Και μένα ο σκύλος μου είναι έφηβος και τις περισσότερες φορές δεν θέλει να γυρίσει σπίτι, όση ώρα και να είναι η βόλτα.

Σας εκλιπαρώ! ΜΗΝ του βάλετε πνίχτη. ΜΗΝ το μαλώνετε. Είναι κουτάβι ακόμα, ο εγκέφαλος του ακόμα διαμορφώνεται. Δεν έχει καμία σκασίλα να σας κυριαρχήσει. Άλλο τεστάρει όρια, άλλο κυριαρχεί. Για παράδειγμα, ένα όριο που μπορεί να τεστάρει είναι το recall.
Να ρωτήσω γιατί όχι πνίχτη; Ποιος ο λόγος πίσω από αυτή τη συμβουλή;

Όσο για το κομμάτι κυριαρχίας,ξανά διάβασε όλο το ποστ και την συμπεριφορά του σκύλου.
 


mariapak

New Member
12 Ιουνίου 2023
3
0
57
Καλησπέρα σας.
Ας μη δώσουμε στον όρο "κυριαρχία" την ανθρώπινη διάσταση & οδηγηθούμε σε ανούσιες διαφωνίες...
Είναι προφανές από όσα με έχετε συμβουλεύσει, ότι ως μικρούλης-έφηβος; που είναι, ο Αχιλλέας μου προσπαθεί να "επιβάλλει" τα δικά του θέλω ("θέλω περισσότερη ώρα βόλτα", "θέλω να βγάλεις αυτό το λουρί που μ'εμποδίζει να ρίξω 100άρι" κλπ). Έχει τα δίκια του. Είναι 8-9 ώρες μόνος του στο σπίτι κάθε μέρα, περιμένει πώς και πώς αυτές τις βόλτες μας...Κι εγώ έχω τα δίκια μου, προφανώς, που νιώθω απογοητευμένη & φοβισμένη απ'τη συμπεριφορά του. Το σημαντικό είναι, όχι να κυριαρχήσουμε ο ένας επί του άλλου, αλλά να συγκεράσουμε αυτά τα "δίκια" μας, έτσι ώστε κάθε κοινή στιγμή μας να είναι όμορφη & χαλαρωτική...

Υ.Γ. Δεν υπάρχει περίπτωση ν'αγγίξω πνίχτη Sasha! Όσο για το μάλωμα, ομολογώ ότι τον μαλώνω όποτε συμπεριφέρεται έτσι, μετά κλαίω και του ζητώ συγνώμη, αλλά τον αγαπώ τόσο πολύ...
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Θα ήθελα και γώ να μάθω γιατί όχι πνιχτη τα δικά μου σκυλιά μια χαρά έμαθαν χωρίς κανένα πρόβλημα … μάλλον είστε της <<θετικής εκπαίδευσης >>
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Θα ήθελα και γώ να μάθω γιατί όχι πνιχτη τα δικά μου σκυλιά μια χαρά έμαθαν χωρίς κανένα πρόβλημα … μάλλον είστε της <<θετικής εκπαίδευσης >>
Η θετική εκπαίδευση και οι μύθοι γύρω από τον πνίχτη.
 


deku

Active Member
30 Μαϊου 2023
36
47
Καλησπέρα σας.
Ας μη δώσουμε στον όρο "κυριαρχία" την ανθρώπινη διάσταση & οδηγηθούμε σε ανούσιες διαφωνίες...
Είναι προφανές από όσα με έχετε συμβουλεύσει, ότι ως μικρούλης-έφηβος; που είναι, ο Αχιλλέας μου προσπαθεί να "επιβάλλει" τα δικά του θέλω ("θέλω περισσότερη ώρα βόλτα", "θέλω να βγάλεις αυτό το λουρί που μ'εμποδίζει να ρίξω 100άρι" κλπ). Έχει τα δίκια του. Είναι 8-9 ώρες μόνος του στο σπίτι κάθε μέρα, περιμένει πώς και πώς αυτές τις βόλτες μας...Κι εγώ έχω τα δίκια μου, προφανώς, που νιώθω απογοητευμένη & φοβισμένη απ'τη συμπεριφορά του. Το σημαντικό είναι, όχι να κυριαρχήσουμε ο ένας επί του άλλου, αλλά να συγκεράσουμε αυτά τα "δίκια" μας, έτσι ώστε κάθε κοινή στιγμή μας να είναι όμορφη & χαλαρωτική...

Υ.Γ. Δεν υπάρχει περίπτωση ν'αγγίξω πνίχτη Sasha! Όσο για το μάλωμα, ομολογώ ότι τον μαλώνω όποτε συμπεριφέρεται έτσι, μετά κλαίω και του ζητώ συγνώμη, αλλά τον αγαπώ τόσο πολύ...
Προφανώς έχετε δίκιο να απογοητεύεστε κάποιες φορές, ειδικά όταν υπάρχει δάγκωμα. Δεν είναι εύκολο να μεγαλώνεις κουτάβι, απαιτεί δουλειά και χρόνο. Εγώ προσπάθησα να σας βοηθήσω γιατί από αυτά που γράφετε δεν θεωρώ ότι είναι απαραίτητο να ξοδέψετε χρήματα σε εκπαιδευτή. Αφού ήδη έχετε μια καλή σχέση, το σκυλί απλά φαίνεται ότι χρειάζεται εκτόνωση.

@Sasha για πολλούς λόγους διαφωνώ με τον πνίχτη. Καταρχάς το θεωρώ μορφή βίας. Δεύτερον θεωρώ ότι ενέχει κινδύνους να γίνει το σκυλί ανισόρροπο και απρόβλεπτο. Επίσης με τον πνίχτη το σκυλί απλά "μαθαίνει" να μην κάνει κάτι από φόβο να μην διορθωθεί. Τι γίνεται όμως όταν βγαίνει ο πνίχτης. Γενικά είναι αχρείαστος και απαρχαιωμένος τρόπος εκπαίδευσης. Για την έννοια της κυριαρχίας είπα την γνώμη μου στο προηγούμενο μήνυμα.

@theodss1 Δεν διαφωνώ ότι δεν μπορούν να εκπαιδευτούν τα σκυλιά με πνίχτη. Εγώ προσωπικά δεν το κάνω και εξήγησα γιατί διαφωνώ. Επίσης ότι τα δικά σας σκυλιά είναι μια χαρά δεν σημαίνει ότι δεν ενέχει κινδύνους. Μου θυμίζει αυτό που λένε κάποιοι "και εμείς τρώγαμε ξύλο μικροί και δεν πάθαμε κάτι".

@mareco η επιθυμία σου πραγματοποιήθηκε :)
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Λες και όσοι χρησιμοποιούν πνιχτη χτυπάνε τον σκύλο …αλλά οι θετικοί εκπεδευτες σου λένε αν σου δαγκώνει τα πόδια σήκωσε τα πάνω !!Τα σκυλιά είναι ζώα αγέλης όσο και να τα λυπάσαι όσο και να στεναχωριέσαι δεν θα καταλάβει και πολλά αν δεν του δείξεις εσυ τι θέλεις το πολύ πολύ σε λίγους μήνες να χαθεί ο έλεγχος εντελώς και μετά το πρόβλημα να μεγαλώσει όσο δεν του επιβαλεσαι θα αρχίσει σιγα σιγα να γίνεται χειροτερα θα γίνει ο αρχηγός της αγέλης… προφανώς και είναι επιλογή σου μιας και εσυ θα ζήσεις για πολλά χρόνια ακόμα με τον σκύλο
 
  • Like
Reactions: Sasha


deku

Active Member
30 Μαϊου 2023
36
47
Λες και όσοι χρησιμοποιούν πνιχτη χτυπάνε τον σκύλο …αλλά οι θετικοί εκπεδευτες σου λένε αν σου δαγκώνει τα πόδια σήκωσε τα πάνω !!Τα σκυλιά είναι ζώα αγέλης όσο και να τα λυπάσαι όσο και να στεναχωριέσαι δεν θα καταλάβει και πολλά αν δεν του δείξεις εσυ τι θέλεις το πολύ πολύ σε λίγους μήνες να χαθεί ο έλεγχος εντελώς και μετά το πρόβλημα να μεγαλώσει όσο δεν του επιβαλεσαι θα αρχίσει σιγα σιγα να γίνεται χειροτερα θα γίνει ο αρχηγός της αγέλης… προφανώς και είναι επιλογή σου μιας και εσυ θα ζήσεις για πολλά χρόνια ακόμα με τον σκύλο
Η αλήθεια ότι βλέπουμε τα σκυλιά με διαφορετικό τρόπο. Εγώ συγκατοικώ με έναν σκύλο, δεν βλέπω καμία αγέλη. Οπότε δεν θα προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη. Απλά ήθελα να πω ότι ο σωστός θετικός εκπαιδευτής δεν θα σου πει να σηκώσεις τα πόδια πάνω. Αυτό είναι παραπληροφόρηση.

Συμφωνώ όμως ότι είναι δουλειά μας να του δείξουμε τις επιθυμητές συμπεριφορές.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Κοιμάμαι μαζί με τα σκυλιά μου και για εμενα είναι οικογένεια όμως η πραγματικότητα είναι αυτή όσο και να μην μας αρεσει ούτε εγώ θα προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη άλλωστε είναι γνωστό εδώ και πολλά χρόνια ότι τα σκυλιά είναι αγελεα ζώα είτε μας αρέσει είτε όχι …
 
  • Like
Reactions: Sasha


deku

Active Member
30 Μαϊου 2023
36
47
Κοιμάμαι μαζί με τα σκυλιά μου και για εμενα είναι οικογένεια όμως η πραγματικότητα είναι αυτή όσο και να μην μας αρεσει ούτε εγώ θα προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη άλλωστε είναι γνωστό εδώ και πολλά χρόνια ότι τα σκυλιά είναι αγελεα ζώα είτε μας αρέσει είτε όχι …
Δεν διαφώνησε κανείς ότι τα σκυλιά είναι αγελαία ζώα. Εμείς όμως είμαστε άνθρωποι και αυτοί σκυλιά, δεν υπάρχει αγέλη. Επίσης να σε ρωτήσω κάτι, όταν σε ένα σπίτι υπάρχουν περισσότεροι από έναν άνθρωπο ποιος είναι ο αρχηγός αγέλης; Σε αυτή την περίπτωση δηλαδή το σκυλί ακούει μόνο τον αρχηγό;
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Όχι όταν ειναι με την γυναίκα μου σπίτι μας ακουν και τους 2 περισσότερο εμενα μετά από εμενα την γυναίκα μου μεταξύ τους τα έχουν βρει το θέμα ειναι να καταλάβουν ότι ειναι μετά από εμάς στην ιεραρχεία της αγέλης γιατί τα σκυλιά μας βλέπουν σαν αγέλη τους όχι σαν συγκάτοικους …
 
Last edited:


Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Δεν διαφώνησε κανείς ότι τα σκυλιά είναι αγελαία ζώα. Εμείς όμως είμαστε άνθρωποι και αυτοί σκυλιά, δεν υπάρχει αγέλη. Επίσης να σε ρωτήσω κάτι, όταν σε ένα σπίτι υπάρχουν περισσότεροι από έναν άνθρωπο ποιος είναι ο αρχηγός αγέλης; Σε αυτή την περίπτωση δηλαδή το σκυλί ακούει μόνο τον αρχηγό;
Θα κάνω μια παρένθεση να σημειώσω πως σε κάποιες δύσκολες φυλές με συγκεκριμένο χαρακτήρα και ταμπεραμέντο (κυρίως ποιμενικά) αυτό ισχύει. Τα σκυλιά αυτά προσπαθούν συνεχώς να ανεβούν στην ιεραρχία ειδικά αν δείξεις αδυναμία/υποχωρητικότητα.
 
  • Like
Reactions: theodss1


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Μάλλον αυτό είναι τόσο δύσκολα κατανοητό ειδικά όταν μπαίνει και ένας <<θετικός εκπαιδευτής>> στην μέση αν εγώ έκανα στην κόκα θετική εκπαίδευση τώρα θα κοιμόμασταν εμείς στην αυλή και αυτή θα αραζε όπου ήθελε
 
  • Haha
  • Wow
Reactions: Sasha and Castro48