Επιθετικοτητα


roudias_7

Well-Known Member
10 Αυγούστου 2012
95
8
καλησπερα εχω καιρο να γραψω εδω... αν δειτε παλια μου ποστ εχω ενα ημηαιμο λαμπραντορ και τον τελευταιο καιρο εχει γινει πολυ επιθετικος σε οποιον με πλησιαζει.... για πραδειγμα πριν λιγο καθομουν στο κρεβατι στο δωματιο μου και καθοταν μπροστα μου και μπηκε μεσα η αδερφη μου να βαλει κατι ρουχα στο συρταρι και της γριλιζε πολυ εντονα μετα μπενει ο μπαμπας μου να τον ηρεμησει και δεν τον αφηνε να τον πλησιασει πηγε να τον χαιδεψει και παραλιγο να του πιασει το χερι...... ειχα ξαναγραψει για το ιδιο θεμα και πιο παλια.. σας παρακαλω πειτε μου καπια συμβουλη δεν θελω να φυγει απο το σπιτι
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Γιατί να φύγει από το σπίτι;

Η καλύτερη λύση θα έρθει από έναν εκπαιδευτή, ο οποίος θα δει όλες τις παραμέτρους, τις συνήθειες σας, τα μέλη της οικογένειας και θα προτείνει την κατάλληλη αντιμετώπιση.

Στο μεταξύ μην απλώνετε χέρια στον σκύλο όταν γρυλίζει, είτε για να τον "ηρεμίσετε" είτε για να τον χαϊδέψετε.

Αν κοιμάται πάνω ή δίπλα στο κρεβάτι σου, άλλαξε του τη συνήθεια αυτή και βρες του ένα άλλο σημείο να κοιμάται το οποίο θα είναι σαφές (όχι γενικά κάπου αλλού, αλλά ένα μέρος που θα βάλεις το κρεβάτι, crate ή ότι χρησιμοποιείς). Δεν χρειάζεται να είναι στην απομόνωση, αλλά ούτε και φρουρός έξω/δίπλα από εκεί που κοιμάσαι. Εννοείται ότι όταν ο σκύλος κοιμάται δεν τον ενοχλείτε.

Με μια πρώτη ματιά από την περιγραφή σου, θα το έλεγα μάλλον κτητικότητα και όχι επιθετικότητα. Οι κανόνες και τα όρια γενικότερα στη συμβίωση σας θα βοηθήσουν.
 


roudias_7

Well-Known Member
10 Αυγούστου 2012
95
8
ευχαριστω πολλυ.... αυτο με τον εκπεδευτη ειναι δυσκολο δεν εχουμε εκπεδευτες εδω στην ναξο... θα του αλλαξω θεση για τον υπνο και βλεπουμε....
 


καψοραχη

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2011
78
0
ευχαριστω πολλυ.... αυτο με τον εκπεδευτη ειναι δυσκολο δεν εχουμε εκπεδευτες εδω στην ναξο... θα του αλλαξω θεση για τον υπνο και βλεπουμε....

θα σε συμβουλευα απο την στιγμη που δεν εχεις δυνατοτητα εκπαιδευσης να παρεις σχετικα βιβλια και να διαβασεις...μπορεις και μονη σου να διορθωσεις συμπεριφορες.και αυτο το '' δεν θελω να φυγει απο το σπιτι'' να σου πω με σοκαρε!δεν εγκαταλειπουμε το φιλαρακι μας με το πρωτο προβλημα αλλα ουτε και με το εικοστο τριτο!!και να παει που? σε αλλη οικογενεια? για να γινει το ιδιο? αδεσποτο θα καταληξει!διαβασε οσο μπορεις και διορθωσε τον,κτητικοτητα ειναι αυτο.δεν εχεις εσυ τον σκυλο αυτος εχει εσενα και αυτο πρεπει να αλλαξει....με υπομονη αγαπη και δουλεια!
 


roudias_7

Well-Known Member
10 Αυγούστου 2012
95
8
θα σε συμβουλευα απο την στιγμη που δεν εχεις δυνατοτητα εκπαιδευσης να παρεις σχετικα βιβλια και να διαβασεις...μπορεις και μονη σου να διορθωσεις συμπεριφορες.και αυτο το '' δεν θελω να φυγει απο το σπιτι'' να σου πω με σοκαρε!δεν εγκαταλειπουμε το φιλαρακι μας με το πρωτο προβλημα αλλα ουτε και με το εικοστο τριτο!!και να παει που? σε αλλη οικογενεια? για να γινει το ιδιο? αδεσποτο θα καταληξει!διαβασε οσο μπορεις και διορθωσε τον,κτητικοτητα ειναι αυτο.δεν εχεις εσυ τον σκυλο αυτος εχει εσενα και αυτο πρεπει να αλλαξει....με υπομονη αγαπη και δουλεια!
εψαξα ηδη για βιβλιο..... κατι θα κανω.....ευχαριστω